Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Σε λογαριασμό σταθερής και adsl ΟΤΕ (πλέον Cosmote), εμφανίζεται σε κάποιο σημείο ο αριθμός βρόχου; Θέλω να κάνω μεταφορά γραμμής σε άλλο πάροχο και μου ζητάνε τον αριθμό βρόχου από τον ΟΤΕ, ο οποίος υποτίθεται ότι υπάρχει πάνω στον λογαριασμό, εγώ όμως δεν βλέπω τίποτα. Καμιά ιδέα;
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Σε λογαριασμό σταθερής και adsl ΟΤΕ (πλέον Cosmote), εμφανίζεται σε κάποιο σημείο ο αριθμός βρόχου; Θέλω να κάνω μεταφορά γραμμής σε άλλο πάροχο και μου ζητάνε τον αριθμό βρόχου από τον ΟΤΕ, ο οποίος υποτίθεται ότι υπάρχει πάνω στον λογαριασμό, εγώ όμως δεν βλέπω τίποτα. Καμιά ιδέα;

 

O ote δεν εχει βρόχο, μονο αν πας σε παροχο θα εχεις βροχο, και ο οτε δεν δίνει τέτοια στοιχεία σε ιδιώτες, εσυ κανε την αίτηση σου και αυτοί είναι υποχρεωμένοι να μιλήσουν με τον οτε

Link to comment
Share on other sites

O ote δεν εχει βρόχο, μονο αν πας σε παροχο θα εχεις βροχο, και ο οτε δεν δίνει τέτοια στοιχεία σε ιδιώτες, εσυ κανε την αίτηση σου και αυτοί είναι υποχρεωμένοι να μιλήσουν με τον οτε

 

Τελικά μίλησα με φίλο τεχνικό και μου είπε ότι μάλλον μου είπαν βλακείες από τον άλλο πάροχο για αριθμό βρόχου, και ότι όπως σωστά είπες είναι υποχρεωμένοι να τον βρουν αυτοί. Θα προχωρήσω κανονικά με την αίτηση.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει αυτό:http://www.adslgr.com/forum/threads/916487-Adsl-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%AD%CE%BF%CE%BD-%CE%B8%CE%B1-%CE%B4%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%BF-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%B1%CF%80%CF%8C-2-2015

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει αυτό:http://www.adslgr.com/forum/threads/916487-Adsl-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%AD%CE%BF%CE%BD-%CE%B8%CE%B1-%CE%B4%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%BF-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%B1%CF%80%CF%8C-2-2015

 

Ναι εγω.Παιρνω adsl μεσα απο τα νεα καφαο στον Αλιμο απο τον Οκτωβρη που ανανεωσα το συμβολαιο μου στο Οτε και με μοντεμ speedport entry 2 συχρονιζω φουλ 24-1 και κατεβαζω με 22,80.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω.Παιρνω adsl μεσα απο τα νεα καφαο στον Αλιμο απο τον Οκτωβρη που ανανεωσα το συμβολαιο μου στο Οτε και με μοντεμ speedport entry 2 συχρονιζω φουλ 24-1 και κατεβαζω με 22,80.

Το ζήτησες?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω.Παιρνω adsl μεσα απο τα νεα καφαο στον Αλιμο απο τον Οκτωβρη που ανανεωσα το συμβολαιο μου στο Οτε και με μοντεμ speedport entry 2 συχρονιζω φουλ 24-1 και κατεβαζω με 22,80.

 

τι ταχυτητες ειναι αυτες; και πως μπορουμε να ξερουμε αμα υπαρχουνε νεα καφαο;

στον Αλιμο ειχε αναφερθει προβλημα με χαμηλες ταχυτητες συνδεσης και ισως βαλανε αστικο κεντρο διοτι περνατε απο αλλο αστικο κεντρο που δεν ητανε στον Αλιμο για αυτο .

Παντως και στην περιοχη του Κουβαρα Αττικης δεν υπαρχει αστικο κεντρο και το καλοκαιρι κανανε εργασιες και εβαλαν καλωδιο στα δεξια του δρομου αλλα δεν ξερω εαν εχει μπει αστικο κεντρο αλλα περα απο την hol δινει και δικτυο και η wind , το site του adsl.com.gr μπορουσαμε να δουμε για τα αστικα κεντρα αλλα δεν ξερω πια εαν το ενημερωνουνε ...

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτησες?

 

Οχι δεν το ζητησα. Ειχα 2αρα γραμμη απο Α.Κ και επειδη ειχε ληξει το συμβολαιο ανανεωσα σε 24αρη απο προσφορα που μου κανανε μετα απο αιτημα φορητοτητας και μολης μου ενεργοποιησαν το νεο πακετο ειδα τρελο ιντερνετ. Μολης παρελαβα καιι το νεο μοντεμ ειδα φουλ 24-1 σε προφιλ vdsl.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το ζητησα. Ειχα 2αρα γραμμη απο Α.Κ και επειδη ειχε ληξει το συμβολαιο ανανεωσα σε 24αρη απο προσφορα που μου κανανε μετα απο αιτημα φορητοτητας και μολης μου ενεργοποιησαν το νεο πακετο ειδα τρελο ιντερνετ. Μολης παρελαβα καιι το νεο μοντεμ ειδα φουλ 24-1 σε προφιλ vdsl.

 

http://s18.postimg.org/nkayl26bd/2016_02_11_19_35_11.png

http://s24.postimg.org/o3hilk2dh/2016_02_11_19_36_24.png

Edited by kostas123464
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το ζητησα. Ειχα 2αρα γραμμη απο Α.Κ και επειδη ειχε ληξει το συμβολαιο ανανεωσα σε 24αρη απο προσφορα που μου κανανε μετα απο αιτημα φορητοτητας και μολης μου ενεργοποιησαν το νεο πακετο ειδα τρελο ιντερνετ. Μολης παρελαβα καιι το νεο μοντεμ ειδα φουλ 24-1 σε προφιλ vdsl.

 

εφοσον το upload ειναι 1mbs εισαι σε adsl και οχι σε vdsl γραμμη , εαν ητανε παραπανω τοτε θα δικαιολογουνταν.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εφοσον το upload ειναι 1mbs εισαι σε adsl και οχι σε vdsl γραμμη , εαν ητανε παραπανω τοτε θα δικαιολογουνταν.

 

Δεν ειπα οτι εχω vdsl. Adsl εχω μεσα απο τα νεα καφαο το οποιο ειναι απο το σπιτι μου περιπου 80-100μ. Το προφιλ δειχνη vdsl2 απο το screenshot που ανεβασα ποιο πανω αλλα συχρονιζω φουλ 24-1 και πιανω οσο δειχνη η ποιο πανω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

τι ταχυτητες ειναι αυτες; και πως μπορουμε να ξερουμε αμα υπαρχουνε νεα καφαο;

στον Αλιμο ειχε αναφερθει προβλημα με χαμηλες ταχυτητες συνδεσης και ισως βαλανε αστικο κεντρο διοτι περνατε απο αλλο αστικο κεντρο που δεν ητανε στον Αλιμο για αυτο .

Παντως και στην περιοχη του Κουβαρα Αττικης δεν υπαρχει αστικο κεντρο και το καλοκαιρι κανανε εργασιες και εβαλαν καλωδιο στα δεξια του δρομου αλλα δεν ξερω εαν εχει μπει αστικο κεντρο αλλα περα απο την hol δινει και δικτυο και η wind , το site του adsl.com.gr μπορουσαμε να δουμε για τα αστικα κεντρα αλλα δεν ξερω πια εαν το ενημερωνουνε ...

 

Θα βάλουν μάλλον καθότι στην ευρύτερη περιοχή έχουν γίνει εργασίες...εδω που μένω εγω (Πλάκα) με ενημέρωσαν από τον ΟΤΕ ότι θα μπεί καμπίνα σύντομα και πάμε για VDSL (έτσι είπαν)...Καμάριζα έμαθα έχουν ήδη,καθώς και σε κάποιες άλλες περιοχές εκτός Κερατέας άρα το βλέπω πιθανό να δούμε σύντομα σοβαρή ταχύτητα εκτός απο το 2 που παίζει έως τώρα :(

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρέχει ο ΟΤΕ κάποια έκπτωση αν συνδιασουμε σταθερό με κινητό;

Ναι. Δεν θυμαμαι πόσο όμως ;

Link to comment
Share on other sites

Παρέχει ο ΟΤΕ κάποια έκπτωση αν συνδιασουμε σταθερό με κινητό;

15 ή 20% στο κινητό:https://www.cosmote.gr/fixed/consumer/products-services/ekptosi-stathero-ote

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 31/10/15 λέει, ισχύ ακόμα σίγουρα;

Ααα δε τι είδα...Μπορείς να ρωτήσεις εδώ:http://help.cosmote.gr/system/LiveCustomerServlet.egain?eglvcmd=CustEntry&entryPointName=Default%20Entry%20Point&eglvepid=1000&departmentid=999&eglvpartid=1&referer=https%3A%2F%2Fwww.cosmote.gr%2Fmobile%2Fcosmoportal%2Fcosmote.portal&eglvrefname=

 

αύριο γιατί είναι μεχρί τις 11.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ψάχνοντας στο ίντερνετ για βελτίωση του Wi-Fi βρήκα αυτό δείτε εδώ lifehacker.com/5931743/top-10-ways-to-boost-your-home-wi-fi/all γράφει ότι υπάρχει τρόπος να περάσουμε μια έκδοση στο router που το αλλάζει τελείως ! και μπορεί να εκπέμπει στο μέγιστο το Wi-Fi στα 70 mw . το έχει δοκιμάσει κανένας? υπάρχει και στα ελληνικά ο οδηγός δείτε εδώ m.lifo.gr/team/spyrosvj/47419.

επίσης διάβασα εδώ http://www.pcsteps.gr/1328- ότι για να έχουμε την καλύτερη λήψη σε Wi-Fi να βάλουμε τις δύο κεραίες του ρούτερ κάθετα μεταξύ τους! ( ξέρω ότι τα καινούργια ρούτερ έχουν ενσωματωμένη την κεραία όποτε δεν γίνεται κάτι αλλά απευθύνομαι σε κάποιον με ρούτερ που έχει αγοράσει και έχει δύο κεραίες!).

Edited by JOHNMEGARYTHMOS
προσθήκη

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Ένας φίλος μου έχει οτε double play και πληρώνει 29,90Ε το μήνα. Δέχθηκε προσφορά από vodafone στα 23Ε το μήνα. Το συμβόλαιο στον ote λήγει σε δύο μήνες. Θέλει να πάει στην vodafone αλλά δεν ξέρει τι γίνεται με το πέναλντι. Στο site του ote γράφει πως για το πρόγραμμά του σε περίπτωση που αποχωρήσει πριν λήξει το συμβόλαιό του υπάρχει εφάπαξ χρέωση 125Ε. Όμως το συμβολαιό του λήγει σε 2 μήνες και με δεδομένο ότι προπληρώνεις σε κάθε λογαργιασμό 2 μήνες πάγια τι από τα δύο γίνεται: Ο οτε θεωρεί ότι έχεις πληρώσεις όλο το ποσό του συμβολαίου σου και σε αφήνει να φύγεις ατελώς; ή μετράει το ότι δεν έχουν συμπληρωθεί όλοι οι μήνες μέχρι να φύγεις ασχέτως αν προπληρώνεις τα δύο πάγια οπότε τα συμψηφίζει δηλαδή 125-59,80(29,90+29,90=59,80) άρα πληρώνεις πέναλντι 65Ε;
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Ένας φίλος μου έχει οτε double play και πληρώνει 29,90Ε το μήνα. Δέχθηκε προσφορά από vodafone στα 23Ε το μήνα. Το συμβόλαιο στον ote λήγει σε δύο μήνες. Θέλει να πάει στην vodafone αλλά δεν ξέρει τι γίνεται με το πέναλντι. Στο site του ote γράφει πως για το πρόγραμμά του σε περίπτωση που αποχωρήσει πριν λήξει το συμβόλαιό του υπάρχει εφάπαξ χρέωση 125Ε. Όμως το συμβολαιό του λήγει σε 2 μήνες και με δεδομένο ότι προπληρώνεις σε κάθε λογαργιασμό 2 μήνες πάγια τι από τα δύο γίνεται: Ο οτε θεωρεί ότι έχεις πληρώσεις όλο το ποσό του συμβολαίου σου και σε αφήνει να φύγεις ατελώς; ή μετράει το ότι δεν έχουν συμπληρωθεί όλοι οι μήνες μέχρι να φύγεις ασχέτως αν προπληρώνεις τα δύο πάγια οπότε τα συμψηφίζει δηλαδή 125-59,80(29,90+29,90=59,80) άρα πληρώνεις πέναλντι 65Ε;

Πρέπει να λήξει διαφορετικά όλο το πρόστιμο!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Ένας φίλος μου έχει οτε double play και πληρώνει 29,90Ε το μήνα. Δέχθηκε προσφορά από vodafone στα 23Ε το μήνα. Το συμβόλαιο στον ote λήγει σε δύο μήνες. Θέλει να πάει στην vodafone αλλά δεν ξέρει τι γίνεται με το πέναλντι. Στο site του ote γράφει πως για το πρόγραμμά του σε περίπτωση που αποχωρήσει πριν λήξει το συμβόλαιό του υπάρχει εφάπαξ χρέωση 125Ε. Όμως το συμβολαιό του λήγει σε 2 μήνες και με δεδομένο ότι προπληρώνεις σε κάθε λογαργιασμό 2 μήνες πάγια τι από τα δύο γίνεται: Ο οτε θεωρεί ότι έχεις πληρώσεις όλο το ποσό του συμβολαίου σου και σε αφήνει να φύγεις ατελώς; ή μετράει το ότι δεν έχουν συμπληρωθεί όλοι οι μήνες μέχρι να φύγεις ασχέτως αν προπληρώνεις τα δύο πάγια οπότε τα συμψηφίζει δηλαδή 125-59,80(29,90+29,90=59,80) άρα πληρώνεις πέναλντι 65Ε;

 

δεν σε συμφέρει μόλις λήξει το συμβόλαιο κανε αίτηση φορητότητασ σε άλλο δίκτυο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να λήξει διαφορετικά όλο το πρόστιμο!

 

δεν σε συμφέρει μόλις λήξει το συμβόλαιο κανε αίτηση φορητότητασ σε άλλο δίκτυο.

 

Και εγώ αυτό είχα καταλάβει ότι άμα δεν λήξει πληρώνεις όλο το πρόστιμο! Μόνο που απ' ό,τι διάβασα στους όρους επειδή έχεις προπληρώσει 2 πάγια κάθε μήνα, άμα το κόψεις γίνεται συμψηφισμός (αφού τους μήνες που προπλήρωσες δεν τους χρησιμοποίησες) οπότε σου αφαιρεί τα δύο πάγια από τα 125Ε καθώς δεν χρησιμοποίησες τους δύο μήνες και δεν σου έρχεται όλο το ποσό των 125Ε μαζεμένο. Το θέμα είναι ότι η προσφορά που έκανε η βόνταφον στο φίλο μου είναι πολύ καλή και μπορεί να τον συμφέρει να το κόψει και ας πληρώσει το πρόστιμο για να μην χάσει την προφορά! Θα του το πω και ας επιλέξει εκείνος!

Edited by lord1982
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα διάβασα αυτό εδώ http://www.triklopodia.gr/ote-wifi-den-vlepete-oti-fonevi-prosopiko-aporrito/ αν κατάλαβα καλά όσοι έχουν ενεργοποιημένη την υπηρεσία ότι my Wi-Fi και κάποιος χρήστης δεν είναι συνδρομητής ΟΤΕ και αγοράσει συνδρομή του δίνεται όλη η ταχύτητα από το χρήστη? ενώ άμα έμπαινε με τους κωδικούς του ote my Wi-Fi θα είχε μόνο ταχύτητα 1 mbs ? αληθεύει αυτό? το έχει δοκιμάσει κανένας? επίσης αν ισχύει είναι μεγάλη κλεψιά αυτό. Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...