Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Την τελευταία εβδομάδα αντιμετωπίζω μυστήρια συμπεριφορά από τη γραφίδα και δεν μπορώ να καταλάβω αν χάλασε ή αν είναι κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει.

1. Όταν αυτή προσεγγίζει την οθόνη σε απόσταση εκατοστού, ενώ κάποτε εμφάνιζε ένα ίχνος στην οθόνη, τώρα ενεργεί πάνω στα αντικείμενα της οθόνης εξ' αποστάσεως. Δηλαδή μπορεί να ενεργοποιήσει μια εφαρμογή χωρίς να αγγίξω την οθόνη, μπορεί να μου αλλάζει τις αρχικές οθόνες αν τύχει να το σύρω δεξιά ή αριστερά σε αυτήν την κοντινή απόσταση.

2. Ενώ εξ' αποστάσεως ενεργοποιεί εφαρμογές από τη οθόνη, αν ακουμπήσω τη γραφίδα πάνω της για να ανοίξω μια εφαρμογή, δεν την ενεργοποιεί.

3. Στο snote αντιλαμβάνεται τη γραφίδα επίσης εξ' αποστάσεως, δηλαδή μπορώ να ζωγραφίζω ή να γράφω χωρίς να ακουμπάω τη γραφίδα στην οθόνη, πράγμα που δεν βολευει και ιδιαίτερα.

4. Στο ακούμπημα της γραφίδας στην οθόνη μου δίνει μια ξύλινη αίσθηση (σαν να είναι μια ξένη, απλή γραφίδα του εμπορίου), σε αντίθεση με παλιότερα που η επαφή ήταν πιο μαλακή και "αποσβεσμένη".

Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε τι εννοώ, ώστε αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Την τελευταία εβδομάδα αντιμετωπίζω μυστήρια συμπεριφορά από τη γραφίδα και δεν μπορώ να καταλάβω αν χάλασε ή αν είναι κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει.

1. Όταν αυτή προσεγγίζει την οθόνη σε απόσταση εκατοστού, ενώ κάποτε εμφάνιζε ένα ίχνος στην οθόνη, τώρα ενεργεί πάνω στα αντικείμενα της οθόνης εξ' αποστάσεως. Δηλαδή μπορεί να ενεργοποιήσει μια εφαρμογή χωρίς να αγγίξω την οθόνη, μπορεί να μου αλλάζει τις αρχικές οθόνες αν τύχει να το σύρω δεξιά ή αριστερά σε αυτήν την κοντινή απόσταση.

2. Ενώ εξ' αποστάσεως ενεργοποιεί εφαρμογές από τη οθόνη, αν ακουμπήσω τη γραφίδα πάνω της για να ανοίξω μια εφαρμογή, δεν την ενεργοποιεί.

3. Στο snote αντιλαμβάνεται τη γραφίδα επίσης εξ' αποστάσεως, δηλαδή μπορώ να ζωγραφίζω ή να γράφω χωρίς να ακουμπάω τη γραφίδα στην οθόνη, πράγμα που δεν βολευει και ιδιαίτερα.

4. Στο ακούμπημα της γραφίδας στην οθόνη μου δίνει μια ξύλινη αίσθηση (σαν να είναι μια ξένη, απλή γραφίδα του εμπορίου), σε αντίθεση με παλιότερα που η επαφή ήταν πιο μαλακή και "αποσβεσμένη".

Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε τι εννοώ, ώστε αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση.

Πρόβλημα στη γραφίδα φαίνεται να είναι, σαν να μένει συνέχεια πατημένη και δίνει εντολές, γι' αυτό και δεν έχει και "ελαστικότητα". Αν έβρισκες κάποιον με Note 2 να δοκίμαζες τη δική του, θα ήταν το καλύτερο.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει αυτό που λες, τις διορθώνει κανείς και αν ναι, αξίζει ή πάω κατευθείαν για καινούρια; Να υποθέσω ότι όλες είναι ίδιες, δεν χρειάζεται κάποιο πάντρεμα κινητού-γραφίδας;

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει αυτό που λες, τις διορθώνει κανείς και αν ναι, αξίζει ή πάω κατευθείαν για καινούρια; Να υποθέσω ότι όλες είναι ίδιες, δεν χρειάζεται κάποιο πάντρεμα κινητού-γραφίδας;

Για να διορθώνεται το βλέπω δύσκολο. Όλες είναι ίδιες, γι' αυτό είπα ότι μπορείς να δοκιμάσεις με ενός άλλου Note 2. Το κόστος είναι πάνω από 20 ευρώ στην Ελλάδα, εγώ παράγγειλα πρόσφατα από ebay με 8 ευρώ. Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση, όμως, βεβαιώσου ότι φταίει η γραφίδα.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Για να διορθώνεται το βλέπω δύσκολο. Όλες είναι ίδιες, γι' αυτό είπα ότι μπορείς να δοκιμάσεις με ενός άλλου Note 2. Το κόστος είναι πάνω από 20 ευρώ στην Ελλάδα, εγώ παράγγειλα πρόσφατα από ebay με 8 ευρώ. Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση, όμως, βεβαιώσου ότι φταίει η γραφίδα.

 

Καλησπέρα. Μπορείς να μου στείλεις το link να παραγγείλω μια που χρειάζομαι; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορείς να μου στείλεις το link να παραγγείλω μια που χρειάζομαι; Ευχαριστώ.

 

Αυτή πήρα. Ήρθε σε 16 μέρες και δουλεύει άψογα:

http://www.ebay.com/itm/281852284200?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, είχα θέματα με το κινητό και την μπαταρία. Προχτές κόλλησε για τα καλά και αποφάσισα να το κάνω ένα hard reset (είχα omega rom) απο τότε το κινητό κολλάει στο boot screen, δεν μπορώ να μπω στο recovery και με donload mode προσπαθω να φλασάρω απο odin την stock rom και μου βγάζει nand write start fail. Επίσης δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση με τίποτα το mtp usb device driver.

 

 

Υπάρχει κάποια λύση ή το πετάω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα θέματα με το κινητό και την μπαταρία. Προχτές κόλλησε για τα καλά και αποφάσισα να το κάνω ένα hard reset (είχα omega rom) απο τότε το κινητό κολλάει στο boot screen, δεν μπορώ να μπω στο recovery και με donload mode προσπαθω να φλασάρω απο odin την stock rom και μου βγάζει nand write start fail. Επίσης δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση με τίποτα το mtp usb device driver.

 

 

Υπάρχει κάποια λύση ή το πετάω?

 

Οταν τρεχεις odin δειχνει επανω αριστερα να γινετε μπλε το "com" ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα αναβει. Δοκιμασα να περασω και ενα recocery (twrp) καπως ετσι. αυτο το κανει κανονικα αλλαμε το που κανει reboot κολλαει παλι στο boot screen που δειχνει το samsung. Δεν ξερω αν βοηθησα καθολου, δεν ειμαι και expert
Link to comment
Share on other sites

Βαλε samsung drivers στo pc και δοκιμασε odin 3.07 η 3.09 να δεις εαν σου κανει το ιδιο. Εαν δεις οτι υπαρχει προβλημα κατεβασε ενα αλλο official rom. Επισης στο φλασαρισμα να εχεις βγαλει την εξωτερικη sd.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους επειδη ξαφνικα το Κινητο μου εσβησε και αναβοσβηνει το μπλε λαμπακι σε μπλε γαλαζιο εχει οδεα κανεις τι μπορω να ,κανω για να το ξεμπλοκαρω? Πηρα στην samy μου ειπαν να το ανοιξω με το vol up πατυμενο αλλα τζιφος δοκιμασα και αλλους συνδυασμους τιποτα βγαζω μπαταρια το αφξνω για ωρα τιποτα παλι το μονο που κανει ειναι πριν αναψει το λαμπακι κανει μια δονηση και μετα αφου αναψει Δονητε τρεις φορες και αυτο ηταν.....καμια ενδειξει σε οθονη κτλ.

Το προβλημα σε ειναι οτι βρισκομαι σε διακοπες και εχω ξεμινει απο τηλ.

Πραγματικα κριμα τοσα χρονια χρηστεις note πρωτη φορα με πουλαει.

Λειτουργουσε υππδειγματικα και μετα την αναβαθμισει σε 6.01.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω ένα samsung Note 4 και είναι κλειδωμένο σε Αμερικάνικο δίκτυο. Ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ που να ξεκλειδώνει samsung κινητά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ναι πηγα εκανα το λαθος και το πηγα σε γερμανο ετσι θα κανει τουλαχιστον 14μερες να το παρω ενω αν το εστελνα στην sammy 2 εργασιμες.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επεστρεψε το κινητο και οι εργασιες που εγιναν αλλαγη οθονης και επισκευη λογικου κυκλώματος με αλλα λογια αλλαγη μητρικης..........αν εξαιρεσεις το case kai battery μου αλλαξαν το κινητο....

Ευτυχώς εντος εγγυησης!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Εχω ένα μη rootαρισμένο Note 2.

 

1) Πρόσφατα παρατήρησα οτι κάποια apps σβήστηκαν μόνα τους χωρίς να κάνω εγώ κάποια εκκαθάριση.

 

Το χειρότερο είναι οτι προσπαθώ να τα ξαναβάλω απο το Play store και ενώ τα κατεβάζει δεν τα εγκαθιστά. Βγαίνει κάποιο error 110 ή 925.

 

Καποια είναι αρκετά σημαντικά για εμένα οπως το yahoo mail. Χωρο διαθέσιμο έχω αρκετό σχεδόν 1gb στο τηλέφωνο.

 

2) Επίσης κάποιους μήνες τώρα ξεχνάει τους κωδικούς των wifi στα οποία συνδέεται. Παλιοτερα θυμόταν τα πάντα , εδώ και λίγους μήνες αν συνδεθεί σε άλλο δίκτυο ή σε 3g όταν ξαναμπαίνω σπίτι πρέπει να τον ξαναβάλω.

Edited by Vorlon
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομενη την επικειμενη παρουσιαση του Galaxy Note 7 (02/08/2016), θα ηταν σκοπιμο να ανοιχτει ένα νημα, για να φιλοξενησει τις πρωιμες συζητήσεις για τη συσκευή και να το διαδεχτεί το επισημο, αμέσως μετά την κυκλοφορία.

Σήμερα, το gsm arena ανήρτησε τα -φημολογούμενα- specs της συσκευης:

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note7-8082.php

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομενη την επικειμενη παρουσιαση του Galaxy Note 7 (02/08/2016), θα ηταν σκοπιμο να ανοιχτει ένα νημα, για να φιλοξενησει τις πρωιμες συζητήσεις για τη συσκευή και να το διαδεχτεί το επισημο, αμέσως μετά την κυκλοφορία.

Σήμερα, το gsm arena ανήρτησε τα -φημολογούμενα- specs της συσκευης:

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note7-8082.php

 

Φίλε Βαγγέλη άμα βασιστούμε στο gsmarena ζήτω που καήκαμε. 4GB ram, μπαταρία 3500mah, exynos 8890

 

http://forum.xda-developers.com/note-7/how-to/discussion-galaxy-note-7-rumours-leaks-t3419069/page5

 

Σύμφωνα με recognized contributor τα παραπάνω

Edited by Kos_77
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη άμα βασιστούμε στο gsmarena ζήτω που καήκαμε. 4GB ram, μπαταρία 3500mah, exynos 8890

 

http://forum.xda-developers.com/note-7/how-to/discussion-galaxy-note-7-rumours-leaks-t3419069/page5

 

Σύμφωνα με recognized contributor τα παραπάνω

 

Χαχα το ξέρω, αλλά είναι ευσεβεις ποθοι, όχι τόσο τα 6gb ram, αλλά τα 4000mah., θα δούμε άραγε έκπληξη; στη μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Χαχα το ξέρω, αλλά είναι ευσεβεις ποθοι, όχι τόσο τα 6gb ram, αλλά τα 4000mah., θα δούμε άραγε έκπληξη; στη μπαταρία;

 

Μακάρι Βαγγέλη να γίνει η έκπληξη όσο αφορά την μπαταρία, αλλά όπως φαίνεται θα δούμε 3500mah. Ο τύπος αυτός στο xda πρέπει να είναι πολύ ψαγμένος. Όλες αυτές τις πληροφορίες τις αντλήσε από το firmware που κυκλοφόρησε. Άμα πας σελίδα 7 του link τα έχει αναλυτικά. Όσο αφορά την ram, και τα 4GB είναι αρκετά :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...