Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1000 thanx

 

εφτιαξε..ολα καλα.....:)

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω πολλά τον τελευταίο καιρό και όχι μόνο σε αυτό το φόρουμ αλλά γενικότερα.

Δεν μπορεί να ακούω συγκρίσεις με εταιρείες όπως xiaomi, one plus κτλ. Το ότι μπορεί να έχουν ίδια η παρόμοια χαρακτηριστικά στο υλικό δεν τα κάνει ισάξια, ούτε καν.

Για έναν νόρμαλ άνθρωπο παίζει ρόλο και το οικοσύστημα αλλά και οι διαφορές μετακινήσεις μεταξύ άλλων τηλεφώνων.

Το οικοσύστημα που αυτή τη στιγμή τα έχει όλα είναι της Apple της huawei και της Samsung. Όταν πήρα την απόφαση να μεταπηδησω από το ios στο Android ήταν το πρώτο πράγμα που κοίταξα. Καταρχήν ήθελα να μεταφέρω όλα τα δεδομένα μου από την μία συσκευή στην άλλη χωρίς καμία απώλεια. Πχ οι σημειώσεις για μένα είναι must και μέσα σε μια σημείωση μπορεί να έχω pdf & photos. Η huawei λοιπόν όπως και οι Samsung το παρείχαν αυτό. Δεν κατέληξα στην huawei λόγω του γνωστου σε όλους μας Ban.

Ένα άλλο μεγάλο κομμάτι φυσικά ήταν η συνεργασία της συσκευής με ρολόγια, τηλεοράσεις κτλ καθώς και το cloud backup.

Ας μην βάζουμε λοιπόν στο ίδιο τσουβάλι εταιρείες όπως η Apple και η Samsung με τις xiaomi κτλ κτλ. Εκτός αν σας ενδιαφέρει να αγοράζετε λίστες χαρακτηριστικών μόνο αδιαφορώντας για το πόσο θα σας φανεί χρήσιμη μια συσκευή.

Δεύτερη εβδομάδα μαζί του και δεν μετανιώνω λεπτό που έφυγα από το ios μετά από τόσα χρόνια.

Η μπαταρία να αναφέρω επίσης πως μέρα με την μέρα βελτιώνεται. Ήδη δεν μου λείπει καθόλου η αυτονομία του 11 pro Max.

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Το ρολόι watch 3 και εγώ!!!

Είναι απόστευτο! (off topic)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα κι εγώ παίδες το ρολόι. Κάνει την πρώτη του φόρτιση. Είναι πανέμορφο. Σε σχέση με το Apple Watch 5 που είχα είναι πολύ πιο όμορφο και στα μάτια μου μοιάζει περισσότερο με ρολόι αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Απλά έχω κρατήσει τα airpods γιατί για κάποιο λόγο μου κάθονται καλύτερα στο αυτί. Μένει να δοκιμάσω καπως τα τελευταία της Samsung ώστε να δω αν θα τα αλλάξω κι αυτά.

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβό αυτόματο ελβετικό και δεν αποχωρίζομαι το galaxy κάθε μερα στην δουλειά.

Αυτό τα λέει όλα!!!

 

Κατά τ άλλα χτες έλαβα mail επιβεβαίωσης των δώρων της προπαραγγελιας. Ζήτησα βεβαια αριθμό αποστολής και δεν έλαβα απάντηση χαχα

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Κατά τ άλλα χτες έλαβα mail επιβεβαίωσης των δώρων της προπαραγγελιας. Ζήτησα βεβαια αριθμό αποστολής και δεν έλαβα απάντηση χαχα

 

Καλα, κι εμενα μου εδωσαν tracking no μετα απο τηλεφωνο, αλλα ηταν αχρηστο γιατι μου ειπαν οτι θα ερθει με ΕΛΤΑ courier. Στα Ελτα δεν το αναγνωριζε (εννοειται). Τελικα ηρθε με μια εταιρεια WPS, της οποιας το online tracking απο οτι κοιταξα δεν λειτουργουσε καν... Οποτε, υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβό αυτόματο ελβετικό και δεν αποχωρίζομαι το galaxy κάθε μερα στην δουλειά.

Αυτό τα λέει όλα!!!

 

Κατά τ άλλα χτες έλαβα mail επιβεβαίωσης των δώρων της προπαραγγελιας. Ζήτησα βεβαια αριθμό αποστολής και δεν έλαβα απάντηση χαχα

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κορυφαίο το Watch 3 Titan Edition που έχω, αλλά του λείπει η ευκολία του Apple Pay...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Btw, με τη Vodafone γνωριζει καποιος τι θα γινει με το 5G στο κινητο μας? Σκοπευουν ποτε να το βαλουν στις "πιστοποιημενες" συσκευες? 5G ακουμε, αλλα δεν βλεπουμε!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.

 

Ξέρετε που υπάρχει η επιλογή "Always HDR" για τις φωτογραφίες; Παλιότερα υπήρχε και τώρα δεν το βρίσκω. Βλέπω μόνο "αυτόματο HDR" και υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης ή όχι.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου λείπει το Apple pay. Μεγάλη ευκολία. Εδώ δυστυχώς από τι διάβασα δεν υπάρχει κάποια εναλλακτική. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μας πει.

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Btw, με τη Vodafone γνωριζει καποιος τι θα γινει με το 5G στο κινητο μας? Σκοπευουν ποτε να το βαλουν στις "πιστοποιημενες" συσκευες? 5G ακουμε, αλλα δεν βλεπουμε!

 

μου ειπαν σημερα οτι πρεπει να αναβαθμιστει απο την σαμσουνγκ. εμενα σημερα μου ηρθε η αναβαθμιση φεβρουαριου. βελτιωμενη καμερα και κατι αλλα ακομη. αυριο που θα ειμαι στο κεντρο θα δοκιμασω να δω αν πιανει 5g

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα κι εγώ παίδες το ρολόι. Κάνει την πρώτη του φόρτιση. Είναι πανέμορφο. Σε σχέση με το Apple Watch 5 που είχα είναι πολύ πιο όμορφο και στα μάτια μου μοιάζει περισσότερο με ρολόι αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Απλά έχω κρατήσει τα airpods γιατί για κάποιο λόγο μου κάθονται καλύτερα στο αυτί. Μένει να δοκιμάσω καπως τα τελευταία της Samsung ώστε να δω αν θα τα αλλάξω κι αυτά.

Κι εγώ είχα τα AirPods Pro αλλά τελικά τα Buds Pro κάθισαν καλύτερα στο αυτί μου, φυσικά το θέμα αυτί είναι πολύ υποκειμενικό γιατί εξαρτάται από το σχήμα τους.

Θα συμφωνήσω ότι η μπαταρία του δεν είναι σίγουρα ισάξια του τέρατος iPhone 11 pro max (το έδωσα στη γυναίκα μου άρα ακόμα έχω μέτρο σύγκρισης) αλλά για Σαμσουνγκ ναυαρχίδα είναι μια ευχάριστη έκπληξη, δεν έχω αγωνία για το αν θα μου βγάλει τη μέρα.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, οι συσκευές από Αμερική με τον Snapdragon επεξεργαστή λειτουργούν στην Ελλάδα? Το ίδιο ισχύει και για τα S21 και s21+?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς galaxy watch 2 και τα mi true wireless earphones 2 ? Με το κινητό του θέματος προφανώς!
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε κανεναν στα notification->brief pop up settings, στο style αρκετα να μη δουλευουν στο preview ή να κανουν ακριβως το ιδιο πραγμα; Κανενα δεν κανει την κινηση φιδακι. Και το wave και το bubble πχ απλα δημιουργουν ενα φωτισμο συνεχομενο. Δεν εχω βαλει sim ακομα για να το τεσταρω με καποιο sms ας πουμε, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο.

 

Solved: ειχα κλεισει τα animations απο τις ρυθμισεις του developer.

Edited by tsoureki4
Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν σημερα οτι πρεπει να αναβαθμιστει απο την σαμσουνγκ. εμενα σημερα μου ηρθε η αναβαθμιση φεβρουαριου. βελτιωμενη καμερα και κατι αλλα ακομη. αυριο που θα ειμαι στο κεντρο θα δοκιμασω να δω αν πιανει 5g

 

Μην ελπιζεις αδικα...

Δεν υπαρχει 5G για εμας. Ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Μην ελπιζεις αδικα...

Δεν υπαρχει 5G για εμας. Ακομα...

 

ναι το διαπιστωσα σημερα παλι που ημουν κεντρο. 5g γιοκ ακομη

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάω.....

 

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.

 

Ξέρετε που υπάρχει η επιλογή "Always HDR" για τις φωτογραφίες; Παλιότερα υπήρχε και τώρα δεν το βρίσκω. Βλέπω μόνο "αυτόματο HDR" και υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης ή όχι.

 

Όπως επίσης, τί χρόνους ScreenOnTime έχετε και με τί ρυθμίσεις και χρήση; Γιατί με δύο ώρες SOT έχω φτάσει ήδη στο 60%. (120Ηz, FHD+ και φωτεινότητα αυτόματη και περίπου στη μέση. Χρήση μηνύματα, κλήσεις και λίγο browsing)

 

Πόσο καιρό χρειάζεται για να στρώσει και να μάθει τα μοτίβα και τί διαφορά είδατε;

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η νέκρα που επικρατεί εδώ στο φόρουμ αλλά και σε άλλα site που διαβάζω,για τα άλλα δύο μοντέλα της σειράς με κάνει να πιστεύω οτι η Samsung κατάφερε απόλυτα αυτό που ήθελε.

Να στραφούν σχεδόν όλοι στο ακριβό μοντέλο ώστε να πιάσει μεγαλύτερα κέρδη..κάτι σαν την Apple δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η νέκρα που επικρατεί εδώ στο φόρουμ αλλά και σε άλλα site που διαβάζω,για τα άλλα δύο μοντέλα της σειράς με κάνει να πιστεύω οτι η Samsung κατάφερε απόλυτα αυτό που ήθελε.

Να στραφούν σχεδόν όλοι στο ακριβό μοντέλο ώστε να πιάσει μεγαλύτερα κέρδη..κάτι σαν την Apple δηλαδή.

 

 

Το ότι υπάρχει σημαντικό κομμάτι του κόσμου που υποφέρει οικονομικά και δεν τον αφορά να αγοράσει κινητό, σου διαφεύγει;

Η κίνηση είναι γενικά μειωμένη σε όλα τα τοπικά εξαιτίας αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το λάθος και άλλαξα την sim που είχα πριν (και στο iPhone 12 pro max) σε 2 Twin sim και χάθηκε το 5G.Εστειλα στο 1333 και μου λέει ότι το αίτημα θα ολοκληρωθεί σε λίγα λεπτά.. Δεν είμαι βεβαια αυτή τη στιγμή σε σημείο που μπορεί να πιάσει 5G

 

Edit:Ένα θέμα που έχει ειπωθεί από φίλο σε προηγούμενη σελίδα το κάνει και σε εσάς?Θέλω στο messenger όταν μου έρχεται μήνυμα να φαίνεται και το κυκλακι με την φωτογραφία στην αρχική οθόνη για να μπορώ να πατήσω πάνω κατευθείαν...ολα ενεργοποιημενα τα έχω και πάλι τίποτα.

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το λάθος και άλλαξα την sim που είχα πριν (και στο iPhone 12 pro max) σε 2 Twin sim και χάθηκε το 5G.Εστειλα στο 1333 και μου λέει ότι το αίτημα θα ολοκληρωθεί σε λίγα λεπτά.. Δεν είμαι βεβαια αυτή τη στιγμή σε σημείο που μπορεί να πιάσει 5G

 

Edit:Ένα θέμα που έχει ειπωθεί από φίλο σε προηγούμενη σελίδα το κάνει και σε εσάς?Θέλω στο messenger όταν μου έρχεται μήνυμα να φαίνεται και το κυκλακι με την φωτογραφία στην αρχική οθόνη για να μπορώ να πατήσω πάνω κατευθείαν...ολα ενεργοποιημενα τα έχω και πάλι τίποτα.

 

είχα το ίδιο πρόβλημα στην αρχή και είχα πειράξει τα πάντα. Τελικά αν θυμάμαι καλά το κατάφερα με τις ρυθμίσεις του μέσσεντζερ, εκεί που λέει φυσαλίδες ή ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μήνυμα στο 1333 και μου ήρθε μήνυμα πως η συσκευή μου δεν υποστηρίζει 5g (cosmote) s21 ultra. Εσείς έχετε κανονικά?

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάω.....

 

 

 

Όπως επίσης, τί χρόνους ScreenOnTime έχετε και με τί ρυθμίσεις και χρήση; Γιατί με δύο ώρες SOT έχω φτάσει ήδη στο 60%. (120Ηz, FHD+ και φωτεινότητα αυτόματη και περίπου στη μέση. Χρήση μηνύματα, κλήσεις και λίγο browsing)

 

Πόσο καιρό χρειάζεται για να στρώσει και να μάθει τα μοτίβα και τί διαφορά είδατε;

Μετα από 2 εβδομάδες χρήσης θα σου πω για χτες που ήταν μια γεμάτη μέρα.

1 ώρα Google maps πλοήγηση, περίπου μια ώρα κλήσεων, browsing, Facebook και σκαλιγμα γενικότερα είχα το απόγευμα 6,5 ώρες με υπόλοιπο μπαταρίας 39%. Για εμένα η μπαταρία είναι βράχος και έρχομαι από 11 pro Max. Δυστυχώς δεν έχω καλό σήμα μέσα στο σπίτι και αν είχα μάλλον θα έβλεπα ακόμα καλύτερα αποτέλεσματα.

Όσοι έχετε στήσει από το 0 τις συσκευές σας και όχι επαναφεροντας κάποιο backup καταρχήν δώστε του χρόνο να προσαρμοστεί και βγάλτε εκτός ότι δεν χρησιμοποιείτε συχνά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν ήταν οικονομικό το θέμα νομίζω θα υπήρχε "νέκρα" και εδώ στο Ultra.

 

Μία χαρά νέκρα επικρατεί κι εδώ. Βλέπεις 3 4 μηνύματα την μέρα και νομίζεις πως γίνεται χαμός? Σε διεθνή φόρουμ υπάρχει πολύ κίνηση αν θες να διαβάσεις.

Επίσης λογικό να πηγαίνουν οι περισσότεροι για το ultra μοντέλο. Και δεν νομίζω οτι η οικονομική κατάσταση του Έλληνα ήταν ποτέ εμπόδιο για το τι τηλέφωνο θα πάρει. Έπαιρνε παντα iPhone των 1200 ευρώ και είχε κάρτα με μονάδες (η μάλλον χωρίς) και αυτό με 36 δόσεις....

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...