Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι η γυναικα μου που ενεργοποιούσε πάντα το combo call them all plus I ενεργοποίησε χθες το combo με τα 10 ευρώ και έγινε κανονικά το rollover των λεπτών ομιλίας και του ίντερνετ και πήρε και το bonus 3gb για 15 μερες
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους,

 

αγόρασα προ ημερών ένα νούμερο (καρτοκινητό) στη μητέρα μου από την Cosmote και με την αγορά της έβαλαν και κάποια δωρεάν λεπτά προς όλους και κάποια προς κινητά Cosmote.

Προ ημερών μου διαμαρτυρήθηκε ότι ακούει ένα μήνυμα ότι δεν έχει χρόνο ομιλίας οπότε της έβαλα online άλλα 12 ευρώ ενώ παράλληλα έβαλα το κινητό στο app της Cosmote για να παρακολουθώ το υπόλοιπο.

Σήμερα μου διαμαρτυρήθηκε ότι άκουσε ένα μήνυμα ότι έχει λιγότερο από 2' υπόλοιπο. Ελέγχοντας μέσω του app το υπόλοιπο της βλέπω ότι έχει μεν λιγότερο από 2 ευρώ υπόλοιπο αλλά πάνω από 100' προς όλους και πάνω από 250' προς κινητά Cosmote, κοντά ένα GB και κοντά 200 μηνύματα.

 

γιατί η χρήση που κάνει η μητέρα μου (εθνικά κινητά και σταθερά) "τρώει" από το χρηματικό υπόλοιπο και όχι από τα δωρεάν λεπτά που έχει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

αγόρασα προ ημερών ένα νούμερο (καρτοκινητό) στη μητέρα μου από την Cosmote και με την αγορά της έβαλαν και κάποια δωρεάν λεπτά προς όλους και κάποια προς κινητά Cosmote.

Προ ημερών μου διαμαρτυρήθηκε ότι ακούει ένα μήνυμα ότι δεν έχει χρόνο ομιλίας οπότε της έβαλα online άλλα 12 ευρώ ενώ παράλληλα έβαλα το κινητό στο app της Cosmote για να παρακολουθώ το υπόλοιπο.

Σήμερα μου διαμαρτυρήθηκε ότι άκουσε ένα μήνυμα ότι έχει λιγότερο από 2' υπόλοιπο. Ελέγχοντας μέσω του app το υπόλοιπο της βλέπω ότι έχει μεν λιγότερο από 2 ευρώ υπόλοιπο αλλά πάνω από 100' προς όλους και πάνω από 250' προς κινητά Cosmote, κοντά ένα GB και κοντά 200 μηνύματα.

 

γιατί η χρήση που κάνει η μητέρα μου (εθνικά κινητά και σταθερά) "τρώει" από το χρηματικό υπόλοιπο και όχι από τα δωρεάν λεπτά που έχει;

 

Τσιφ στην εξυπηρέτηση για τεχνικο ελεγχο. Το συστημα της κοσμοτε τελευταία δε μας τα λεει καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βρίσκεται κοντά σε Αλβανικό Βόρειο-Μακεδονικό ή Τουρκικό δίκτυο ; Άλλος λόγος δεν υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Λίγη εθνική ευαισθησία δεν βλάπτει

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εδώ χώρος για να αρχίσουμε πάλι τα εθνικά, αυτή είναι η ονομασία πλέον και αφού την δέχτηκε και η κυβέρνηση μας δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

 

Στο θέμα μας :) Συνήθως όταν είσαι σε roaming και κάνεις κλήση έρχεται μήνυμα τύπου "το υπόλοιπο σας μειώθηκε σημαντικά" ενώ δεν ισχυει. Αν ψάξει στα μηνύματα της μπορεί να βρει τέτοια παρόμοια, που σημαίνουν ότι έγιναν κινήσεις σε άλλο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάλεσε κάποιο πενταψήφιο νούμερο;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα για εμπλοκή ξένων δικτύων ή για 5ψήφια.

6 τηλέφωνα ξέρει, αυτά καλεί.

θα το διερευνήσω όταν θα έχω στα χέρια μου το κινητό και το ελέγξω.

 

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα για εμπλοκή ξένων δικτύων ή για 5ψήφια.

6 τηλέφωνα ξέρει, αυτά καλεί.

θα το διερευνήσω όταν θα έχω στα χέρια μου το κινητό και το ελέγξω.

 

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

 

Μήπως έχει ενεργοποιήσει το πρόγραμμα που καλεί δύο αριθμούς με 0.02€/λεπτό; Αυτά παλαιότερα τραβούσαν πρώτα χρηματικό υπόλοιπο και μετά χρόνο ομιλίας. Νομίζω ότι πρόσφατα το άλλαξαν όμως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω what's up και βάζω το αυτόματο πακετο combo call them all αν στην επόμενη ανανέωση βάλω το combo ή το combo max Θα χάσω ότι έχω μαζεψει;

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω what's up και βάζω το αυτόματο πακετο combo call them all αν στην επόμενη ανανέωση βάλω το combo ή το combo max Θα χάσω ότι έχω μαζεψει;

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

9 μηνύματα πριν το δικό σου διάβασες?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον σίγουρος οτι τα δεδομένα μου στη κοσμοτε καταναλωνονται πιο γρηγορα απο οτι αλλης εταιρίας που έχω. Στο 4G και οι 2 και ίδιες καταναλωτικές συνήθειες. Το έχει παρατηρήσει και άλλος εδώ μέσα; Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να ψάχνω χιλιάδες προηγούμενα ποστ.
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις δύο καρτοκινητά Cosmokarta γίνεται μεταφορά δεδομένων από το ένα στο άλλο?
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον σίγουρος οτι τα δεδομένα μου στη κοσμοτε καταναλωνονται πιο γρηγορα απο οτι αλλης εταιρίας που έχω. Στο 4G και οι 2 και ίδιες καταναλωτικές συνήθειες. Το έχει παρατηρήσει και άλλος εδώ μέσα; Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να ψάχνω χιλιάδες προηγούμενα ποστ.

 

Φταίει που το δίκτυο της cosmote πάει σφαίρα :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ο μετρητής του κινητού μου λέει τα ίδια με την cosmote. Έλεγξε τον μετρητή σου.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον σίγουρος οτι τα δεδομένα μου στη κοσμοτε καταναλωνονται πιο γρηγορα απο οτι αλλης εταιρίας που έχω. Στο 4G και οι 2 και ίδιες καταναλωτικές συνήθειες. Το έχει παρατηρήσει και άλλος εδώ μέσα; Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να ψάχνω χιλιάδες προηγούμενα ποστ.

 

Διαπίστωσα ακριβώς το ίδιο και εγώ και φίλος μου. Είμαι συνδρομητής και άλλης εταιρείας και εκεί τα δεδομένα καταναλώνονται πολύ πιο αργά.

 

Ήθελα εδώ και λίγες μέρες να το αναφέρω εδώ. Τι να πω... αφού δεν υπάρχει κανένας έλεγχος από την ΕΕΤΤ, για να μην πω τίποτα χειρότερο για τη συγκεκριμένη επιτροπή, σε δεδομένα θα επιλέγω άλλη εταιρεία.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Για δικαιολογείστε το πως γινεται αυτό τεχνικά. Γιατί μόνο η διαίσθηση δεν φτάνει και βγάζετε συμπεράσματα στα όρια της συκοφαντίας.:ninja:
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Για δικαιολογείστε το πως γινεται αυτό τεχνικά. Γιατί μόνο η διαίσθηση δεν φτάνει και βγάζετε συμπεράσματα στα όρια της συκοφαντίας.:ninja:

 

Δεν είμαστε αρμόδιοι τεχνικά. Αυτό όμως δεν μας κάνει ηλίθιους ή συκοφάντες. Εκτός και αν πρέπει να κάνουμε τους ηλίθιους σε μια διαπίστωση, επειδή τυγχάνει να μην είμαστε τεχνικοί δικτύων κινητής τηλεφωνίας.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορεί να γινει, πχ για κάθε 1ΜΒ κίνησης να φεύγει από το υπόλοιπο 1,5. Πρακτικά δεν νομίζω ότι το κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορεί να γινει, πχ για κάθε 1ΜΒ κίνησης να φεύγει από το υπόλοιπο 1,5. Πρακτικά δεν νομίζω ότι το κάνουν.

 

Δεν ξέρουμε αν το κάνουν. Απλά αναφέραμε ότι σε άλλη εταιρεία η κατανάλωση είναι πολύ πιο ήπια.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις δύο καρτοκινητά Cosmokarta γίνεται μεταφορά δεδομένων από το ένα στο άλλο?
Δεδομένα όχι. Χρημάτων γίνεται μόνο και αυτό υπό προϋποθέσεις
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο νέο συν ένα giga το μηνα ,για κάθε μήνα .5e71c2db2c5eeb54d9ccf364ac393740.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

b7a51f126836fa1f927bf5ace58c1f10.jpg

Edited by simosthe
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε αν το κάνουν. Απλά αναφέραμε ότι σε άλλη εταιρεία η κατανάλωση είναι πολύ πιο ήπια.

 

Είναι κομματάκι δύσκολο να συμβαίνει κάτι μεμπτό. Αναφέρεται πού και πού για την cosmote, αλλά φοβάμαι είναι ανεπιθύμητη ενέργεια της επιτυχίας της ταχύτητας του δικτύου. Δηλαδή κάπου να κάνεις κλικ κατά λάθος, πριν προλάβεις να κάνεις πίσω, έχει προφορτώσει όλη τη σελίδα. Ακόμα πιο "επικίνδυνο" σε βίντεο.

 

Οι περισσότερες συσκευές έχουν εσωτερικό μετρητή κίνησης δεδομένων. Δεν θα είναι απόλυτα ακριβής η αντιστοίχηση, αλλά παρακολουθείστε τι γίνεται και από κει, σε σχέση με την κατανάλωση που λέει το app.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...