Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ στην αρχή έφαγα μια ξενέρα επειδή νόμισα οτι δεν έχει τόσο καλές ταινίες αλλά τώρα δεν το μετανιώνω. Τις πρώτες 4 μέρες επειδή δεν είμαι καθόλου ποδοσφαιρόφιλος και δεν το λέω ειρωνικά είδα μπάλα μπάλα και το καταευχαριστήθηκα. Είδα μερικές ταινίες μερικές είναι καλές αλλά έχει και αρκετές φόλες που δεν τις ήξερα, δεν παίζει αυτές του nova αλλά τουλάχιστον δεν σε πρήζει με επαναλήψεις στις ταινίες. Είδα π.χ. transporter χθες λίγο πριν βγω για ποτό. Ε αυτό στο nova μέσα στο μήνα το είχανε βάλει 10 φορές. Έχει ένα κανάλι μόνο με james bond από το 1970 μέχρι τώρα και το έχω λιώσει. Η ποιότητα των καναλιών σαφώς ανώτερη σε σχέση με το nova καθώς βλέπεις HD οπότε δεν συγκρίνεται. Λογικά θα έχει και το village movies που και εκεί έχει κάποιες καλές. Είμαι 29 και δεν ντρέπομαι να το πω μου αρέσουν και ελληνικές ταινίες εκεί γίνεται χαμός. Ένα κανάλι μόνο με ελληνικές ταινίες. Προχθές είδα μια αγαπημένη μου τον φίλο μου τον Λευτεράκη

 

Αναλυτικοτατος. Σε ευχαριστω πολυ!:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δίαβασα και τις προηγούμενς σελίδες λίγο γρήγορα και είδα ότι σας έχουν κάνει κάποιες καλές προσφορές στον ΟΤΕ. Εγώ που δεν μπορώ να πάω σε άλλη εταιρεία γιατί μόνο ΟΤΕ υποστηρίζεται στην περιοχή μας, πώς μπορώ να αποκτήσω μια τέτοια προσφορά; Η μόνη προσφορά που έχω από το 13888 που τους πήρα είναι απεριόριστα σταθερά, 30 λεπτά προς κινητα με δέσμευση για 18 μήνες με 35,90 ή από το site του ΟΤΕ η ίδια τιμή + 3 πάγια δώρο! Για τις προσφορές που πήρατε εσείς, πώς μπορώ να τις αποκτήσω, που πρέπει να καλέσω;

 

Ψαξε προσφορα cosmote και μιλα μαζί τους και πες τους για φορητότητα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δίαβασα και τις προηγούμενς σελίδες λίγο γρήγορα και είδα ότι σας έχουν κάνει κάποιες καλές προσφορές στον ΟΤΕ. Εγώ που δεν μπορώ να πάω σε άλλη εταιρεία γιατί μόνο ΟΤΕ υποστηρίζεται στην περιοχή μας, πώς μπορώ να αποκτήσω μια τέτοια προσφορά; Η μόνη προσφορά που έχω από το 13888 που τους πήρα είναι απεριόριστα σταθερά, 30 λεπτά προς κινητα με δέσμευση για 18 μήνες με 35,90 ή από το site του ΟΤΕ η ίδια τιμή + 3 πάγια δώρο! Για τις προσφορές που πήρατε εσείς, πώς μπορώ να τις αποκτήσω, που πρέπει να καλέσω;

Είσαι άτυχος.....το μ΄νο που ίσως θα μπορούσες να κάνεις είναι να πάρεις στο 13888 και να πεις ότι θες να κόψεις το τηλέφωνο λόγω κόατους.Τότε ίσως σου δώσουν κάτι!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έχω ΟΤΕ 24άρα γραμμή και το speedest συνήθως μου βγάζει:ping 20-25 ,download 14-15 mbps και upload 0.60-0,70 mbps.Όταν κατεβάζω μεγάλα αρχεία σε κάποιον υπολογιστή σε torrent σε όλους τους υπολογιστές (ενσύρματους+ασύρματους) μου βγάζει ping 150-230 και download 2-4 mbps!!Είναι δυσλειτουργεία αυτό?Σήμερα κατεβάζω αρχείο 11 GB σε torrent το οποίο κατεβαίνει με ταχύτητα σταθερή στο 1,3ΜΒ/s αλλά το speedest σε όλους τους άλλους υπολογιστές μου βγάζει ping 232 και download 2,25 mbps!Είναι βλάβη ή έτσι λειτουργεί?

 

είναι λογικό να δείχνει μειωμένη ταχύτητα οι άλλοι υπολογιστές αφού εσύ χρησιμοποιείς όλη την ταχύτητα!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έκανα πρίν 2 εβδομάδες περίπου αίτηση για τηλέφωνο και internet στον ΟΤΕ (αφού πέρασα απο ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους παρόχους και έμαθα με τον σκληρό τρόπο οτι όλοι παίρνουν γραμμές από τον ΟΤΕ) και αναγγαστικά κατέλληξα σε αναμονή στον ΟΤΕ. Αρχικά θέλω να εκφράσω το αστείο της υπόθεσης, οτι δηλαδή ήρθα από την "επαρχία" στην πρωτεύουσα να σπουδάσω και δεν μπορώ να έχω internet στην Κυψέλη, που θεωρώ (και νομίζω δεν είμαι ο μόνος) είναι σχετικά "κέντρο" στην Αθήνα, το 2015.

Αφού λοιπόν είπα τον πόνο μου θα ήθελα να μάθω από εμπειρίες σας σε πόσο καιρό να ελπίζω οτι θα μπορέσω να συνδεθώ. Με άλλα λόγια πόσο καιρό και πόσο σπρώξιμο χρειάζεται για να γίνει επέκταση σε μία περιοχή?

Καλό χρυσό το stickaki αλλά μέχρι ένα όριο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έκανα πρίν 2 εβδομάδες περίπου αίτηση για τηλέφωνο και internet στον ΟΤΕ (αφού πέρασα απο ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους παρόχους και έμαθα με τον σκληρό τρόπο οτι όλοι παίρνουν γραμμές από τον ΟΤΕ) και αναγγαστικά κατέλληξα σε αναμονή στον ΟΤΕ. Αρχικά θέλω να εκφράσω το αστείο της υπόθεσης, οτι δηλαδή ήρθα από την "επαρχία" στην πρωτεύουσα να σπουδάσω και δεν μπορώ να έχω internet στην Κυψέλη, που θεωρώ (και νομίζω δεν είμαι ο μόνος) είναι σχετικά "κέντρο" στην Αθήνα, το 2015.

Αφού λοιπόν είπα τον πόνο μου θα ήθελα να μάθω από εμπειρίες σας σε πόσο καιρό να ελπίζω οτι θα μπορέσω να συνδεθώ. Με άλλα λόγια πόσο καιρό και πόσο σπρώξιμο χρειάζεται για να γίνει επέκταση σε μία περιοχή?

Καλό χρυσό το stickaki αλλά μέχρι ένα όριο!

Αφού είσαι φοιτητής θα μπορούσες να πάρεις 1 στικάκι από vodafone με 12 ευρώ τα 10GB και αν δεν σου φτανούν πάρε και ένα από κοσμοτε με 7 ευρώ τα 5GB.Άρα 15GB με 19 ευρω.....νομίζω θα σε καλύψουν μέχρι να συνδεθείς!:http://www.vodafone.gr/portal/university-mobile-internet

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__cosmote-mobile-internet-foithtikh-prosfora/section/Student_offers_prs

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω για 24άρα γραμμή ΟΤΕ με απόσταση από Α/Κ 2,2ΚΜ η ταχύτητα download :14,upload !0.60 και ping 25 είναι καλά?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω για 24άρα γραμμή ΟΤΕ με απόσταση από Α/Κ 2,2ΚΜ η ταχύτητα download :14,upload !0.60 και ping 25 είναι καλά?

 

μια χαρά ταχύτητα είναι!! εγώ με 24 πιάνω 8 με δέκα και άμα έχει αέρα η βρέχει πιάνω λιγότερη ταχύτητα. πολύ καλή η ταχύτητα σου!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά ταχύτητα είναι!! εγώ με 24 πιάνω 8 με δέκα και άμα έχει αέρα η βρέχει πιάνω λιγότερη ταχύτητα. πολύ καλή η ταχύτητα σου!

 

Οτε και παλι οτε.αναβαθμησα το προγραμα μου απο 2αρα σε 24αρα και μου δωσανε μεσα απο τα νεα καφαο adsl.δειτε τι πιανω.

Edited by kostas123464
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά ταχύτητα είναι!! εγώ με 24 πιάνω 8 με δέκα και άμα έχει αέρα η βρέχει πιάνω λιγότερη ταχύτητα. πολύ καλή η ταχύτητα σου!

Εμενα το μόντεμ δείχνει να κλειδώνει στα 12,και το speedtest λέει 10,29.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το μόντεμ δείχνει να κλειδώνει στα 12,και το speedtest λέει 10,29.

Τι attenuation και τι snr έχετε παιδιά? Εγώ με snr 8db και attenuation 12.1 κλειδώνω στα 20500

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια προχθες ενεργοποιηθηκε η γραμμη vdsl μου.

Το modem που μου εδωσαν απ τον οτε ειναι το speedport W724 V .

Λετε να το αλλαξω με καποιο καλυτερο?

Καλωδιακα η ταχυτητα που δινει ειναι στα 45Mbps.

Ασυρματα ομως ειναι μεταξυ 35 και 40 και εχω παρατηρησει οτι καποιες φορες για αγνωστο λογο πεφτει και στα 25.

Απ το καταστημα μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλο σαν modem και να μην κανω αλλαγη γιατι θα πεταξω λεφτα. (εκτος φυσικα -συμπληρωσαν- αν θελω να παρω καποιο που να κανει 300 ευρω)

Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

παιδια κανω το κλασσικο κολπο της φορητοτητας στην vodafone/hol.μου εστειλαν τα συμβολαια με email για να γλυτωνω τα πηγαινε ελα στο courier.δυνατοτητα υπαναχωρησης εχω?απλα θελω να το επιβεβαιωσω.ευχαριστω εκ τον προτερων
Link to comment
Share on other sites

παιδια κανω το κλασσικο κολπο της φορητοτητας στην vodafone/hol.μου εστειλαν τα συμβολαια με email για να γλυτωνω τα πηγαινε ελα στο courier.δυνατοτητα υπαναχωρησης εχω?απλα θελω να το επιβεβαιωσω.ευχαριστω εκ τον προτερων

 

νομίζω ότι μπορείς μέσα σε δέκα ή δέκα πέντε ημέρες να κάνεις υπαναχωρηση!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι? Πως γινεται καποιος να εχει απενεργοποιημενη την υπηρεσια MyWifi στο δικο του ρουτερ αλλα παρ ολα αυτα να μπορει να συνδεεται στα υπολοιπα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι? Πως γινεται καποιος να εχει απενεργοποιημενη την υπηρεσια MyWifi στο δικο του ρουτερ αλλα παρ ολα αυτα να μπορει να συνδεεται στα υπολοιπα?

Δεν γίνεται. Ακόμα και ενεργοποιημενο να το έχεις και να κλείνεις το ρουτερ πρέπει τουλάχιστον μια φορά το μήνα να το ανοίγεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται. Ακόμα και ενεργοποιημενο να το έχεις και να κλείνεις το ρουτερ πρέπει τουλάχιστον μια φορά το μήνα να το ανοίγεις.

 

Kαι εγω αυτο ηξερα. Αλλα εχω εναν γνωστο που ενω το εχει κλειστο μπορει κ συνδεεται κανονικα.

Τελος παντων... Ισως να χρειαζονται εναν χρονικο περιθωριο για να ενημερωσουν τη βαση δεδομενων και να κοψουν την προσβαση σε οσους απενεργοποιουν την υπηρεσια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγήκε μούφα το voip γιατί μου δώσανε για εξοπλισμό το speedport που έχει πολλά προβλήματα στο wifi του, (σε σημείο που να σου λένε βγάλε τη βάση του ασύρματου γιατί κάνει παρεμβολές). Με το προηγούμενο modem εκανα μια χαρα τη δουλειά μου, είχα το τηλεφωνάκι μου και όλα έπαιζαν τζάμι. Κ τώρα με αυτό παίζω με τη διαφορά οτί με έχουν αφήσει χωρίς τηλέφωνο...Και όχι τπτ άλλο αλλα το έχω προπληρώσει σ.σ 31€ μηνιαίο πάγιο κ δεν το χαίρομαι!!
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει καθυστέρηση στο λογαριασμό ΟΤΕ?Λήγει σε λίγες μέρες και ακόμη δεν έχει έρθει!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει καθυστέρηση στο λογαριασμό ΟΤΕ?Λήγει σε λίγες μέρες και ακόμη δεν έχει έρθει!

Αμα εχεις web Banking,πες να σου τον στέλνουν στον υπολόγιστή,να τον πληρώνεις από κει.Μεγάλη άνεση.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρω τον λογαριασμό μου email που είναι της μορφής xxx@otenet.gr και ανήκει στο σταθερό που έχουν εδω και χρονια οι γονείς μου λόγω φορητότητας σε wind στα στοιχεία τα δικά μου πχ στο κινητό cosmote και να μην διακοπεί;
Link to comment
Share on other sites

ναι απ'οσο θυμαμαι μπορεις να το ζητησεις απο τον ΟΤΕ και για 6 μηνες απο τοτε που διακοπει η συνδεση σου να δηλωσεις mail που θα γινει προωθηση αυτων που σου ερχονται στο otenet και το οποιο θα απαντα αυτοματα πισω τη νεα διευθυνση του Mail σου. Ψαξτο λιγο ειναι κανονισμος/νομοθεσια νομιζω...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

έκανα αίτηση online στις 12/11 για μεταφορά από Wind στον ΟΤΕ ,με κάλεσαν την επόμενη,επιβεβαιώσαμε στοιχεία κτλ μου δόθηκε και μια προσφορά άλλη,την κλείσαμε και από τότε ησυχία,βέβαια νωρίς μου φαίνεται ( η κοπέλα είπε σε 10 μέρες περίπου θα ενεργοποιηθεί η γραμμή) αλλά εγω είπα να πάρω ένα τηλ σήμερα (όπως και έκανα) όπου και με ενημέρωσαν ότι η αίτηση φαίνεται σε εκκρεμότητα λόγω συστημικού προβλήματος,μόλις λέει διορθωθεί θα με καλέσουν για τα περαιτέρω!

 

μιας και δεν μου έχει τύχει ξανά,τι θέλει να πει ο ποιητής "συστημικό πρόβλημα"?τα βρήκε σκούρα το σύστημα με την νέα προσφορά και δεν περνάει?γύρισα εγω πάλι πίσω στον ΟΤΕ και τα είδε όλα? :p (μεγάλη κουβέντα δεν ξαναλέω) :lol:

 

τα φώτα σας παρακαλώ και υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?καθότι δεν την παλεύουμε στη Wind?

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...