Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιος έπαθε ακριβώς το ιδιο το με σενα, και ενεργοποιήθηκε στον νέο πάροχο. Τον έλεγαν κάτι χαζομάρες ότι η μέρα που έκανε την ακύρωση δεν λογίζεται και κάτι τετοια και καλά ότι το σύστημα δεν την μετράει και άλλα. Από τον ΟΤΕ έλεγαν ότι κανονικά δεν έπρεπε να πάρουν τη γραμμή. Τελικα: Πλήρωσε τέλη ενεργοποίησης, πλήρωσε για ένα μήνα, και μετά γύρισε ΟΤΕ. Τελικά κερδίζει η Forthnet ένα μηνιαίο πάγιο και τα τέλη μεταφοράς.Από το τίποτα καλά είναι. Άλλα φταίμε εμείς που μας έχουν γραμμένους και όταν κάνουμε αιτηση φορητοτητας μας κάνουν αντιπροσφορα με καλή τιμή και τη δεχόμαστε. Αν ΟΛΟΙ κάναμε αυτό που έκανα εγώ, που δεν δέχτηκα την αντιπροσφορα από την Forthnet (ο υπάλληλος της φορητοτητας μου είπε ότι θα χάσω λεφτά και του απάντησα ότι δεν με νοιάζει γιατί όταν τους έλεγα ότι θα φύγω με είχαν γραμμενο και ότι δεν έχω αναγκη τα 50-100€ το χρονο ) τότε δεν θα υπήρχε αυτό το "παιχνιδάκι της φορητοτητας". Θα φοβουντουσαν ότι θα μας έχαναν οπότε θα έκαναν προσφορά από την αρχή. Τώρα ξέρουν ότι μόλις κάνουμε αιτηση φορητοτητας θα μας δώσουν ένα καλό πακετάκι και θα παραμείνουμε. Και οι περισσότεροι που δεν μπαίνουν στη διαδικασία αυτή (είτε γιατί βαριούνται ειτε γιατι δεν γνωριζουν) είναι τα θύματα της υπόθεσης. Edited by pank
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο νομος δεν αναφερει οτι η ημερα της ακυρωσης φορητοτητας δεν πιανεται κι αλλα τετοια κουλα οπως επρεπε να γινει πριν μια καθορισμενη ωρα ειτε δεν προλαβαν.Το παρακατω που αναφερει τι ισχυει ειναι απο εδω http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/

Η προθεσμία υποβολής του αιτήματος ακύρωσης της αίτησης φορητότητας είναι:

- για τη σταθερή τηλεφωνία μέχρι 3 εργάσιμες ημέρες πριν την προγραμματισμένη ημερομηνία ενεργοποίησης στον νέο πάροχο

 

Δηλαδη οταν σου λεει τρεις εργασιμες πριν την ημερομηνια ενεργοποιησης και παρουμε για παραδειγμα την δικια μου περιπτωση οτι η ενεργοποιηση ειναι να γινει αυριο τοτε οι τρεις εργασιμες θεωρουνται η Τριτη η Τεταρτη και η Πεμπτη.Συμφωνα με τον νομο παλι θα πρεπει να εχω κανει την αιτηση ακυρωσης μεχρι και την Τριτη οπου ειναι η τριτη εργασιμη πριν την ημερομηνια ενεργοποιησης και να ειμαι μεσα στην προθεσμια.Αν ειχα κανει την αιτηση ακυρωσης την Τεταρτη η την Πεμπτη θα ημουνα εκπροθεσμος.Σημερα που ξαναμιλησα μου ειπαν οτι παλι ειμαι οριακα και τετοιες βλακειες κι οτι δεν μπορουνε οι ιδιοι να κανουν καμια ενημερωση ωστε να μην γινει η ενεργοποιηση.Ετσι οπως βλεπω να εξελισσεται η κατασταση το θεωρω σχεδον βεβαιο οτι αυριο θα κανουν την ενεργοποιηση για να παρουν τα χρηματα τα οποια οπως με ενημερωσαν ειναι 35 euro τα τελη ενεργοποιησης και 75 euro τα τελη διακοπης.Μιλαμε για συνολο 110 euro κι αν αναλογιστουμε ποσες τετοιες περιπτωσεις θα συμβαινουν καθημερινα με ολους τους παροχους αν κανουμε τον λογαριασμο τοτε καταλαβαινουμε οτι ειναι ενα καλο μεροκαματο.

Link to comment
Share on other sites

Στα Μελίσσια εδώ και μέρες έχουν αρχίσει και σκάβουν στα κουτία και στις κολώνες!Σήμερα μου ζήτησαν να μπουν στον κήπο και κάτι έκαναν στο κουτί.Ξέρει κανείς τι κ'ανουν?VDSL έχουμε εδώ και 4 χρόνια!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να ψάχνουν για τίποτα κρυμμένες λίρες? Σορρυ δεν μπορούσα να αντισταθώ.

Μπορεί!χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχα

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μου εστειλαν χθες μηνυμα απο μια αιτηση φορητοτητας που εκανα στην φορθνετ οτι η υπηρεσια θα ενεργοποιηθει την Παρασκευη αλλα επειδη ειχα σημερα μια καλη αντιπροσφορα απο τον οτε και τους ειπα οτι την δεχομαι θα παω σημερα να κανω την ακυρωση της φορητοτητας στο καταστημα που ειχα κανει αρχικα την αιτηση.Επειδη ξερω οτι μπορω να κανω την ακυρωση τρεις μερες πριν την ενεργοποιηση της υπηρεσιας σημερα δεν ειναι η τελυταια μερα που μπορω να κανω την αιτηση ακυρωσης?Δεν πιστευω να μου πουνε τιποτα ετσι δεν ειναι?

Καλησπέρα. Πριν κανένα 2 χρόνια αυτό επαθα και εγω. Χωρίς να σε τρομαξω,είδα και έπαθα για να το ακύρωσω. Και όπου βρέθηκα να μην είμαι ουτε στους μεν ούτε στους δε. Με λίγα λογια μετα απο 2 μηνες φωνές και απειλών εφτασα στο οτε που δεν βλέπω την ωρα να τελειώσω με το συμβόλαιο και να φύγω μακριά. Καλη τύχη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εδω και 1 χρονο συνεχεια εχω το ιδιο προβλημα οταν συνδεεται ο πατερας μου απο το σαλονι με ενα ταμπλετ κοβεραι το ιντερενετ σε ολες τις υπολοιπες συκσευες στο σπιτι ισως επειδη δεν εχει καλο σημα αυτος ενα κουτακι για του δωσει δυκτιο τραβαει απο μας και μπερδευει κανεννας τεχνικος του οτε δεν μπορεσε να φταξει την φαση αλλα μου αλλαξαν τα ρουτερ 2 φορες μηπως εφταιγε αυτο αλλα μπα.......μιλησα παλι εχθες με το τεχνικο τμημα και μου ειπαν αν εχω το ιδιο προβλημα να παραω ενα καινουριο ρουτερ η ερωτηση μου ειναι η εξης στον οτε μυ ειπαν πως πλεον επειδη το σταθερο θα δουλευει μεσο ιντερνετ εχουν αρχησει και δινουν καινουρια ρουτερ οχι τα κλασσικα zte αυτα αν ισχυει........και αν ναι αυτα εχουν καλυτερη-μεγαλυτερη εμβελεια η ειναι μι απο τα ιδια?????δικαιουμαι καινουριο επειδη μπηκα στο one plus και ανανεωσα το συμβολαιο.......

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εδω και 1 χρονο συνεχεια εχω το ιδιο προβλημα οταν συνδεεται ο πατερας μου απο το σαλονι με ενα ταμπλετ κοβεραι το ιντερενετ σε ολες τις υπολοιπες συκσευες στο σπιτι ισως επειδη δεν εχει καλο σημα αυτος ενα κουτακι για του δωσει δυκτιο τραβαει απο μας και μπερδευει κανεννας τεχνικος του οτε δεν μπορεσε να φταξει την φαση αλλα μου αλλαξαν τα ρουτερ 2 φορες μηπως εφταιγε αυτο αλλα μπα.......μιλησα παλι εχθες με το τεχνικο τμημα και μου ειπαν αν εχω το ιδιο προβλημα να παραω ενα καινουριο ρουτερ η ερωτηση μου ειναι η εξης στον οτε μυ ειπαν πως πλεον επειδη το σταθερο θα δουλευει μεσο ιντερνετ εχουν αρχησει και δινουν καινουρια ρουτερ οχι τα κλασσικα zte αυτα αν ισχυει........και αν ναι αυτα εχουν καλυτερη-μεγαλυτερη εμβελεια η ειναι μι απο τα ιδια?????δικαιουμαι καινουριο επειδη μπηκα στο one plus και ανανεωσα το συμβολαιο.......

 

δίνουν το speed port entry 2 i έχει ενσωματωμένη κεραία και δεν έχει καλύτερη εμβέλεια! πάντως έχει περισσότερες λειτουργιες και κάνε αναβάθμιση μόνο του και επίσης μπορείς να ορίσεις μέχρι πόσους χρήστες θα μπαίνουν στο Wi-Fi για να μην μπορούν να σου συνδεθούν αλλά άτομα . ως προεπιλογή έχει μέχρι 35 άτομα!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

δίνουν το speed port entry 2 i έχει ενσωματωμένη κεραία και δεν έχει καλύτερη εμβέλεια! πάντως έχει περισσότερες λειτουργιες και κάνε αναβάθμιση μόνο του και επίσης μπορείς να ορίσεις μέχρι πόσους χρήστες θα μπαίνουν στο Wi-Fi για να μην μπορούν να σου συνδεθούν αλλά άτομα . ως προεπιλογή έχει μέχρι 35 άτομα!

 

καταλαβα αρα δωρο αδωρο.....ενα παλιο που εχω του connex μπορω να το κανω σαν κεραια στο σαλονι να εχει και αυτος σημα ξεφευγω απο το θεμα βεβαια.....αλλα ειμαι απεγνωσμενος γιατι δεν εχει λογικη για ενα ταμπλετ να χανεται το δίκτυο σε ολο το σπιτι

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν κανένα 2 χρόνια αυτό επαθα και εγω. Χωρίς να σε τρομαξω,είδα και έπαθα για να το ακύρωσω. Και όπου βρέθηκα να μην είμαι ουτε στους μεν ούτε στους δε. Με λίγα λογια μετα απο 2 μηνες φωνές και απειλών εφτασα στο οτε που δεν βλέπω την ωρα να τελειώσω με το συμβόλαιο και να φύγω μακριά. Καλη τύχη

Εμενα σημερα δυστυχως εκαναν την ενεργοποιηση απο τη φορθνετ.Πραγματικα απιστευτο και μαλωνω απο το πρωι μαζι τους χωρις να μπορω να βγαλω ακρη.Ο καθενας λεει οτι του κατεβει στο κεφαλι για το τι ισχυει.Εγω κοιταω τι λεει ο νομος κι ας μου πουνε οτι θελουν.Φραγκο δεν θα παρουνε.

Πως ειναι δυνατον να κανει καποιος ακυρωση εμπροθεσμα και να του λενε οτι ειναι οριακα?Τι οριακα ρε μεγαλε του λεω λεει πουθενα κανενας νομος οτι υπαρχει καποιο οριο μεσα στην ημερα?Μετα μου λεει επρεπε να κανω το αιτημα πριν τις δωδεκα το μεσημερι και τον ξαναλεω που το γραφει ο νομος οτι πρεπει πριν τις 12?Παλι δεν ηξερε τι να μου πει και τελος μου λεει οτι δεν γινεται να προλαβουν να δουνε το αιτημα ακυρωσης εφοσον ειναι οριακο.Συγνωμη για την εκφραση αλλα λενε ******ες γιατι νομιζουν οτι ειμαστε ολοι προβατα και θα τρωμε την καθε ηλιθιοτητα που μας κοπανανε.Σε αλλο τηλεφωνημα που μιλησα με μια ευγενικη κυρια μου ειπε οτι η ημερα που γινεται το αιτημα ακυρωσης δεν πιανεται σαν εργασιμη η μερα αυτη και τις ειπα να μου στειλει με φαξ/μαιλ η να μου πει που το γραφει ο νομος αυτο το πραγμα.Τιποτα δεν εστειλε ουτε μου ανεφερε που το λεει ο νομος αυτο το πραγμα.

Για οσους εχουν το ιδιο προβλημα να ξερουν οτι ο νομος λεει τρει εργασιμες πριν την ημερομηνια ενεργοποιησης.Δεν λεει ουτε οριακα ουτε για ωρες ουτε οτι δεν πιανεται η ημερα ακυρωσης.Μην σας γελαει κανενας.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σημερα δυστυχως εκαναν την ενεργοποιηση απο τη φορθνετ.Πραγματικα απιστευτο και μαλωνω απο το πρωι μαζι τους χωρις να μπορω να βγαλω ακρη.Ο καθενας λεει οτι του κατεβει στο κεφαλι για το τι ισχυει.Εγω κοιταω τι λεει ο νομος κι ας μου πουνε οτι θελουν.Φραγκο δεν θα παρουνε.

Πως ειναι δυνατον να κανει καποιος ακυρωση εμπροθεσμα και να του λενε οτι ειναι οριακα?Τι οριακα ρε μεγαλε του λεω λεει πουθενα κανενας νομος οτι υπαρχει καποιο οριο μεσα στην ημερα?Μετα μου λεει επρεπε να κανω το αιτημα πριν τις δωδεκα το μεσημερι και τον ξαναλεω που το γραφει ο νομος οτι πρεπει πριν τις 12?Παλι δεν ηξερε τι να μου πει και τελος μου λεει οτι δεν γινεται να προλαβουν να δουνε το αιτημα ακυρωσης εφοσον ειναι οριακο.Συγνωμη για την εκφραση αλλα λενε ******ες γιατι νομιζουν οτι ειμαστε ολοι προβατα και θα τρωμε την καθε ηλιθιοτητα που μας κοπανανε.Σε αλλο τηλεφωνημα που μιλησα με μια ευγενικη κυρια μου ειπε οτι η ημερα που γινεται το αιτημα ακυρωσης δεν πιανεται σαν εργασιμη η μερα αυτη και τις ειπα να μου στειλει με φαξ/μαιλ η να μου πει που το γραφει ο νομος αυτο το πραγμα.Τιποτα δεν εστειλε ουτε μου ανεφερε που το λεει ο νομος αυτο το πραγμα.

Για οσους εχουν το ιδιο προβλημα να ξερουν οτι ο νομος λεει τρει εργασιμες πριν την ημερομηνια ενεργοποιησης.Δεν λεει ουτε οριακα ουτε για ωρες ουτε οτι δεν πιανεται η ημερα ακυρωσης.Μην σας γελαει κανενας.

Εχεις απολυτο δικιο. Πιστευω οτι εισαι καλυτερα στην φορτνετ, πιστεψε με. Μεσα σε 1 χρονο θα σου αλαζαν το συμβολαιο(οτε , και απο 36Ε με οτε τβ και ιντερνετ περιση μου το καναν 48Ε με το ετσι θελω).Ασε που η ταχυτητες σερνονται και θελουν να με πανε στο voip παλι με το ετσι θελω. Φορτνετ και παλι Φορτνετ. Οσο για την Οδυσσεια σου πιστευω οτι θα βγαλεις ακρη σιγουρα, αλα προσοχη, μην μηνεις μεταξη στο κενο.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που σας χαλάω το θέμα αλλά μιας και έχει αναφερθεί ξανά και επειδή δεν το γνωρίζω,τι κερδίζεις και τι χάνεις αν είναι Voip?Ήξερα ότι γίνεται στα κινητά μέσω ίντερνετ αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

χανεις το πιο συμαντικο. δεν εχεις τηλεφωνο χορις ρευμα και σου πειραζουν το ρουτερ οποτε θελουν και οπως θελουν. ολα τα αλλα ειναι για μενα εντελος μπουρδες
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο. Πιστευω οτι εισαι καλυτερα στην φορτνετ, πιστεψε με. Μεσα σε 1 χρονο θα σου αλαζαν το συμβολαιο(οτε , και απο 36Ε με οτε τβ και ιντερνετ περιση μου το καναν 48Ε με το ετσι θελω).Ασε που η ταχυτητες σερνονται και θελουν να με πανε στο voip παλι με το ετσι θελω. Φορτνετ και παλι Φορτνετ. Οσο για την Οδυσσεια σου πιστευω οτι θα βγαλεις ακρη σιγουρα, αλα προσοχη, μην μηνεις μεταξη στο κενο.

Εγώ όμως έχω συμφωνήσει με τον οτε με την αντιπροσφορά που μου έχουν κανει και μετά από το συγκεκριμένο περιστατικο δεν υπάρχει περίπτωση να ξανασυζητησω για κανένα θέμα σε ότι κι αν μου πουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

χανεις το πιο συμαντικο. δεν εχεις τηλεφωνο χορις ρευμα και σου πειραζουν το ρουτερ οποτε θελουν και οπως θελουν. ολα τα αλλα ειναι για μενα εντελος μπουρδες

Αυτό όντως είναι θέμα που δεν έχεις τηλέφωνο αν γίνει διακοπη ρεύματος άλλα αυτό που αναφέρεις ότι σου πειράζουν το ρούτερ τι εννοείς? Αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει ότι μέχρι το 2018 όλα έτσι θα γίνουν άλλα επειδή είμαστε μπανανια μπορει να φτάσει και 2028.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τέλος του 2017 λογικά. δεν υπάρχει άλλη λύση, είναι οδηγία από ευρωπαϊκή ένωση. εμενα η ολη φαση μου θυμίζει όταν έμπαινε adsl στην ελλάδα και καλούσαν στο τηλεφωνικό κέντρο του οτε και λέγανε "τι είναι αυτό το κουτί που μας φέρατε? τι router? πάρτε το πίσω , μια χαρά ήταν το modem μέσα στον υπολογιστή και μια χαρά ταχύτητες είχα με τα 56k dial up. αίσχος αίσχος.)

 

Συγγνώμη που σας χαλάω το θέμα αλλά μιας και έχει αναφερθεί ξανά και επειδή δεν το γνωρίζω,τι κερδίζεις και τι χάνεις αν είναι Voip?Ήξερα ότι γίνεται στα κινητά μέσω ίντερνετ αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

 

με απλά λόγια στα συν είναι:

1.καλύτερη ποιότητα επικοινωνίας (ενώ δεν έχει σχέση , φαντάσου το λίγο σαν την degia που εφυγε ο θόρυβος από την τηλεόραση :P :P φαντάσου σε απλή γραμμή 56k , σε isdn 128k και σε voip 384k οποτε μπορείς να καταλάβεις την διαφορα). κυριως βεβαια αυτό θα γίνει όταν γυρίσουν όλοι σε voip. αν έχει μιλήσει με κοσμοτέ 4g (μέσο HD VOICE δηλαδή , θα καταλάβεις την διαφορα στην ποιότητα)

2.έλεγχος της γραμμής σου μέσα από το router (ψηφιακές ευκολίες κτλ)

3,πολύ πιο γρηγορη επίλυση βλαβών (αν χτυπα ξύλο έχεις βλάβη θα μπορούν πολύ πιο εύκολα να την λύσουν από το κέντρο τους, εκτος αν δεν συγχρονίζει)

4,καινούργια πακέτα εν καιρό (σταθερό από το κινητό κτλ)

5,ασφάλεια σε υποκλοπές

6,μεταφορά γραμμών εκτος της πόλης σου (αν μετακομίσεις μπορείς να πάρεις το σταθερό σε όλη την ελλάδα η εξωτερικό, επίσης εν καιρό)

 

γενικά για αρχή δεν κερδίζεις κάτι ιδιαίτερο , πιο πολύ αδιάφορο είναι. θα πρέπει να γυρίσουν όλες οι γραμμές ώστε να γίνει αξιοποίηση της τεχνολογίας...ο λόγος είναι απλός, δεν μπορεί να δίνεις με την ίδια τιμή άλλες υπηρεσίες σε αυτόν που έχει voip και άλλες σε αυτους που έχουνκανονικές γραμμές. οποτε πρώτα θα γυρίσει όλη η ελλάδα και μετά θα βγούν πααααρα πολλά πραγματάκια

 

στα μείον

1,δεν έχεις τηλέφωνο όταν δεν έχει ρεύμα. αυτό... δεν υπάρχει κάτι άλλο. για μένα αδιάφορο. στην τελική αν μου δημιουργεί τοοόσο πρόβλημα παίρνω και ένα ups των 10 euro και είμαι ok, αλλα δεν νομίζω να το κάνω.όλος ο κόσμος voip έχει, και εμείς στην μπανανιά παίζουμε ακόμα με tdm γραμμούλες...

 

 

και σου πειραζουν το ρουτερ οποτε θελουν και οπως θελουν. ολα τα αλλα ειναι για μενα εντελος μπουρδες

 

ε? :wacko:

Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τέλος του 2017 λογικά. δεν υπάρχει άλλη λύση, είναι οδηγία από ευρωπαϊκή ένωση. εμενα η ολη φαση μου θυμίζει όταν έμπαινε adsl στην ελλάδα και καλούσαν στο τηλεφωνικό κέντρο του οτε και λέγανε "τι είναι αυτό το κουτί που μας φέρατε? τι router? πάρτε το πίσω , μια χαρά ήταν το modem μέσα στον υπολογιστή και μια χαρά ταχύτητες είχα με τα 56k dial up. αίσχος αίσχος.)

 

 

 

με απλά λόγια στα συν είναι:

1.καλύτερη ποιότητα επικοινωνίας (ενώ δεν έχει σχέση , φαντάσου το λίγο σαν την degia που εφυγε ο θόρυβος από την τηλεόραση :P :P φαντάσου σε απλή γραμμή 56k , σε isdn 128k και σε voip 384k οποτε μπορείς να καταλάβεις την διαφορα). κυριως βεβαια αυτό θα γίνει όταν γυρίσουν όλοι σε voip. αν έχει μιλήσει με κοσμοτέ 4g (μέσο HD VOICE δηλαδή , θα καταλάβεις την διαφορα στην ποιότητα)

2.έλεγχος της γραμμής σου μέσα από το router (ψηφιακές ευκολίες κτλ)

3,πολύ πιο γρηγορη επίλυση βλαβών (αν χτυπα ξύλο έχεις βλάβη θα μπορούν πολύ πιο εύκολα να την λύσουν από το κέντρο τους, εκτος αν δεν συγχρονίζει)

4,καινούργια πακέτα εν καιρό (σταθερό από το κινητό κτλ)

5,ασφάλεια σε υποκλοπές

6,μεταφορά γραμμών εκτος της πόλης σου (αν μετακομίσεις μπορείς να πάρεις το σταθερό σε όλη την ελλάδα η εξωτερικό, επίσης εν καιρό)

 

γενικά για αρχή δεν κερδίζεις κάτι ιδιαίτερο , πιο πολύ αδιάφορο είναι. θα πρέπει να γυρίσουν όλες οι γραμμές ώστε να γίνει αξιοποίηση της τεχνολογίας...ο λόγος είναι απλός, δεν μπορεί να δίνεις με την ίδια τιμή άλλες υπηρεσίες σε αυτόν που έχει voip και άλλες σε αυτους που έχουνκανονικές γραμμές. οποτε πρώτα θα γυρίσει όλη η ελλάδα και μετά θα βγούν πααααρα πολλά πραγματάκια

 

στα μείον

1,δεν έχεις τηλέφωνο όταν δεν έχει ρεύμα. αυτό... δεν υπάρχει κάτι άλλο. για μένα αδιάφορο. στην τελική αν μου δημιουργεί τοοόσο πρόβλημα παίρνω και ένα ups των 10 euro και είμαι ok, αλλα δεν νομίζω να το κάνω.όλος ο κόσμος voip έχει, και εμείς στην μπανανιά παίζουμε ακόμα με tdm γραμμούλες...

 

 

 

 

ε? :wacko:

Πας πολύ μπροστά με τα πλεονέκτημα, εδώ καλά -καλά σου λενε την τσίχλα έως 25mbps και εσύ τρέμεις να πιάσεις 12. Λενε οτι θα φέρουν vdsl με ταχύτητερους ρυθμους και βαζουν καμπινες μονο σε περιοχές τυπου Μαρουσι,Βριλήσσια, Φιλοθέη... Μας μαρανε η ποιότητα και η μελλοντική ανάπτυξη της ποιότητας της φωνής. Όσο για την απομάκρυνσμενη επέμβαση στο ρουτερ,αυτο πρωτα σημαίνει απολύσεις και λιγότερο εργατικο δυναμικο και επίσης οσο αφορά τησ υποκλοπές σε αυτο δεν ειμαι σίγουρος. Το ρουτερ το πειράζουν στα μετρα τους για να μπορούν να εξασφαλίσουν τα 12 mbps απο τα παλια δίκτυα που δεν επαρκούν και επισης δεν μπορουν να προσφέρουν μεγαλύτερη ποιοτική ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Στα Μελίσσια εδώ και μέρες έχουν αρχίσει και σκάβουν στα κουτία και στις κολώνες!Σήμερα μου ζήτησαν να μπουν στον κήπο και κάτι έκαναν στο κουτί.Ξέρει κανείς τι κ'ανουν?VDSL έχουμε εδώ και 4 χρόνια!

 

To σκαψιμο δεν θα σταματησει ποτε στην Ελλαδα ακομα και οταν ολοι οι αλλοι αποικισουν σε αλλο πλανητη. :D

Link to comment
Share on other sites

Πας πολύ μπροστά με τα πλεονέκτημα, εδώ καλά -καλά σου λενε την τσίχλα έως 25mbps και εσύ τρέμεις να πιάσεις 12. Λενε οτι θα φέρουν vdsl με ταχύτητερους ρυθμους και βαζουν καμπινες μονο σε περιοχές τυπου Μαρουσι,Βριλήσσια, Φιλοθέη... Μας μαρανε η ποιότητα και η μελλοντική ανάπτυξη της ποιότητας της φωνής. Όσο για την απομάκρυνσμενη επέμβαση στο ρουτερ,αυτο πρωτα σημαίνει απολύσεις και λιγότερο εργατικο δυναμικο και επίσης οσο αφορά τησ υποκλοπές σε αυτο δεν ειμαι σίγουρος. Το ρουτερ το πειράζουν στα μετρα τους για να μπορούν να εξασφαλίσουν τα 12 mbps απο τα παλια δίκτυα που δεν επαρκούν και επισης δεν μπορουν να προσφέρουν μεγαλύτερη ποιοτική ταχύτητα.

 

καλά vdsl υπάρχει και στην πάρο και στο χωριο μου στα τρίκαλα, δεν καταλαβαίνω την σύγκριση. πχ προσπαθούνε εδώ και ένα χρόνο να βάλουν vdsl σε καποιες περιοχες αλλα οι δήμοι το αρνουντε...καλά για τα 24mbps (όχι 25) νομίζω το 2016 δεν χρειάζεται να εξηγήσω, προφανώς και δεν θα γίνει αναβάθμιση του υπάρχοντος χαλκού... το θέμα είναι να γίνει αντικατάσταση με οπτική. υπάρχουν γραμμές με χαλκό που είναι διπλα στο κέντρο και πιάνουν 24. συνεχιζω να μην καταλαβαίνω τι πειράζουν στο router με voip που δεν το πειράζουν με tdm και που είναι το κακό το εκάστοτε router να είναι optimize για το κάθε dslam...

Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

To σκαψιμο δεν θα σταματησει ποτε στην Ελλαδα ακομα και οταν ολοι οι αλλοι αποικισουν σε αλλο πλανητη. :D

 

αχχαχαχααχαχαχαχ πολυ σωστος!!

MI4C
Link to comment
Share on other sites

Η Δήμοι ? Εισαι σίγουρος ? Εγω γνωρίζω οτι είναι τεράστια τα έργα και πολλά στόματα μίζες να χορτασουν. Κοίταξε λιγο της περιοχές που πηραν γρήγορα vdsl και θα καταλάβεις. Εκεί που υπάρχει χρήμα υπάρχουν. Στο ροτερ με voip(τα εχουν ρύθμιση να δουλεύει μόνο αυτο που σου προσφέρουν και οχι άλλο της αγορας)η πρόσβαση λόγω τον ρυθμίσεων του οτε εινα ανα πασα στιγμη φικτη απο το κέντρο. Ενώ στα απλα ρουτερ με λιγο γνώση και επιλογές πανω στον τυπο του ρουτερ, μπορείς να ρυθμίσεις απο ταχύτητα εος άλλους παραμέτρους,και οχι απο το κέντρο του οτε.

Φίλε Αλεξ η λέξη κλειδί ειναι ΕΛΕΓΧΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Η Δήμοι ? Εισαι σίγουρος ? Εγω γνωρίζω οτι είναι τεράστια τα έργα και πολλά στόματα μίζες να χορτασουν. Κοίταξε λιγο της περιοχές που πηραν γρήγορα vdsl και θα καταλάβεις. Εκεί που υπάρχει χρήμα υπάρχουν. Στο ροτερ με voip(τα εχουν ρύθμιση να δουλεύει μόνο αυτο που σου προσφέρουν και οχι άλλο της αγορας)η πρόσβαση λόγω τον ρυθμίσεων του οτε εινα ανα πασα στιγμη φικτη απο το κέντρο. Ενώ στα απλα ρουτερ με λιγο γνώση και επιλογές πανω στον τυπο του ρουτερ, μπορείς να ρυθμίσεις απο ταχύτητα εος άλλους παραμέτρους,και οχι απο το κέντρο του οτε.

Φίλε Αλεξ η λέξη κλειδί ειναι ΕΛΕΓΧΟΣ.

 

κοίτα αγαπητέ συνονόματε :P αρκετοί δήμοι ζητάνε χρήματα και δεν δίνουν άδειες για την εγκατάσταση καμπίνας. ειδικά στην ανατολική αθηνα. το voip δουλεύει καθαρά με το router του οτε γιατί για να δουλέψει με άλλο router πρέπει να σου δώσουν το sip account (στοιχεια τηλεφωνίας) μετά εσύ θα μπορούσες να τα περαασεις στο κινητό σου πχ και να μιλάς σαν να μιλάς από σταθερό...λογικά μελλοντικά θα γίνει. σε αλλα router μπορείς να πειράξεις το snr μέσω telnet (φαντάζομαι αυτό εννοείς) αλλα εκτος από το ότι μπορεί να προκαλέσεις αποσυνδέσεις στην γραμμή σου (μπορεί και όχι) ρίχνεις την ταχύτητα του γείτονα χωρις να το ξερεις :P . κοινώς για να μην τρελαίνεσαι. ότι router και να βάλεις πάνω ο οτε και ο κάθε πάροχος μπορεί να γνωρίζει τι έκανες ανεξάρτητα από voip η μη voip, από εκεί και πέρα υπάρχουν διαφορα κλιμάκια ασφαλειας ωστε οι εργαζομενοι να μην εχουν προσβαση σε αυτα. και τέτοια στοιχεια να ανοίγουν μονο με παρέμβαση εισαγγελέα. Επισης αν σκεφτεί κανεις πως 90% κλήσεις στο τηλεφωνικό κέντρο είναι για αλλαγή ssid , wpa τότε φαντάσου να μην υπήρχε απομακρυσμένη διαχείριση... (ηδη υπαρχει 20 λεπτα αναμονη γιατι κανεις δεν διαβαζει το manual και κανεις δεν μπαινει στο ρουτερ να αλλαξει wpa....) Ασε που οι αλλαγές που μπορούν να γίνουν είναι περιορισμένες. πχ αλλαγή καναλιού , αλλαγή κωδικού , πέρασμα κωδικούς γραμμής και τηλεφωνίας και τέλος. δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο μέσο απομακρυσμένης διαχείρισης διότι δεν υπάρχει απευθείας εικόνα του router αλλα συγκεκριμένες επιλογές μεσώ του προγράμματος acs axiros :happy::happy:

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης να προσθέσω σε αυτά ότι στους απλούς χρήστες μια χαρά κάνουν τα modems που δίνει ο ΟΤΕ. Όποιος power user θέλει για τους λόγους του να χρησιμοποιήσει και δικό του modem (μαζί με αυτό του ΟΤΕ που θα δίνει το voip), γίνεται.

Όπως γίνεται και εύκολα να κλείσει, οποίος φοβάται, το remote access στο modem.

Οι περισσότεροι ποτέ δεν θα ασχοληθούν με αυτά. Οι λίγοι ξέρουν τι θα κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδες μια ερωτηση;τελειωνει τον αλλο μηνα το συμβολαιο μου με τον οτε...αν κανω φορητοτητα σε αλλον παροχο θα μου κανουν προσφορα;γιατι δεν θελω να φυγω αλλα 40 ευρω που πληρωνω τον μηνα για vdsl 30 ειναι καπως...
Link to comment
Share on other sites

Και 1000€ λογαριασμός στο σταθερό και θα πληρώσουμε έξτρα και από πάνω για αναλυτική κίνηση! Όχι βέβαια...
Link to comment
Share on other sites

Ενω εχω αψογη ταχυτητα ιντερνετ(τερματιζει η 24αρα) οι σελιδες αργουν να νοιξουν.

Το εχει αντιμετωπισει καποιος?

Τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...