Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Αξεσουάρ


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορώ να κόψω την sim μου χωρίς να καταστραφεί υπολογίζοντας με το μάτι;

πόσο κοστίζει από κάποιο κατάστημα να μου την κόψουν;

αν επιλέγω να μου δώσουν καινούρια micro sim πόσο κοστίζει; η κανονική «μεγάλη» sim θα λειτουργεί;

 

Aν την κόψω την κάρτα sim μου, οι επαφές που έχω αποθηκεύσει σε αυτήν θα συνεχίσουν να υπάρχουν, σωστά;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε κατάστημα από τον πάροχο που ανήκεις και θα σου την κόψουν δωρεάν. Εναλλακτικά αν βγάλεις καινούργια κάρτα sim το κόστος είναι 5 ευρώ. Η παλιά κάρτα sim δεν θα λειτουργεί σε αυτή την περίπτωση.

Υπάρχουν ωστόσο υπάρχουν αντάπτορες ώστε να χρησιμοποιείς την micro sim σε συσκευές που δέχονται κανονική sim. Το κόστος τους είναι κάτω από 1 ευρώ στο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, μπορείς να εκτυπώσεις αυτό εδώ http://thechinacellphone.com/micro_sim_template.pdf και να τραβήξεις τις γραμμές στην τωρινή σου sim και να την κόψεις μετά με ψαλίδι. Εγώ αυτό έκανα. Είναι απίθανο να το πετύχεις ακριβώς βέβαια, αλλά εμένα που έκανα το ίδιο δουλεύει η sim μου κανονικά. Του φίλου που πήγε να του την κόψουν στον Γερμανό την έβαλε στραβά ο υπάλληλος και του την κατέστρεψε αφού έκοψε το chip λίγο οπότε ήταν μετά άχρηστη!

Η πιο βολική λύση πάντως είναι αυτό που προτείνει και ο navi55, να στην αλλάξουν με μία ολοκαίνουργια οπότε θα είναι σωστή 100% και παίρνεις και ένα αντάπτορα για να την δουλεύεις και σε κάποια άλλη συσκευή.

[url=http://thechinacellphone.com/micro_sim_template.pdf][/url]

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βλεπει την καρτα στα πραθυρα,δοκιμασε κανα τζολυκλαουντ ή αλλη διανομη .αν την δει,μπορεις να παρεις τα αρχεια.αν δεν την δει ουτε το τζολυ,ξεχνα τα αρχεια.
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ηθελα να ρωτησω το αντιθετο..microsim to sim adapter..θα κανω τη δουλεια μου με αυτο http://www.ebay.com/itm/140877950847?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω ενα καλωδιο micro usb 3 μετρα που να κανει και για μεταφορα δεδομενων γιατι πηρα απο το ebay και ενω φορτιζει το κινητο κανονικα δεν αναγνωριζεται απο το pc το ιδιο και ο eξωτερικος σκληρος
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Το περισσότερα αν όχι όλα έχουν τις ίδιες προδιαγραφές (16 Α, 3,3 kw) αν σε αυτό θέλεις να συνδέσεις κάποια συσκευή μεγάλου κόστους (μάλλον όχι αν κρίνω από το δεύτερο ερώτημά σου) κοίτα κάτι πιο επώνυμο. Αν όχι πήγαινε στο σούπερ μάρκετ και πάρε όποιο σου αρέσει. Προσωπικά όλα όσα έχω (εκτός από αυτό που είναι συνδεδεμένο το ηχοσύστημά μου) είναι ελληνικής κατασκευής απλά και φθηνά και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Για το δεύτερο ερώτημά σου. Αν το σύνολο των συνδεδεμένων συσκευών δε ξεπερνά τις προδιαγραφές του πολύπριζου θε δα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπόσχεται αυτό, αλλά μόνο ότι θα μπορεί η τηλεόραση σου αν είναι wifi ready να συνδεθεί με το στικάκι στο δίκτυο του σπιτιού σου με την προϋπόθεση οτι θα εχεις και ασύρματο δίκτυο βεβαια. Σε περιπτωση που η τηλεοραση σου ειναι wifi ready θα έχει και την ή τις αντίστοιχες εφαρμογές προκειμένου να μπορέσεις να στριμάρεις ασύρματα υλικό απο τον υπολογιστή σου.

Αν όμως η τηλεοραση σου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ wifi ready το εν λόγω gadgetaki σου είναι παντελώς άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

σαν τελευταια λυση και πριν την πεταξεις ... κανε φορματ και αν το αναγνωρησει δοκιμασε αυτο :

 

http://www.easeus.com/datarecoverywizard/recover-formatted-partition.htm

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα εξαρτώνται απο την αξία της συσκευής που θελεις να προστατέψεις.

Τα απλά πολύμπριζα δεν εχουν καμια προστασία από υπέρταση.

Αλλα και αυτά που έχουν διαφέρει η αποτελεσματικότητά τους και οι προδιαγραφές τους.

Αρκετά εχουν και προστασια για κεραια τηλεόρασης και παρεμβολές στις γραμμες.

Πρεπει να δεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους και κυρίως τα Amper (οχι τα Wolt) και την απορρόφηση ενεργειας.

 

Παρε κατι που πραγματικά σε καλύπτει αλλιως παρε ενα απλο πολυμπριζο.

 

Για να προστατέψεις σε καθημερινή βαση ηλεκτρονικές συσκευές το UPS ειναι πιο σωστή λύση γιατί οι αυξομειώσεις (ειδικά οι αυξήσεις τάσεις) καταπονούν πολύ τα ηλεκτρονικά

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο στικάκι ειναι και για υπολογιστή και για τηλεόραση. Πρεπει όμως όπως σου είπαν να ειναι η TV σου WiFi ready αλλιως δεν θα παίξει τίποτε
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε υπόψη μας κάποιο ελληνικό site με φθηνές βάσεις στήριξης κινητών εντός γραφείου;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να παρεις μια απλη εξωτερικη μπαταρια,φθηνοτερα,παρα αυτο,σε αυτα τα χρηματα.....ουσιαστικα,δεν προκειτε να το φορτισεις με τον ηλιο ποτε....ασε που αν το κανεις,κινδυνευει η μπαταρια του,απο την θερμοκρασια.......παρτο μονο αν προκειτε να πας πενθημερη εξορμηση μακρια απο τον πολιτισμο......αλλα που ειναι αυτο;;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχετε υπόψιν σας καμιά βάση αυτοκινήτου με μακρύ λαιμό; Τη θέλω για Sony Ericsson Xperia Ray μιας που έχει μικρή οθόνη (3,3") και θα ήθελα να είναι όσο πιο κοντά μου γίνεται για να είναι ευανάγνωστη στην πλοήγηση με GPS.

 

Όχι φίλε μου, θέλω να είναι με βεντούζα στο παρμπρίζ και με μακρύ λαιμό.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα φλασακι αξιόπιστο να αντέχει στον χρόνο 16gb γρήγορο??? to το θελω για αντιγραφη φοτογραφιων και εφαρμογων τοu κινητου εχω δει αυτο εσεις τι λετε http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/usb-flash/SanDisk-Usb-stick-2-0-Sandisk-Ultra-Backup-16GB-SDCZ40-016G-U46.htm ευχαριστω εκ τον προτερων Edited by notisx
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Αξεσουάρ
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...