Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν κανεις εγγραφή για το ΑΦΜ γίνεται αυτόματα. Μπορείς να το απενεργοποιήσεις πηγαίνοντας στην ενότητα Shop > σταθερά > διαλέγεις το σταθερό και απενεργοποιείς το e-λογαριασμός.

Εγω θα το κρατούσα, μπορεί να ενημερώνεται με SMS και έχει και έκπτωση 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, paanos said:

Όταν κανεις εγγραφή για το ΑΦΜ γίνεται αυτόματα. Μπορείς να το απενεργοποιήσεις πηγαίνοντας στην ενότητα Shop > σταθερά > διαλέγεις το σταθερό και απενεργοποιείς το e-λογαριασμός.

Εγω θα το κρατούσα, μπορεί να ενημερώνεται με SMS και έχει και έκπτωση 

Τι εννοείς εγγραφή για το ΑΦΜ; Βασικά λογαριασμό δημιούργησα και για να είμαι ειλικρινής δε θυμάμαι αν έδωσα ΑΦΜ. 

Από εκεί και πέρα, το φοβάμαι λίγο μήπως διαγράψω κανένα sms, αν και έρχεται στο και στο cosmote app. Θα δω τι θα κάνω. Πάντως, όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ

 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις λογαριασμό για ένα κινητό αυτόματα βλέπεις και όλες τις άλλες συνδέσεις του ΑΦΜ αυτού. Εξαίρεση μόνο αν το καρτοκινητο δεν έχει ΑΦΜ

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση του my Cosmote app & έχει εξαφανιστεί το Combo basic από τη λίστα των πακέτων αυτόματης ανανέωσης!
Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι ισχύει η ενεργοποίηση της αυτόματης ανανέωσης του πακέτου, όπως την έχω.
Αλλά πώς θα την απενεργοποιήσω αν χρειαστεί;
Μπακάλικο το έχουν κάνει!
Άσε που μου έφαγαν τα 7GB όταν έγινε η αυτόματη ανανέωση αυτό το μήνα!
Λεπτά ομιλίας κ μυνήματα οκ. Τα δεδομένα όμως δεν έγιναν roll over!
Έχω και πάγια εντολή για ανανέωση υπολοίπου 1 μέρα πριν τη λήξη του πακέτου, για σιγουριά.
Παραδέχτηκαν ότι δεν υπάρχει κανένα λάθος δικό μου αλλά το παίζουν Κινέζοι!
Μίλησα 2 φορές ήδη για αυτά τα θέματα κ το μόνο που έγινε, ήταν η προώθηση του αιτήματος μου για αυτά τα θέματα αλλά χωρίς καμία απάντηση κ καμία λύση εδώ κ 5 μέρες...
Πολύ πρόχειρη δουλειά γενικά!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σήμερα μου έβαλαν πίσω τα χαμένα GB που δεν έγιναν roll over στην ανανέωση κ χάθηκαν. Ύστερα από 10 μέρες περίπου, αλλά μου έβαλαν και 3GB δώρο. Συνολικά 10GB δλδ.
Επανήλθε και το πακέτο αυτόματης ανανέωσης Cosmote basic στο app, που είχε χαθεί στο τελευταίο update.
Όλα καλά δλδ

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paanos said:

Όταν κάνεις λογαριασμό για ένα κινητό αυτόματα βλέπεις και όλες τις άλλες συνδέσεις του ΑΦΜ αυτού. Εξαίρεση μόνο αν το καρτοκινητο δεν έχει ΑΦΜ

Βασικά δεν ξέρω τι είχε γίνει με τις δύο συνδέσεις μου whatsup για τα δύο κινητά που έχω και δεν μπορούσα να συνδεθώ. Μου έβγαζε συνέχεια πρόβλημα με τον κωδικό. 

Όταν κατέβασα το cosmote app για να μπορώ να βάζω χρήματα στης μητέρας μου το κινητό σκέφτηκα να κάνω λογαριασμό από την αρχή και έτσι τώρα στο cosmote app έχω και τα τρία κινητά (δύο δικά μου και ένα της μητέρας μου) και το σταθερό. Οπότε από εκεί θα προέκυψε το ΑΦΜ. 

Πάντως ο λογαριασμός του σταθερού που μου ήρθε ηλεκτρονικά, μου έχει έρθει και σε χαρτί από το ταχυδρομείο. Να υποθέσω ότι τον επόμενο λογαριασμό θα τον λάβω μόνο ηλεκτρονικά; Και σου δίνει και έκπτωση (κάτι τέτοιο μου είχε πει μια κοπέλα από την cosmote που μιλήσαμε τηλεφωνικά όταν κάναμε το συμβόλαιο και τότε δεν είχα συναινέσει να έρχεται μόνο ηλεκτρονικά) αυτόματα ή πρέπει να κάνω κάτι εγώ; 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Jim30 said:

Σε καταστήματα κόσμοτε φορητότητα από q καρτοκινητο σε what's up καρτοκινητο είναι δωρεάν ?

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κάντο μέσω ίντερνετ από το σάιτ. Μακριά από καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ostvarivanje said:

Να υποθέσω ότι τον επόμενο λογαριασμό θα τον λάβω μόνο ηλεκτρονικά; Και σου δίνει και έκπτωση (κάτι τέτοιο μου είχε πει μια κοπέλα από την cosmote που μιλήσαμε τηλεφωνικά όταν κάναμε το συμβόλαιο και τότε δεν είχα συναινέσει να έρχεται μόνο ηλεκτρονικά) αυτόματα ή πρέπει να κάνω κάτι εγώ; 

Σε αυτόν μάλλον πέτυχες στην αλλαγή και είχε ήδη εκτυπωθεί. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2023 at 8:00 ΜΜ, paanos said:

Ας επιλέξει χειροκίνητα Telia και να απενεργοποιήσει VoLTE

Τελικά πάλι χάλασε.. όταν έκλεισε το volte έφτιαξε για λίγο και χαρήκαμε αλλά πάλι τα ίδια. Έχεις καμία άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, kalitexnis_g said:

Τελικά πάλι χάλασε.. όταν έκλεισε το volte έφτιαξε για λίγο και χαρήκαμε αλλά πάλι τα ίδια. Έχεις καμία άλλη ιδέα;

Ας δοκιμάσει και τα άλλα δίκτυα. Πάλι με κλειστο VoLTE.

Και αναφέρετε το (μπορείς και εσυ να καλέσεις το 13788 από Ελλάδα δωρεάν) ή αυτός καλώντας +306971013888

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, paanos said:

Ας δοκιμάσει και τα άλλα δίκτυα. Πάλι με κλειστο VoLTE.

Και αναφέρετε το (μπορείς και εσυ να καλέσεις το 13788 από Ελλάδα δωρεάν) ή αυτός καλώντας +306971013888

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πεταω αυριο για ελβετια. Η οποια ειναι ατηνεοχ αλλα οχι στην εε. Πακετα  για ελβετια δε βλεπω μεαω του whatsup.

Ξερει κανεις τι παιζει με χρεωαεις; ή αν υπαρχει καποιο πακετο για mbyte? Ευχαριστώ

Ωραια, ουτε εντιτ δε μπορω να κανω. Ελεγα πως η ελβετια δεν ειναι στην εε, ειναι νομιζω ομως στην εοχ. Και καποτε ειχα δει πως καποιο πακετο επαιζε. Τωρα δε βλεπω τιποτα. Μπορει καποιος να με διαφωτισει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανήκει στον ΕΟΧ η Ελβετία. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, BURNIN_AMBITION said:

Καλησπερα. Πεταω αυριο για ελβετια. Η οποια ειναι ατηνεοχ αλλα οχι στην εε. Πακετα  για ελβετια δε βλεπω μεαω του whatsup.

Ξερει κανεις τι παιζει με χρεωαεις; ή αν υπαρχει καποιο πακετο για mbyte? Ευχαριστώ

Ωραια, ουτε εντιτ δε μπορω να κανω. Ελεγα πως η ελβετια δεν ειναι στην εε, ειναι νομιζω ομως στην εοχ. Και καποτε ειχα δει πως καποιο πακετο επαιζε. Τωρα δε βλεπω τιποτα. Μπορει καποιος να με διαφωτισει;

Πάρε ένα prepaid από το αεροδρόμιο να κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πεταω αυριο για ελβετια. Η οποια ειναι ατηνεοχ αλλα οχι στην εε. Πακετα  για ελβετια δε βλεπω μεαω του whatsup.
Ξερει κανεις τι παιζει με χρεωαεις; ή αν υπαρχει καποιο πακετο για mbyte? Ευχαριστώ
Ωραια, ουτε εντιτ δε μπορω να κανω. Ελεγα πως η ελβετια δεν ειναι στην εε, ειναι νομιζω ομως στην εοχ. Και καποτε ειχα δει πως καποιο πακετο επαιζε. Τωρα δε βλεπω τιποτα. Μπορει καποιος να με διαφωτισει;

2bae89f1ad1b623773a19003cb22b224.jpg
Εδώ θα βρείς και όλες τις λεπτομέρειες.
https://switzerlanding.com/sim-cards-for-tourists/


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2023 at 4:53 ΜΜ, paanos said:

Ας δοκιμάσει και τα άλλα δίκτυα. Πάλι με κλειστο VoLTE.

Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε. Μπήκε σε 2G όμως. Εξάλλου για ίντερνετ χρησιμοποιεί το δανέζικο.

Δεν ξέρω αν η Cosmote αποφασίζει όταν είσαι καιρό στο εξωτερικό να σου κόψει το 4G.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να το κόβει, αφού μετά την παρέλευση τεσσάρων μηνών συνήθως αρχίζει να χρεώνει έξτρα ανα ΜΒ. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα μια αίτηση μεταφοράς αριθμού σε whatsup.
Συμπλήρωσα τη φόρμα και μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου,
Δε μου ήρθε καμία επιβεβαίωση ή κάτι. Δε μου ζητήθηκε να ανεβάσω ταυτότητα κτλ (μόνο τον αριθμό). Ούτε μου ζητήθηκε να πληρώσω τα €12 κάρτα ανανέωσης που επέλεξα μαζί με τη μεταφορά.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Έτσι γίνεται;

Γενικά ξέρει κανείς τη διαδικασία που ακολουθούν και πόσο χρόνο παίρνει να ολοκληρωθεί;

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, trinoo said:

Μόλις έκανα μια αίτηση μεταφοράς αριθμού σε whatsup.
Συμπλήρωσα τη φόρμα και μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου,
Δε μου ήρθε καμία επιβεβαίωση ή κάτι. Δε μου ζητήθηκε να ανεβάσω ταυτότητα κτλ (μόνο τον αριθμό). Ούτε μου ζητήθηκε να πληρώσω τα €12 κάρτα ανανέωσης που επέλεξα μαζί με τη μεταφορά.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Έτσι γίνεται;

Γενικά ξέρει κανείς τη διαδικασία που ακολουθούν και πόσο χρόνο παίρνει να ολοκληρωθεί;

 

 

Ναι, είναι φυσιολογικό. Η πιο απαρχαιωμένη διαδικασία που αμαυρώνει την εικόνα της cosmote. 

Τα επόμενα βήματα είναι: θα τηλεφωνήσει κάποιος εκπρόσωπος για να επιβεβαιώσει τα στοιχεία που έγραψες στην φόρμα. Θα σου πει για την αντικαταβολή των 12€ που θα δώσεις στον courier μαζί με μια φωτοτυπία της ταυτότητας σου. Η εταιρία μεταφοράς είναι η ΕΛΤΑ courier.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, EllinikoNisi said:

Ναι, είναι φυσιολογικό. Η πιο απαρχαιωμένη διαδικασία που αμαυρώνει την εικόνα της cosmote. 

Τα επόμενα βήματα είναι: θα τηλεφωνήσει κάποιος εκπρόσωπος για να επιβεβαιώσει τα στοιχεία που έγραψες στην φόρμα. Θα σου πει για την αντικαταβολή των 12€ που θα δώσεις στον courier μαζί με μια φωτοτυπία της ταυτότητας σου. Η εταιρία μεταφοράς είναι η ΕΛΤΑ courier.

Ευχαριστώ!

Ξέρεις πόσο (χοντρικά) παίρνει να ολοκληρωθεί η μεταφορά; Δηλ πότε θα παίρνω σήμα από την Cosmote;
Μου έκανε εντύπωση ότι δε μου στείλανε καν ένα email επιβεβαίωσης.

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, trinoo said:

Ευχαριστώ!

Ξέρεις πόσο (χοντρικά) παίρνει να ολοκληρωθεί η μεταφορά; Δηλ πότε θα παίρνω σήμα από την Cosmote;
Μου έκανε εντύπωση ότι δε μου στείλανε καν ένα email επιβεβαίωσης.

 

Το θέμα είναι το πότε θα πάρουν τηλέφωνο. Από τότε που θα σου πάρουν τηλέφωνο υπολόγισε μέχρι 7 εργάσιμες το πολύ. Οι 2 μέρες χάνονται στα μεταφορικά και άλλες τόσες στην έγκριση της φορητότητας. Αυτές είναι οι στάνταρ ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, trinoo said:

Ευχαριστώ!

Ξέρεις πόσο (χοντρικά) παίρνει να ολοκληρωθεί η μεταφορά; Δηλ πότε θα παίρνω σήμα από την Cosmote;
Μου έκανε εντύπωση ότι δε μου στείλανε καν ένα email επιβεβαίωσης.

 

Been there! Είχα κάνει αίτηση φορητότητας στο Frog την περασμένη Παρασκευή και μέχρι την Τετάρτη δεν είχα λαβει κλήση. Έκανα κρούση στο 2108006300 τρεις φορές μέχρι που πέτυχα μια συνεννοήσιμη τηλεφωνήτρια και έβγαλα άκρη. Από βδομάδα περιμένω τη σιμ μέσω κούριερ.

Πραγματικά πολύ περίεργο που η κοσμοτε κολλάει τόσο σε μια τέτοια διαδικασία. Βέβαια εδώ ίσως αξίζει να αναφέρω ότι τις δύο πρώτες φορές που κάλεσα στο συγκεκριμένο νούμερο οι υπάλληλοι εμμέσως πλην σαφώς με προέτρεψαν να αποκτήσω κάρτα μέσω τηλεφωνικής παραγγελίας επί τόπου ή να πάω σε κατάστημα (οι αιτήσεις μέσω ίντερνετ εξυπηρετούνται προφανώς από άλλο τμήμα). Όπου βέβαια πληρώνεις 7,90 την κάρτα sim. Αναπόφευκτα μπαίνω σε σκέψεις πονηρές σχετικά με τη σκοπιμότητα αυτής της πρότασης και μάλιστα δύο φορές...

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, gpapas640 said:

Been there! Είχα κάνει αίτηση φορητότητας στο Frog την περασμένη Παρασκευή και μέχρι την Τετάρτη δεν είχα λαβει κλήση. Έκανα κρούση στο 2108006300 τρεις φορές μέχρι που πέτυχα μια συνεννοήσιμη τηλεφωνήτρια και έβγαλα άκρη. Από βδομάδα περιμένω τη σιμ μέσω κούριερ.

Πραγματικά πολύ περίεργο που η κοσμοτε κολλάει τόσο σε μια τέτοια διαδικασία. Βέβαια εδώ ίσως αξίζει να αναφέρω ότι τις δύο πρώτες φορές που κάλεσα στο συγκεκριμένο νούμερο οι υπάλληλοι εμμέσως πλην σαφώς με προέτρεψαν να αποκτήσω κάρτα μέσω τηλεφωνικής παραγγελίας επί τόπου ή να πάω σε κατάστημα (οι αιτήσεις μέσω ίντερνετ εξυπηρετούνται προφανώς από άλλο τμήμα). Όπου βέβαια πληρώνεις 7,90 την κάρτα sim. Αναπόφευκτα μπαίνω σε σκέψεις πονηρές σχετικά με τη σκοπιμότητα αυτής της πρότασης και μάλιστα δύο φορές...

εδώ μου στέλνουν μηδενικό λογαριασμό κάθε μήνα για μεταφορά σταθερού που δεν ολοκληρώθηκε λόγω σφάλματος υπαλλήλου , εσυ απορείς που έχουν τόσο γραφειοκρατικό συστημα ; 

Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/announcements/mobile/anakoinwsi-prepaid.pdf

Με μία πρώτη ανάγνωση λίγο άσχημη η εξέλιξη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...