Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οτε και παλι οτε.αναβαθμησα το προγραμα μου απο 2αρα σε 24αρα και μου δωσανε μεσα απο τα νεα καφαο adsl.δειτε τι πιανω.

 

έκανα αίτηση online στις 12/11 για μεταφορά από Wind στον ΟΤΕ ,με κάλεσαν την επόμενη,επιβεβαιώσαμε στοιχεία κτλ μου δόθηκε και μια προσφορά άλλη,την κλείσαμε και από τότε ησυχία,βέβαια νωρίς μου φαίνεται ( η κοπέλα είπε σε 10 μέρες περίπου θα ενεργοποιηθεί η γραμμή) αλλά εγω είπα να πάρω ένα τηλ σήμερα (όπως και έκανα) όπου και με ενημέρωσαν ότι η αίτηση φαίνεται σε εκκρεμότητα λόγω συστημικού προβλήματος,μόλις λέει διορθωθεί θα με καλέσουν για τα περαιτέρω!

 

μιας και δεν μου έχει τύχει ξανά,τι θέλει να πει ο ποιητής "συστημικό πρόβλημα"?τα βρήκε σκούρα το σύστημα με την νέα προσφορά και δεν περνάει?γύρισα εγω πάλι πίσω στον ΟΤΕ και τα είδε όλα? :p (μεγάλη κουβέντα δεν ξαναλέω) :lol:

 

τα φώτα σας παρακαλώ και υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?καθότι δεν την παλεύουμε στη Wind?

 

Το μονο που μπορης να κανης ειναι ΥΠΟΜΟΝΗ. και εγω ειμαι στον ΟΤΕ με ιντερνετ απο καφαο και πλεον πιανω 22 download και τρομερη τιμη μετα απο αιτημα φορητοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορης να κανης ειναι ΥΠΟΜΟΝΗ. και εγω ειμαι στον ΟΤΕ με ιντερνετ απο καφαο και πλεον πιανω 22 download και τρομερη τιμη μετα απο αιτημα φορητοτητας.

 

εσυ προφανώς και είσαι στους τυχερούς καθότι ανήκεις στους έχοντες καλή ταχύτητα...στην εδω περιοχή αν πιάσεις 4 ανάβεις και μια λαμπάδα :p

μου είπαν ότι θα μου δώσουν τηλέφωνο μέσω ίντερνετ (voip προφανώς) κάτι που εδω δεν είχαμε προ 3ετίας,μου είπαν ότι πρόσφατα αναβαθμίστηκε η περιοχή,όταν το άκουσα σταυροκοπιόμουν για καμιά ώρα :lol:

 

τέσπα και μου είπαν ότι πλέον γι'αυτό το λόγο θα έχω καλές ταχύτητες και γι'αυτό άλλωστε μου είπαν να πάρω το 24αρι ίντερνετ (απεριόριστα σταθερά,κάποια ώρα προς κινητά) προς 24,90/μήνα πράγμα που δέχθηκα!

 

οπότε το συστημικό μας έβαλε stand by...να ήξερα και τι ακριβώς είναι καλά θα ήταν

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να ξέρεις τι είναι γιατί δεν έχεις γνώση των συστημάτων του οτε. Μείνε σε αυτό και απλά κάνε λίγη υπομονή
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να ξέρεις τι είναι γιατί δεν έχεις γνώση των συστημάτων του οτε. Μείνε σε αυτό και απλά κάνε λίγη υπομονή

 

τουλάχιστον δεν νοιώθω μόνη...ούτε τα παιδιά του 13888 γνωρίζουν :p

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον δεν νοιώθω μόνη...ούτε τα παιδιά του 13888 γνωρίζουν :p

Μην παίρνεις όρκο.. Μείνε σε αυτό που σου είπα πιο πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον δεν νοιώθω μόνη...ούτε τα παιδιά του 13888 γνωρίζουν :p

 

Ένας γνωστός μου πάντως έμενε μακριά απο το κέντρο και παρόλο που έβαλαν καμπίνα δίπλα στο σπίτι του εξακολουθούσε να είναι στο κέντρο και με 24άρα έπιανε 4 με το ζόρι. Του είπαν για να πάει στην καμπίνα πρέπει να βάλει vdsl. Οπότε έβαλε για 1 χρόνο με προσφορά το 30άρι και αφού πλέον είναι στην καμπίνα όταν το γυρίσει σε adsl 24αρι θα έχει πολύ καλύτερη ταχύτητα απο τα 4 που είχε πριν.

 

Υποθέτω κάτι παρόμοιο θα γίνει και με εσένα που είπαν οτι θα στο γυρίσουν σε voip

Link to comment
Share on other sites

Ένας γνωστός μου πάντως έμενε μακριά απο το κέντρο και παρόλο που έβαλαν καμπίνα δίπλα στο σπίτι του εξακολουθούσε να είναι στο κέντρο και με 24άρα έπιανε 4 με το ζόρι. Του είπαν για να πάει στην καμπίνα πρέπει να βάλει vdsl. Οπότε έβαλε για 1 χρόνο με προσφορά το 30άρι και αφού πλέον είναι στην καμπίνα όταν το γυρίσει σε adsl 24αρι θα έχει πολύ καλύτερη ταχύτητα απο τα 4 που είχε πριν.

 

Υποθέτω κάτι παρόμοιο θα γίνει και με εσένα που είπαν οτι θα στο γυρίσουν σε voip

 

δεν έχω ιδέα...απλά αρχικά ζήτησα το πακέτο των 4mbps αλλά εκείνοι μου είπαν να πάω σε 24 λόγω voip!για να δούμε πότε θα λυθεί το συστημικό και βλέπουμε :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά.Θέλω μιά βοήθεια.Έχω ΟΤΕ economy24 και έχω ενα modem ZTE,αλλά έχει προβλήματα και αποσυνδέεται συνέχεια.Τι μόντεμ μου προτείνετε να πάρω.Να μην είναι ούτε πολύ φθηνό,ούτε πολύ ακριβό.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά.Θέλω μιά βοήθεια.Έχω ΟΤΕ economy24 και έχω ενα modem ZTE,αλλά έχει προβλήματα και αποσυνδέεται συνέχεια.Τι μόντεμ μου προτείνετε να πάρω.Να μην είναι ούτε πολύ φθηνό,ούτε πολύ ακριβό.

Ο ΟΤΕ πλέον σταμάτησε να δίνει αυτό το ρουτερ και δίνει άλλο κοινό για adsl+vdsl μαζί με ευρυζωνικη τηλεφωνία.Αν θες πάρε 13888 και ζήτα να σου στείλουν το άλλο αλλά να ξέρεις ότι θα μπεις σε ευρυζωνική τηλέφωνία.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Θέλω μια βοήθεια.Έχω ΟΤΕ economy24 και έχω ένα modem ZTE,αλλά έχει προβλήματα και αποσυνδέεται συνέχεια.Τι μόντεμ μου προτείνετε να πάρω.Να μην είναι ούτε πολύ φθηνό,ούτε πολύ ακριβό.

Δεν είναι και το καλύτερο router το zte αλλά δεν το λες και ασταθές. Αφού γράφεις για αποσυνδέσεις, μήπως έχει πρόβλημα η γραμμή σου;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά.Θέλω μιά βοήθεια.Έχω ΟΤΕ economy24 και έχω ενα modem ZTE,αλλά έχει προβλήματα και αποσυνδέεται συνέχεια.Τι μόντεμ μου προτείνετε να πάρω.Να μην είναι ούτε πολύ φθηνό,ούτε πολύ ακριβό.

 

Είχα κι εγώ πρόβλημα με το zte, όταν κατέβαζα κάτι "μπούκωνε" το ιντερνετ και έπρεπε να περιμένω να τελειώσει το κατέβασμα για να συνεχίσω την περιήγηση. Μετά απο πολλά τηλεφωνήματα στο 13888 και πειράματα, το πήγα σε ένα κατάστημα Γερμανός (αφού πρώτα μου είπαν απο το 13888 οτι δίνουν το ΟΚ για αλλαγή) το έδωσα και πήρα το νέο Speedport Entry. Έκτοτε όλα σούπερ δουλεύουν στην εντέλεια!

 

(αν και δεν το έδιναν επειδή δεν έχει voip η περιοχή μου και έλεγαν κάτι άκυρες δικαιολογίες πως δεν δουλεύει αν δεν είναι voip κλπ, τους πίεσα και το έδωσαν ;) )

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ πλέον σταμάτησε να δίνει αυτό το ρουτερ και δίνει άλλο κοινό για adsl+vdsl μαζί με ευρυζωνικη τηλεφωνία.Αν θες πάρε 13888 και ζήτα να σου στείλουν το άλλο αλλά να ξέρεις ότι θα μπεις σε ευρυζωνική τηλέφωνία.

 

Ευχαριστώ!!είναι καλύτερα με την ευρυζωνική;;παντως το router είναι πάνω στο τηλέφωνο συνδέονται δηλαδή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι και το καλύτερο router το zte αλλά δεν το λες και ασταθές. Αφού γράφεις για αποσυνδέσεις, μήπως έχει πρόβλημα η γραμμή σου;

 

Μπα δε νομίζω γιατί έχουμε δοκιμάσει και ενα παλιό sagem router και δεν κάνει διακοπές μόνο που είναι πιο χαμηλή η ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Θα μπορούσε κάποιος να κάνει το κόπο να μου γράψει πώς αλλάζουμε το snr στο σαράβαλο ΖΤΕ h108ns του ΟΤΕ?Ευχαριαστώ!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά.Θέλω μιά βοήθεια.Έχω ΟΤΕ economy24 και έχω ενα modem ZTE,αλλά έχει προβλήματα και αποσυνδέεται συνέχεια.Τι μόντεμ μου προτείνετε να πάρω.Να μην είναι ούτε πολύ φθηνό,ούτε πολύ ακριβό.

 

για μένα κοίτα πρώτα τα φίλτρα να δεις άμα φταίει αυτό για τις αποσυνδέσεις, μετά πέρασε την τελευταία αναβάθμιση του ρούτερ σου .και άμα δεν βρεις βελτίωση ζητά αντικατάσταση του ρούτερ. το μόντεμ αυτό είναι από τα καλύτερα σε συγχρονισμό και πιάνουν και καλύτερη ταχύτητα από άλλα που είχα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

για μένα κοίτα πρώτα τα φίλτρα να δεις άμα φταίει αυτό για τις αποσυνδέσεις, μετά πέρασε την τελευταία αναβάθμιση του ρούτερ σου .και άμα δεν βρεις βελτίωση ζητά αντικατάσταση του ρούτερ. το μόντεμ αυτό είναι από τα καλύτερα σε συγχρονισμό και πιάνουν και καλύτερη ταχύτητα από άλλα που είχα.

 

Ναι θα το κοιταξω.Πηρα και τηλεφωνο το πρωι στο 13888 ελεγξανε τη γραμμη και ηταν μια χαρα.Κανανε και reset και απο το μεσημερι μεχρι τωρα δεν εχει κανει καθολου αποσυνδεση.Μου πε οτι αν συνεχιζει να κανει αποσυνδεσεις θα το αλλαξουν το router.Οντως στην ταχυτητα ειναι καλο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω γραψει και στο τοπικ της νοβα. ελεγξτε την καλωδιωση σας εξω απο το σπιτι. Εμενα ηταν κατεστραμμενη με 220 περασα αλλο καλωδιο 1 ευρω το μετρο παει και απο τοτε εχω 0 αποσυνδεσεις. Πιο παλια ηταν δραμα και κοβοταν ανα πεντε λεπτα. Στο καφαο επαιρνα 60volt και στο σπιτι εφταναν 10volt μολις αλλαχθηκε το καλωδιο επαιρνα 59,99 και ολα μελι γαλα
Link to comment
Share on other sites

Εχω γραψει και στο τοπικ της νοβα. ελεγξτε την καλωδιωση σας εξω απο το σπιτι. Εμενα ηταν κατεστραμμενη με 220 περασα αλλο καλωδιο 1 ευρω το μετρο παει και απο τοτε εχω 0 αποσυνδεσεις. Πιο παλια ηταν δραμα και κοβοταν ανα πεντε λεπτα. Στο καφαο επαιρνα 60volt και στο σπιτι εφταναν 10volt μολις αλλαχθηκε το καλωδιο επαιρνα 59,99 και ολα μελι γαλα

Που ακριβώς είναι αυτό το καλώδιο που πρέπει να κοιτάξουμε;

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς είναι αυτό το καλώδιο που πρέπει να κοιτάξουμε;

 

Αυτό είναι θαμμένο. Θα φέρεις εναν ηλεκτρολόγο του εξηγείς το πρόβλημα και αυτός θα σου αφήσει αυτό το καλώδιο και θα σου περάσει άλλο μέχρι το σπίτι σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έχω οτε τβ μέσω ιντερνετ.Μπορώ να βάλω το δέκτη με το σκληρό δίσκο?Πόσα GB είναι ο δίσκος?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θαμμένο. Θα φέρεις εναν ηλεκτρολόγο του εξηγείς το πρόβλημα και αυτός θα σου αφήσει αυτό το καλώδιο και θα σου περάσει άλλο μέχρι το σπίτι σου

 

 

αυτό δεν ξέρω ελέγχει εξωτερικά και μετά βάζεις ένα καινούργιο καλώδιο τηλεφώνου εξωτερικά και το πας μέσα στο σπίτι? το ίδιο πράμα δεν είναι?

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν ξέρω ελέγχει εξωτερικά και μετά βάζεις ένα καινούργιο καλώδιο τηλεφώνου εξωτερικά και το πας μέσα στο σπίτι? το ίδιο πράμα δεν είναι?

 

Ναι καπου φτανει το καλωδιο και μετα μπαινει μεσα στο σπιτι. Μεσα στο σπιτι δεν θα εχει προβλημα. Το προβλημα θα ειναι απο το καφαο μεχρι εκει που μπαινει ενα κλικ πριν το σπιτι. Εμενα ηταν σε ενα αποθηκακι αυτό. Ειδες τιμες και τασεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καπου φτανει το καλωδιο και μετα μπαινει μεσα στο σπιτι. Μεσα στο σπιτι δεν θα εχει προβλημα. Το προβλημα θα ειναι απο το καφαο μεχρι εκει που μπαινει ενα κλικ πριν το σπιτι. Εμενα ηταν σε ενα αποθηκακι αυτό. Ειδες τιμες και τασεις?

 

όχι δεν είδα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Περίπου δύο μήνες είμαι στον ΟΤΕ σε 24άρι Internet. Μου έδωσαν το speedport entry αλλά έκανε αποσυνδέσεις και κολούσε. Δοκίμασα τη γραμμή με το ZTE που μου είχε δώσει παλιότερα η wind και η γραμμή λειτουργούσε κανονικά. Άλλαξα το speedport entry στον ΟΤΕ και μου έδωσαν καινούργιο. Το πρόβλημα όμως παραμένει. Ενώ με το ΖΤΕ όλα λειτουργούν κανονικά με το speedport entry το internet κολάει. Τί κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?
Link to comment
Share on other sites

κρατάς το ZTE και το δικό τους να τους πεις να το βάλουν εκεί που ξέρουν
Link to comment
Share on other sites

Περίπου δύο μήνες είμαι στον ΟΤΕ σε 24άρι Internet. Μου έδωσαν το speedport entry αλλά έκανε αποσυνδέσεις και κολούσε. Δοκίμασα τη γραμμή με το ZTE που μου είχε δώσει παλιότερα η wind και η γραμμή λειτουργούσε κανονικά. Άλλαξα το speedport entry στον ΟΤΕ και μου έδωσαν καινούργιο. Το πρόβλημα όμως παραμένει. Ενώ με το ΖΤΕ όλα λειτουργούν κανονικά με το speedport entry το internet κολάει. Τί κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

 

Με το entry είχα κι εγώ το κόλλημα που λες αλλά το έλυσα. Δες τον οδηγό που έκανα εδώ.

 

Πολύ καλύτερο απο το zte. Πλέον δεν δίνει το zte σε νέες συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...