Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρα απο την μείωση στο συμβόλαιο,υπάρχει κάποια προσφορά για καρτοκινητο όταν έχεις OTE σταθερό όπως πχ στη Wind?
Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο την μείωση στο συμβόλαιο,υπάρχει κάποια προσφορά για καρτοκινητο όταν έχεις OTE σταθερό όπως πχ στη Wind?

Δε νομίζω.....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Εχω ενα θεμα με την ταχυτητα του ιντερνετ μου. Την προηγουμενη Δευτερα που ημουν στο εξωχικο μου ειχα ταχυτητα γυρω στα 10-11 mbps.

Μετα απο 5 μερες που ξαναηρθα το μοντεμ μου οτι και να κανω δεν κλειδωνει πανω απο 5300 kbps.

Εχω νέα συνδεση ΟΤΕ. Τι λετε να φταει που να εχει πεσει η ταχυτητα μου στο μισο απο τη μια μερα στην αλλη..?

Ευχαριστω

 

Actual Rate(Up/Down) 515/5191 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 507/5260 kbps

Noise Margin(Up/Down) 10.4/7.8 dB

Line Attenuation(Up/Down) 28.9/15.5 dB

Output Power(Up/Down) 12.2/17.5 dBm

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαμηλη η ταχυτητα σου. (Ακομα και τα 10-11 που ειχες). Ποσο μαλλον το 5. Παρε τηλεφωνο τον ΟΤΕ και δηλωσε βλαβη, αλλα δες και απο την πλευρα σου εαν ειναι ολα καλα. Βγαλε ολα τα τηλεφωνα, και συνδεσε το μοντεμ στην πρωτη πριζα που ερχεται απο εξω και δες εαν αυξανεται η ταχυτητα
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα...αλλα αν χρειαστει, πειτε μου...

 

Cosmote και ΟΤΕ πλεον, εις σαρκαν μιαν.

 

Anyway, χρειαστηκα τηλεφωνικη εξυπηρετηση για θεμα internet στο dsl, και καλεσα στο 13888, με ολα τα τηλεφωνικα υπο-μενου.

Ελεγχτηκε και η γραμμη μου, και στο τελος, αντι να με συνδεσει με εκπροσωπο, το συστημα μου λεει οτι 'ολες οι γραμμες ειναι κατειλλειμενες' και οτι 'για την καλυτερη εξυπηρετηση σας, καλεστε αργοτερα', και με αποσυνδεει!!!!

 

Τραγικο;

 

Καλα, δεν περιμενα οτι υπαρχει εκδοχη σε helpdesk απο την πολυωρη αναμονη.

Αλλα τελικα υπαρχει.

Να σε κλεινει το συστημα, και να μην εχεις καν την δυνατοτητα να περιμενεις!!!!!!

 

Δεν το καταλαβα αυτο, ειλικρινα.

Εγω θελω helpdesk. Δεν ειναι δικαιωμα μου ως καταναλωτης, ως χρηστης υπηρεσιων της εταιριας;

Πως με κλεινει; Γιατι με κλεινει;

Πρεπει εγω να καθομαι πανω απο το τηλεφωνο, και να χτυπαω σειριακα καθε λιγο τα μενου, και μετα να με κλεινει, και παλι απο την αρχη;

Τουλαχιστον θα μπορουσα να αφησω το τηλεφωνο σε ανοικτη ακροαση, και οταν φιλοτιμηθει και απαντηθει μετα απο ωρα η κληση μου, να μπορεσω να εξυπηρετηθω, εστω και καθυστερημενα!

 

Πειτε ρε παιδια, γιατι θα τρελαθω με αυτα που ζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα...αλλα αν χρειαστει, πειτε μου...

 

Cosmote και ΟΤΕ πλεον, εις σαρκαν μιαν.

 

Anyway, χρειαστηκα τηλεφωνικη εξυπηρετηση για θεμα internet στο dsl, και καλεσα στο 13888, με ολα τα τηλεφωνικα υπο-μενου.

Ελεγχτηκε και η γραμμη μου, και στο τελος, αντι να με συνδεσει με εκπροσωπο, το συστημα μου λεει οτι 'ολες οι γραμμες ειναι κατειλλειμενες' και οτι 'για την καλυτερη εξυπηρετηση σας, καλεστε αργοτερα', και με αποσυνδεει!!!!

 

Τραγικο;

 

Καλα, δεν περιμενα οτι υπαρχει εκδοχη σε helpdesk απο την πολυωρη αναμονη.

Αλλα τελικα υπαρχει.

Να σε κλεινει το συστημα, και να μην εχεις καν την δυνατοτητα να περιμενεις!!!!!!

 

Δεν το καταλαβα αυτο, ειλικρινα.

Εγω θελω helpdesk. Δεν ειναι δικαιωμα μου ως καταναλωτης, ως χρηστης υπηρεσιων της εταιριας;

Πως με κλεινει; Γιατι με κλεινει;

Πρεπει εγω να καθομαι πανω απο το τηλεφωνο, και να χτυπαω σειριακα καθε λιγο τα μενου, και μετα να με κλεινει, και παλι απο την αρχη;

Τουλαχιστον θα μπορουσα να αφησω το τηλεφωνο σε ανοικτη ακροαση, και οταν φιλοτιμηθει και απαντηθει μετα απο ωρα η κληση μου, να μπορεσω να εξυπηρετηθω, εστω και καθυστερημενα!

 

Πειτε ρε παιδια, γιατι θα τρελαθω με αυτα που ζουμε!

 

 

 

Ειναι οτι να ναι....Και το χειροτερο δεν παραδεχονται λαθος χρεωση.Οταν ομως καταγγελεις στην ΕΕΤΤ,τοτε φιλοτιμουνται και σε παρακαλανε.Ευτυχως στην γιαγια μου,ειχε θεματα με το σταθερο και την εξυπερετησαν...αλλα ειναι και 30+ χρονια πελατης και συνεπης...

Edited by Mark_K

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οτι να ναι....Και το χειροτερο δεν παραδεχονται λαθος χρεωση.Οταν ομως καταγγελεις στην ΕΕΤΤ,τοτε φιλοτιμουνται και σε παρακαλανε.Ευτυχως στην γιαγια μου,ειχε θεματα με το σταθερο και την εξυπερετησαν...αλλα ειναι και 30+ χρονια πελατης και συνεπης...

 

Ειλικρινα, οπως ειπα, αν ειναι μια φορα απαραδεκτο να περιμενεις μια ωρα να μιλησεις με καποιον,

ειναι x10 φορες απαραδεκτο, να σε αποσυνδεουν και να μην εχεις καν εστω αυτη την υποτυπωδη δυνατοτητα, εστω και μετα απο πολυ ωρα.

 

Δηλαδη τι πρεπει να κανει ο χρηστης που εχει προβλημα; Να αυτοπυρποληθει;

Αν υποτιθεται οτι πρεπει να εχουν (δεν θελει αναλυση) τηλεφωνικο helpdesk αλλες κι αλλες εταιριες,

ποσο μαλλον μια .... τηλεφωνικη εταιρια!!!!

 

Πειτε ρε παιδια, δηλαδη τι να κανω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα, οπως ειπα, αν ειναι μια φορα απαραδεκτο να περιμενεις μια ωρα να μιλησεις με καποιον,

ειναι x10 φορες απαραδεκτο, να σε αποσυνδεουν και να μην εχεις καν εστω αυτη την υποτυπωδη δυνατοτητα, εστω και μετα απο πολυ ωρα.

 

Δηλαδη τι πρεπει να κανει ο χρηστης που εχει προβλημα; Να αυτοπυρποληθει;

Αν υποτιθεται οτι πρεπει να εχουν (δεν θελει αναλυση) τηλεφωνικο helpdesk αλλες κι αλλες εταιριες,

ποσο μαλλον μια .... τηλεφωνικη εταιρια!!!!

 

Πειτε ρε παιδια, δηλαδη τι να κανω;;;;

Πάω στοίχημα ότι το κάνουν για λίγο καιρό για να προωθήσουν το cosmote one που αν το ενεργοποιησεις σου δίνει και καλα 2 υπαλλήλους που θα ασχολούνται μόνο μαζί σου και μιλάς με αυτούς κατά προτεραιότητα...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link Status Up

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate(Up/Down) 933/18218 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 926/19768 kbps

Noise Margin(Up/Down) 14.7/13.3 dB

Line Attenuation(Up/Down) 4.3/4.5 dB

Output Power(Up/Down) 12.1/6.2 dBm

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 16/160

Interleave Delay(Up/Down) 6/9 ms

INP(Up/Down) 2/2 symbols

Profile N/A

LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM

CRC Errors(Up/Down) 45/3

FEC Errors(Up/Down) 6209/16298

 

Πιάνω 15,5 με speedtest.Μπορεί να ανέβει?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Οκ!να ρωτήσω κάτι,έβαλα 3 αρχεία για torrent από περίπου 3GB το κάθε ένα και το speedest από 15,5mbps έβγαλε 0,45mbps download!!Είναι λογικό?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

εάν κατεβάζεις torrents τότε όλο το bandwidth καταναλώνεται εκεί οπότε στο speedtest (που τρέχεις συγχρόνως) θα δείχνει μειωμένη ταχύτητα στο δικό του test. Στα torrents τι ταχύτητα σου βγάζει; από εκεί θα καταλάβεις .

 

 

Link to comment
Share on other sites

εάν κατεβάζεις torrents τότε όλο το bandwidth καταναλώνεται εκεί οπότε στο speedtest (που τρέχεις συγχρόνως) θα δείχνει μειωμένη ταχύτητα στο δικό του test. Στα torrents τι ταχύτητα σου βγάζει; από εκεί θα καταλάβεις .

Στα τορρεντ κοντά στο 1,4mb/s.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται ο οτε αύξησε κάτα 2 σεντ τις χρεώσεις από το σταθερό στο κινητό και πλέον μπορείτε να αλλάξετε πακέτο ή πάροχο χωρίς πρόβλημα αρκεί να το κάνετε εντός 1 μήνα.

 

φιλε μου εχεις καποιο Link με την επισημη ανακοινωση?ειμαι ετοιμος για καταγγελια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχεις καποιο Link με την επισημη ανακοινωση?ειμαι ετοιμος για καταγγελια.

Φαινεται ενημερωση στο λογαριασμο σου αρκει να εχει εκδοθει προσφατα...πες οτι οι αυξησεις ξεκινανε απο 1/8 και θα καταλαβουν...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα...αλλα αν χρειαστει, πειτε μου...

 

Cosmote και ΟΤΕ πλεον, εις σαρκαν μιαν.

 

Anyway, χρειαστηκα τηλεφωνικη εξυπηρετηση για θεμα internet στο dsl, και καλεσα στο 13888, με ολα τα τηλεφωνικα υπο-μενου.

Ελεγχτηκε και η γραμμη μου, και στο τελος, αντι να με συνδεσει με εκπροσωπο, το συστημα μου λεει οτι 'ολες οι γραμμες ειναι κατειλλειμενες' και οτι 'για την καλυτερη εξυπηρετηση σας, καλεστε αργοτερα', και με αποσυνδεει!!!!

 

Τραγικο;

 

Καλα, δεν περιμενα οτι υπαρχει εκδοχη σε helpdesk απο την πολυωρη αναμονη.

Αλλα τελικα υπαρχει.

Να σε κλεινει το συστημα, και να μην εχεις καν την δυνατοτητα να περιμενεις!!!!!!

 

Δεν το καταλαβα αυτο, ειλικρινα.

Εγω θελω helpdesk. Δεν ειναι δικαιωμα μου ως καταναλωτης, ως χρηστης υπηρεσιων της εταιριας;

Πως με κλεινει; Γιατι με κλεινει;

Πρεπει εγω να καθομαι πανω απο το τηλεφωνο, και να χτυπαω σειριακα καθε λιγο τα μενου, και μετα να με κλεινει, και παλι απο την αρχη;

Τουλαχιστον θα μπορουσα να αφησω το τηλεφωνο σε ανοικτη ακροαση, και οταν φιλοτιμηθει και απαντηθει μετα απο ωρα η κληση μου, να μπορεσω να εξυπηρετηθω, εστω και καθυστερημενα!

 

Πειτε ρε παιδια, γιατι θα τρελαθω με αυτα που ζουμε!

 

πιο σπαστικο απο αυτο δεν υπαρχει καλεις να δηλωσεις βλαβη και σου απορριπτουν την κληση ακουγοντας αυτο το μυνημα ! , λοιπον τους το ειχα πει και μου ειχανε πει οτι μπορω να ζητησω να με καλεσουνε απο το call back στο site τους , επισης υπαρχει και chat online στο site τους δες εδω https://www.cosmote.gr/fixed/consumer/products-services/internet , διπλα απο το εισοδο ή εγγραφη θα το βρεις !

Το θεμα ειναι οτι οταν ακους αυτο το μυνημα στο 13888 και μπαινεις στο site και πατας στο call back ή στο online chat γραφει οτι εξυπερετει μονο καποιες ωρες νομιζω οτι εχει και μερες .. οποτε να το εχουμε ναι μεν υποψιν μας αλλα δεν δουλευει παντα.

Επισης υπαρχει και φορμα επικοινωνιας στο site δες εδω https://www.cosmote.gr/fixed/consumer/email-contact-form και λεει οτι λαμβανεις email ή τηλεφωνο απο εκπροσωπο.

Επισης αμα εχει νεκρωσει το τηλεφωνο σου και δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο το 13888 μπορεις να το καλεσεις απο κινητο στο 6971013888 αφαιρει απο τα δωραν λεπτα προς κινητο κοσμοτε ή απο προς ολους στο κινητο σου και δεν χρεωνεσαι εξτρα! .

 

 

 

Καλησπερα παιδια.

Εχω ενα θεμα με την ταχυτητα του ιντερνετ μου. Την προηγουμενη Δευτερα που ημουν στο εξωχικο μου ειχα ταχυτητα γυρω στα 10-11 mbps.

Μετα απο 5 μερες που ξαναηρθα το μοντεμ μου οτι και να κανω δεν κλειδωνει πανω απο 5300 kbps.

Εχω νέα συνδεση ΟΤΕ. Τι λετε να φταει που να εχει πεσει η ταχυτητα μου στο μισο απο τη μια μερα στην αλλη..?

Ευχαριστω

 

Actual Rate(Up/Down) 515/5191 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 507/5260 kbps

Noise Margin(Up/Down) 10.4/7.8 dB

Line Attenuation(Up/Down) 28.9/15.5 dB

Output Power(Up/Down) 12.2/17.5 dBm

 

 

 

παρε το 13888 και ζητα να σου κανουνε επανεκινηση στην γραμμη σου μπορει κατι να εχει κολλησει μετα κανε και εσυ μια επανεκκινηση στο ρουτερ σου και μετα μπες στο 192.168.1.1 στο browser σου και δες το status information ποσο συνχρονιζεις , αμα δεν εχει αλλαξει κατι δηλωσε βλαβη!

 

φιλε μου εχεις καποιο Link με την επισημη ανακοινωση?ειμαι ετοιμος για καταγγελια.

 

νομιζω οτι το βρηκα μπες εδω https://www.cosmote.gr/fixed/corporate/company/announcements επιλεξε το πρωτο << 01 ιουνιου 2016 ο οτε ανακοινωνει αλλαγη χρεωσης σε παλια προγραμματα >> . θα κατεβασεις ενα word αρχειο και θα δεις αυτο :

<< Η ΟΤΕ Α.Ε. ανακοινώνει ότι από 1η Ιουλίου 2016, η χρέωση για κλήσεις προς εθνικά σταθερά (αστικές και υπεραστικές, εντός και εκτός δικτύου ΟΤΕ) και προς εθνικά κινητά, των προγραμμάτων του συνημμένου Παραρτήματοςαυξάνεταιως εξής:

• Οι κλήσεις προς εθνικά σταθερά (αστικές & υπεραστικές, εντός & εκτός δικτύου ΟΤΕ) χρεώνονται με 0,04878€/λεπτό χωρίς ΦΠΑ ή 0,0605 €/λεπτό με ΦΠΑ 24%, με βήμα χρέωσης το λεπτό, ενώ κλάσμα λεπτού χρεώνεται ως ακέραιο λεπτό.

• Οι κλήσεις προς εθνικά κινητά (COSMOTE, VODAFONE, WIND, CYTA Mobile) χρεώνονται με 0,10569€/λεπτό χωρίς ΦΠΑ ή 0,1311 €/λεπτό με ΦΠΑ 24%, με βήμα χρέωσης το λεπτό, ενώ κλάσμα λεπτού χρεώνεται ως ακέραιο λεπτό.

Επισημαίνεται ότι οι παραπάνω αλλαγές αφορούν μόνο πελάτες που ενεργοποίησαν το οικονομικό τους πρόγραμμα πριν από τον Σεπτέμβριο του 2014.

Οι συνδρομητές έχουν δικαίωμαεπιλογήςκάποιουάλλου οικονομικούπρογράμματοςτουΟΤΕήκαταγγελίαςτηςσύμβασήςτους αζημίωςεντός 1 μηνόςαπότηνημερομηνίατηςενημέρωσήςτους.

 

Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.cosmote.gr/fixed, στο 13888 ή στο Δίκτυο Καταστημάτων COSMOTE - ΓΕΡΜΑΝΟΣ. >>

 

Αρα οσοι εχουνε κανει ανανεωση προγραμματος πριν το 2014 μπορουνε να μπουνε στα νεα προγραμματα οσοι εκαναν ανανεωση προγραμματος το 2015 δεν μπορουνε να μπουνε σε νεα πακετα με 20% εκπτωση; .

 

Επισης αμα δειτε στο site αυτο γραφει στις 1/04/2016 οτι <<ανακοινώνει την κατάργηση των εκπτωτικών προγραμμάτων ΟΤΕΠΙΛΟΓΕΣ, ΟΤΕΠΙΛΟΓΕΣ Δωρεάν Χρόνος Ομιλίας, COSMOTEHomeΔιεθνείς Προορισμοί και ΟΤΕ για Φοιτητές . Η ημερομηνία κατάργησης των παραπάνω προγραμμάτων είναι η 03/05/2016. >>

 

αυτο τι σημαινει; οτι τα προγραμματα εκπτωσης ιντερνετ για φοιτητες καταργουνται; οσο για τις οτε επιλογες τι ακριβως καταργειται; .

 

Επισης στο site αυτο βλεπω ανακοινωση 26/04/2016 οτι εγινε τον ιουνιο αυξηση στις τιμες των κλησεων προς κινητα και σταθερα

δειτε εδω. << Η ΟΤΕ Α.Ε. ανακοινώνει ότι η λιανική τιμή ονομαστικού τιμοκαταλόγου για χρέωση αστικών και υπεραστικών κλήσεων προς όλα τα εθνικά δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας καθώς και προς εθνικά κινητά όλων των εταιριών κινητής τηλεφωνίας μεταβάλλεται. Αναλυτικά, από 01/06/2016 θα ισχύσουν οι παρακάτω τιμολογιακές μεταβολές:

• Η χρέωση των αστικών κλήσεων για όλες τις ημέρες της εβδομάδας προς όλα τα εθνικά δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας αυξάνεται από 0,032€ σε 0,045€ ανά λεπτό επικοινωνίας.

• Η χρέωση των υπεραστικών κλήσεων για όλες τις ημέρες της εβδομάδας προς όλα τα εθνικά δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας μειώνεται από 0,068€ σε 0,060€ ανά λεπτό επικοινωνίας.

• Η χρέωση των κλήσεων προς εθνικά κινητά για όλες τις ημέρες της εβδομάδας αυξάνεται από 0,055€ σε 0,070€ ανά λεπτό επικοινωνίας .

Οι ανωτέρω τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 23%.

Οι συνδρομητές έχουν δικαίωμαεπιλογήςκάποιουοικονομικούπρογράμματοςτουΟΤΕήκαταγγελίαςτηςσύμβασήςτους αζημίως εντός 1 μηνός από την ημερομηνία της ενημέρωσής τους. Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.cosmote.gr/fixed, στο 13888 ή στο Δίκτυο Καταστημάτων COSMOTE - ΓΕΡΜΑΝΟΣ. >>

 

Δηλαδη αυξησαν τις τιμες διοτι ακουσαν οτι θα αλλαξει το φπα στο 24% και μετα αλλαξε το φπα στο 24% και ξανα αλλαξαν τις τιμες; . αισχροκερδια τελειως!.

 

Προτεινω ολοι να κανουμε σελιδοδεικτη την σελιδα αυτην https://www.cosmote.gr/fixed/corporate/company/announcements και να βλεπουμε ολες τις ανακοινωσεις διοτι αλλου δεν δημοσιευονται για να προλαβουμε τυχον καταγγελια , διοτι ο κοσμος δεν το ξερει το site .

 

Τελος θα ηθελα να πω οτι οι προσθετες υπηρεσιες του οτε υπαρχει δειτε εδω https://www.cosmote.gr/fixed/help-and-support/landline/-/support/hot-topic/695913 και το Ολοκλήρωση Κλήσης σε Κατειλημμένη Γραμμή που εχει και η vodafone στο κινητο και αφορα μονο vodafone νουμερα που καλεις και ειναι κατειλλειμενα , βλεπω οτι το εχει και ο οτε και πιστευω οτι εξυπηρετει απο να περιμενεις στην γραμμη και να ακους παρακαλουμε μην κλεισετε αμα δεν ακουσετε σημα κατειλλειμενου!

Συγνωμη για το πολυ μεγαλο κειμενο αλλα τωρα τα βλεπω και εγω και θελω να σας ενημερωσω να το γνωριζεται! .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS
διορθωση

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

πιο σπαστικο απο αυτο δεν υπαρχει καλεις να δηλωσεις βλαβη και σου απορριπτουν την κληση ακουγοντας αυτο το μυνημα ! , λοιπον τους το ειχα πει και μου ειχανε πει οτι μπορω να ζητησω να με καλεσουνε απο το call back στο site τους , επισης υπαρχει και chat online στο site τους δες εδω https://www.cosmote.gr/fixed/consumer/products-services/internet , διπλα απο το εισοδο ή εγγραφη θα το βρεις !

Το θεμα ειναι οτι οταν ακους αυτο το μυνημα στο 13888 και μπαινεις στο site και πατας στο call back ή στο online chat γραφει οτι εξυπερετει μονο καποιες ωρες νομιζω οτι εχει και μερες .. οποτε να το εχουμε ναι μεν υποψιν μας αλλα δεν δουλευει παντα.

Επισης υπαρχει και φορμα επικοινωνιας στο site δες εδω https://www.cosmote.gr/fixed/consumer/email-contact-form και λεει οτι λαμβανεις email ή τηλεφωνο απο εκπροσωπο.

Επισης αμα εχει νεκρωσει το τηλεφωνο σου και δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο το 13888 μπορεις να το καλεσεις απο κινητο στο 6971013888 αφαιρει απο τα δωραν λεπτα προς κινητο κοσμοτε ή απο προς ολους στο κινητο σου και δεν χρεωνεσαι εξτρα! .

 

Ευχαριστω για την πολυ χρησιμη καταγραφη και απαντηση! Να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να ρωτήσω κάτι,έχω έως 24 και πιάνει περίπου 15.Όταν κατεβάζω πάνω από 2 torrents το ιντερνετ στις υπόλοιπες συσκευές σέρνεται και αν κάνω speedest βγάζει 0.50 download!!Ααν βάλω vdsl 50 θα λυθεί αυτό?Μπορεί να μου πει κάποιος που έχει??

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Πουλανε πακετο για το σπιτι, με τηλεφωνο ιντερνετ κλπ, με 4mbps?

Δηλαδη μου το ελεγαν και δεν το πιστευα!!!!

Καπου το ειδα και σε εντυπο του Γερμανου.

Εχω ξεχασει πριν ποσα χρονια(πολλα ομως), ο ΟΤΕ εδινε πακετο με 6mbit.

Και τωρα, και καλα 'οικονομικο', δινει internet με 4mbit?

 

Νομιζα οτι πλεον μονο 24αρες dsl υπαρχουν στην αγορα, και το νεοτερο vdsl.

Για πειτε ρε παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Πουλανε πακετο για το σπιτι, με τηλεφωνο ιντερνετ κλπ, με 4mbps?

Δηλαδη μου το ελεγαν και δεν το πιστευα!!!!

Καπου το ειδα και σε εντυπο του Γερμανου.

Εχω ξεχασει πριν ποσα χρονια(πολλα ομως), ο ΟΤΕ εδινε πακετο με 6mbit.

Και τωρα, και καλα 'οικονομικο', δινει internet με 4mbit?

 

Νομιζα οτι πλεον μονο 24αρες dsl υπαρχουν στην αγορα, και το νεοτερο vdsl.

Για πειτε ρε παιδια...

Βεβαίως και ξεκινάει από 4αρι...

https://www.cosmote.gr/fixed/sl/201376/doubleplay/home?lastLayoutId=18

Link to comment
Share on other sites

Πουλανε πακετο για το σπιτι, με τηλεφωνο ιντερνετ κλπ, με 4mbps?

Δηλαδη μου το ελεγαν και δεν το πιστευα!!!!

Καπου το ειδα και σε εντυπο του Γερμανου.

Εχω ξεχασει πριν ποσα χρονια(πολλα ομως), ο ΟΤΕ εδινε πακετο με 6mbit.

Και τωρα, και καλα 'οικονομικο', δινει internet με 4mbit?

 

Νομιζα οτι πλεον μονο 24αρες dsl υπαρχουν στην αγορα, και το νεοτερο vdsl.

Για πειτε ρε παιδια...

Φυσικά!Και είναι καλό για τις περιοχές που το έως 24 δεν πιάνει πάνω από 5 ή 6 mbps ώστε να γίνεται οικονομία......

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ελπίζω να είμαι στη σωστή ενότητα.

 

Αντιμετωπίζω ένα χρόνιο πρόβλημα με την υπηρεσία σταθερού ίντερνετ της cosmote. Τον τελευταίο καιρό έχει ξεχειλίσει το ποτήρι και αναζητώ την συμβουλή των πιό έμπειρων.

 

Λίγο background: Σπίτι σε απομακρυσμένη περιοχή, που "βουλιάζει" όμως από κόσμο το καλοκαίρι. Όταν πριν από 5-6 χρόνια μπήκα να κατοικήσω και πήγα να κάνω σύνδεση σταθερού, με ενημέρωσαν ότι ενδέχεται λόγω απόστασης να μην έχω dsl... :blink: Τελικά το dsl δούλεψε, αλλά λόγω απόστασης (4,5 km) από το αστικό κέντρο που βρίσκεται ο server, έχω ταχύτητες ~1 mbps το χειμώναι και περί το μισό mbps το καλοκαίρι. Όπως καταλαβαίνετε ακόμα και το απλό browsing είναι δύσκολο.

 

Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι υπάρχει "κουτί" (δεν ξέρω να το περιγράψω πιό επιστημονικά :lol: ) dsl στα περίπου 500 μέτρα από το σπίτι, το οποίο μάλιστα αναβαθμίστηκε με νέο εξοπλισμό πέρσι. Να σας δώσω να καταλάβετε, σπίτια στα 200 μέτρα από εμένα έχουν 24αρες. Εγώ όμως συνεχίζω να παίρνω από τα 4,5 χιλιόμετρα απόσταση, συνεχίζει να σέρνεται και μάλιστα εδώ και καμμιά βδομάδα το μόντεμ δεν συγχρονίζει καν, με πετάει συνέχεια.

 

Σε επικοινωνία μου με το 13888 μου είπαν ότι θα κοιτάξουν για τεχνικό ζήτημα Modem/γραμμής, αλλά για τεχνικό λόγο (τερματίζει λέει το καλώδιο :blink:) θα συνεχίσω να παίρνω από τα 4,5 χιλιόμετρα dsl και όχι από τα 500 μέτρα. Η μόνη ελπίδα μου είπαν, λόγω απόστασης, είναι να μπει vdsl στο αστικό κέντρο από εκεί που παίρνω σύνδεση, μπας και ξεκουνηθεί λίγο...

 

Επειδή ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι, δεν μπορώ πλέον να κάνω τη δουλειά μου, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω είτε για να συνδεθώ στο κοντινό κόμβο, ή να επισπεύσω να μπει το vdsl στον μακρινό ώστε να εξυπηρετούμαι;

 

Είμαι στο παρά 5 να κόψω το dsl (και τη γραμμή θα έκοβα εντελώς αλλά χρειάζεται για το συναγερμό...), και να κάνω ένα κινητό hotspot, ευτυχώς μας εξυπηρετεί η wind από πλευράς 4g εδώ που είμαι. Με 10 gb το μήνα και λίγο "οικονομία" εξυπηρετούμαι, αν δεν μπορέσει ο ΟΤΕ ας πάει στα κομμάτια, να βρω τουλάχιστον την ψυχική μου ηρεμία :lol:

 

Γνώμες/προτάσεις; Πώς μπορώ να πιέσω;

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Στα 4,5 χλμ vdsl, δεν πρόκειται να παίξει.

Αφού είσαι σε "χωριό" ψάξε μπας και μιλήσεις απευθείας με τεχνικούς. ;)

 

SM-G935F

Link to comment
Share on other sites

Στα 4,5 χλμ vdsl, δεν πρόκειται να παίξει.

 

Αυτό το τρώω στη μάπα χρόνια τώρα...

 

Αφού είσαι σε "χωριό" ψάξε μπας και μιλήσεις απευθείας με τεχνικούς. ;)

 

Οι "χωριανοί" τεχνικοί μου είπαν ότι "τερματίζει το καλώδιο" :blink:

 

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική του να συνδέομαι 4,5 χιλιόμετρα μακριά ενώ υπάρχει κόμβος στα 500 μέτρα... Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...