Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μένα, τo 3άρι είναι μέχρι τώρα η κορωνίδα. USB 3.0, IR blaster, τα καλούδια του 4αριού στη γραφίδα (από τη lollipop και μετά), αφαιρούμενη μπαταρία, sd card, ένας snapdragon 800 που βαστάει γερά ακόμα και τα 3gb LPDDR3 RAM που σε κάνουν να το δουλεύεις μόνον με home button σαν iPhone. Αξεπέραστη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι μεταξυ 2 και note edge ..

στο 2 πραγματικά η samsung εδωσε τα παντα ...

στο 4 edge ναι μεν μας δινει knox και μας παιρνει το ραδιο αλλα η κυρτή οθονη πραγματικά παει την συσκευη σε αλλο level ..!

και ειναι πλεον το τελευταιο note οπως το "ξεραμε" γιατι απο δω και περα η sammy αρχιζει να γινεται μήλο ...

εχω το edge το οποιο λατρευω και θα κρατήσω μεχρι να λιωσει αλλα για την εποχη του ψηφιζω το 2 ..!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα και εγώ το edge και είμαι πολύ ικανοποιημένος με αυτό. Παρόλα αυτά νομίζω ότι το note II που είχα για 3 χρόνια ήταν το καλύτερο μοντέλο της εποχής του. Το 3 δεν έφερε μεγάλες αλλαγές, ούτε και το 4 και φυσικά το 5 φαίνεται να αφαιρεί πολλές από τις δυνατότητες της σειράς. Αυτές οι ελλείψεις του 5 με έκαναν και να μην το περιμένω και να αγοράσω το note edge.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!γίνεται το συγκεκριμένο αμερικανικό να το κάνουμε να δουλέψει εδώ Ελλάδα?

 

Με απλο περασμα kitkat η lolipop θα μπορεσει να χρησιμοποιηθει στα εδω δικτυα?

Edited by Farmx
Link to comment
Share on other sites

Ριχτε μια βοήθεια ρε παίδες!root με odin και περασμα λειτουργικού με gapps εννοούμε?

 

Κλασσικά οτι κάνουμε κ στα αλλά τηλέφωνα η παιζει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο παιζει.

 

 

πρεπει να παρεις κωδικο απ την t mobile ωστε να το ξεκλειδωσεις.

ετσι θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις με αλλες καρτες σιμ (εκτος t mobile)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να επικοινωνησω με την εταιρεια δλδ να μου στειλει καποιο κωδικο?

Ναι, κάπως έτσι, το οποίο φυσικά θα έχει και ένα άλφα κόστος αν τελικά στο επιτρέψουν.

Αν θες ριξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα, έχει μερικές λύσεις που μπορείς να δοκιμάσεις από μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλημερα παιδια.υπαρχει καποιος οδηγος για το πως θα κανω unroot το note4?

Δεν χρειάζεται οδηγός, μέσα από την εφαρμογή του su καταργείς την πρόσβαση ρουτ και γίνεται unroot.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κάποια λίστα που χρησιμοποιήσατε / έχετε στην κατοχή σας σχετικά με τα bloatware apps στην συσκευή μας; Θα βοηθούσε πολύ. .

Π.Χ.

1. AllShare FileShare Service 2.1 (com.sec.android.allshare.service.fileshare)

2. Backup 3.10.9 (com.samsung.android.scloud.backup)

3. Beaming Service 1.1.6 (com.mobeam.barcodeService)

4. BlurbCheckout 1.0 (Build 204) (com.blurb.checkout)

5. Briefing 1.0.19 (flipboard.boxer.app)

6. Bubbles 1.0 (com.android.noisefield)

7. CapabilityManagerService 2.4.0 (com.sec.android.service.cm)

8. ChromecastServerService 1.0 (com.sec.embeddedserverservice)

9. Connections Optimizer 3.0.9.17 (com.smithmicro.mnd)

10. Connections Optimizer Updater 2.1.4.1 (com.smithmicro.EDM)

11. DirectShareManager 2.5.0 (com.sec.android.directshare)

12. ELM Agent 14341 (com.sec.esdk.elm)

13. Email 4.4.2.0400 (com.android.email)

14. Enterprise VPN Services 1.3 (com.sec.enterprise.mdm.vpn)

15. EpsonPrintService 1.0.0 (com.epson.mobilephone.samsungprintservice)

16. Evernote 6.3.3.1 (com.evernote)

17. Exchange services 4.4.2.0100 (com.android.exchange)

18. GALAXY Apps 14120405.03.012.1 (com.sec.android.app.samsungapps)

19. Google Play Books 3.3.15 (com.google.android.apps.books)

20. Google Play Games 2.2.09 (1680149-000) (com.google.android.play.games)

21. Google Play Movies & TV 3.6.16 (com.google.android.videos)

22. Google Play Music 5.8.1810R.1720607 (com.google.android.music)

23. Google Play Newsstand 3.3.1 (com.google.android.apps.magazines)

24. Google+ 4.9.0.84567213 (com.google.android.apps.plus)

25. Help 1.0.0 (com.samsung.helphub)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς γιατί δεν τα χρησιμοποιώ αλλά και πάλι η λίστα αυτήν είναι απο xda και έχει και άλλα μέσα. Για αυτό άνοιξα το thread μπας και βγει καμία άκρη . .
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμητες καλημέρα.

 

Θα μπορούσε να μου πει κάνεις ότι είμαι Samsung freak μιας και στο σπίτι μου έχω μια 4 άρα Samsung SmartTv, το note4, ένα galaxy tab 2 & ένα galaxy s3.

 

Ο λόγος της δημιουργίας αυτού του thread είναι για να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω τα ακόλουθα.

1. Έχω συνδέσει το s3 με την SmartTv με hdmi καλώδιο και θέλω με το tablet να χειρίζομαι το s3. &

2. Αν μπορώ από το tablet να βλέπω κατευθείαν ταινίες σε online streaming πχ από το popcorn time.

 

Ευχαριστώ πολύ όλους

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα..Έχω φέρει ένα τηλέφωνο από Κίνα , από εταιρία κινητής τηλεφωνίας της Κίνας ,και έχει μέσα στις γλώσσες μόνο Κινέζικα, Κορεάτικα και Αγγλικά..

Υπάρχει τρόπος να βάλω Ελληνικά στο μενού ?

Αυτά που βρήκα στο ίντερνετ δυστυχώς άλλαξαν μόνο το όνομα από κάποιες εφαρμογές στα Ελληνικά αλλά το μενού παρέμεινε σε ξένη γλώσσα...Και με το adb shell κάπου στο τέλος βγάζει ότι δεν βρίσκει τις εντολές..

Προσπάθησα με αυτό :

http://prntscr.com/a3molo

Προσπάθησα να βρω firmware Ελληνικό να περάσω αλλά δυστυχώς ο κωδικός που βγάζει SM-9008S¨δείχνει μόνο για Kίνα firmware και δεν ξέρω ποιο άλλο θα ταιριάζει...

manolisa05
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Έχω φέρει ένα τηλέφωνο από Κίνα , από εταιρία κινητής τηλεφωνίας της Κίνας ,και έχει μέσα στις γλώσσες μόνο Κινέζικα, Κορεάτικα και Αγγλικά..

Υπάρχει τρόπος να βάλω Ελληνικά στο μενού ?

Αυτά που βρήκα στο ίντερνετ δυστυχώς άλλαξαν μόνο το όνομα από κάποιες εφαρμογές στα Ελληνικά αλλά το μενού παρέμεινε σε ξένη γλώσσα...Και με το adb shell κάπου στο τέλος βγάζει ότι δεν βρίσκει τις εντολές..

Προσπάθησα με αυτό :

http://prntscr.com/a3molo

Προσπάθησα να βρω firmware Ελληνικό να περάσω αλλά δυστυχώς ο κωδικός που βγάζει SM-9008S¨δείχνει μόνο για Kίνα firmware και δεν ξέρω ποιο άλλο θα ταιριάζει...

Mη δοκιμάσεις διαφορετικό firmware γιατί ενδέχεται να σου μείνει στα χέρια. Κοίτα τώρα τι γίνεται : συνήθως τα ασιατικά firmwares της samsung περιέχουν και την Ελληνική γλώσσα (λέω συνήθως, γιατί δεν είναι στάνταρ) αλλά είναι κρυμμένη. Για να την εμφανίσεις (αν όντως υπάρχει) χρειάζεται το language enabler από το play store, το οποίο όμως προυποθέτει να είσαι ρουτ. Παλιότερα που είχα το note 3 του είχα περάσει κάποια στιγμή μια κινέζικη ρομ και είχα εμφανίσει τα Ελληνικά. Αν είσαι διατεθημένος να μπείς στη διαδικασία του ρουτ με ότι αυτό συνεπάγεται, μπορείς να δοκιμάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε πως γίνεται ???

Μία δοκιμή θα μας δείξει !!!!!!!

 

 

 

Για να την εμφανίσεις (αν όντως υπάρχει) χρειάζεται το language enabler από το play store, το οποίο όμως προυποθέτει να είσαι ρουτ. Παλιότερα που είχα το note 3 του είχα περάσει κάποια στιγμή μια κινέζικη ρομ και είχα εμφανίσει τα Ελληνικά. Αν είσαι διατεθημένος να μπείς στη διαδικασία του ρουτ με ότι αυτό συνεπάγεται, μπορείς να δοκιμάσεις

manolisa05
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το Kingo Root μέσω υπολογιστή αλλά στο 99% κολλάει..Και βέβαια δεν μπαίνει (όπως όλα τα Κινέζικα που προορίζονται για την Κινέζικη αγορά!!!!)στο Playstore αλλά και σε Google, Facebook κτλπ.

Όλα τα dowload γίνονται από το apk.dl.

Και το κακό είναι ότι όποιο Ελληνικό firmware έχω βρει δεν περνάει γιατί (ίσως)είναι κλειδωμένο κάποιο hardware !!!!!!

manolisa05
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το cfroot από εδώ , το αποσυμπιέζεις (θα πρέπει να έχει κατάληξη .tar το τελικό αρχείο) και το περνάς μέσω odin (αν δε γνωρίζεις τη διαδικασία, φρόντισε να μάθεις πρώτα πως γίνεται για να μη σου μείνει στα χέρια). Mε ένα search στο google θα βρείς περαιτέρω οδηγίες και διάφορα σχετικά με το μοντέλο σου.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά firmware που δοκίμασα το μόνο που περνάει είναι το Κινέζικο firmware αλλά ενώ λέει ότι είναι οκ και βγάζει πράσινο pass στο odin το τηλέφωνο μπαίνει μόνο σε download mode...Γνωρίζουμε γιατί δεν μπαίνει στην κανονική λειτουργία ?
manolisa05
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το κατάλληλο Κινέζικο firmware και το τηλέφωνο δουλεύει άψογα όπως την πρώτη στιγμή..

Κάποιος να δώσει λίγες οδηγίες ώστε να βρεθούν Ελληνικά ????????

manolisa05
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...