Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το τρώω στη μάπα χρόνια τώρα...

 

 

 

Οι "χωριανοί" τεχνικοί μου είπαν ότι "τερματίζει το καλώδιο" :blink:

 

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική του να συνδέομαι 4,5 χιλιόμετρα μακριά ενώ υπάρχει κόμβος στα 500 μέτρα... Τι μπορώ να κάνω;

Ο κόμβος αυτός έχει vdsl?Αν ναι κάνε αίτηση!Δες εδώ:https://www.cosmote.gr/fixed/check-availability?redir=1&p_p_lifecycle=0&p_p_id=checkavailabilityhome_WAR_Otecorporateproductsservicesportlet&p_p_col_count=1&p_l_id=44064&p_p_col_id=column-2&p_v_l_s_g_id=0&phone=

Ααν δεν σου βγάζει πάρε τηλέφωνο στο 13888 και ρώτα αν έχει vdsl.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο κόμβος αυτός έχει vdsl?Αν ναι κάνε αίτηση!Δες εδώ:https://www.cosmote.gr/fixed/check-availability?redir=1&p_p_lifecycle=0&p_p_id=checkavailabilityhome_WAR_Otecorporateproductsservicesportlet&p_p_col_count=1&p_l_id=44064&p_p_col_id=column-2&p_v_l_s_g_id=0&phone=

Ααν δεν σου βγάζει πάρε τηλέφωνο στο 13888 και ρώτα αν έχει vdsl.....

Εδώ τι απόσταση βγάζει:http://www.cyta.gr/misc/availability

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

@MIKU (για να μην τα κάνουμε μαντάρα με τις παραθέσεις)

 

Η CYTA άστο, δεν έχει διαθεσιμότητα για τίποτα, μιλάμε για επαρχία.

 

Τώρα, στο site του ΟΤΕ, βάζω το δικό μου το νούμερο και μου λέει ότι δεν έχει VDSL ούτε 30 ούτε 50, έχει διαθεσιμότητα ADSL 4 & 24 MBPS :lol: (μην σου πω και 124) αλλά μη διαθέσιμη ΟΤΕ TV μέσω ADSL. Πράγμα που σημαίνει ότι ο ακόμα και μέσω του συστήματος ο ΟΤΕ γνωρίζει ότι η γραμμή είναι για να κάθονται πάνω τα πουλάκια, όχι για σοβαρή δουλειά. :lol:

 

Βάζοντας τώρα τηλέφωνο άλλης οικίας στα 400 μέτρα από εμένα (και ~100 μέτρα από το άλλο, κοντινότερο κουτί) λέει ότι πάλι δεν έχει VDSL (οκ, ίσως απλά να αναβάθμισαν το απλό dsl) αλλά δίνει OTE TV μέσω ADSL. Δηλαδή αξιοπρεπή γραμμή, τουλάχιστον σηκώνει και τηλεόραση.

 

Εγώ παίρνω στον ΟΤΕ και λέω αφού απο τα 4,5 χιλιόμετρα δεν κάνουμε δουλειά προφανώς, γιατί δεν με συνδέετε στο κέντρο που είναι στα 500 μέτρα; Ο ΟΤΕ μου απαντάει ότι δεν γίνεται για τεχνικούς λόγους (το καλώδιο που λέγαμε που τερματίζει). Ακούγεται λογικό αυτό ή μπαρμ******λα μου λένε;

Link to comment
Share on other sites

@MIKU (για να μην τα κάνουμε μαντάρα με τις παραθέσεις)

 

Η CYTA άστο, δεν έχει διαθεσιμότητα για τίποτα, μιλάμε για επαρχία.

 

Τώρα, στο site του ΟΤΕ, βάζω το δικό μου το νούμερο και μου λέει ότι δεν έχει VDSL ούτε 30 ούτε 50, έχει διαθεσιμότητα ADSL 4 & 24 MBPS :lol: (μην σου πω και 124) αλλά μη διαθέσιμη ΟΤΕ TV μέσω ADSL. Πράγμα που σημαίνει ότι ο ακόμα και μέσω του συστήματος ο ΟΤΕ γνωρίζει ότι η γραμμή είναι για να κάθονται πάνω τα πουλάκια, όχι για σοβαρή δουλειά. :lol:

 

Βάζοντας τώρα τηλέφωνο άλλης οικίας στα 400 μέτρα από εμένα (και ~100 μέτρα από το άλλο, κοντινότερο κουτί) λέει ότι πάλι δεν έχει VDSL (οκ, ίσως απλά να αναβάθμισαν το απλό dsl) αλλά δίνει OTE TV μέσω ADSL. Δηλαδή αξιοπρεπή γραμμή, τουλάχιστον σηκώνει και τηλεόραση.

 

Εγώ παίρνω στον ΟΤΕ και λέω αφού απο τα 4,5 χιλιόμετρα δεν κάνουμε δουλειά προφανώς, γιατί δεν με συνδέετε στο κέντρο που είναι στα 500 μέτρα; Ο ΟΤΕ μου απαντάει ότι δεν γίνεται για τεχνικούς λόγους (το καλώδιο που λέγαμε που τερματίζει). Ακούγεται λογικό αυτό ή μπαρμ******λα μου λένε;

 

παρε το 13888 και δηλωση βλαβη αμα δεν ερθει τεχνικος ξανα παρε τηλεφωνο και ξανα δηλωσε βλαβη μεχρι να περασει τεχνικος απο το σπιτι σου , μολις ερθει μπες στο ιντερνετ και δειξε τα αποτελεσματα τις αναζητησης και πες του τι μπορεις να κανεις ;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

παρε το 13888 και δηλωση βλαβη αμα δεν ερθει τεχνικος ξανα παρε τηλεφωνο και ξανα δηλωσε βλαβη μεχρι να περασει τεχνικος απο το σπιτι σου , μολις ερθει μπες στο ιντερνετ και δειξε τα αποτελεσματα τις αναζητησης και πες του τι μπορεις να κανεις ;.

 

Έχω πάρει στο 13888, έχω πάει στο τοπικό υποκατάστημα. Η απάντηση: Γνωρίζουμε το πρόβλημα, δυστυχώς για τεχνικούς λόγους (απόσταση) δεν γίνεται να βελτιωθεί η ταχύτητα. Σε ερώτηση γιατί δεν με συνδέουν στην κοντινή καμπίνα, μου απαντάνε ότι "δεν γίνεται λόγω διαδρομής των καλωδίων".

 

Οπότε κάτσε εκεί με το 0,5 mbps και μη μιλάς :lol:

Link to comment
Share on other sites

...και τη γραμμή θα έκοβα αλλα τη χρειαζομαι για το συναγερμο...

 

Και γιατι δεν αλλάζεις την πλακετα του μοντεμ στο συναγερμό σου με μια που να συνδέει κινητό ; Έτσι κι αλλιώς άμα θέλουν να μπούνε στο σπίτι σου , κόβουν πρώτα το καλώδιο του ΟΤΕ -όλες οι καλωδιώσεις είναι εμφανείς- και άσε να βαράει η σειρήνα , ποιός θα κοιτάξει ...

 

 

 

Υ.Γ. Δεν κάνω τον έξυπνο , κι εγώ μοντεμ έχω βάλει . Λάθος μου ...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε πρώτα αυτό που σου λέει ο φίλος με τις βλάβες.

Αν δεν βγάλεις άκρη ούτε έτσι και υπάρχει κάποια άλλη εταιρεία που να εξυπηρετεί την περιοχή σου, κάνε φορητότητα σε αυτήν.

Αν δεν υπάρχει εταιρεία στείλε καταγγελία στην ΕΕΤΤ, πληρώνεις για υπηρεσίες που δεν λαμβάνεις, οπότε προβλέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα με 4νετ θα πιανεις λιγο περισσοτερο γιατι το target snr ειναι 6 και οχι 9
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το multiview για ΟΤΕ TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης!Επιπλέον 6 ευρώ ανά δέκτη μέχρι 2 δέκτες.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα μαζί τους.....ισχύουν τα παραπάνω.Δωρεάν ο δέκτης με δανεισμό και έως 2 επιπλέον δἐκτες με 6 ευρώ ανα δέκτη και ελάχιστη παραμονή 12 μήνες.Ο δέκτης συνδέεται στο ρουτερ...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Για ΟΤΕ tv μέσω δορυφόρου ξέρουμε τίποτα?

Μου είπαν ότι ακόμη όχι......

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται ο οτε αύξησε κάτα 2 σεντ τις χρεώσεις από το σταθερό στο κινητό και πλέον μπορείτε να αλλάξετε πακέτο ή πάροχο χωρίς πρόβλημα αρκεί να το κάνετε εντός 1 μήνα.

 

 

μιλησα με τον οτε και μου ειπαν οτι μπορω να κανω καταγγελια λογω της αυξησης.πως μπορω να το χειριστω απο εξω και περα για να καταφερω κατι καλυτερο στο παγιο μου?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε νεότερα στο θέμα της σταθερής του ΟΤΕ.

 

Για να μην κράζουμε συνέχεια, να πω ότι ο τεχνικός που ανέλαβε την υπόθεση ξηγήθηκε ωραία, ακουγόταν και νεαρός, δεν τον είδα καν, μόνο από το τηλέφωνο μιλήσαμε.

Ενώ το πρόβλημα είχε δηλωθεί στο παρελθόν 2-3 φορές, το μόνο που έκαναν είναι να έρχεται (βαριεστημένος) τεχνικός, να κουμπώνει όργανο στη γραμμή και να μου λέει "α, είναι μακριά το κέντρο, δεν γίνεται κάτι καλύτερο". Εγώ προφανώς πλήρωνα για 4 mbps γιατί και για 400 να πλήρωνα, πάλι 1 είχα.

 

Αυτή τη φορά είχα την τύχη να μιλήσω με πολύ εξυπηρετικές κοπέλες στο support, προώθησαν το αίτημα, ήρθε ο άνθρωπος του ΟΤΕ εδώ, διαπίστωσε το πρόβλημα. Έστειλε εργολάβο που άλλαξε το καλώδιο με πιό χοντρό απ'ότι κατάλαβα, άλλαξε εκεί κάτι συνδέσεις που είχαν θέμα και βουαλά, σχεδόν 4 mbps :lol:

 

Τώρα θα μου πεις πανηγυρίζεις για 4 mbps, ε, νταξ, σε σχέση με το 0,8 όσο να πεις είναι μια βελτίωση :lol:

Τουλάχιστον γίνεται πλέον άνετα η δουλειά μου.

 

Πάντως οι τεχνικοί που λέγανε ¨δεν γίνεται τίποτα" πολύ παλικάρια, τρομερό ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω.....

 

Νομιζεις...μου εστειλαν χαρτι μαζι με λογαριασμο,η αλλαζω τιμολογιο,η καταγγελια της συμβασεως μου μεχρι 1μηνα....χωρις ποινη χωρις τιποτε

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Νομιζεις...μου εστειλαν χαρτι μαζι με λογαριασμο,η αλλαζω τιμολογιο,η καταγγελια της συμβασεως μου μεχρι 1μηνα....χωρις ποινη χωρις τιποτε

 

Αντε Γεια.....με ελαφρια πηδηματακια.....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Νομιζεις...μου εστειλαν χαρτι μαζι με λογαριασμο,η αλλαζω τιμολογιο,η καταγγελια της συμβασεως μου μεχρι 1μηνα....χωρις ποινη χωρις τιποτε

 

 

φιλε μου επειδη ειμαι σε ιδια κατασταση με σενα ,εχεις κανει καταγγελια?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδη ειμαι σε ιδια κατασταση με σενα ,εχεις κανει καταγγελια?

 

Ναι και εχει ηδη διακοπη.....απλως θα πληρωσω τον εξοπλισμο λογω για να προλαβω την προθεσμια της καταγγελιας...ειμαι διακοπρς και δεν προλαβαινω να τιν παραδοσω....

 

Χεστηκε η φοραδα στο αλωνι...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

η κοπέλα μου στο εξοχικό έχει γραμμή με 2mbps.αν κάνει αλλαγή σε 24,θα χρειαστεί να διακοπεί το Internet για λίγες μέρες ή γίνεται κατευθείαν η αλλαγή?
Link to comment
Share on other sites

τι λέτε ρε παιδιά! με πήραν από κοσμοτε να μου στείλουν το νέο vdsl ρούτερ για το σπίτι της πεθεράς Έδεσσα που πέρασε ο ΟΤΕ οπτική ίνα και εδώ Πειραιά ακόμα παλεύουμε με το adsl! !

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τι λέτε ρε παιδιά! με πήραν από κοσμοτε να μου στείλουν το νέο vdsl ρούτερ για το σπίτι της πεθεράς Έδεσσα που πέρασε ο ΟΤΕ οπτική ίνα και εδώ Πειραιά ακόμα παλεύουμε με το adsl! !

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Σορρυ που θα σε στεναχωρησω και αλλο αλλο εδεσσα εχει vdsl εδω και χρονια.Ενω σε περιοχες της γλυφαδας δεν ειχει vdsl στην εδεσσα ειχε κανονικα απο τον ote.Το θεμα ειναι οτι υπαρχει οπτικη ινα (ασχετη με το δικτυο τηλεφωνου του οτε) που συνδεει τις δημοσιες υπηρησιες μεταξυ τους ,εχει με χρηματα της ευρωπαικης ενωσης,περναει ολη την πολη, αλλα δεν μπορουν να το εκμεταλευτουν εμπορικα.

Γενικα σε μικρες επαρχιακες πολεις ειναι πιο ευκολο να κανει ο οτε αναβαθμιση του δικτυου του παρα σε περιοχες οπως η αθηνα ή ο πειραιας : λιγοτερες καμπινες κτλ κτλ.

Αντε ελα να μαζεψεις κανα ροδακινο και να εχεις και vdsl. (πλακα κανω)

Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

λιγο βοηθεια πηραν τηλ και μιλησαν με τον ασχετο απο τεχνολογια πατερα μου και ειπαν θα εστελναν κατι ηρθε ενα ρουτερ speedport entry 2i και ενα χαρτι που μιλαει κατι για την συμβαση τι ακριβως ειναι αυτο εκανε καινουριο συμβολαιο με παραπανω λεφτα στο λγαριασμο???εχει γινει η γραμμη μου vdsl???εγω εχω ενα tp-link Καινουριο ρουτερ και λειτουργω το παλιο του οτε ως modem τωρα τι κανω??να το στειλω πισω??

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...