Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest lagoudakis
Παρουσιάστηκε κάποιο προσωρινό τεχνικό πρόβλημα και η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη αυτή τη στιγμή. Παρακαλούμε δοκιμάστε αργότερα.....θα το συμπληρωσω αυριο να δω,σε ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάστηκε κάποιο προσωρινό τεχνικό πρόβλημα και η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη αυτή τη στιγμή. Παρακαλούμε δοκιμάστε αργότερα.....θα το συμπληρωσω αυριο να δω,σε ευχαριστω

Εντάξει!Πάντως εγώ Μελίσσια πιάνω σύμφωνα με το speedtest 13,5mbps και είμαι σε απόσταση 2.100 μέτρα σύμφωνα με το εργαλείο.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στη παρακάτω σελίδα και βάλε διεύθυνση και πες μας τι απόσταση γράφει:http://www.cyta.gr/misc/availability

 

παλιά όταν ήθελα να δω για διαθεσιμότητα έβαζα το τηλέφωνο για την διαθεσιμότητα και την απόσταση από το κέντρο και μου το έβγαζε και εμένα μόνο άμα είχε διαθεσιμότητα το δίκτυο cyta τις προάλλες όταν είχα μπει έλεγε ότι θα σας καλέσουν στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών να σας ενημερώσουν και έτσι και έγινε. τώρα το ξανά άλλαξαν? και γράφει την απόσταση από το κέντρο?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
πόσο κοντά είσαι από το αστικό κέντρο του Ζωγράφου είδες το αστικό κέντρο από το adsĺcomgr να δεις που ακριβώς βρίσκεται για να δεις πόσο απέχεις?
που ακριβως το λεει αυτο φιλε μου;
Link to comment
Share on other sites

που ακριβως το λεει αυτο φιλε μου;

 

δεν το βγαζει οπως το cyta link που σου εδωσαν προηγουμενως αλλα σου γραφει την οδο οποτε το χτυπας στο google maps και το βλεπεις , απο οτι κοιταξα εδω http://www.adslgr.com/features/map/exchanges.php?id=5 δεν βγαζει στον ζωγραφου αλλα κοντα στο hilton και στους αμπελοκηπους και μετα παγκρατι και βυρωνα και αγιος αρτεμιος δεν βλεπω να εχει αστικο κεντρο η περιοχη σου και τα αλλα κοντινα κεντρα ειναι πολυ μακρυα σου.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

το λινκ δουλεύει τώρ

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
δεν το βγαζει οπως το cyta link που σου εδωσαν προηγουμενως αλλα σου γραφει την οδο οποτε το χτυπας στο google maps και το βλεπεις , απο οτι κοιταξα εδω http://www.adslgr.com/features/map/exchanges.php?id=5 δεν βγαζει στον ζωγραφου αλλα κοντα στο hilton και στους αμπελοκηπους και μετα παγκρατι και βυρωνα και αγιος αρτεμιος δεν βλεπω να εχει αστικο κεντρο η περιοχη σου και τα αλλα κοντινα κεντρα ειναι πολυ μακρυα σου.
οποτε να υποθεσω οτι για αυτο με 24αρα πιανω 14;σε ευχαριστω

 

το λινκ δουλεύει τώρ
1610 μετρα μου λεει....... Edited by lagoudakis
Link to comment
Share on other sites

οποτε να υποθεσω οτι για αυτο με 24αρα πιανω 14;σε ευχαριστω

 

1610 μετρα μου λεει.......

Εεεε τότε ίσως ανεβένει λίγο.~1,2 χλμ -> 22Mbps

~1,5 χλμ -> 21Mbps

~1,8 χλμ -> 19Mbps

~2,0 χλμ -> 18Mbps

~2,1 χλμ -> 16Mbps

~3,0 χλμ -> 8Mbps

~3,5 χλμ -> 6Mbps

~4,0 χλμ -> 4Mbps

~4,5 χλμ -> 1,5Mbps

~5,2 χλμ -> 800Kbps

Δες εδώ:https://www.pcsteps.gr/18433-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-adsl/

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος...ευχαριστω φιλε μου

Αν θες πες αν θα σε βοηθησουν απο το 13888

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελανουν στον οτε μου φαινεται!!!Ενω μου εχουν πει μολις πριν 3-4 μερες,οτι πανω απο 23000 δε πιανω με τιποτα εδω που ειμαι (Καλαμαρια/θεσ/νικη,Μ.Αλεξανδρου),αφου πρωτα ηρθαν 2 φορες για ελεγχο,κατοπιν δηλωσης βλαβης απο μενα,γιατι ξαφινια επεσα απο τα 28 στα 17 και δεν ανεβενε με τιποτα!Αναφερομαι λιγο πιο πανω σχετικα!Τωρα μολις ειδα οτι κλειδωνω στα 29999!!!!Σε 30αρι προφιλ πλεων...Να τα στατιστικα μου:

Status information

Date / time

2016-06-13 15:13:56

Downstream

29999 kBit/s

Upstream

2495 kBit/s

DSL / Link

In sync

DSL/Internet Status

Online

Transmission mode

VDSL2

CRC Errors (Down/Up)

41998 / 2

FEC Errors (Down/Up)

895996 / 2

SNR (Down/Up)

5.0 / 16.2 dB

Downstream Attenuation

65KHz~859KHz: 20.2dB

 

1.216MHz~1.959MHz: 56.2dB

Upstream Attenuation

28KHz~60KHz: 9.0dB

 

871KHz~1.205MHz: 44.6dB

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

εχεις πολλα λαθη για καποιον λογο....

 

ποιον από τα δύο το δείχνει ? CRC Errors (Down/Up)

41998 / 2

FEC Errors (Down/Up)

895996 / 2

?

και αυτό τι σημαίνει? ότι θα έχει αποσυνδέσεις?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ποιον από τα δύο το δείχνει ? CRC Errors (Down/Up)

41998 / 2

FEC Errors (Down/Up)

895996 / 2

?

και αυτό τι σημαίνει? ότι θα έχει αποσυνδέσεις?

 

Και τα 2 το δειχνουν. Αποσυνδεσεις οχι, αλλα παρεμβολες ή κακής ποιότητας συνδέσεις δειχνουν αυτα.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ποιον από τα δύο το δείχνει ? CRC Errors (Down/Up)

41998 / 2

FEC Errors (Down/Up)

895996 / 2

?

και αυτό τι σημαίνει? ότι θα έχει αποσυνδέσεις?

 

Και τα 2 το δειχνουν. Αποσυνδεσεις οχι, αλλα παρεμβολες ή κακής ποιότητας συνδέσεις δειχνουν αυτα.

 

Δε ξερω ρε παιδια τι να πω...Δεν ειμαι και τοσο γνωστης,αλλα μου κανει εντυπωση ολο αυτο.Ξαφνικα να πιασω ταβανι!!!Και μακαρι να μεινει ετσι βεβαια!Προς το παρον παντως,ειναι σταθερη η συνδεση,

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω ρε παιδια τι να πω...Δεν ειμαι και τοσο γνωστης,αλλα μου κανει εντυπωση ολο αυτο.Ξαφνικα να πιασω ταβανι!!!Και μακαρι να μεινει ετσι βεβαια!Προς το παρον παντως,ειναι σταθερη η συνδεση,

 

εμενα παντως τα δικα μου errors ειναι

CRC Errors(Down/Up) 10690/3308

FEC Errors(Down/Up) 20961/392456

και αυτα μεγαλα ειναι αλλα δεν εχω θεμα αποσυνδεσεων μεχρι στιγμης και σημερα που τωρα εχει κακαιρια και βρεχει δεν ειχα θεμα με το ιντερνετ, αλλα το snr ειναι μεγαλο απο οτι βλεπω SNR(Down/Up) 9.8/11.1 dB Attenuation(Down/Up) 34.5/17.5 dB .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μετράει και σε ποσες ωρες εχουν δημιουργηθει αυτα τα λαθη. ποσο uptime εχεις;

 

DSL/Internet status Up/Up

Transmission mode ADSL_2plus

Downstream 10031 kbps

Upstream 1021 kbps

SNR(Down/Up) 8.5/11.2 dB

Attenuation(Down/Up) 34.5/17.5 dB

CRC Errors(Down/Up) 835/1567

FEC Errors(Down/Up) 14717/246099

δεν ξερω τι ακριβως ειναι το uptime σου εκανα αντιγραφη τα παραπανω αν δεν υπαρχει εκει να μου πεις που μπορω να στο στειλω να το δεις .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που εν έτη 2016 δεν έχουν time frame πλάνο αναβάθμισης καμπινών σε VDSL και μάλιστα στην Αττική.

 

Υπάρχει άλλο δίκτυο που δεν "πατάει" πάνω στις γραμμές του πΟΤΕ και είναι ανεξάρτητο?

Link to comment
Share on other sites

Uptime είναι πόση ώρα είσαι συνδεδεμένος.

Βρες το στο dsl status

 

SM-G935F

 

IPv4 Online Duration62 h 12 min 5

δεν μπορεσα να βρω κατι αλλο

d link information

Actual Rate(Up/Down) 1021/10031 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 1037/10616 kbps

Noise Margin(Up/Down) 11.1/10.7 dB

Line Attenuation(Up/Down) 17.5/34.5 dB

Output Power(Up/Down) 12.4/18.6 dBm

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 4/64

Interleave Delay(Up/Down) 7/12 ms

INP(Up/Down) 0.5/1.5 symbols

Profile N/A

LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM

CRC Errors(Up/Down) 2126/1223

FEC Errors(Up/Down) 19747/345056

 

μηνπως θελεις το Remaining Lease ? .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται ο οτε αύξησε κάτα 2 σεντ τις χρεώσεις από το σταθερό στο κινητό και πλέον μπορείτε να αλλάξετε πακέτο ή πάροχο χωρίς πρόβλημα αρκεί να το κάνετε εντός 1 μήνα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...