Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες έχουμε κανά τρόπο να πάμε σε ξένξ ρομ να έχουμε και caller ID στον dialer?

 

Πολυ καλη ερωτηση...

Και συμπληρωνω εγω μιας και ερχομενος απο apple δεν σκαμπαζω πολλα.

Μπορουμε να περασουμε αλλη ρομ εντελως? Πχ εγω που εχω το κορεατικο μπορω να βαλω την ευρωπαικη ρομ η δεν γινεται?

Ας μας απαντησει καποιος που ξερει καλυτερα...

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ερωτηση...

Και συμπληρωνω εγω μιας και ερχομενος απο apple δεν σκαμπαζω πολλα.

Μπορουμε να περασουμε αλλη ρομ εντελως? Πχ εγω που εχω το κορεατικο μπορω να βαλω την ευρωπαικη ρομ η δεν γινεται?

Ας μας απαντησει καποιος που ξερει καλυτερα...

 

Δεν γίνεται γιατί είναι διαφορετικό μοντέλο τελειως (G998B για την ΕΕ και G998N για την Κορέα αμα δεν κανω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται γιατί είναι διαφορετικό μοντέλο τελειως (G998B για την ΕΕ και G998N για την Κορέα αμα δεν κανω λάθος)

 

Δεν κανεις λαθος αυτα ειναι τα μοντελα αλλα μιλαμε για το ιδιο ακριβως hardware.

Δεν με καιει απλα για καποιο λογο στην Ελληνικη γλωσσα , μονο το μενου ειναι στα αγγλικα (μονο οι επικεφαλιδες του μενου) ενω μεσα στις κατηγοριες κτλ του μενου ειναι ελληνικα. Εμενα δεν με ενοχλει καθολου απλα με ρωταει φιλος που θελει να του αγορασω απο εδω μια συσκευη.

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις λαθος αυτα ειναι τα μοντελα αλλα μιλαμε για το ιδιο ακριβως hardware.

Δεν με καιει απλα για καποιο λογο στην Ελληνικη γλωσσα , μονο το μενου ειναι στα αγγλικα (μονο οι επικεφαλιδες του μενου) ενω μεσα στις κατηγοριες κτλ του μενου ειναι ελληνικα. Εμενα δεν με ενοχλει καθολου απλα με ρωταει φιλος που θελει να του αγορασω απο εδω μια συσκευη.

 

Δεν γίνεται. Το ξέρω απο πρώτο χέρι, γιατί είχα πάρει και εγώ korean edition galaxy παλιότερα.

Πρακτικά το bootloader είναι "κλειδωμένο" και δεν δέχεται λογισμικό από άλλο μοντέλο. Μόνο από το δικό του, παρόλο που το hardware είναι 1:1

Η μόνη λύση είναι custom rom αλλά να σκάσει κάποιος τόσα λεφτά και κατευθείαν custom rom, δεν το προτείνω

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε ενημέρωση

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι συσκευή έχεις σε ποια χώρα και ποιον παροχο?

Εγω σε Ελληνικό από Public δεν έχω κάποια ενημέρωση ακόμα

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ερωτηση...

Και συμπληρωνω εγω μιας και ερχομενος απο apple δεν σκαμπαζω πολλα.

Μπορουμε να περασουμε αλλη ρομ εντελως? Πχ εγω που εχω το κορεατικο μπορω να βαλω την ευρωπαικη ρομ η δεν γινεται?

Ας μας απαντησει καποιος που ξερει καλυτερα...

 

Αυτό δε γίνεται σίγουρα, είναι κλειδωμένο. Πρέπει της περιοχής που ανήκει, πχ Ασία, Ευρώπη ή συμβατές με αυτές

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες πρώτες εντυπώσεις:

 

1. Είναι βαρύ και παχύ. Για μένα που προέρχομαι από s10+ είναι σημαντική διαφορά. Στο χέρι ευτυχώς κάθεται καλά αλλά πριν κάποιος το αγοράσει θεωρώ sos να το έχει δει live.

2. Η οθόνη του φαίνεται πιο "γεμάτη"

3. Ηχείο κρύσταλλο και δυνατό.

4. Στις κλήσεις ακούω και με ακούν άψογα

5. Είναι ταχύτατο και smooth αλλά ακριβώς το ίδιο ένιωθα κι όταν άνοιξα πρώτη φορά το s10+ (δεν είμαι gamer αλλά θέλω η συσκευή να μην κολλάει πουθενα)

6. Λήψη wifi καλύτερη του s10+

7. Μπαταρία πολύ ευχαριστημενη. Με μια πλήρη φόρτιση αυτή τη στιγμή είμαι στο 52% χρησιμοποιώντας το από τις 11 το πρωί με αρκετή κάμερα/3g/Bluetooth ανοιχτά και browsing. Τη νύχτα που το έβγαλα από τη φόρτιση έχασε 1% σε αναμονή σε περίπου 5-6 ώρες.

8.Κάμερα. Με μπέρδεψε λίγο η εστίαση στην αρχή, έψαχνα και την εστίαση σε πραγματικό χρόνο

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες πρώτες εντυπώσεις:

 

1. Είναι βαρύ και παχύ. Για μένα που προέρχομαι από s10+ είναι σημαντική διαφορά. Στο χέρι ευτυχώς κάθεται καλά αλλά πριν κάποιος το αγοράσει θεωρώ sos να το έχει δει live.

2. Η οθόνη του φαίνεται πιο "γεμάτη"

3. Ηχείο κρύσταλλο και δυνατό.

4. Στις κλήσεις ακούω και με ακούν άψογα

5. Είναι ταχύτατο και smooth αλλά ακριβώς το ίδιο ένιωθα κι όταν άνοιξα πρώτη φορά το s10+ (δεν είμαι gamer αλλά θέλω η συσκευή να μην κολλάει πουθενα)

6. Λήψη wifi καλύτερη του s10+

7. Μπαταρία πολύ ευχαριστημενη. Με μια πλήρη φόρτιση αυτή τη στιγμή είμαι στο 52% χρησιμοποιώντας το από τις 11 το πρωί με αρκετή κάμερα/3g/Bluetooth ανοιχτά και browsing. Τη νύχτα που το έβγαλα από τη φόρτιση έχασε 1% σε αναμονή σε περίπου 5-6 ώρες.

8.Κάμερα. Με μπέρδεψε λίγο η εστίαση στην αρχή, έψαχνα και την εστίαση σε πραγματικό χρόνο

 

Μια και ανέφερες το θέμα wifi που στο s10+ και S20+ είχα πρόβλημα και ένας λόγος που δεν το έχω πάρει ακόμα, βλέπεις βελτίωση; Στα δυο αυτό μοντέλα είχε πρόβλημα λήψης, εκεί που ένα S9+ έβλεπε 10 wifi γύρω, αυτά έβλεπαν 3-4.

Κάτι ακόμα, ένας που είχε το P40 pro στο θέμα μπαταρία πιο είναι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πόσες ημέρες έχει το public dead on arrival?

 

3η φορά που κλείνει το κινητό μέσα σε 5 ημέρες

Και αυτή τη φορά δεν άνοιγε με τίποτα..

 

Το είχα σε φορτιστή με GPS και με το που το βγάζω κλείνει

 

Άνοιξε μετά από 10 λεπτά..

Επιστροφή στο αυτοκίνητο μετά από μια ώρα..

 

Κλείνει... Το βάζω στον φορτιστή.. Ανοίγμα και κλείσιμο 10 φορές..

 

Με τα 1000 ζόρια άνοιξε..

 

Το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς.. Δεν πάει άλλο αυτή η δουλειά..

 

Αγορασμένο την τρίτη 26 Ιανουαρίου..

Δεν έχω κλείσει 2 εβδομάδες..

Δεν θα αντέξω να φύγει 3 εβδομάδες στη Samsung

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πόσες ημέρες έχει το public dead on arrival?

 

3η φορά που κλείνει το κινητό μέσα σε 5 ημέρες

Και αυτή τη φορά δεν άνοιγε με τίποτα..

 

Το είχα σε φορτιστή με GPS και με το που το βγάζω κλείνει

 

Άνοιξε μετά από 10 λεπτά..

Επιστροφή στο αυτοκίνητο μετά από μια ώρα..

 

Κλείνει... Το βάζω στον φορτιστή.. Ανοίγμα και κλείσιμο 10 φορές..

 

Με τα 1000 ζόρια άνοιξε..

 

Το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς.. Δεν πάει άλλο αυτή η δουλειά..

 

Αγορασμένο την τρίτη 26 Ιανουαρίου..

Δεν έχω κλείσει 2 εβδομάδες..

Δεν θα αντέξω να φύγει 3 εβδομάδες στη Samsung

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Μέχρι 14 μέρες έχει το public. Χτύπα τους ένα τηλ και πες ότι θες να το επιστρέψεις. Μην πεις ότι έχει θέμα γιατί θα σου πουν να το πας σέρβις. Παλιότερα είχα παραπλήσιο θέμα με λαπτοπ και μου είπαν σερβις ενώ ήταν 2 ημερών. Οπότε το πήγα σε άλλο public της πόλης και το πήραν ως επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

επιστροφή και τι;;

 

τα λεφτα πίσω;;

 

μα η λογικη του DOA είναι ακριβώς αυτή....ηρθε χαλασμενο...αλλαξτε το...

αν ήταν να φύγει service δεν έχει καν νόημα το DOA

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

επιστροφή και τι;;

 

τα λεφτα πίσω;;

 

μα η λογικη του DOA είναι ακριβώς αυτή....ηρθε χαλασμενο...αλλαξτε το...

αν ήταν να φύγει service δεν έχει καν νόημα το DOA

 

επιστροφη και αγορά από αλλού

θα σου πουν πιθανότατα "οτι πρέπει να το δουμε κτλ και δεν προλαβαίνουμε τωρα" ή "πρέπει να πάει απο σερβις και μετα"

σε εμενα ειχαν βρει παρα πολλές δικαιολογιες παλιότερα. πάρε ενα τηλ αύριο να ρωτήσεις, μπορεί να μην είσαι άτυχος όπως εγω

Link to comment
Share on other sites

Είμαι χρόνια πελάτης στο συγκεκριμένο τοπικό κατάστημα.

Δεν νομίζω ότι τους παίρνει να μου πουν κάτι τέτοιο..

 

Ούτως ή άλλως.. Αν μου πουν να το στειλουν στη Samsung, ποιο το νόημα των 2 εβδομάδων DOA?

 

Και σε 3 μήνες το ίδιο θα μου έλεγαν

 

 

Στην ακραία περίπτωση, γυρίζω το τροπάριο στο δεν μου αρέσει και δεν ξαναψωνιζω από αυτούς..

 

 

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορά πριν κάτι μήνες που πήρα το public 7 ημερολογιακές μέρες ήταν το DOA, ούτε μέρα παραπάνω. Μετά το στέλνουν στο service. Δεν ξέρω πότε άλλαξε από τις 14 στις 7. Νομίζω κι ο Κωτσόβολος τώρα πια 7 μέρες έχει
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πόσες ημέρες έχει το public dead on arrival?

 

3η φορά που κλείνει το κινητό μέσα σε 5 ημέρες

Και αυτή τη φορά δεν άνοιγε με τίποτα..

 

Το είχα σε φορτιστή με GPS και με το που το βγάζω κλείνει

 

Άνοιξε μετά από 10 λεπτά..

Επιστροφή στο αυτοκίνητο μετά από μια ώρα..

 

Κλείνει... Το βάζω στον φορτιστή.. Ανοίγμα και κλείσιμο 10 φορές..

 

Με τα 1000 ζόρια άνοιξε..

 

Το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς.. Δεν πάει άλλο αυτή η δουλειά..

 

Αγορασμένο την τρίτη 26 Ιανουαρίου..

Δεν έχω κλείσει 2 εβδομάδες..

Δεν θα αντέξω να φύγει 3 εβδομάδες στη Samsung

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Κανε ενα τυπικο hard reset πριν κανεις οτι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω μηπως η ρομ του israel(ilo) υποστηριζει caller id

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-s21-ultra/firmware/SM-G998B/ILO/#SM-G998B

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω μηπως η ρομ του israel(ilo) υποστηριζει caller id

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-s21-ultra/firmware/SM-G998B/ILO/#SM-G998B

Οι ασιατικες εχουν τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πόσες ημέρες έχει το public dead on arrival?

 

3η φορά που κλείνει το κινητό μέσα σε 5 ημέρες

Και αυτή τη φορά δεν άνοιγε με τίποτα..

 

Το είχα σε φορτιστή με GPS και με το που το βγάζω κλείνει

 

Άνοιξε μετά από 10 λεπτά..

Επιστροφή στο αυτοκίνητο μετά από μια ώρα..

 

Κλείνει... Το βάζω στον φορτιστή.. Ανοίγμα και κλείσιμο 10 φορές..

 

Με τα 1000 ζόρια άνοιξε..

 

Το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς.. Δεν πάει άλλο αυτή η δουλειά..

 

Αγορασμένο την τρίτη 26 Ιανουαρίου..

Δεν έχω κλείσει 2 εβδομάδες..

Δεν θα αντέξω να φύγει 3 εβδομάδες στη Samsung

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

 

Sorry αν λεω αυτονοητα πραγματα αλλα με μονη διαθεση να βοηθησω, δοκιμασες να κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και σεταρισμα απο το 0 χωρις επαναφορα απο backup?

Eπειτα εγκατασταση 4-5 βασικων εφαρμογων που χρειαζεσαι αμεσα και παρακολουθηση ωστε αρχιζοντας να εγκαθιστας και αλλα να δεις μηπως καποια απο αυτες σου το προκαλει.

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι χρόνια πελάτης στο συγκεκριμένο τοπικό κατάστημα.

Δεν νομίζω ότι τους παίρνει να μου πουν κάτι τέτοιο..

 

Ούτως ή άλλως.. Αν μου πουν να το στειλουν στη Samsung, ποιο το νόημα των 2 εβδομάδων DOA?

 

Και σε 3 μήνες το ίδιο θα μου έλεγαν

 

 

Στην ακραία περίπτωση, γυρίζω το τροπάριο στο δεν μου αρέσει και δεν ξαναψωνιζω από αυτούς..

 

 

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

 

Η διαφορά είναι ότι στο διάστημα Doa είναι υποχρεωμένοι να σου αντικαταστησουν την συσκευή και όχι νανστην επισκευάζουν σε αντίθεση αν κάτι πάθει μετά το doa θα πρέπει να επισκευαστεί

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Hard reset δεν έκανα..

 

Ούτε με παίρνει χρονικά γιατί θα βγω εκτός του ορίου των 14 ημερών

 

Και πρέπει να είναι 14 ημέρες γιατί βρήκα στο net αυτό.. 82204ecd3130df750fd1a20a5dc437e4.jpg

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Hard reset δεν έκανα..

 

Ούτε με παίρνει χρονικά γιατί θα βγω εκτός του ορίου των 14 ημερών

 

Και πρέπει να είναι 14 ημέρες γιατί βρήκα στο net αυτό.. 82204ecd3130df750fd1a20a5dc437e4.jpg

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Βασικά αυτό σου λέει για επιστροφή και όχι doa. Αν δέχονται να το πάρουν πίσω και να πάρεις τα χρήματα σου στο ακέραιο τότε μην τους πεις τίποτα και πήγαινε απλα για επιστροφή.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό σου λέει για επιστροφή και όχι doa. Αν δέχονται να το πάρουν πίσω και να πάρεις τα χρήματα σου στο ακέραιο τότε μην τους πεις τίποτα και πήγαινε απλα για επιστροφή.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Διαβάζοντας τα πολυ ψιλά γράμματα, οι όροι του public λένε ότι δεν δέχονται επιστροφές αν το προιον έχει γίνει παραλαβή από το κατάστημα ή και έχει πληρωθεί σε φυσικό κατάστημα. Ελπίζω να κάνω λάθος και να μην τα καταλαβα σωστα

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το doa πάντα ήταν 7 μέρες. Οι 14 είναι υπαναχωρηση. Απλά.

Παρόλα αυτά επειδή μιλάμε για Samsung, κάνε ρεσετ και αν δεν φτιάξει, η smartec θα σου δώσει άλλο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Σκέφτομαι τη μετάβαση από το s10+ 1tb που έχω στο ultra.. Έχει κάποιος να μου πει αν υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα απόκρισης μεταξύ του 256 και 512 μοντέλου?

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...