Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα δε μου ήρθε κάτι τέτοιο! :-(

Μονο το κλασικό μήνυμα ότι μου μπήκε η προσφορά για τα 600 και ότι θα ενημερωθώ για τα 600mb με άλλο μήνυμα!

 

Περίεργο. Εγώ είχα ανανεώσει με κάρτα των 5€ και έλαβα τα τρία μηνύματα που έγραψα παραπάνω. Λογικά, τις επόμενες ημέρες θα λάβεις κι εσύ τα ίδια μηνύματα. :)

 

απορω για ατομα που ειχανε ηδη την προσφορα θα πρεπει να την ξανα ενεργοποιησουνε; διοτι θελει φωτοτυπια ταυτοτητας και και πασου απο οτι ειδα; ή αφορα μονο νεα ατομα που δεν την είχανε ενεργοποιήσει;.

 

Λογικά, αφορά άτομα που δεν έχουν ενεργοποιήσει τη φοιτητική προσφορά, αλλιώς δεν θα είχα λάβει τα μηνύματα (λόγω "παλαιότητας").

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα την μέγιστη βλακεία και ανανέωσα τον χρόνο μου 2 λεπτά αφού είχε μπει ο Ιούνιος.

Οπότε δεν μου έδωσαν τα 600 λεπτά και 600 mb από την φοιτητική προσφορά.

Κάπου εκεί ξενέρωσα αλλά σήμερα το πρωί μου ήρθαν και εμένα τα μηνύματα.

Οπότε θα κάνω υπομονή 2 μέρες και θα κάνω μια ανανέωση των 10 για να μου δώσουν τα 600mb.

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Για όσους αναφέρουν πρόβλημα με το ίντερνετ. Πριν κάνα μήνα μου είχε έρθει μήνυμα με νέες ρυθμίσεις και νομίζω έλεγε ότι οι αλλαγές θα γίνουν από Ιούνιο. Δυστυχώς το έχω σβήσει και δεν έχω άλλες λεπτομέρειες. Δε χάνεται τίποτα να ζητήσετε πάλι να κατέβουν οι ρυθμίσεις του ίντερνετ για το κινητό σας.
Link to comment
Share on other sites

ναι, εχεις δικιο, το ειχα διαβασει εκεινο το μηνυμα σου, αλλα δεν εδωσα βαση,

τα προβληματα παντως στην περιπτωση μου ξεκινησαν απο το τελος του μαη,

τα οποια κ επιβεβαιωθηκαν απο την εξυπηρετηση πελατων, μου ειπαν για βλαβη ολες τις φορες που πηρα,

απ οτι καταλαβα η βλαβη ειχε διαρκεια 1-1,5 ωρα κ μετα αποκαθισταντο καθε φορα, αλλα ηταν σπαστικο,

κ επληξε κυριως το gprs, αλλα σε καποιες περιπτωσεις και το 3g,

 

anyway, εκανα διαγραφη των ρυθμισεων μου κ restart,

ζητησα αποστολη ρυθμισεων 2 φορες με sms κ μια με κληση στο 13838,

δεν ηρθαν ποτε, οποτε για την ωρα χρησιμοποιω τις ρυθμισεις της συσκευης (; ) -

εννοω οτι καθε φορα που σβηνω ολες τις "διαμορφωσεις" οπως τις λεει,

μετα το restart εμφανιζονται καποιες ρυθμισεις "cosmote" για ιντερνετ,

χωρις να εχω καταλαβει πως κ γιατι,

για την ωρα χρησιμοποιω αυτες, παιζει κανονικα, αντε να δουμε

 

σκεφτομαι παντως να ενεργοποιησω κ ενα πακετο της wind (θυμιζω dual sim ειναι το κινητο),

για τετοιες περιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο όλο αυτό το πρόβλημα της Cosmote με τη σύνδεση στο διαδίκτυο και στη δική μου περίπτωση φαίνεται πως "χτυπάει" το 3G. Όταν δηλαδή προσπαθώ να περιηγηθώ στο ίντερνετ και πάνω δεξιά εμφανίζεται το εικονίδιο "H", δεν ανοίγουν ούτε οι πιο βασικές σελίδες (Google, facebook κτλ), ενώ όταν έχω κάλυψη Edge, οι σελίδες φορτώνουν ταχύτατα. Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. :worry:
Link to comment
Share on other sites

μετα το restart εμφανιζονται καποιες ρυθμισεις "cosmote" για ιντερνετ,

χωρις να εχω καταλαβει πως κ γιατι,

για την ωρα χρησιμοποιω αυτες, παιζει κανονικα, αντε να δουμε

Θεωρητικα παιρνει τις ρυθμισεις αυτοματα απ το δικτυο.

Το παλιο χειροκινητο συστημα παει.

Αν βαλεις τη καρτα σε παλια συσκευη, τοτε θα ερθει μηνυμα με τις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

α, οκ, καταλαβα, ηρθαν τα μηνυματα με τις ρυθμισεις, κανα 3ωρο μετα, αλλα αφου τις δοκιμασα, ειδα οτι παει καλυτερα με αυτες που φορτωνει μονο του,

αλλα το θεμα ειναι οτι παλι τετοια ωρα (λιγο μετα τις 9) κατι μικρο-κολληματα τα εκανε παλι...

 

κ δεν δεχομαι οτι ειναι φορτος δικτυου που ειπαν απο το support, γιατι η wind παει σφαιρα ακομα κ αυτες τις ωρες,

δλδ η wind δεν εχει πελατεια; κ στην τελικη, εχει/δεν εχει, εφοσον το internet ειναι καλυτερο, γιατι να μην παω (και) εκει;

Link to comment
Share on other sites

κ δεν δεχομαι οτι ειναι φορτος δικτυου που ειπαν απο το support, γιατι η wind παει σφαιρα ακομα κ αυτες τις ωρες,

δλδ η wind δεν εχει πελατεια; κ στην τελικη, εχει/δεν εχει, εφοσον το internet ειναι καλυτερο, γιατι να μην παω (και) εκει;

Μη ξεχνας οτι η κοσμοτε εχει και το 4G τωρα.

Εγω εχω και κοσμοτε και Q. Στα περισσοτερα σημεια πιανουν το ιδιο. Αλλα υπαρχουν και σημεια που αλλοτε παει η μια αλλοτε η αλλη.

Απλως η γουιντ ειναι αρκετα πιο φτηνη για μενα.

Αν εισαι σε κακη περιοχη, τοτε εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θεωρειται καλη ή κακη, αλλα ουτως ή αλλως αυτο που λες θα κανω, θα ενεργοποιησω κ στις δυο τα ιντερνετ

για να χω να.. παιζω :p δεν μου λες γιατι δεν απαντανε στο αλλο θεμα της wind, υπαρχει πακετο με 60mb στην wind;

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θεωρειται καλη ή κακη, αλλα ουτως ή αλλως αυτο που λες θα κανω, θα ενεργοποιησω κ στις δυο τα ιντερνετ

για να χω να.. παιζω :p δεν μου λες γιατι δεν απαντανε στο αλλο θεμα της wind, υπαρχει πακετο με 60mb στην wind;

 

Υπαρχει Q >>120+120 MB με 3€ και 500+100 ΜΒ με 5€.

F2G>> 500 ΜΒ+500 ΜΒ με 5€

Τα + ειναι για ονλαιν ενεργοποιηση. Συμβολαια δεν ξερω.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

παιδια οσο αναφορα την φοιτητικη προσφορα εχω την εντυπωση οτι δυστυχως πρεπει να ξανα-εγγραφουμε οσοι το ειχαμε απο πριν...εκανα ανανεωση 10ε μου ηρθαν τα μηνυματα που αναφερθηκαν παραπανω αλλα δεν πηρα τα MB...Πηρα μονο 600' προς whatsup.μπορει καποιος να επιβεβαιωσει?

 

και εδω ερχεται η απορια μου,ο αριθμος που εχω ειναι στο ονομα του κολλητου μου και την πρωτη προσφορα την ειχε ενεργοποιησει στο τοπικο καταστημα με το πασο του και το χρησιμοποιουσα...τωρα που γινεται Online η διαδικασια θα μπορω να ενεργοποιησω τη νεα προσφορα με το ονομα μου,την ταυτοτητα μου και το πασο μου και ας ειναι ο αριθμος δηλωμενος στο ονομα του φιλου μου?

 

στο σιτε λεει "Κάθε φοιτητής μπορεί να εγγραφεί στην προσφορά με έναν μόνο αριθμό WHAT'S UP." που εγω καταλαβαινω εναν οποιοδηποτε αριθμο whatsup..??? μηπως ξερει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

παιδια οσο αναφορα την φοιτητικη προσφορα εχω την εντυπωση οτι δυστυχως πρεπει να ξανα-εγγραφουμε οσοι το ειχαμε απο πριν...εκανα ανανεωση 10ε μου ηρθαν τα μηνυματα που αναφερθηκαν παραπανω αλλα δεν πηρα τα MB...Πηρα μονο 600' προς whatsup.μπορει καποιος να επιβεβαιωσει?

 

και εδω ερχεται η απορια μου,ο αριθμος που εχω ειναι στο ονομα του κολλητου μου και την πρωτη προσφορα την ειχε ενεργοποιησει στο τοπικο καταστημα με το πασο του και το χρησιμοποιουσα...τωρα που γινεται Online η διαδικασια θα μπορω να ενεργοποιησω τη νεα προσφορα με το ονομα μου,την ταυτοτητα μου και το πασο μου και ας ειναι ο αριθμος δηλωμενος στο ονομα του φιλου μου?

 

στο σιτε λεει "Κάθε φοιτητής μπορεί να εγγραφεί στην προσφορά με έναν μόνο αριθμό WHAT'S UP." που εγω καταλαβαινω εναν οποιοδηποτε αριθμο whatsup..??? μηπως ξερει καποιος?

 

Η νέα φοιτητική προσφορά ισχύει από τις 4/6. Όσοι είναι γραμμένοι στην φοιτητική προσφορά και ανανέωσαν το Μάιο, θα λάβουν τις προσφορές ανάλογα με το ποσό ανανέωσης (5€: 600 λεπτά, 10€: 600 λεπτά και 600mb).

Δε πιστεύω ότι χρειάζεται εκ νέου εγγραφή μιας και για να λάβαμε τα μηνύματα με τις φοιτητικές προσφορές, σημαίνει ότι το σύστημα της Cosmote έχει ήδη καταχωρημένους τους αριθμούς μας σαν φοιτητικούς.

Link to comment
Share on other sites

Απ την πλευρά μου όμως εγώ θα πω, καλή η προσφορά για τους φοιτητές και καλά κάνει. Εννοείτε οι φοιτητές έχουν ανάγκες, αλλά για μας τους άλλους που δεν είμαστε φοιτητές δεν έχει τίποτα; Ούτε δώρο λεπτά, ούτε τίποτα. Πάντως προσωπικά θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος αν τα λεπτά ομιλίας που τώρα τα δίνει μόνο προς what's up τα έδινε προς όλη την κοσμοτέ.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την online αίτηση για τη νέα φοιτητική προσφορά.. Το θέμα μου μόνο είναι ότι η ακαδημαϊκή μου ταυτότητα δεν έχει ισχύ μειωμένου εισιτηρίου, μιας και είμαι 7ο έτος πλέον.. Λέτε αυτό να είναι λόγος για να μη γίνει αποδεκτό το αίτημα μου; Κοίταξα και τους όρους χρήσης πάντως, και έγραφε είτε με πάσο είτε με ακαδημαϊκή ταυτότητα γίνεται η εγγραφή, και στις προϋποθέσεις είχε να είσαι εγγεγραμμένος σε κάποιο ίδρυμα.. ίδωμεν.. :worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την online αίτηση για τη νέα φοιτητική προσφορά.. Το θέμα μου μόνο είναι ότι η ακαδημαϊκή μου ταυτότητα δεν έχει ισχύ μειωμένου εισιτηρίου, μιας και είμαι 7ο έτος πλέον.. Λέτε αυτό να είναι λόγος για να μη γίνει αποδεκτό το αίτημα μου; Κοίταξα και τους όρους χρήσης πάντως, και έγραφε είτε με πάσο είτε με ακαδημαϊκή ταυτότητα γίνεται η εγγραφή, και στις προϋποθέσεις είχε να είσαι εγγεγραμμένος σε κάποιο ίδρυμα.. ίδωμεν.. :worry:

Μου λύθηκε η απορία σήμερα.. Μου ήρθε μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε η εγγραφή μου στην φοιτητική προσφορά.. Οπότε όλα καλά.. :happy:

Όποιος έχει παρόμοιο θέμα με εμένα, μπορεί να κάνει την online εγγραφή.. ;)

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Θα μετατρεψω την συνδεση μου σε καρτοκινητο. Θα μεινω καμια μερα χωρις σημα ή η μεταβαση θα γινει αμεσως? Θα μου δωσουν αλλη καρτα σιμ?
Link to comment
Share on other sites

/όχι δεν σου δίνουν άλλη κάρτα, μένεις χωρίς τηλέφωνο 1-2 εργάσιμες νομίζω.

 

Το μονο που θα κανείς είναι την ημέρα που θα γίνει η μεταφορά θα κλεισεις και θα ανοιξεις εκ νέου το τηλέφωνο σου. Μόνο αυτό. Είναι θέμα λίγων λεπτών για την ενεργοποίηση. Κάλεσε και το 1314 όταν ανοιξεις το τηλέφωνο για ποιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Η νέα φοιτητική προσφορά ισχύει από τις 4/6. Όσοι είναι γραμμένοι στην φοιτητική προσφορά και ανανέωσαν το Μάιο, θα λάβουν τις προσφορές ανάλογα με το ποσό ανανέωσης (5€: 600 λεπτά, 10€: 600 λεπτά και 600mb).

Δε πιστεύω ότι χρειάζεται εκ νέου εγγραφή μιας και για να λάβαμε τα μηνύματα με τις φοιτητικές προσφορές, σημαίνει ότι το σύστημα της Cosmote έχει ήδη καταχωρημένους τους αριθμούς μας σαν φοιτητικούς.

 

Επειδη και χθες δεν μου ηρθε κατι εμενα,σε εσας τα εδωσαν κανονικα? Αννανεωση εκανα 2/6 μηπως πρεπει να βαλω παλι 10€ μετα τις 4/6 που αρχισε η νεα προσφορα?

Link to comment
Share on other sites

Πήρε γνωστή στο 1330 και δεν αναφέρει τίποτα για εγγραφή στην προσφορά.

Διάβασε εδώ. Αν δεν είχε κάνει εγγραφή στην προσφορά μέχρι 30/04/2013, δεν μπορεί να την έχει πλέον.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...