Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λιγο βοηθεια πηραν τηλ και μιλησαν με τον ασχετο απο τεχνολογια πατερα μου και ειπαν θα εστελναν κατι ηρθε ενα ρουτερ speedport entry 2i και ενα χαρτι που μιλαει κατι για την συμβαση τι ακριβως ειναι αυτο εκανε καινουριο συμβολαιο με παραπανω λεφτα στο λγαριασμο???εχει γινει η γραμμη μου vdsl???εγω εχω ενα tp-link Καινουριο ρουτερ και λειτουργω το παλιο του οτε ως modem τωρα τι κανω??να το στειλω πισω??

 

Παρε τηλ την εξυπηρετηση πελατων του ote και ρωτησε τους τι εχει γινει.Αλλη περιπτωση ειναι μηπως αλλαζουν τα modem οπως ειπε και ο φιλος παραπανω σε Modem που ειναι για adsl και vdsl.

Ξεκαθαρισε πρωτο το θεμα με τον οτε και αναλογα πραττεις.:)

Link to comment
Share on other sites

όταν λέμε κατευθείαν εννοούμε και αυθυμερον ή θέλει κάποιες μέρες? επίσης θα χρειαστεί κι επανεκκίνηση του ρουτερ?
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160720/f331d4da4a5fdd9b9c23ac0726b174ba.jpg παιδιά αυτό το ρούτερ είναι adsl η vdsl;

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πλέον όλα τα router που δίνει ο ΟΤΕ είναι για vdsl και απλά οποίος έχει adsl του βάζουν το ανάλογο προφίλ

 

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πλέον όλα τα router που δίνει ο ΟΤΕ είναι για vdsl και απλά οποίος έχει adsl του βάζουν το ανάλογο προφίλ

 

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

απλά ρωτάω γιατί με πήραν τηλ ότι στα πλαίσια αναβάθμισης της γραμμής της πεθεράς στην Έδεσσα μου δίνουν το vdsl router ενώ αυτό της φωτο μας το έδωσαν το Πάσχα καινούργιο κάτι ακόμα δεν το έχω καν βάλει.εάν και αυτό της φωτο είναι vdsl τι θα φέρει αύριο ο courier? το ίδιο;

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συμφορουμιτες!! μετά από 1 μήνα χρήσης της νέας ευρυζωνικοτητας και ενεργοποίησης voip έφτασα στο σημείο τις τελευταίες 3 μέρες να μην έχω τηλέφωνο και ίντερνετ. ήρθε τεχνικός σπίτι και διαπίστωσε ότι υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική καλωδιωση του σπιτιού και θα πρέπει να φωναξω εγώ ηλεκτρολόγο για να το ελέγξει!!η ερώτηση μου είναι αν όντως είμαι εγώ υποχρεωμένος και όχι ο παροχος για τον έλεγχο της καλωδιωσης και τυχόν αντικαταστασης της. τέλος εάν εγώ πρέπει να το κοιτάξω επειδή νοικιαζω το σπίτι που μένω και θα ενδιαφέρει τον ιδιοκτήτη το κόστος του όλο προβλήματος, γνωρίζει κάποιος να μου πει αν είναι τόσο κοστοβορο το όλο αυτό εγχείρημα?? ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον γνωρίζει ή έχει περάσει παρόμοιο πρόβλημα και μπορεί να βοηθήσει!
Link to comment
Share on other sites

Ο πάροχος ελέγχει το καλώδιο μέχρι το κουτί της πολυκατοικίας ή το κουτί έξω στον δρόμο. Από κει και πέρα η εσωτερική εγκατάσταση είναι του σπιτιού και δεν έχει καμία υποχρέωση ο πάροχος να την ελέγξει . Μέσα στο σπίτι σου κάνεις ότι θέλεις .

Α) θα πρέπει μέχρι το modem να υπάρχει ένα και μόνο καλώδιο . Αν υπάρχουν και άλλα παράλληλα καλώδια που συνδέουν άλλες μπρίζες του σπιτιού θα πρέπει να τα ξηλώσεις ή να τα τροφοδοτήσεις μέσω φίλτρου.

β) Αν δεν μπορείς να το κάνεις φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να στο κάνει . Οι αμοιβές ξεκινάνε από 10-20 ευρώ ανάλογα τον ηλεκτρολόγο . Μόνο αν σου αλλάξει τα καλώδια θα χρειαστεί να ξοδέψεις παραπάνω. Αλλά πες του πρώτα να ξηλώσει τα άλλα καλώδια . Θα δεις μεγάλη βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Ο πάροχος ελέγχει το καλώδιο μέχρι το κουτί της πολυκατοικίας ή το κουτί έξω στον δρόμο. Από κει και πέρα η εσωτερική εγκατάσταση είναι του σπιτιού και δεν έχει καμία υποχρέωση ο πάροχος να την ελέγξει . Μέσα στο σπίτι σου κάνεις ότι θέλεις .

Α) θα πρέπει μέχρι το modem να υπάρχει ένα και μόνο καλώδιο . Αν υπάρχουν και άλλα παράλληλα καλώδια που συνδέουν άλλες μπρίζες του σπιτιού θα πρέπει να τα ξηλώσεις ή να τα τροφοδοτήσεις μέσω φίλτρου.

β) Αν δεν μπορείς να το κάνεις φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να στο κάνει . Οι αμοιβές ξεκινάνε από 10-20 ευρώ ανάλογα τον ηλεκτρολόγο . Μόνο αν σου αλλάξει τα καλώδια θα χρειαστεί να ξοδέψεις παραπάνω. Αλλά πες του πρώτα να ξηλώσει τα άλλα καλώδια . Θα δεις μεγάλη βελτίωση.

-σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

- η συνδεσιμοτητα εντός του σπιτιού την έχω μια χαρά και την έλεγξε και ο τεχνικός. στην 1η πρίζα του σπιτιού σπλιτερ και 2 καλώδια που πάνε πάνω στο ρουτερ (dsl και phone). στην άλλη πρίζα του σπιτιού φίλτρο και καλώδιο για ασύρματη συσκευή τηλεφώνου. ούτε φαξ έχω στο σπίτι ούτε συναγερμό. ο τεχνικός αναφερόταν στην καλωδιωση που υπάρχει υπόγεια του σπιτιού(από το κουτί έξω στο δρόμο μέχρι το σπίτι) από την κατασκευή του, που πιθανόν μου είπε να περνάει το καλώδιο μέσα από φρεατιο αποχέτευσης και να έχει πρόβλημα. η ερώτηση μου είναι ότι εφόσον θέλει αντικατάσταση από ηλεκτρολόγο το καλώδιο θα θέλει σκαψιμο σε όλη αυτή τη διαδρομή, γτ αν είναι έτσι θα εχει και μεγάλο κόστος, υποθέτω και πολύ φασαρία το όλο εγχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω άποψη του χώρου , συνήθως δεν χρειάζεται σκάψιμο . Περνάμε το καλώδιο εξωτερικά.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε μίλησα με το κεντρο εξυπηρέτησης τελικα και μου ειπαν πως μπορω να δοκιμασω για 14 μερες αν θελω το vdsl και το καινουριο ρουτερ και αν τελικα δεν το θελω το στελνω πισω και η γραμμη γινεται παλι 24αρα αντι 30M οπως γραφει στην συμβαση!!και οχι vdsl η χρεωση ειναι 3 ευρω επανω δηλαδη απο 33 θα δινω 36 ευρω ...τωρα....εκανα δοκιμες να δω αν τελικα υπαρχει διαφορα πριν με την (24αρα επιανα 19mbs) στο κατεβασμα και 0,90 στο ανεβασμα...τωρα πιανω 33 στο κατεβασμα και 2 στο ανεβασμα μου φανηκε περιεργο γιατι δεν γινεται να εχω 30αρα γραμμή και να πιανω 33,παραπανω δηλαδη ειναι φυσιλογικο????αν ναι τοτε για 3 ευρω διαφορα νομιζω πως αξιζει να το κρατησω τι λετε??ενημερωτικα το ρουτερ του οτε το δουλευω ως μοντεμ μονο γιατι εχω εξωτερικο ρουτερ tp-link με εξοδο 2 καναλια...

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε μίλησα με το κεντρο εξυπηρέτησης τελικα και μου ειπαν πως μπορω να δοκιμασω για 14 μερες αν θελω το vdsl και το καινουριο ρουτερ και αν τελικα δεν το θελω το στελνω πισω και η γραμμη γινεται παλι 24αρα αντι 30M οπως γραφει στην συμβαση!!και οχι vdsl η χρεωση ειναι 3 ευρω επανω δηλαδη απο 33 θα δινω 36 ευρω ...τωρα....εκανα δοκιμες να δω αν τελικα υπαρχει διαφορα πριν με την (24αρα επιανα 19mbs) στο κατεβασμα και 0,90 στο ανεβασμα...τωρα πιανω 33 στο κατεβασμα και 2 στο ανεβασμα μου φανηκε περιεργο γιατι δεν γινεται να εχω 30αρα γραμμή και να πιανω 33,παραπανω δηλαδη ειναι φυσιλογικο????αν ναι τοτε για 3 ευρω διαφορα νομιζω πως αξιζει να το κρατησω τι λετε??ενημερωτικα το ρουτερ του οτε το δουλευω ως μοντεμ μονο γιατι εχω εξωτερικο ρουτερ tp-link με εξοδο 2 καναλια...

Εγώ θα το κράταγα......

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το κράταγα......

 

τελικα θα το κρατησω 3 ευρω ειναι μικρο το κακο μιας και μενω διπλα απο τον οτε και εχω την πολυτέλεια να εχω τοσο μικρες απώλειες στην συνδεση!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα Double Play -20% (π.χ. Home Double Play 24 M στα 26,11 ευρώ), ισχύουν μόνο για νέες συνδέσεις; (Έτσι λέει το 13888).

 

Έχει πετύχει κανείς καμιά καλή προσφορά, για ανανέωση;

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα Double Play -20% (π.χ. Home Double Play 24 M στα 26,11 ευρώ), ισχύουν μόνο για νέες συνδέσεις; (Έτσι λέει το 13888).

 

Έχει πετύχει κανείς καμιά καλή προσφορά, για ανανέωση;

 

Το πήρα σήμερα στα 26,11 τελική πληρωτεα απ ότι μου είπαν με ανανέωση συμβολαίου για 24 μήνες.

συν χίλια λεπτά από το σταθερό προς το κινητό και το αντίστροφο.

Έχω ένα plus 65 και ένα 1500 25 νομίζω είναι το δεύτερο του αδερφού μου.

Στο κατάστημα δεν μπορούσαν να μου το δώσουν.

Πήρα δέκα τηλέφωνα, λέω γιατί οι νέοι πελάτες να επωφελουντε περισσότερο από εμάς τους παλιούς?

Θέλω έκπτωση, έστω στα 26.11 όπως το δίνεται σε νέους.

Λέει κάτσε να ρωτήσω.

Μου λέει οκ θα στο δώσω στα 26.11.

Και μείον 15% στο plus 65 αντί του 10% που είχα.

Το θέμα είναι ότι το σταθερό του ΟΤΕ το έχω στο χωριό και όχι στο σπίτι που μένω.

Εκεί στο χωριό υπάρχει διαθεσιμότητα δικτύου μόνο σε ote και cyta.

Ο οτε και με 2αρα γραμμή που είχα, έπιανε 1.6 ταχύτητα και με την 4 στα επόμενα χρόνια το ίδιο.

Λέτε με την 24 άρα να στρωσουν λίγο τα πράγματα η δεν έχει να κάνει?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα Double Play -20% (π.χ. Home Double Play 24 M στα 26,11 ευρώ), ισχύουν μόνο για νέες συνδέσεις; (Έτσι λέει το 13888).

 

Έχει πετύχει κανείς καμιά καλή προσφορά, για ανανέωση;

 

Η τιμή αυτή ισχύει και για νέους και για παλιούς πελάτες! Έκανα ανανέωση για 2 χρόνια με το Double Play L στα 30,14. Απλώς οι προσφορές με έκπτωση έως 20% δίνονται μέσω του site της εταιρείας! Επομένως κάνε ένα call me back στο site και θα πάρεις την προσφορά και εσύ! Το 13838 απ' ό, τι έχω καταλάβει δίνει συνήθως τα 18μηνα συμβόλαια και στις νέες συνδέσεις δίνει 24μηνα! Οι υφιστάμενοι πελάτες μπορούν να πάρουν τα 24 μηνα μεσω του site. Βεβαια εμένα πολλές φορές στο 13888 μου έχουν προτείνει το Double Play XL σε 24μηνο γιατί ζητούσα κάποιο καλύτερο πρόγραμμα. Μπορείς να κάνεις επίσης και αίτηση σε άλλο πάροχο και να πάρεις αντιπροσφορά!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα στα 26,11 τελική πληρωτεα απ ότι μου είπαν με ανανέωση συμβολαίου για 24 μήνες.

συν χίλια λεπτά από το σταθερό προς το κινητό και το αντίστροφο.

Έχω ένα plus 65 και ένα 1500 25 νομίζω είναι το δεύτερο του αδερφού μου.

Στο κατάστημα δεν μπορούσαν να μου το δώσουν.

Πήρα δέκα τηλέφωνα, λέω γιατί οι νέοι πελάτες να επωφελουντε περισσότερο από εμάς τους παλιούς?

Θέλω έκπτωση, έστω στα 26.11 όπως το δίνεται σε νέους.

Λέει κάτσε να ρωτήσω.

Μου λέει οκ θα στο δώσω στα 26.11.

Και μείον 15% στο plus 65 αντί του 10% που είχα.

Το θέμα είναι ότι το σταθερό του ΟΤΕ το έχω στο χωριό και όχι στο σπίτι που μένω.

Εκεί στο χωριό υπάρχει διαθεσιμότητα δικτύου μόνο σε ote και cyta.

Ο οτε και με 2αρα γραμμή που είχα, έπιανε 1.6 ταχύτητα και με την 4 στα επόμενα χρόνια το ίδιο.

Λέτε με την 24 άρα να στρωσουν λίγο τα πράγματα η δεν έχει να κάνει?

 

Και ενημέρωσε τι έγινε τελικά (με € ?? , με Mbps ??) στην πορεία του χρόνου.......:)

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο με τα αθλητικά πάει μαζί με το Family Pack?Με ενδιαφέρει να έχω όλα τα αθλητικά αλλά και παιδικά κανάλια για την μικρή και είχα την εντύπωση ότι πρέπει να έχω το Full pack.Πχ οι ταινίες δεν με ενδιαφέρουν,μπορώ να γλυτωσω χρήματα αλλά να έχω αυτο που θέλω?
Link to comment
Share on other sites

εχει εδω και 15 μερες με καλουν αυτα τα νουμερα 2165004550-557-553 το σηκωνω και και πεφτει η γραμμη φυσικα αν τους παρεις πισω δεν υπαρχουν καν σαν νουμερα πηρα τοον οτε και λεει φραγη μονο με εισαγγελική παρεμβαση και μπλα μπλα και τι γινεται τωρα ρε μαγκιες με εχουν τρελανει περνουν 10 φορες την ημερα και οχι τιποτα αλλο δεν ξερω καν αν ειναι σπαμ και χρεώθηκα γιατι δεν εχει εκδοθει ο λογαριασμός

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι βέβαιος ότι δεν χρεώθηκες.

Κανείς ποτέ δεν έχει χρεωθεί από εισερχόμενη κλήση.

Ότι γράφεται σχετικά δεν είναι τίποτα άλλο από χαζομάρες.

Link to comment
Share on other sites

 

Να είσαι βέβαιος ότι δεν χρεώθηκες.

Κανείς ποτέ δεν έχει χρεωθεί από εισερχόμενη κλήση.

Ότι γράφεται σχετικά δεν είναι τίποτα άλλο από χαζομάρες.

 

το θεμα ειναι οτι βαραει συνεχεια το τηλ και ειναι σπαστικο και φυσικα ακομα ποιο σπαστικο ειναι οτι ο οτε λεει δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα δηλαδη αν αυτο το εργο συνεχιστεί για μηνες πρεπει να τους παρει ο σατανας!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι βαραει συνεχεια το τηλ και ειναι σπαστικο και φυσικα ακομα ποιο σπαστικο ειναι οτι ο οτε λεει δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα δηλαδη αν αυτο το εργο συνεχιστεί για μηνες πρεπει να τους παρει ο σατανας!

Μπες στο μητρωο 11 :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση όσον αφορά την εφαρμογή cosmote fon για Android, έχω βάλει κωδικούς σωστά δουλεύει παίρνω ίντερνετ, αλλά π.χ αν έχω GPS εφαρμογή στο αυτοκίνητο και βρίσκει στη διαδρομή διαθέσιμα fon spots, συνδέεται και με βγάζει από την εφαρμογή GPS βάζοντας με σε σελίδα του cosmote fon. Οτι και αν έχω δοκιμάσει, όπως και να δώσω κωδικούς και σε αυτή τη σελίδα, συνεχίζει να με βγάζει από όπου είμαι και να με βάζει σε link στον Chrome σε κάθε fon spot που βρίσκει. Αν εχω κλειστό το κινητό τότε μόνο δεν το κάνει (δλδ κλειστή οθονη) ή αν έχω το WiFi κλειστό προφανώς. Θέλω δλδ να καταφέρω όταν χρησιμοποιώ το τηλέφωνο μου και μου βρίσκει fon spot να μην μου κάνει popup νέο παράθυρο στον Chrome με τη σελίδα της cosmote fon. Edited by summit1_1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Σε συνέχεια του μυνήματός μου εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6827374#post6827374 (πάνε κάποιες ημέρες, απλά χθες το πόσταρα) ,

ως δια μαγείας η ταχύτητά μου εδώ και μερικές ημέρες έχει ανέβει κατά 1 Mbps , φτάνοντας τα ~7Mbps

Τέτοια ταχύτητα δεν έχω ξαναπετύχει, κοιτάω καθημερινά τουλάχιστον 1 φορά το τι ταχύτητα έχω.

 

Υπάρχει περίπτωση η Cosmote με κάποιον τρόπο να έμαθε πως ενδιαφέρομαι να την κάνω για αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...