Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Ολο το αναβαλω καθως δεν ήθελα να χάσω τις δυνατότητες knox και τις εφαρμογές που εξαρτώνται από αυτόν, όπως ασφαλή φάκελο κ.λπ. αλλα πηρα προσφαρα το Note 10+ και το χω πλεον να καθεται στο ράφι μου. Λοιπόν, πιστεύετε ότι μου είναι πλεον ασφαλές να το κάνω τώρα που έχω μια άλλη κύρια συσκευή Galaxy Note ετσι να πειραματιστω λιγο; Θελω να βαλω κανα αλλο ROM και κυριος σκεφτομαι να του περασω Linux να το κανω τυπου Server για να μην καθομαι να αγοραζω τωρα Raspbery Pi

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

ειναι πλεον παλιο κινητο.εγω θα το ρουταγα και θα βαλεις και custom rom kai kernels..

root is freedom

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ακριβως τι διαδικασια. Προσπαθω ολη μερα και εχω κολλησει. Πρεπει να κανω wipe ολη την μνημη? Περασα το TWRP και μεσα απο συτο το magisc αλλα μετα δε μου μποοταρε και επρεπε να ξαναφλασαρω το original stock fw. Αλλα δε περασε το ροοτ

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

ειναι πλεον παλιο κινητο.εγω θα το ρουταγα και θα βαλεις και custom rom kai kernels..

root is freedom

 

το "παλιο κινητο" τι σημασια εχει για το root?

Link to comment
Share on other sites

το "παλιο κινητο" τι σημασια εχει για το root?

 

θα σου λυσει ολες τις αποριες που εχεις

post #5

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3645021#post3645021

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Δε μου ελυσε τη μια και μοναδικη μου απορια: πως σχετιζεται η ηλικια του κινητου με το root.
Link to comment
Share on other sites

Δε μου ελυσε τη μια και μοναδικη μου απορια: πως σχετιζεται η ηλικια του κινητου με το root.

Μάλλον το ότι είναι εκτός εγγύησης και δεν έχει επικαιροποιημένη έκδοση android.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δε μου ελυσε τη μια και μοναδικη μου απορια: πως σχετιζεται η ηλικια του κινητου με το root.

 

Δε ξερω ποια ειναι πραγματικα η απορια σου αλλα θα σου πω τα εξης σε περιπτωση που ψαχνεις καποια βοηθεια.

 

Τα καινουρια κινητα ειναι ενημερωμενα με τις τελευταες ενημερωσεις και εκδοσεις και υποστηριζονται ενεργα. Οποτε θεωρητικα δεν υπαρχει λογος να το πειραξεις για να χασεις την εγγυηση και να ρισκαρεις να κανεις καποια ζημια. Και επειδη ειναι και καινουρια χανεις και μεγαλη αξια. Αν πχ κατι κανει 1000-1200 και μεταχειρ 800-900 και το αχρηστευεις χανεις αντιστοιχη αξια. Τωρα ενα Note 8 που δε ξερω αντε να κανει 200-250 αν το αχρηστευσεις ρισκαρεις αυτη την χαμηλοτερη αξια

 

Τωρα τι κερδιζεις σε περιπτωση που δεν εχεις ξανακανει και δεν ξερεις? Πληρη παραμετροποιηση και απελυθερωση του κινητου και προσβαση σε καθε του λειτουργια. Συγκεκριμενα το Note 8 Που ειναι παλιο που ακους να λενε παιρνει μεχρι Android 9 PIE και επειτα σταματησε η υποστηριξη. Τωρα με Custom ROM Περνας και Android 10 (και ισως και την 11) συν τις οποιες εφαρμογες που απαιτουν ροοτ και κανουν διαφορα που βοηθανε τη συσκευη.

 

Οποτε συνοψιζοντας. Στο παλιο Note 8 εχεις τα παντα να κερδισεις και τιποτα να χασεις. Τωρα σε ενα καινουριο κινητο που ακομα κραταει τιμη και ειναι εντος εγγυησης δεν υπαρχει λογος να ρισκαρεις κατι απο τη στιγμη που ουτως η αλλως στα παρεχει ολα. ΠΧ πηρα το Note 10+ το οποιο μπηκε τωρα επισημα το android 11. Γιατι να το ροοταρω..

Edited by therock

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να αναβει η οθονη οταν ερχεται καποια ειδοποιηση?

 

 

είχα το ίδιο πρόβλημα με το 10lite και δεν ήθελα AOD

δοκίμασε το Glimpse (δωρεάν, adfree) https://play.google.com/store/apps/details?id=de.nullgrad.glimpse

βγάλτο από το battery optimization και μπορείς να κλείσεις το AOD μετά. Θα ανάβει η οθόνη όταν έρχεται notification old style και μάλιστα έχει και repeat ανα διαστήματα αν το θες

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η σειρά Note έχει πεθάνει...

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αλλαγή που έκανα εγώ τον Σεπτέμβριο (πάει πακέτο τζάμι, οθόνη, πλαίσιο) και δωρεάν η αλλαγή μπαταρίας κόστος 271Ε στην smartec. Δεν νομίζω πως έχει σχέση με την παλαιτότητα.

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω ένα Samsung Note. Το κινητό το χρησιμοποιούσα επαγγελματικά (ιατρείο - έγγραφα ασθενών). Είχα βάλει κωδικό και - αν θυμάμαι σωστά - κρυπτογράφηση. Βγάζοντας τουλάχιστον την κάρτα μνήμης,αυτή δε διαβάζεται ούτε σε άλλο κινητό ούτε σε υπολογιστή.

 

Το κινητο χάλασε και κάνει συνέχεια restart μετά απο μικρό διάστημα.

 

Αφαίρεσα αρχεία που βρίσκονταν στη συσκευή αλλά και πάλι έβλεπα κάποια έγγραφα και εικόνες (από το onedrive? αλλού στη συσκευή). Δοκίμασα hard reset αλλά και αυτό κολλά. Τελικά καταλήγω είτε σε μια μπλε οθόνη "No command" είτε στο μενού "Android recovery" (reboot system now, reboot to bootloader, apply update from ADB, ... , wipe data/factory reset, wipe cache partition) οπου ή θα κολλάει και δε θα μετακινούμαι μεταξύ επιλογών ή δε μπορεί να κάνει factory reset.

 

Οι ερωτήσεις που έχω

 

1. Άραγε να σώζεται;

 

2. Η καρτα μνήμης δε φαίνεται να διαβάζεται σε υπολογιστή ή άλλο κινητό. Το ίδιο θα ισχύει και για τα αρχεία μέσα στο κινητό;

 

3. Αν το πάω για service υπάρχει περίπτωση να έχουν πρόσβαση σε αρχεία που έχω αποθηκευμένα;

 

4. Για Service Samsung που;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να περάσεις την rom που φορούσε το κινητό μέσω Odin να δεις αν ανοίξει έστω να σώσεις τα αρχεία σου;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Format με καποιο εργαλείο απο το PC, νομιζω η Samsung εδινε ενα πρόγραμμα; Edited by stamatis3133
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει τόσο να κρατήσω αρχεία. Όσο το να μην βλέπουν πληροφορίες ασθενών. Ιδέες;

 

 

Δεν νομίζω να μπορούν να δουν πληροφορίες εφόσον είναι encrypted ,για σέρβις το πας Smartec στο Χαϊδάρι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να φλασαρεις την ρομ απο την αρχη με odin σιγουρα θα σου δουλεψει...ελληνικο ειναι το κινητο σου?(Eur)
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.... ξέρουμε αν θα βγάλει επόμενη σειρά για note και πότε???

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 minutes ago, Frankk said:

Καλησπέρα σε όλους.... ξέρουμε αν θα βγάλει επόμενη σειρά για note και πότε???

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αναμένεται να βγει σειρά Note 22 το ερχόμενο έτος. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

https://techmaniacs.gr/t-mobile-o-kosmos-thelei-to-note-lathos-tis-samsung-na-to-egkataleipsei/

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...