Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Αξεσουάρ


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθω να καταλαβω, καθως δεν εχω εμπειρια απο το πως λειτουργει το car kit.

Οταν λες οτι οταν θα χτυπα το κινητο, θα χτυπα και το bluetooth, ποιο 'πραγμα' με συνδεση bluetooth θα χτυπα;

Και πως θα μιλαει, σε τι, πως; (ακουστικο; ηχείο; )

Δεν εχω ιδεα δυστυχως, προσπαθω να καταλαβω.

 

 

Θα συνδέσεις το κινητό με το blue tooth, όταν θα χτυπήσει το κινητό θα χτυπήσει ταυτόχρονα και το car kit. Θα μιλάει στο blue tooth (έχει μικρόφωνο) θα ακούγεται από το ηχείο του blue tooth το κινητό δεν θα το πειράζει.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το car kit παει αναλογα με το κινητό ή αναλογα με το αυτοκινητο;

Εχει δικο του ηχείο και μικροφωνο, και συνομιλεις ελευθερα μες στην καμπινα του αυτοκινητου; Απλα πατας ενα κουμπι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Google it.

YouTube it.

 

Πειτε μου καποια βασικα γιατι δεν ξερω που να ξεκινησω και τι παιζει, και μη φοβασει, το δικο μου προσωπικο ψαξιμο δεν θα το γλυτωσω, θα γινει ετσι κι αλλιως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο εδω ας πουμε, κανει;

http://www.e-shop.gr/nokia-hf-210-speakerphone-p-TEL.006647

Γιατι δεν λεει ομως car kit, δεν ειναι car kit?

Υπαρχει φτηνοτερη επιλογη;

 

Πειτε μου λιγο τα βασικα, και θα δω προς τι θα κινηθω.

Link to comment
Share on other sites

Το car kit παει αναλογα με το κινητό ή αναλογα με το αυτοκινητο;

Εχει δικο του ηχείο και μικροφωνο, και συνομιλεις ελευθερα μες στην καμπινα του αυτοκινητου; Απλα πατας ενα κουμπι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πειτε μου καποια βασικα γιατι δεν ξερω που να ξεκινησω και τι παιζει, και μη φοβασει, το δικο μου προσωπικο ψαξιμο δεν θα το γλυτωσω, θα γινει ετσι κι αλλιως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο εδω ας πουμε, κανει;

http://www.e-shop.gr/nokia-hf-210-speakerphone-p-TEL.006647

Γιατι δεν λεει ομως car kit, δεν ειναι car kit?

Υπαρχει φτηνοτερη επιλογη;

 

Πειτε μου λιγο τα βασικα, και θα δω προς τι θα κινηθω.

 

 

Αυτό μια χαρά είναι για την χρήση που θες.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μια χαρά είναι για την χρήση που θες.

 

Συνδεεται το κινητο μεσω bluetooth, και πατας το κουμπι της συσκευης να απαντησεις κλησεις;

Ακουγεται ο συνομιλητης απο το speaker, και εσυ μιλας στην καμπινα χωρις προβλημα αφου εχει 'ανοικτο' μικροφωνο η συσκευη;

Καλα τα λεω;

Link to comment
Share on other sites

Συνδεεται το κινητο μεσω bluetooth, και πατας το κουμπι της συσκευης να απαντησεις κλησεις;

Ακουγεται ο συνομιλητης απο το speaker, και εσυ μιλας στην καμπινα χωρις προβλημα αφου εχει 'ανοικτο' μικροφωνο η συσκευη;

Καλα τα λεω;

 

Από την στιγμή που το συνδέσεις με το bluetooth θα μιλάει και θα ακούει από την συσκευή, όχι το κινητό.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ομως, η 'bluetooth' συνδεση πως μπορει να γινεται οσο γινεται 'αυτοματα';

Φαινεται χαζο που το θετω, αλλα ο χρηστης του 'συστηματος' δεν θα ειμαι εγω, αλλα ο πατερας μου.

Αν πω στον πατερα καθε φορα να ανοιγει ο μενου, μες στο νοκια, αντε γεια....

Μπορω να εχω μονιμως το bt ανοικτο στο κινητό, και οταν μπαινει μες στο αμαξι απλα να συνδεει τη συσκευη στον αναπτηρα; Αραγε θα γινετα αυτοματα και αμεσα το pairing και η όλη λειτουργια?

Ειμαστε ολοι εδω με αρκετη γνωση των τεχνολογιων, αλλα μπειτε λιγο στη λογικη ενος μεγαλυτερου ανθρωπου, οπου το οποιοδηποτε 'εξτρα' βημα μπορει και να τον 'βραχυκυκλωσει'.

 

Το ιδανικο θα ηταν, να εχει bt μονιμως ανοικτο στο κινητο, να μπαινει στο αμαξι, να γινεται εντος δευτερολεπτων αυτοματο pairing, και να μην χρειαζεται να κανει απολυτως τιποτε, περα απο το να συνδεσει τη συσκευη στον αναπτηρα.

Δουλευει ομως ετσι αυτοματοποιημενα, ή έχει άλλα βηματα η ολη διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

Συνδεεται το κινητο μεσω bluetooth, και πατας το κουμπι της συσκευης να απαντησεις κλησεις;

Ακουγεται ο συνομιλητης απο το speaker, και εσυ μιλας στην καμπινα χωρις προβλημα αφου εχει 'ανοικτο' μικροφωνο η συσκευη;

Καλα τα λεω;

 

φαντάσου ένα κουτί τσιγάρα που το τοποθετείς στο αυτοκίνητο (πχ στο σκιάδι), γίνεται pair με το κινητό και όταν συνδεθεί το κινητό μαζί του, αυτό έχει μικρόφωνο και μεγάφωνο και περνάει η κλήση από εκεί - δηλαδή ακούς κοδούνισμα και φωνή του άλλου από το μεγαφωνάκι και μιλάς στο μικρόφωνο, απαντάς και κλείνεις τη γραμμή από εκεί.

Το πρόβλημα είναι οτι με τους εξωτερικούς θορύβους η επικοινωνία δυσχαιρένεται (π.χ. ανοικτό παράθυρο, μουσική κτλ) και δευτερευόντως βέβαια, όποιος είναι μέσα στο αυτοκίνητο ακούει τα πάντα!

 

Αν είναι να τον βάλεις στη διαδικασία ανοιξε ΒΤ- συνέδεσε - κλείσε ΒΤ τότε γιατί δεν κοιτάς λίγο τα ΒΤ ακουστικά γκουμούτσα που τα λέω κοροιδευτικά, τα οποία είναι μεγάλα και κρέμονται έξω από το αυτί - άρα θεωρώ οτι αθ είνια πιό εύκολα για τον πατέρα σου

http://www.aliexpress.com/item/Scorpion-Rechargeable-Bluetooth-Headset-Gaming-Headphone-Cool-Wireless-Game-Earphone-for-PS3-PC-Mobilephone/916982077.html

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τον ξερω, δεν θα δεχτει να φοραει τετοια ακουστικά.

 

Ομως το να πατα ενα κουμπι στη συσκευη θα το κανει.

Η συσκευή θα κρατά συνεχώς ανοικτό το bluetooth ή οχι; (φαντάζομαι ναι, αλλα θελω να εξαλείψω να πρεπει να κανει ο πατερας μου καποιο 'εξτρα' βημα και εκει...)

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω εγώ είναι ένα τέτοιο

http://www.ebay.com/itm/New-Bluetooth-Multipoint-Speakerphone-Handsfree-Car-Kit-With-Sun-Visor-Clip-/321444913605?pt=US_Car_Speakerphones&hash=item4ad79c21c5

 

μπαίνεις στο αυτοκίνητο, ανοίγεις ΒΤ στο κινητό, πατάς ΟΝ στη συσκευή και γίνεται η σύνδεση (εννοείται αφού έχει γίνει pair). Βγαίνοντας αν θέλει κανει τη συσκευή OFF (για να γλυτώσει μπαταρία) αλλιώς θα κάνει auto power off από μόνο του. Το δικό μου μιλάει Αγγλικά κιόλας (phone 1 connected, battery low, incoming call phone 1).

 

Υπόψιν οτι με χρήση 2-3 ωρών ομιλίας (όχι αναμονής) θα θέλει φόρτισμα - βγάλσιμο από σκιάδι και τοποθέτηση κοντά στον αναπτήρα+φορτιστή... εκτός και αν βρεις πατέντα να το τοποθετήσεις εξαρχής κοντά στον αναπτήρα...

 

Αν είσαι Αθήνα πέρνα μια βόλτα από τα νότια να στο δανείσω καμμιά βδομάδα να το δοκιμάσεις πριν καταλήξεις, δεν το πολυχρησιμοποιώ έτσι και αλλιώς για τους λόγους που σου είπα πιό πάνω....

Link to comment
Share on other sites

thanks PP6210, να σαι καλα, μα δεν ειναι ευκολο να περάσω.

 

Για το νοκια που σας ειπα

http://www.e-shop.gr/nokia-hf-210-speakerphone-p-TEL.006647

δεν καταλαβαινω πως μπορει να γινει η καλυτερη τοποθετηση.

Υποτιθεται στερεωνει στον καθρεφτη;

Δεν κρυβει τον καθρεφτη;

 

Οπως ειπα, θελω να το κανω οσο ευκολοτερο γινεται για τον πατερα μου.

Το αμαξι του εχει μια υποδοχη/θηκη κατω απο το ραδιοcd, και λιγο πανω απο τον αναπτηρα, στο κατω μερος της κονσολας δηλαδη.

Να το βαλω εκει, να ειναι και διπλα στον αναπτηρα, και να το εχει μονιμα συνδεδεμενο πανω στον αναπτηρα;

Ομως δεν ξερω αν θα ειναι ευκολη η προσβαση στο κουμπι που απαντα τις κλησεις.

 

Αν το βαλουμε στο καθρεφτη, θα φτανει το καλωδιο, η θα κρεμεται στον αερα κατω μεχρι τον αναπτηρα για να φορτισει;

 

Παιδια θελω να το κανω οσο πιο ευκολο και αυτοματο γινεται για τον πατερα μου.

Αμα ειναι να του πω να ανοιγοκλεινει τα bt των συσκευων, να μην ξεχναει να φορτιζει κλπ, αντε γεια.

Γι'αυτο λεω να αφησω μονιμα ανοιχτα τα bt, ας φορτιζει το κινητο του λιγο συχνοτερα.

 

Τη συσκευη ομως, που να την τοποθετησω;

Θα βολευε αν μπορουσε πχ να σταθει σε εναν αεραγωγο.

Στον καθρεφτη δεν καταλαβαινω πως μπορει να ειναι χρηστικο, αν κρυβει τον καθρεφτη. Αλλα και να μην τον κρυβει, ενα καλωδιο στη μεση του αυτοκινητου απο την οροφη ως τον αναπτηρα για να φορτιζει δεν ειναι παλι οτι καλυτερα.

 

Που και πως να το τοποθετησω καλυτερα; Αλλα και αν υπαρχει τροπος στερεωσης περα απο τον καφθρεφτη.

 

Βοηθειστε με να βγαλω ακρη.

Αν δεν δρομολογηθουν αυτες οι λεπτομερεις με τον καλυτερο δυνατο τροπο, θα παει ολη η προσπαθεια στραφι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα είναι κατω από το ραδιοcd, έτσι κ αλλιώς τι χέρι θα πρέπει να πάει κατα κει για να κλείσει ή σιωανέψει τη μουσική, μέτρα λίγο τις διαστάσεις αυτού που θα πάρεις και κόλησέ το με blue tack που βγαίνει και πανεύκολα από κάθε επιφάνεια.

Γνώμη μου, μην πάρεις επώνυμο και τελικά φορτωθείς "παλτό" αμα δεν βολέψει τον πατέρα σου, δώσε 9-11 ευρώ και πάρε απο Κίνα, όλα τα ίδια χαρακτηριστικά έχουν...

Link to comment
Share on other sites

thanks PP6210, να σαι καλα, μα δεν ειναι ευκολο να περάσω.

 

Για το νοκια που σας ειπα

http://www.e-shop.gr/nokia-hf-210-speakerphone-p-TEL.006647

δεν καταλαβαινω πως μπορει να γινει η καλυτερη τοποθετηση.

Υποτιθεται στερεωνει στον καθρεφτη;

Δεν κρυβει τον καθρεφτη;

 

Οπως ειπα, θελω να το κανω οσο ευκολοτερο γινεται για τον πατερα μου.

Το αμαξι του εχει μια υποδοχη/θηκη κατω απο το ραδιοcd, και λιγο πανω απο τον αναπτηρα, στο κατω μερος της κονσολας δηλαδη.

Να το βαλω εκει, να ειναι και διπλα στον αναπτηρα, και να το εχει μονιμα συνδεδεμενο πανω στον αναπτηρα;

Ομως δεν ξερω αν θα ειναι ευκολη η προσβαση στο κουμπι που απαντα τις κλησεις.

 

Αν το βαλουμε στο καθρεφτη, θα φτανει το καλωδιο, η θα κρεμεται στον αερα κατω μεχρι τον αναπτηρα για να φορτισει;

 

Παιδια θελω να το κανω οσο πιο ευκολο και αυτοματο γινεται για τον πατερα μου.

Αμα ειναι να του πω να ανοιγοκλεινει τα bt των συσκευων, να μην ξεχναει να φορτιζει κλπ, αντε γεια.

Γι'αυτο λεω να αφησω μονιμα ανοιχτα τα bt, ας φορτιζει το κινητο του λιγο συχνοτερα.

 

Τη συσκευη ομως, που να την τοποθετησω;

Θα βολευε αν μπορουσε πχ να σταθει σε εναν αεραγωγο.

Στον καθρεφτη δεν καταλαβαινω πως μπορει να ειναι χρηστικο, αν κρυβει τον καθρεφτη. Αλλα και να μην τον κρυβει, ενα καλωδιο στη μεση του αυτοκινητου απο την οροφη ως τον αναπτηρα για να φορτιζει δεν ειναι παλι οτι καλυτερα.

 

Που και πως να το τοποθετησω καλυτερα; Αλλα και αν υπαρχει τροπος στερεωσης περα απο τον καφθρεφτη.

 

Βοηθειστε με να βγαλω ακρη.

Αν δεν δρομολογηθουν αυτες οι λεπτομερεις με τον καλυτερο δυνατο τροπο, θα παει ολη η προσπαθεια στραφι.

 

Ελπίζω να μην το πήρες ακόμα διότι το eshop το έβγαλε προσφορά crazy sundays στα 28.90 ευρώ. Τσέκαρε ξανά στο link σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως οχι δεν το ειχα παραγγειλει! Να σαι καλα που το επεσημανες!

 

--------------

 

Παντως, με το θεμα χρηστικοτητα αλλα και 'αποτελεσματικοτητα':

- αν το βαλω στη θηκη κατω απο το ραδιοcd: θα πρεπει ο πατερας μου να τραβηξει τη συσκευη προς τα εξω, να εχει οπτικη επαφη, για να πατησει το κουμπι;

- το μεγαφωνο ποσο καλα θα ακουγεται αν η συσκευη ειναι χωμενη μες σε αυτη την υποδοχη;

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν μπαίνει στον καθρέφτη. Δες το παρακάτω βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=55W57JWyFwM

Προχώρα το μετά τα 2:40 λεπτά. Όπως επίσης εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=-kUO5H6IhoA

 

Οπότε καλύτερα να μην μπουκώσεις το μεγάφωνο κάτω από το ράδιο.

Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει κάνεις αυτό?

 

http://www.public.gr/product/gadgets-gps/tech/tilefonias-and-tablet/basi-stiriksis-aytokinitoy-kenu-airframe-portable-car-mount-mayro/prod5310177pp/

 

θα αντέχει το lumia 920 που ειναι λίγο βαρύ?

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει κάνεις αυτό?

 

http://www.public.gr/product/gadgets-gps/tech/tilefonias-and-tablet/basi-stiriksis-aytokinitoy-kenu-airframe-portable-car-mount-mayro/prod5310177pp/

 

θα αντέχει το lumia 920 που ειναι λίγο βαρύ?

 

Πλακα κανεις? 30 ευρω βαση ? χαχαχχαχαχαχαχαχχα εχουν τρελαθει αυτοι ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει κάνεις αυτό?

 

http://www.public.gr/product/gadgets-gps/tech/tilefonias-and-tablet/basi-stiriksis-aytokinitoy-kenu-airframe-portable-car-mount-mayro/prod5310177pp/

 

θα αντέχει το lumia 920 που ειναι λίγο βαρύ?

 

Πανάκριβη και αμφιβάλω πόσο καλά θα κάθεται στους αεραγωγούς(?). Εδώ τα αρωματικά και δεν κάθονται καλά..

Προσωπικά έχω ένα τέτοιο:

http://www.e-shop.gr/young-player-universal-car-holder-for-mobile-phones-black-p-TEL.010982

 

Το είχα πάρει από ebay με 2-2,5 ευρώ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι βάσεις στήριξης που λέτε είναι όχι για το τζάμι αλλά για το επάνω μέρος της κονσόλας του αυτοκινήτου, σωστά; Δεν ειχα ποτε τέτοια και ήθελα να ρωτήσω κατά ποσο είναι σταθερές γιατί θέλω να αγοράσω μια.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αυτή που παρέθεσα εγώ κυρίως για το τζάμι είναι. Στο ταμπλό του αυτοκινήτου δεν κάθεται τόσο καλά. Βέβαια είναι και ανάλογα με την επιφάνεια κάθε αυτοκινήτου.
Link to comment
Share on other sites

Μην χαλατε λεφτά σε τέτοια.

Για πάνω στην κονσόλα αυτοκινήτου πάρτε ένα sticky pad που κρατά τέλεια το κινητό και κάνει 2€ στο eBay ή αν θέλετε με βεντουζα παίζουν για κάθε κινητό γύρω στα 10€ το πολύ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ένα λιγότερο βήμα θα είναι να επιλέξεις στο κινητό του πατέρα σου από τις ρυθμίσεις του Bluetooth, να απαντάει αυτόματα το ακουστικό, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνει να πατήσει το κουμπί. Αυτό βέβαια εμπεριέχει τον κίνδυνο να πάρει κάποιος που είναι ανεπιθύμητος, ή σε ακατάλληλη στιγμή, π.χ. διόδια, έλεγχος τροχαίας, δύσκολο σημείο στο δρόμο, και το κινητό να απαντήσει αυτόματα. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ένα λιγότερο βήμα θα είναι να επιλέξεις στο κινητό του πατέρα σου από τις ρυθμίσεις του Bluetooth, να απαντάει αυτόματα το ακουστικό, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνει να πατήσει το κουμπί. Αυτό βέβαια εμπεριέχει τον κίνδυνο να πάρει κάποιος που είναι ανεπιθύμητος, ή σε ακατάλληλη στιγμή, π.χ. διόδια, έλεγχος τροχαίας, δύσκολο σημείο στο δρόμο, και το κινητό να απαντήσει αυτόματα. ;)

 

Η ρυθμιση αυτη ειναι στο κινητο, ή στο speakerphone?

Στο speakerphone αντε και πες του το εβαζα, αλλα στο κινητο, δεν ειναι δυνατον αυτο να ειναι ενεργοποιημενο παντα.

Link to comment
Share on other sites

Η ρυθμιση αυτη ειναι στο κινητο, ή στο speakerphone?

Στο speakerphone αντε και πες του το εβαζα, αλλα στο κινητο, δεν ειναι δυνατον αυτο να ειναι ενεργοποιημενο παντα.

Κι όμως είναι δυνατόν. Εννοείται μιλάμε για ρύθμιση στο μενού του κινητού, που αφορά όλες τις Bluetooth συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο κινητό. Στα περισσότερα "απλά" κινητά γίνεται εύκολα, στα smartphones σε όποιο δεν υπάρχει η δυνατότητα, μπαίνει με εφαρμογή. Σε όλα τα Nokia π.χ. υπάρχει αυτή η ρύθμιση, με μία εντολή να του λες ότι όταν χτυπάει το τηλέφωνο και είναι συνδεδεμένο με ενσύρματο ή ασύρματο ακουστικό, να απαντάει αυτόματα. Πες μου το μοντέλο του κινητού του πατέρα σου να σου πω αν γίνεται.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Αξεσουάρ
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...