Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμα αλλαξεις rom θα αλλαξει και το csc αυτοματα και θα εχεις ΟΤΑ της χωρας που εβαλες... χωρις root.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση και συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός.

 

Οπότε η απάντηση

Έχω KNOX Flag, φλάσαρα επιτυχώς τη νέα έκδοση λογισμικού αλλά όταν πατάω να ελέγξω για τυχόν ενημερώσεις μου βγάζει πως έχω τροποποιημένη έκδοση λογισμικού;

Αυτό συμβαίνει σε περίπτωση που δεν έχουν περαστεί με το φλασάρισμα όλα τα μέρη του λογισμικού, δηλαδή BOOTLOADER, PDA, MODEM, CSC. Τα πρώτα 3 μπορούν να περαστούν "χωρίς" πρόβλημα, το CSC όμως απαιτεί root για να αλλαχτεί.

Άρα αν δεν έχεις περάσει αναβάθμιση που έχει βγει για το region σου όχι, δεν θα μπορείς να πάρεις OTA αναβάθμιση, ούτε για το region σου αλλά ούτε και για το region του οποίου πέρασες το λογισμικό.

 

από τον οδηγό εδώ δεν ισχύει (πια). Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει ή να βρεις το csc που βαζει μια Multi csc rom και να περασεις την rom αντιστοιχης χωρας νομιζω,

ή να περασεις μια single csc rom. Δεν ειμαι σιγουρος για το πρωτο... δεν εχει τυχει ακομα, ισος δε χρειαζεται, αλλα σε single csc εχω παρει OTA κανονικα.

Σε καθε περιπτωση που εχει γραψει ο knox παυεις να εχεις OTA.

Edited by sxizwdogwlo
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χάνεται το root κατά την αναβάθμιση σε lolipop;

Μετά την αναβάθμιση το adaway και το superSU βγάζουν μήνυμα ότι η συσκευή δεν είναι root.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι έχει μηδενίσει και το KNOX;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Το ρουτ χάνεται εφόσον περάσεις ROM που δεν ειναι εκ των προτέρων ρουταρισμένη, οποτε πρέπει να ξαναρουτάρεις. Οσο για το KNOX, απ όσο έχω διαβάσει κ ψαξει κ στο xda δεν έχει βρεθεί (ακόμη??) τρόπος να μηδενίσει εφόσον εχει ενεργοποιηθεί!

Προσωπικά πάντως απο τη μέχρι τώρα χρήση της συσκευής (1 βδομαδα) δε βλέπω ακόμη το λόγο να περάσω σε custom ROM!! Ισως χρεαστεί σε λίγο καιρό...Ιδομεν1!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και σε εμένα το L χωρίς να γράψει ο KNOX.

 

Αν δεν σας βλέπει το κινητό το odin δοκιμάστε το παρακάτω, σε εμένα μόνο έτσι δούλεψε:

 

1. Πατάτε home+Vol. down+Power μέχρι να εμφανιστεί το warning

 

2. Συνδέετε το USB με το odin ανοιχτό

 

3. Πατάτε Volume up

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας, μετά από πάρα πολύ καιρό ξανά έφτιαξα το acc μου στο myphone, λόγω ανενεργείας είχε σβηστεί...

Δεν θα σας κουράσω θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

 

Όπως λέει και ο τίτλος έπεσε στα χέρια μου το εν λόγο κινητό, μου το έκανε δώρο συγγενής από το εξωτερικό χωρίς να γνωρίζει ότι οι Sim’s δεν μπορούν να λειτουργούν, συγκεκριμένα μου λέει invalid sim card.

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι, που θα βρω μια rom ελληνική να τρέχει κανονικά σε αυτό το κινητό; Επίσης αν περάσω rom θα μπορεί να βλέπει τη Sim μου;

Έψαξα πάρα πολύ το internet αλλά πέρα από τις δυο rom που δίνει το galaxynote4root.com δεν υπάρχει άλλη για το μοντέλο μου (SM-N910P) επίσης έψαξα τρόπους να ξεκλειδώσω τη sim αλλά δεν κατάφερα κάτι.

 

Κάθε βοήθεια δεκτή, ευχαριστώ για το χρόνο σας.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντιπροσωπεία και ξεκλείδωμα συσκευής με το ανάλογο τίμημα.:)
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μετά από πάρα πολύ καιρό ξανά έφτιαξα το acc μου στο myphone, λόγω ανενεργείας είχε σβηστεί...

Δεν θα σας κουράσω θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

 

Όπως λέει και ο τίτλος έπεσε στα χέρια μου το εν λόγο κινητό, μου το έκανε δώρο συγγενής από το εξωτερικό χωρίς να γνωρίζει ότι οι Sim’s δεν μπορούν να λειτουργούν, συγκεκριμένα μου λέει invalid sim card.

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι, που θα βρω μια rom ελληνική να τρέχει κανονικά σε αυτό το κινητό; Επίσης αν περάσω rom θα μπορεί να βλέπει τη Sim μου;

Έψαξα πάρα πολύ το internet αλλά πέρα από τις δυο rom που δίνει το galaxynote4root.com δεν υπάρχει άλλη για το μοντέλο μου (SM-N910P) επίσης έψαξα τρόπους να ξεκλειδώσω τη sim αλλά δεν κατάφερα κάτι.

 

Κάθε βοήθεια δεκτή, ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

ψαξε και στο xda μηπως βρεις κατι

Link to comment
Share on other sites

Αντιπροσωπεία και ξεκλείδωμα συσκευής με το ανάλογο τίμημα.:)

 

Δεν το αναλαμβάνει η αντιπροσωπία επειδή είναι της Sprint, τους πείρα τηλ και μου έριξαν άκυρο.

 

ψαξε και στο xda μηπως βρεις κατι

 

Έχω ψάξει και εκεί αλλά δεν υπάρχει κάποια λύση εκτός από κάποια site που βάζεις το imei και ζητούν 47$ χωρίς να ξέρω την γνησιότητα αυτών των site και σίγουρα δεν θέλω να το ανακαλύψω.

 

Ίσως υπάρχει κανένας κουκιερ ανάμεσα μας και έχει τρόπο να περάσω την snapdragon στο δικό μου.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

snapdragon εχεις?αν υπαρχει τροπος ξεκλειδωματος στο xda θα τον βρεις.υπαρχουν και καποιες εφαρμογες στο playstore αλλα νομιζω θελουν root και δεν ξερω αν δουλευουν
Link to comment
Share on other sites

δες το regionlock away του chainfire στο xda (μολις ειδα οτι ειναι για note 3, αν και νομιζω ειχα ξεκλειδωσει ενα s4 AT&T)

δες εδω

κι εδω

Edited by billavg
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες οι παραπάνω λύσεις, όσον αφορά τη γλώσσα μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ, αν δεν σου εμφανίσει την Ελληνική τότε θα πρέπει να τη περάσεις χειροκίνητα σε όλα τα system apps.. απίστευτα χρονοβόρο και καθόλου σίγουρο το αν θα δουλέψει.

 

Σε μερικά θέματα στο xda υπάρχουν χρήστες που αναφέρουν πως ενώ είχαν διαφορετικό μοντέλο (πχ W,G) βρήκαν εναλλακτικά fw από F τα οποία δουλεύουν. Καλύτερα όμως να απευθυνθείς εκεί ώστε να πάρεις και πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

δες το regionlock away του chainfire στο xda (μολις ειδα οτι ειναι για note 3, αν και νομιζω ειχα ξεκλειδωσει ενα s4 AT&T)

δες εδω

κι εδω

 

Το SSU δεν δουλεύει μου βγάζει το μήνυμα "Unfortunately, SSU has stopped"

 

Για το δεύτερο δεν έχω ιδέα τι θέλει να κάνω;

 

Αν μπορείς δώσε μου έναν οδηγό για να καταλάβω τι ακριβώς πρέπει να κάνω.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κόσμε, όσο αφορά το σήμα βρήκα λύση και ευχαριστώ γι αυτό τον Sofos_5.

Το μόνο που έμεινε είναι τα ελληνικά, όσο αφορά αυτό έχει κανείς καμία πρόταση γιατί με το LanguageEnabler δεν έκανα δουλειά, εκτός από χάλια μετάφραση δεν μου μεταφράζει με τίποτα τα settings.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Συγνώμη εάν είμαι off topic αλλά δεν βρήκα κάτι. Ξέρουμε που μπορούμε να βρούμε ανταλλακτικές μύτες για το spen του Note 4; Ευχαριστώ

Το κουτάκι εχει μεσα 5 αν θυμάμαι καλα. Φαντάζομαι το γνωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Δες στο ebay γιατί Ελλάδα αν βρεις λογικά θα είναι ασύμφορη η τιμή.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Έχοντας περασει από τα χέρια μου τα πρωτοπόρα για την εποχή τους Sony Ericsson p800 και p900, καθώς και το μαγικό HTC Tytn, η σειρά Νote δεν με εξέπληξε ιδιαίτερα ως concept. Παρόλα αυτά ήταν και είναι ένα φοβερό εργαλείο επικοινωνίας και δημιουργίας. Το καλύτερο της σειράς πιστεύω ότι είναι το Note 2 (που έχω και τώρα) γιατί διόρθωσε τα βρεφικά σφάλματα του 1. Τα υπόλοιπα της σειράς πιστεύω ότι απλά τελειοποιούν κάθε προηγούμενο.
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...