Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Wind την έχει μόνιμη, χρήματα βγάζει και έτσι έστω λιγότερα και αφορά πλέον ένα συγκεκριμένο αριθμό συνδρομητών τους οποίους επιθυμεί να κρατήσει. Ελπίζω να τη μονιμοποιήσει και η Cosmote

 

Η cosmote, το ειχε ανα μηνα, τωρα ενημερωνει ανα δεκαπενθημερη για την παραταση της προσφορας.

Σε λιγο θα βγαζει καθημερινο δελτιο, να ενημερωνει αν την σημερινη μερα ισχυει η προσφορα.

Μόνο στην Μπανανία μπορεί να συμβαινουν αυτά τα μαρκετίστικα κολπάκια της κακιάς ώρας!

Link to comment
Share on other sites

H μικρη μου ιστορια.

Την περασμενη εβδομαδα, Σαββατο προς Κυριακη καπου στις 01:00 εληγαν τα ΜΒ μου (κοσμοκαρτα). Γυρω στα 1,8 GB. Μυνημα ενημερωτικο ομως 1 ημερα πιο πριν ΔΕΝ μου ηρθε. Ενω (κουφο και αυτο) τους προηγουμενους μηνες ερχοταν. Αφηνω και την Κυριακη και Δευτερα μεσω ενος καταστηματος Cosmote μιλαω με την τηλεφωνικη εξυπηρετηση (0,19 το καθε τηλεφωνο εχει παει...). Τους το εξηγω, τους λεω οτι η τελευταια ενημερωση που ειχα κανει την Πεμπτη το πρωι ηταν 1860 ΜΒ, κανουμε το αιτημα και μου λενε θα επικοινωνησουν μαζι μου.

Την αλλη μερα καπου στο μεσημερι τηλεφωνο. "Το ειδαν οι τεχνικοι το αιτημα σας και σας επεστρεψαν 1 GB." Γιατι 1 λεω ρε παιδια; Και τα υπολοιπα περιπου 800; Μου προτεινε να κανω μια αναλυτικη (ειναι δωρεαν λεει τα τελευταια 2 χρονια) να δω αν εχω καταναλωσει αυτες τις 2 μερες τα 800ΜΒ αλλα θα πρεπει να παω σε καταστημα για να βαλω τη τζιφρα μου και να το ζητησω. Αλλα θα το δουν μου ειπε και οι τεχνικοι.

Την αλλη μερα καπου στο μεσημερι παλι με ξαναπηραν και μου ειπαν οτι μου εβαλαν και τα υπολοιπα 860ΜΒ. Αυτα. Η αληθεια ειναι οτι δε το περιμενα. Η τελευταια ανανεωση που εκανα ηταν 5e 500ΜΒ. Στη συγκεκριμενη σελιδα στο site της cosmote ΔΕΝ λεει οτι θα σου ερθει μυνημα. Ενω στην αντιστοιχη σελιδα στα 3e 60ΜΒ το λεει. Αλλα τελικα ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, έδωσα σε ευκαιρία το κινητό του avatar και ετοιμάζομαι στα τέλη του μήνα να πάρω κάτι άλλο. Να ρωτήσω 2 πράγματα, η κοσμοτέ στο καρτοκινητό δίνει 4g; Και 2ον το πρόβλημα με το ίντερνετ εξακολουθεί να υπάρχει; Έχω απλό κινητό πλέον και δεν μπαίνει ίντερνετ για αυτό σας ρωτάω.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, έδωσα σε ευκαιρία το κινητό του avatar και ετοιμάζομαι στα τέλη του μήνα να πάρω κάτι άλλο. Να ρωτήσω 2 πράγματα, η κοσμοτέ στο καρτοκινητό δίνει 4g; Και 2ον το πρόβλημα με το ίντερνετ εξακολουθεί να υπάρχει; Έχω απλό κινητό πλέον και δεν μπαίνει ίντερνετ για αυτό σας ρωτάω.

 

Εγώ που είχα κάνει φορητότητα ένα καρτοκινητό σε κοσμοκάρτα(σχεδόν λίγο μετά που βγήκαν οι 4g) moy έδωσε έναν φάκελο που είχε μέσα κάρτα 4g, αλλά το χαρτί(είχε εκεί κάτι προλόγους) έγραφε κάτι για συμβόλαιο νομίζω. Το καρτοκινητό ενεργοποιήθηκε. 4g δεν έχω, ούτε είχα ποτέ. Αν δεν σου κάτσει, κλάψου λίγο, ξέρω γω....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, έδωσα σε ευκαιρία το κινητό του avatar και ετοιμάζομαι στα τέλη του μήνα να πάρω κάτι άλλο. Να ρωτήσω 2 πράγματα, η κοσμοτέ στο καρτοκινητό δίνει 4g; Και 2ον το πρόβλημα με το ίντερνετ εξακολουθεί να υπάρχει; Έχω απλό κινητό πλέον και δεν μπαίνει ίντερνετ για αυτό σας ρωτάω.

 

Δινει 4g και στο καρτοκινιτο αν βαλεις καποιο πακετο δεδομενων απλα πρεπει να παρεις μια φορα στην εξυπηρετηση και να τους πεις να στο ενεργοποιησουν

Edited by GreekMu
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, έδωσα σε ευκαιρία το κινητό του avatar και ετοιμάζομαι στα τέλη του μήνα να πάρω κάτι άλλο. Να ρωτήσω 2 πράγματα, η κοσμοτέ στο καρτοκινητό δίνει 4g; Και 2ον το πρόβλημα με το ίντερνετ εξακολουθεί να υπάρχει; Έχω απλό κινητό πλέον και δεν μπαίνει ίντερνετ για αυτό σας ρωτάω.

 

Το πρόβλημα με το ίντερνετ, δυστυχώς, εξακολουθεί να υφίσταται. Μόνο με grps/edge μπορείς πλέον να είσαι σίγουρος ότι θα'χεις συνέχεια ίντερνετ έστω κι αν αργεί η φόρτωση των σελίδων.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το ίντερνετ, δυστυχώς, εξακολουθεί να υφίσταται. Μόνο με grps/edge μπορείς πλέον να είσαι σίγουρος ότι θα'χεις συνέχεια ίντερνετ έστω κι αν αργεί η φόρτωση των σελίδων.

 

Ποιο πρόβλημα με Internet παιδιά; πρόκειται να κάνω cosmocarta το συμβόλαιό μου. Υπάρχει κάποιο θέμα με το 3g και τα καρτοκινητα;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

H μικρη μου ιστορια.

Την περασμενη εβδομαδα, Σαββατο προς Κυριακη καπου στις 01:00 εληγαν τα ΜΒ μου (κοσμοκαρτα). Γυρω στα 1,8 GB. Μυνημα ενημερωτικο ομως 1 ημερα πιο πριν ΔΕΝ μου ηρθε. Ενω (κουφο και αυτο) τους προηγουμενους μηνες ερχοταν. Αφηνω και την Κυριακη και Δευτερα μεσω ενος καταστηματος Cosmote μιλαω με την τηλεφωνικη εξυπηρετηση (0,19 το καθε τηλεφωνο εχει παει...). Τους το εξηγω, τους λεω οτι η τελευταια ενημερωση που ειχα κανει την Πεμπτη το πρωι ηταν 1860 ΜΒ, κανουμε το αιτημα και μου λενε θα επικοινωνησουν μαζι μου.

Την αλλη μερα καπου στο μεσημερι τηλεφωνο. "Το ειδαν οι τεχνικοι το αιτημα σας και σας επεστρεψαν 1 GB." Γιατι 1 λεω ρε παιδια; Και τα υπολοιπα περιπου 800; Μου προτεινε να κανω μια αναλυτικη (ειναι δωρεαν λεει τα τελευταια 2 χρονια) να δω αν εχω καταναλωσει αυτες τις 2 μερες τα 800ΜΒ αλλα θα πρεπει να παω σε καταστημα για να βαλω τη τζιφρα μου και να το ζητησω. Αλλα θα το δουν μου ειπε και οι τεχνικοι.

Την αλλη μερα καπου στο μεσημερι παλι με ξαναπηραν και μου ειπαν οτι μου εβαλαν και τα υπολοιπα 860ΜΒ. Αυτα. Η αληθεια ειναι οτι δε το περιμενα. Η τελευταια ανανεωση που εκανα ηταν 5e 500ΜΒ. Στη συγκεκριμενη σελιδα στο site της cosmote ΔΕΝ λεει οτι θα σου ερθει μυνημα. Ενω στην αντιστοιχη σελιδα στα 3e 60ΜΒ το λεει. Αλλα τελικα ολα καλα.

 

Επίσης όταν έχεις ήδη κάποια MB/GB και βάλεις επιπλέον data μέσω δώρου απ' το Reloadit, δεν σου έρχεται ειδοποίηση. Την έχω πάθει κι εγώ έτσι. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

έχω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω αν είναι γενικό η μεμονωμένο, έβαλα χτες το SMS THEM ALL 600 PLUS 120MB 5€

και πείρα τα 600 sms αλλά από MB τίποτα, είναι κοντά 20 ώρες που το έστειλα, φυσικά τα 5€ τα έχει πάρει, πείρα και τηλέφωνο και μου το περάσανε για έλεγχο, αλλά εγώ τα έβαλα για τώρα που θα λείπω τι να τα κάνω όταν γυρίσω αύριο :O

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

έχω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω αν είναι γενικό η μεμονωμένο, έβαλα χτες το SMS THEM ALL 600 PLUS 120MB 5€

και πείρα τα 600 sms αλλά από MB τίποτα, είναι κοντά 20 ώρες που το έστειλα, φυσικά τα 5€ τα έχει πάρει, πείρα και τηλέφωνο και μου το περάσανε για έλεγχο, αλλά εγώ τα έβαλα για τώρα που θα λείπω τι να τα κάνω όταν γυρίσω αύριο :O

 

Μήπως τα mb έχουνε ενεργοποιηθεί και απλώς δεν έχει έρθει σχετικό μήνυμα;

Έλεγξε μήπως έχουνε ενεργοποιηθεί είτε μέσω της εφαρμογής του Whats up, είτε μέσω μηνύματος.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα mb έχουνε ενεργοποιηθεί και απλώς δεν έχει έρθει σχετικό μήνυμα;

Έλεγξε μήπως έχουνε ενεργοποιηθεί είτε μέσω της εφαρμογής του Whats up, είτε μέσω μηνύματος.

 

Ναι το έχω κάνει και με την εφαρμογή που ενημερώνει κανονικά τα sms που υπολείπονται και με INFO στο 1313 και από MB είμαι 0.

 

όταν παρέλαβα το ενημερωτικό μήνυμα για το SMS THEM ALL 600 PLUS 120MB μου γραφή ότι έχω 600sms για ένα μήνα προς whats'up και για τα 120mb θα ενημερωθώ σε ξεχωριστό sms σύντομα, αυτό το σύντομα δεν ξέρω πότε θα είναι :cry:

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει ότι πλέον όταν ενεργοποιεί κάποιος ένα call them all 600 η cosmote κάνει δώρο 100 λεπτά επιπλέον προς εμάς και 100 προς ένα φίλο μας; Έως 8/8 ισχύει!
Link to comment
Share on other sites

Aνανεώσεις με κάθε ανανέωση από 10€ (προσφορά ΔΩΡΟ 300' χρόνου ομιλίας προς Όλα τα Δίκτυα) έως 31/07/2013....
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Με το φοιτητικό what's up τι παίζει?ισχύουν τα 600 mb με κάθε ανανέωση 10 €?και για να εχεις 4g σε what's up χρειάζεται ειδική κάρτα sim γιατι πηρα σήμερα νέο νούμερο και το έβαλα στο ipad 4g αλλα μου βγάζει σήμα μόνο 3g και δεν υπάρχει καν η επιλογή lte στις ρυθμίσεις .

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι προσφορά και να βάλουν για το internet, όσο έχουν αυτό το άθλιο σήμα που ακόμα και σε συγκεκριμένα σημεία μέσα στην πόλη δεν πιάνεις 3G, ό,τι και να πεις είναι περιττό. Για 4G ούτε λόγος φυσικά. Κάθε τόσο είμαστε με 2G/3G switching, τουλάχιστο Edge πιάνει συμπαθητικά και μπορείς να σερφάρεις για βασικά πράγματα (να βρεις μια πληροφορία κλπ). Αυτά είναι απαράδεκτα πράγματα εν έτει 2013. :wacko:

Αλήθεια, το θέμα με το σήμα είναι μόνο στα καρτοκινητά ή είναι έτσι άθλιο και στα συμβόλαια/καρτοσυμβόλαια; :what::confused:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Με το φοιτητικό what's up τι παίζει?ισχύουν τα 600 mb με κάθε ανανέωση 10 €?και για να εχεις 4g σε what's up χρειάζεται ειδική κάρτα sim γιατι πηρα σήμερα νέο νούμερο και το έβαλα στο ipad 4g αλλα μου βγάζει σήμα μόνο 3g και δεν υπάρχει καν η επιλογή lte στις ρυθμίσεις .

 

Στο φοιτητικό με κάθε ανανέωση 10€ έχεις 600mb και διπλασιασμό των λεπτών ομιλίας των πακέτων Call Them All.

Για το 4G δε χρειάζεται κάποια "ειδική" κάρτα, αρκεί να καλέσεις την Cosmote για να σου το ενεργοποιήσουν και να λάβεις τα carrier settings για τη συσκευή

σου.

 

@panosz75, ακόμα και στην Αθήνα η κατάσταση είναι τραγική. Με 3/5 γραμμές 3G, "κατέβασα" τραγούδι με 9kb/sec.

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπονται περικοπές στα πακέτα των καρτοκινητών. Είναι γεγονός ότι ειδικά από την αρχή του χρόνου με αποκορύφωμα τους τελευταίους μήνες υπάρχει μεγάλη αύξηση διακοπής συμβολαίων και μετατροπής σε καρτοκινητά (ακόμη κι αν υπάρχει επιβάρυνση). Ο λόγος που ακόμα δεν έχουν γίνει περικοπές στα καρτοκινητά είναι τα χρέη που έχουν δημιουργηθεί από απλήρωτους λογαριασμούς και είναι αμφίβολο αν ποτέ θα τα εισπράξουν οι εταιρίες, σε αντίθεση με την κάρτα που είναι καθαρό (και μόνιμο) κέρδος. Ακόμα βέβαια και με αυτό ως δεδομένο πάλι το βάρος και οι στόχοι έχουν να κάνουν με συνδέσεις. Θα 'χει ενδιαφέρον το επόμενο διάστημα γιατί οι διακοπές συμβολαίων συνεχίζονται με αμείωτους ρυθμούς.
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βλέπουμε και να συγκρίνουμε και με το εξωτερικό τις δικές μας υπηρεσίες μήπως και τις εκτιμήσουμε. Θυμάμαι απίστευτα σχόλια εδώ μέσα όταν καταργήθηκαν τα 1500' ή αργότερα τα 1200' και θυμάμαι και τώρα να λένε πολλοί ότι δεν τους φτάνουν τα 600'. Στην Κύπρο τα καρτοκινητά δεν έχουν καθόλου πακέτα! Το ξέρατε; Όσο μιλάς ή στέλνεις, χρεώνεσαι! Βέβαια οκ, καμία σχέση οι εκεί χρεώσεις με τις δικές μας. 0,07Ε/1' ομιλίας όταν εδώ έχει 0,372. Ή το 1sms εκεί έχει 0,02Ε ενω εδώ 0,09-0,125. Αλλά και πάλι, φανταστείτε κι εδώ να ρίχνανε τόσο τις χρεώσεις αλλά να καταργούσανε και όλα τα πακέτα ομιλίας, μηνυμάτων και ίντερνετ! Κι αυτό το λέω για να δείτε σε πόσο καλύτερη φάση είμαστε ακόμα και τώρα (στα καρτοκινητά πάντα).
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να δω ποτε θα παψουν επιτελους οι εταιριες κινητης, να πουλανε ακομη (ελεος) πακετα....sms, λες και ειμαστε στο 2003, και θα δωσουν επιτελους φτηνο και προσιτο internet στα καρτοκινητα.

Πρεπει, οπως στην σταθερη τηλεφωνια, απο επακ με την χρονοχρεωση και το ακριβο ιντερνετ, περασαμε στο dsl με γρηγορο και φτηνο internet, κατι αναλογο επιτελους να συμβει και στην κινητη.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν κάποιος βάλει το πακέτο που δίνει τα 100 λεπτά δώρο προς έναν φιλο και δεν έχει σε ποιον να τα δώσει ας μου στείλει ένα πμ να μην πάνε χαμένα!Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Προβλέπονται περικοπές στα πακέτα των καρτοκινητών. Είναι γεγονός ότι ειδικά από την αρχή του χρόνου με αποκορύφωμα τους τελευταίους μήνες υπάρχει μεγάλη αύξηση διακοπής συμβολαίων και μετατροπής σε καρτοκινητά (ακόμη κι αν υπάρχει επιβάρυνση). Ο λόγος που ακόμα δεν έχουν γίνει περικοπές στα καρτοκινητά είναι τα χρέη που έχουν δημιουργηθεί από απλήρωτους λογαριασμούς και είναι αμφίβολο αν ποτέ θα τα εισπράξουν οι εταιρίες, σε αντίθεση με την κάρτα που είναι καθαρό (και μόνιμο) κέρδος. Ακόμα βέβαια και με αυτό ως δεδομένο πάλι το βάρος και οι στόχοι έχουν να κάνουν με συνδέσεις. Θα 'χει ενδιαφέρον το επόμενο διάστημα γιατί οι διακοπές συμβολαίων συνεχίζονται με αμείωτους ρυθμούς.

 

Για να μην ξεχνιόμαστε, οι μειώσεις έγιναν λόγω ανταγωνισμού (στη προκείμενη φάση η Wind με τα 300 λεπτά με 10 ευρώ ανανέωση και η Voda με το φοιτητικό CU) ΚΑΙ με τη μείωση των τελών διασύνδεσης στο 0,01 ευρώ το λεπτό.Αμφιβάλλω αν θα αλλάξουν την υπάρχουσα πολιτική. Απεναντίας, αυτοι που θα έπρεπε να φωνάζουν είναι όσοι έχουν συμβόλαια για να τα μειώσουν και όχι να σου τρώνε την επιδότηση για στο δώσουν σε λογικότερες τιμές! 25 ευρώ τελική τιμή με φόρο 12% συμβόλαια για 200 λεπτά, 50ΜΒ Internet και καμμια 15αριά SMS ΧΩΡΙΣ επιδότηση στέκουν σε μια αγορά που με καρτοκινητή με πακέτα έχεις πολλαπλάσια με μόνο 10 ευρώ???

 

Να μην πω για τις χρεώσεις εκτός πακέτων που είναι ΜΑΦΙΟΖΙΚΕΣ και στα καρτοκινητά και στα συμβόλαια, σε βαθμό που κάποιος ακρίτας με Βουλγαρία ΣΥΜΦΕΡΕΙ να κάνει κλήσεις και sms από roaming!!!!

Edited by haforce
Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω, Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει με ποιο τρόπο θα δω αν είναι ενεργοποιημένη η προσφορά με τα 300 λεπτά πριν βάλω την κάρτα με τα 10 ευρώ ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω, Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει με ποιο τρόπο θα δω αν είναι ενεργοποιημένη η προσφορά με τα 300 λεπτά πριν βάλω την κάρτα με τα 10 ευρώ ;

 

Για τσεκάρισμα σε λεπτά ομιλίας Υ στο 1330.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...