Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο Γερμανός συνήθως τα λέει αυτά, αλλά αν δεν έχεις άλλη επιλογή κάνε μια προσπάθεια

 

Ρώτησα στο κατάστημα σήμερα, μου είπαν ότι μπορούν να κάνουν, χωρίς να χρεώσουν την SIM.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Την Πεμπτη (προχθες) εκανα σε καταστημα Γερμανος,αιτηση φορητοτητας απο Q σε Cosmote (What's up).

Μηδενικο κοστος,αμεσα διαθεσιμη καρτα sim και ενεργοποιηση σε λιγο περισσοτερο απο 24 ωρες. Φυσικα δεν ειχε και χρονο ομιλιας μεσα.

Χρειαζεται ταυτοτητα και να ξερετε το ΑΦΜ σας. Παραξενευτηκα γιατι παλιοτερα ή ζητουσαν τρελα χρηματα ή δεν ειχαν διαθεσιμες sim.

 

Τηλεφωνικη ενεργοποιηση wifi calling παρολο που η συσκευη μου δεν ειναι στην λιστα με τις συμβατες (ενεργοποιηση μεσω sms δεν γινοταν) και αφου το λογισμικο της συσκευης μου το υποστηριζει μετα τα τελευταια updates, εκανα ενα απλο restart και πλεον εχω κανονικα VoWiFi/VoLTE.

Ολα παιζουν αψογα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Την Πεμπτη (προχθες) εκανα σε καταστημα Γερμανος,αιτηση φορητοτητας απο Q σε Cosmote (What's up).

Μηδενικο κοστος,αμεσα διαθεσιμη καρτα sim και ενεργοποιηση σε λιγο περισσοτερο απο 24 ωρες. Φυσικα δεν ειχε και χρονο ομιλιας μεσα.

Χρειαζεται ταυτοτητα και να ξερετε το ΑΦΜ σας. Παραξενευτηκα γιατι παλιοτερα ή ζητουσαν τρελα χρηματα ή δεν ειχαν διαθεσιμες sim.

 

Τηλεφωνικη ενεργοποιηση wifi calling παρολο που η συσκευη μου δεν ειναι στην λιστα με τις συμβατες (ενεργοποιηση μεσω sms δεν γινοταν) και αφου το λογισμικο της συσκευης μου το υποστηριζει μετα τα τελευταια updates, εκανα ενα απλο restart και πλεον εχω κανονικα VoWiFi/VoLTE.

Ολα παιζουν αψογα πλεον.

 

κανονικα μεσα σε 3 ημερες δεν ολοκληρωνεται η φορητοτητα; ή εχει αλλαξει εντος 24 ωρων ; πολυ γρηγορα δεν εγινε; . Πολυ κουλο.. θυμαμαι οτι ελεγαν οτι δεν υπαρχουνε σημ και οτι δεν κανουν ευκολα φορητητα σε καρτοκινητα , πολυ καλο που το αλλαξαν! αναφερε μας και το καταστημα που πηγες για να το εχουμε υποψιν μας.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

κανονικα μεσα σε 3 ημερες δεν ολοκληρωνεται η φορητοτητα; ή εχει αλλαξει εντος 24 ωρων ; πολυ γρηγορα δεν εγινε; . Πολυ κουλο.. θυμαμαι οτι ελεγαν οτι δεν υπαρχουνε σημ και οτι δεν κανουν ευκολα φορητητα σε καρτοκινητα , πολυ καλο που το αλλαξαν! αναφερε μας και το καταστημα που πηγες για να το εχουμε υποψιν μας.

 

 

Όσες φορές έχω κάνει την διαδικασία της φορητότητας για τον δικό μ αριθμό, είτε για φίλων κ λοιπά, πάντα το max ήταν ένα διήμερο.. πότε παραπάνω..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάσει του τελευταίου γενικού κανονισμού αδειών από την ΕΕΤΤ ο πάροχος που λαμβάνει την αίτηση φορητότητας πρέπει να απαντησει μέσα σε 6 ώρες,γι'αυτό και έχουν στενεψει τα περιθώρια με τις αντιπροσφορες και δεν είναι όπως παλια
Link to comment
Share on other sites

Βάσει του τελευταίου γενικού κανονισμού αδειών από την ΕΕΤΤ ο πάροχος που λαμβάνει την αίτηση φορητότητας πρέπει να απαντησει μέσα σε 6 ώρες,γι'αυτό και έχουν στενεψει τα περιθώρια με τις αντιπροσφορες και δεν είναι όπως παλια
Σωστά μέσα σε 6 ώρες έρχεται SMS από τον πάροχο που θες να πας ότι έχει λάβει το έτοιμα σου και την επόμενη μέρα πας και παίρνεις την sim.
Link to comment
Share on other sites

Την sim την πηρα κατα την αιτηση. Γερμανος στην Θεσσαλονικη (Τσιμισκη,αναμεσα Ι.Δραγουμη και Βενιζελου).
Link to comment
Share on other sites

Αντιπροσφορές από τον παλαιό πάροχο (σε αιτήματα φορητότητας κινητής τηλεφωνίας) γινονται τις περισσότερες φορές σε καλούς πελάτες με σχετικά ακριβά συμβόλαια ή/και συνδυαστικές υπηρεσίες. Οι εταιρείες ξέρουν οτι οι περισσότεροι καρτοκινητοί κάνουν τακτικά φορητότητα για να εκμεταλλευτούν το momentum υπέρ ενός παρόχου μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο οπότε δεν ασχολούνται με αντιπροσφορές... (με δεδομένο τον ελάχιστο χρόνο αντίδρασης που δίνει ο νέος κανονισμος..) Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα 100ΜΒ (πάρε μοίρασε) από άλλο κινητό για να μεταφερθούν τα ΜΒ στον επόμενο μήνα και ενώ ήρθε το sms, τα 100ΜΒ δεν προστέθηκαν στο υπόλοιπο μου. Να τους βρίσω ή να περιμένω λίγο;
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα 100ΜΒ (πάρε μοίρασε) από άλλο κινητό για να μεταφερθούν τα ΜΒ στον επόμενο μήνα και ενώ ήρθε το sms, τα 100ΜΒ δεν προστέθηκαν στο υπόλοιπο μου. Να τους βρίσω ή να περιμένω λίγο;

 

Το έπαθα και εγώ στις 30/05 και μόλις χτες μου πίστωσαν 500MB (φυσικά δεν αθροίστηκαν με τα υπόλοιπα από πάρε μοίρασε).

 

Πάρε τηλέφωνο στο 13738 και δήλωσέ το.

Link to comment
Share on other sites

Το δήλωσα και το "κοιτάνε".

Παει, ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Αφού χάνω 14gb (τα είχα για το καλοκαίρι), δεν υπάρχει λόγος να μείνω...

Link to comment
Share on other sites

Το δήλωσα και το "κοιτάνε".

 

Παει, ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Αφού χάνω 14gb (τα είχα για το καλοκαίρι), δεν υπάρχει λόγος να μείνω...

Τα έχασες; Αν όχι σου στέλνω εγώ 100mb
Link to comment
Share on other sites

Τα έχασα.

Η κοπέλα που με πήρε μόλις με έλεγε παρανοικο, τα ΜΒ του πάρε μοίρασε δεν μεταφέρονταν ποτέ στον επόμενο μήνα. Τα 14gb που έχασα ήταν από άλλο σύμπαν λογικά και τα 100Μβ που μου έστειλαν δεν εμφανίστηκαν καν.

Ευγε cosmote...

Link to comment
Share on other sites

Τα έχασα.

 

Η κοπέλα που με πήρε μόλις με έλεγε παρανοικο, τα ΜΒ του πάρε μοίρασε δεν μεταφέρονταν ποτέ στον επόμενο μήνα. Τα 14gb που έχασα ήταν από άλλο σύμπαν λογικά και τα 100Μβ που μου έστειλαν δεν εμφανίστηκαν καν.

 

Ευγε cosmote...

Πες τους να το προωθήσουν στο τεχνικό, δε βγάζεις άκρη με αυτούς
Link to comment
Share on other sites

Και την προηγούμενη φορά με το social now δεν έβγαλα άκρη, μου δίνανε 1gb κερασμα.

Θα στείλω γραπτό αίτημα μήπως πετύχω κάποιον που καταλάβει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Δυο ερωτήσεις

1.

Σε wu ηλικιωμένων έχω την αυτόματη ενεργοποίηση του , προς κατάργηση, πακέτου με τα 8,5€ και εγώ τους στέλνω κάθε μήνα 10€.

Το πακέτο ενεργοποιείται κάθε 22 του μήνα.

Για να πω κάποιον να τους το ενεργοποιήσει πριν τις 20/6 που καταργείται το πακέτο πρέπει πρώτα να απενεργοποιήσει την αυτόματη ενεργοποίηση;Μας ενδιαφέρει να μη μείνουν από μονάδες και να μη χαθούν αυτές που έχουν από τις μεταφορές των υπολοίπων, που είναι πολλές.

 

2.

Σε άλλο wu ηλικιωμένων με promo4 (ελπίζω να μην αποσυρθεί η προσφορά) που τους το ενεργοποιώ όταν πάω στό χωριό, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης από μακριά με κάποιον τρόπο ;

Link to comment
Share on other sites

στις 22 του μήνα θα ενεργοποιήσεις το πακέτο των 10 ευρώ και όλα τα συσωρευμένα λεπτά ομιλίας και ΜΒ του πακέτου θα μεταφερθούν .

Η αυτόματη ενεργοποίηση των 8,50 ευρώ δεν είναι δυνατόν να γίνει πριν την λήξη του τρέχοντος πακέτου με κανέναν τρόπο.

Η απενεργοποίηση και επανεργοποίηση δεν είναι εφικτή πριν την λήξη.

Link to comment
Share on other sites

στις 22 του μήνα θα ενεργοποιήσεις το πακέτο των 10 ευρώ και όλα τα συσωρευμένα λεπτά ομιλίας και ΜΒ του πακέτου θα μεταφερθούν .

Η αυτόματη ενεργοποίηση των 8,50 ευρώ δεν είναι δυνατόν να γίνει πριν την λήξη του τρέχοντος πακέτου με κανέναν τρόπο.

Η απενεργοποίηση και επανεργοποίηση δεν είναι εφικτή πριν την λήξη.

 

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση

Μια διευκρίνιση αν ξέρεις.

Επειδή είμαι μακριά τους, η ενεργοποίηση του νέου ,10ευρου , πακέτου μπορεί να γίνει και πριν ή μετά τις 22/7 και αν ναι θα μεταφερθούν τα υπόλοιπα ή μπορεί να χαθούν ;

 

Για το promo4 γνωρίζεις κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα δεν σε χρεώνει η cosmote απευθείας, αλλά το PayPal. Οπότε θα έπρεπε να το δεις και από εκεί. Είπες πως έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό στο PayPal. Λογικά αυτό φταίει. Αν θες να πειραματιστείς, συνέδεσε στο PayPal κάποια κάρτα, και δες την επόμενη φορά πως συμπεριφέρεται. Εγώ έχω κάνει ανανέωση με χρεωστική και πιστωτική της alpha που έχω βάλει στο PayPal και δεν με έχει χρεώσει τίποτα. Έχω συνδέσει κι εγώ λογαριασμό, αλλά μόνο για να τραβήξω σε αυτόν χρήματα που μου έχουν στείλει. Σε αυτήν την περίπτωση έχει έξοδα 3€. Δεν θα μου έκανε εντύπωση να είχε την χρέωση που αναφέρεις, και θα πόνταρα πως είναι της τράπεζας, έστω και αν σου είπαν το αντίθετο. Δεν βλέπω δηλαδή πως θα μπορούσε κάποιος τρίτος να χρεώσει τον λογαριασμό σου με αυτήν την αιτιολογία.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

 

Κάνω πάρα πολλές αγορές από το Paypal χωρίς κανενός είδους προμήθεια μέχρι στιγμής. Σημείωσε πως αγοράζω και υπόλοιπο WIND μέσω του Paypal ακολουθώντας την ίδια διαδικασία χωρίς να έχει υπάρξει ποτέ προμήθεια.

Εάν δεχτώ πως αυτό αγορά πάγια εντολή, μιας και ψάχνοντας το λογαριασμό στην Alpha ανακάλυψα πως εμφανίζει πάγια εντολή χωρίς καμία απολύτως λεπτομέρεια, τότε πραγματικά απορώ πως γίνεται να αγοράζω υπόλοιπα 10 ευρώ και με την αγορά να δημιουργείται και μια πάγια εντολή με αυτό! Πραγματικά το βλέπω πρώτη φορά σε μεμονωμένη αγορά υπολοίπου, χωρίς μάλιστα να υπάρχει κάποια ειδοποίηση μέσα στην εφαρμογή της Cosmote πως με την αγορά θα δημιουργηθεί πάγια εντολή...

Edited by dimie71
Link to comment
Share on other sites

Μα η cosmote πως να το ξέρει ότι θα γίνει κάτι τέτοιο; Σκέψου πως γίνεται η πληρωμή με PayPal. Αυτός με τον οποίο πραγματοποιείς τη συναλλαγή βλέπει ένα email ως αναγνωριστικό του PayPal. Και χονδρικά ζητάει από το PayPal πχ 10€ από αυτό το email. Δεν μπορεί να ξέρει αν έχεις συνδέσει λογαριασμό ή πιστωτική ή χρεωστική ή προπληρωμένη. Δεν είναι προφανές ότι είναι θέμα της τράπεζας;

 

Sent from my Galaxy A40

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήγα σε κατάστημα Γερμανός για να κάνω φορητότητα από Vodafone σε Cosmote, και μου ήρθε μήνυμα

"VODAFONE:H AIT.ΦOPHTOTHTAΣ TOY APIΘMOY ΣAΣ EXEI ΠAPAΛHΦΘEI,ΘA AKOΛOYΘHΣEI EΠEΞEPΓAΣIA THΣ KAI EΠIKOINΩNIA MAZI ΣAΣ..."

Αυτό σημαίνει πως το απέρριψαν;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήγα σε κατάστημα Γερμανός για να κάνω φορητότητα από Vodafone σε Cosmote, και μου ήρθε μήνυμα

"VODAFONE:H AIT.ΦOPHTOTHTAΣ TOY APIΘMOY ΣAΣ EXEI ΠAPAΛHΦΘEI,ΘA AKOΛOYΘHΣEI EΠEΞEPΓAΣIA THΣ KAI EΠIKOINΩNIA MAZI ΣAΣ..."

Αυτό σημαίνει πως το απέρριψαν;

Την παρέλαβαν γράφει και θα την εξετάσουν και μάλλον θα σε καλέσουν ίσως για καμιά αντιπρόταση από voda.

Link to comment
Share on other sites

Την παρέλαβαν γράφει και θα την εξετάσουν και μάλλον θα σε καλέσουν ίσως για καμιά αντιπρόταση από voda.

 

Θα ακούσουν καλά λόγια άμα με καλέσουν :lol:

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...