Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Αξεσουάρ


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό Cat B15Q δεν έχει λαστιχένιο ανταλλακτικό καπάκι (για θύρα USB και για τα ακουστικά).

Μιλώντας με την αντιπροσωπεία CELLCOM μου ζητούν να τους αποστείλω το κινητό, να μου αντικαταστήσουν το λαστιχένιο καπάκι και να μου το ξαναστείλουν πείσω. Τους ρώτησα για 1 απλό λαστιχένιο καπάκι που απλά το πιέζεις κε μπαίνει απαιτείτε να τους στύλο την συσκευή στην Αθηνά και να μου το ξαναστείλουν πίσω; Η απάντηση τους ήταν ιδία.

Τους υπενθύμισα ότι το προηγούμενο μοντέλο Cat B15 είχε ανταλλακτικά (λαστιχένια καπάκια) σε σακουλάκι μέσα στην συσκευασία. Η απάντηση τους ήταν ιδία.

 

Αλήθεια μήπως ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί που μπορεί να έχει ανταλλακτικά λαστιχένια καπάκια για την θύρα USB και για ακουστικά για το μοντέλο Cat B15Q ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοίταξα γενικά στο ιντερνετ για λαστιχένια καπάκια USB για το κινητό αυτό αλά δεν έχω βρει κάτι. Για αυτό με βλέπετε να ρωτώ μήπως έχετε υπόψη κάποιο μαγαζί.

Άμα το στύλο στην αντιπροσωπία θα είμαι χωρίς τηλέφωνο 4 με 5 ημέρες σίγουρα. Κι όπως ανέφερα και πιο πάνω το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο cat b15 διέθετε σακουλάκι με εφεδρικά λαστιχένια καπάκια για την θύρα USB και για τα ακουστικά.

Να υπήρχε κάποιος σοβαρός λόγος θα το έστελνα , αλά για 1 πορτάκι λαστιχένιο στο πλαϊνό μέρος του κινητού που πιέζοντας εεε κρέπι να κάνω ολόκληρη αποστολή και μετά παραλαβή συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κανένα πρόβλημα , έχω micro SIM σε Regular SIM και δούλευε κομπλε για όσο καιρό ήταν σε λειτουργία. Τι ακριβώς σου είπαν δηλαδή για να καταλάβουμε...

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν στο καταστημα οτι οι ανταπτορες sim δημιουργουν προβληματα. Ξέρεις κανεις τι παιζει με αυτά??

 

Εξαρτάται πως τους βάζεις, τι κάρτες βάζεις μέσα (κομμένες με κοπίδι, ή κανονικές) και το σε τι κινητό τις χρησιμοποιείς. Αν προσέχεις, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν στο καταστημα οτι οι ανταπτορες sim δημιουργουν προβληματα. Ξέρεις κανεις τι παιζει με αυτά??

 

Πήγαινε Πλαίσιο αγόρασε το κιτ που έχουν όλα τα ανταπτοράκια μέσα με 2€ και είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αφήνοντας - για λίγο μόνο - στην άκρη τις παρουσιάσεις κινητών και tablets, αποφάσισα να εκμεταλλευτώ τον λιγοστό ελεύθερο χρόνο του Σαββατοκύριακου για να ρίξω μια ματιά στα πρώτα high-fidelity ακουστικά που έστειλε αποκλειστικά η UMI στο myphone.gr, για μια πρώτη επαφή μαζί τους - ένα μήνα και πλέον, πριν την επίσημη διάθεσή τους στην παγκόσμια αγορά!

 

Μιλάμε προφανώς για ακουστικά υψηλών επιδόσεων, τα πρώτα από την γνωστή (πλέον) εταιρία που είναι υπεύθυνη για τον χαμό που δημιουργήθηκε με το UMI Zero. Τα ακουστικά είναι εξαιρετικά σε εμφάνιση, διαθέτουν μακρύ (1.2m μήκος), ποιοτικό (από καουτσούκ) και πλατύ καλώδιο που δεν διπλώνει, δεν μπερδεύεται εύκολα, ενώ αντέχουν φυσικά σε σκληρή χρήση αφού είναι δύσκολο να κοπεί (σε σχέση με τα κλασσικά headphones «ψείρες») της αγοράς.

 

Τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά δείχνουν αρκετά εντυπωσιακά:

 

 

  • Διάμετρος ηχείου: Ф13mm
  • Ωμική αντίσταση: 32Ω
  • Ευαισθησία: 100±3dB S.P.L.at 1KHz
  • Εύρος συχνότητας: 20Hz - 20,000Hz
  • Ισχύς: 1mW
  • Μέγιστη είσοδος (ισχύς): 3mW
  • Μήκος: 1.2μ

 

Η UMI μας ενημέρωσε οτι έχουν κατασκευαστεί από αλουμίνιο με στόχο να προσφέρουν εντυπωσιακά μπάσα (παρά το μικρό μέγεθος του ηχείου), υψηλής πιστότητας πρίμα, ενώ είναι ειδικά σχεδιασμένα για να αποδίδουν καλύτερα σε «δυναμικά» είδη μουσικής όπως electronic, rock, metal και pop. Παράλληλα, ο in-ear σχεδιασμός τους εξασφαλίζει οτι θα εμποδίζουν το 99% του εισερχόμενου θόρυβου από το περιβάλλον για να προσφέρουν μία εντυπωσιακή ακουστική εμπειρία.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/36494/umi-zero-701426512957.jpg

 

Στην πράξη τώρα, και μετά από 2-3 ημέρες αρκετά εντατικής χρήσης οφείλω να αναφέρω οτι ποιοτικά είναι εξαιρετικά ενώ εντυπωσιάζουν στην εμφάνιση και την αντοχή τους σε σκληρή χρήση (μέσα έξω από την τσέπη του παντελονιού, δίπλωμα-ξεδίπλωμα ακουστικών, πρόχειρη τοποθέτηση παντού). Διαθέτουν μικρόφωνο, πλήκτρο αποδοχής-απόρριψης κλήσεων (όχι όμως ρυθμιστή ήχου - volume rocker), ενώ έρχονται με 3 ζευγάρια από ανταλλακτικά για τα αυτιά, (για να χωράνε σε κάθε τύπο αυτιού προφανώς). Η τοποθέτησή τους είναι άψογη, δεν κουνιούνται ούτε πέφτουν εύκολα από το αυτί σας, ενώ η επιλογή του σκληρού (ελαστικού) υλικού για το καλώδιο είναι σωτήρια για όσους χρησιμοποιούν ακουστικά για μουσική όταν αθλούνται, τρέχουν κλπ και θέλουν κάτι ανθεκτικό - που να αντέχει την σπορ καθημερινότητά τους.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/36502/umi-zero-301426512976.jpg

 

Για το τέλος αφήνω το σημαντικότερο φυσικά: Ποιότητα ήχου. Προσωπικά μου αρέσει η μουσική και ακούω αρκετά όταν μπορώ. Έχω τα earpods της Apple από το iPhone 6 μου και τα Xiaomi Pistons 2 για την κορυφαία - για εμένα- εμπειρία ήχου σε αυτού του είδους (in-ear) ακουστικά. Τα UMI Voix βρίσκονται κάπου στην μέση μεταξύ των earpods της Apple και των πιστονιών της Xiaomi. Προσφέρουν εντυπωσιακά πρίμα (όχι όμως τόσο καθαρά όσο των EarPods της Apple) και αρκετά δυνατά μπάσα (όχι όμως τόσο «γεμάτα» και «κρυστάλλινα» όσο των Pistons 2). Σε χαμηλή ένταση η ποιότητά τους διατηρείται πολύ καλή, ενώ ακόμα και στο ΜΑΧ του ήχου δεν παρατήρησα παραμορφώσεις ήχου. Από την άλλη στο ΜΑΧ δεν μπορώ να πω οτι με «συνεπαίρνουν» όπως κάνουν - με άνεση- τα Pistons 2 της Xiaomi.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/36505/umi-zero-181426512985.jpg

 

Οι αρχάριοι που σίγουρα δεν έχουν απαιτήσεις από ακουστικά θα ικανοποιηθούν απόλυτα από τον παραγόμενο ήχο, τα πρίμα (δυνατά) και τα μπάσα (αρκετά «γεμάτα»). Για το κόστος τους, θεωρώ οτι προσφέρουν σαφώς ανώτερη εμπειρία από κάθε άλλο ζευγάρι ακουστικών που θα βρείτε σε πακέτο smartphone, όχι όμως και κάτι το... εξωπραγματικό. Επίσης με την τιμολόγισή τους (θα κοστίζουν 19.99$) θεωρώ οτι τα Xiaomi Pistons 2 είναι σαφώς ανώτερα σε δυνατότητες, ποιότητα και αξιοπιστία και προσωπικά θα σας τα πρότεινα - ανεπιφύλακτα. :up:

 

http://content.myphone.gr/photo/full/36500/umi-zero-541426512970.jpg

 

Τα UMI Voix μπορείτε να τα κάνετε προπαραγγελία από το Geekbuying.com στην τιμή των 19.99$ μιας και η επίσημη διάθεσή τους στην αγορά θα γίνει μετά τα μέσα Απριλίου - σύμφωνα πάντα με την UMI. Εναλλακτικά μπορείτε να λάβετε μέρος στο giveaway της UMI στο Facebook, με δώρο 10 ζευγάρια ακουστικών Voix!

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Θα ρώταγα πως τα βλέπεις σε σχέση με τα Pistons αλλά με πρόλαβες Νίκο :up:

Για την τιμή τους είναι πιστεύω μια καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,επιδει ψάχνω καλα ακουστικά ποιότητα ήχου,σκέφτομαι να αγοράσω τα Pistons 2

1οΝ κάνει για ολλα τα μοντέλα κινητά..?

2οΝ υπάρχουν εδω στην ελλαδα σε κάποιο σκουτζομαγαζο..?

3οΝ δώστε μου ένα λινκ απο αξιόπιστο μαγαζί για παραγγελιά απο το εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,που θα μπορούσα να βρω το συγκεκριμένο αξεσουάρ της Sony;

 

Powerbank της Sony? Δεν το ψάχνεις στο ebay?

Link to comment
Share on other sites

Το public το ειχε πριν 2 μηνες σχεδον με σιγουρια γιατι το αγορασα εγω (λιγο ακριβο βεβαια στα 54 ευρω) σε μπλε χρωμα.Εμεινα παντως ευχαριστημενος.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ιδέα πως μπορούμε να τα παραγγείλουμε απο κάπου έμπιστα, μην πάρουμε καμμιά μαιμουδιά; ;

Δεν μπορώ να περιμένω πότε θα ανοίξει το xiaomi shop

Ericsson T28s, Nokia 6510, Sony Ericsson W550i, Apple iPhone 3, Sony Erricson C510, Sony Xperia S, Meizu MX4
Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι εδώ και καιρό να χτυπήσω το GearVR της Samsung και έπεσα πάνω στο Homido VR Headset. Υπάρχει και ελληνικό site, homido.gr.

 

To έχει δει / αγοράσει κανένας? Θα με ενδιέφερε να μάθω αν λέει τίποτα γιατί η τιμή του δεν συγκρίνεται με το GearVR. Δεν έχει touch pad αλλά νομίζω ότι θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτό αν όλα τα υπόλοιπα ήταν οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι το samsung δουλεύει μόνο με το Note 4.

Σε κάθε περίπτωση μια και η τεχνολογία είναι νέα και αναπτυσσόμενη, μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά με ένα από τα πολλά παρόμοια κινέζικα σετάκια (όπως το homido που αναφέρεις) που δέχονται όλα τα κινητά ή ακόμα και με το google cardboard για μια πρώτη εισαγωγή στον κόσμο του VR.. Οι εφαρμογές είναι κοινές και τρέχουν σε οποιοδήποτε android κινητό, όσο μεγαλύτερη ανάλυση τόσο καλύτερα...

Οι τιμές ξεκινάνε από 10 ευρώ για τα πλαστικά VR glasses και από 2 ευρώ για το χαρτόνι...

Edited by japetus
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι διαθέσιμα ακόμα. Επίσης κάποιος mod να αλλάξει λίγο τον τίτλο, είναι νομίζω v3 όχι απλά 3.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το cardboard δεν με ενδιαφέρει είναι η αλήθεια. Θέλω κάτι που να φοριέται και τα χέρια να είναι ελεύθερα. Τις κινέζικες περιπτώσεις τις έχω υπ'όψιν μου αν και δεν έχω διαβάσει ιδιαιτέρως θετικά σχόλια. Ένα από αυτά το δοκίμασα πρόσφατα από ένα φίλο. Ήταν το Colorcross / Neje / Archos. Εκτός του ότι φαίνεται και το αισθάνεσαι πόσο "φθηνή" κατασκευή είναι, το μεγαλύτερο πρόβλημα μου ήταν η άνεση και το FOV. Αντί για αφρό έχει ένα σούπερ σκληρό πλαστικό και σε κάνα πεντάλεπτο βαριά αρχίζει και πονάει το πρόσωπο. Το FOV δεν μου άρεσε. Μου φάνηκε περιορισμένο. Προφανώς επειδή χρησιμοποιεί μικρότερους φακούς από το GearVR και το Homido. O φίλος μου πάντως το ψιλοκατακρεούργησε αφαιρώντας το πλαστικό του και κόλλησε δικό του αφρό. Φαίνεται άθλιο αλλά τουλάχιστον δεν πονάει το πρόσωπο.

 

Αν και δεν το έχω αποφασίσει ακόμα, λέω να ρισκάρω και να το χτυπήσω. Τα σχόλια είναι σίγουρα θετικότερα. Και η τιμή του αντέχεται. Ίσως το GearVR να είναι το σημείο αναφοράς, αλλά έχει πολύ αλμυρή τιμή συν το ότι χρειάζεται και το Note4 όπως ανέφερες.

 

Αν τελικά το παραγγείλω, θα γράψω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα καινούργια πιστόνια της Xiaomi και πουλιόνται αυτή την στιγμή απο την Xiaomi στην Κίνα με τιμή 99 γιουάν... περίπου 15 ευρώ.

Τέσπα είπα να δοκιμάσω το xiaomiworld (τα έχει 24 δολλάρια), αν και κανείς που να έχει αγοράσει απο εκεί δεν βρέθηκε να μου πει αν έχει original ή όχι... οπότε ξέρω οτι το ρισκάρω αλλά εν μέρει το κάνω και επίτηδες για να δω τι πουλάνε, αλλιώς θα πήγαινα σε πιο σίγουρες λύσεις (honorbuy/ibuygou).

Ericsson T28s, Nokia 6510, Sony Ericsson W550i, Apple iPhone 3, Sony Erricson C510, Sony Xperia S, Meizu MX4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα παραλαβεις να γράψεις εντυπώσεις...
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Σιγουράκι, αν και θα πάρει λίγο καιρό να μου έρθουν.
Ericsson T28s, Nokia 6510, Sony Ericsson W550i, Apple iPhone 3, Sony Erricson C510, Sony Xperia S, Meizu MX4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό το κατάστημα θα εμπιστευόμουν καθώς έχει αυθεντικά xiaomi

 

http://www.ibuygou.com/p-xiaomi-piston-3rd-generation-edition-earphone-orignal---reddot-design-award-winner-6680.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό το κατάστημα θα εμπιστευόμουν καθώς έχει αυθεντικά xiaomi

 

http://www.ibuygou.com/p-xiaomi-piston-3rd-generation-edition-earphone-orignal---reddot-design-award-winner-6680.html

 

Η επιβεβαίωση για το μαγαζί έφερε και την παραγγελία! Ευχαριστώ!! :):)

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Αξεσουάρ
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...