Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά και μπορεί να το έχει άλλος. Έξι μήνες μετά την οριστική αποσύνδεση πλέον δεν μπορείς να τον ενεργοποιήσεις και πάλι οπότε ξαναβγαίνει στην αγορά και μπορεί να δοθεί σε άλλο χρήστη. Δεν ξέρω ακριβώς ποια είναι η πολιτική τους σε αυτό το θέμα, αλλά αν τυχόν καταλαβαίνω σωστά από την ερώτησή σου ίσως θα σε ενδιέφερε να το ξανά έπαιρνες πίσω; Δεν θα έχανες τίποτα να ρώταγες σε ένα κατάστημα αν ο αριθμός σήμερα είναι ελεύθερος. Ισως θα μπορούσαν να σου δώσουν τον αριθμό με νέα σιμ πάλι αν δεν τον έχει κάποιος αυτό το διάστημα. Δεν ξέρω αν γίνεται μόνο σε περιπτώσεις συμβολαίου ή σε περιπτώσεις επιχειρήσεων που έχουν κάποιο συμφέρον να έχουν συγκεκριμένο αριθμό, το έχω δει και αυτό να παίρνει κάποια επιχείρηση π.χ. αριθμό που ταιριάζει με το σταθερό της ή με κάποιο στοιχείο της ονομασίας της.

Υ.Γ. αυτό που λέω βέβαια δεν έχει σχέση με τον κανονισμό της εεττ που λέει ότι ο αριθμός ανήκει στο συνδρομητή για έξι μήνες από την οριστική διακοπή. Είναι θέμα πολιτικής της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας αν θέλει να δώσει συγκεκριμένο αριθμό σε κάποιο άτομο που το ζητάει, εφόσον φυσικά είναι στα πλαίσια του κατοχυρωμένου φάσματος και εφόσον είναι ελεύθερος.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, tolispao13 said:

ειχα νουμερο κοσμοτε πριν σχεδον 20 χρονια..μετα αλλαξα αριθμο..τον αριθμοπ το παλιο μου μπορει να τον εχει δωσει η κοσμοτε μετα απο τοσα χρονια σε νεο χρηστη??Λογικα εχει καταργηθει μετα απο τοσα χορνια αχρηστειας

Αν είναι διαθέσιμος μπορείς..εγώ βρήκα το Σταθερο που είχε ο παππούς μου στο χωριό 30 χρόνια και το είχαμε κόψει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, tolispao13 said:

ειχα νουμερο κοσμοτε πριν σχεδον 20 χρονια..μετα αλλαξα αριθμο..τον αριθμοπ το παλιο μου μπορει να τον εχει δωσει η κοσμοτε μετα απο τοσα χρονια σε νεο χρηστη??Λογικα εχει καταργηθει μετα απο τοσα χορνια αχρηστειας

Δυστυχώς ίδια περίπτωση και εγώ ρώτησα και εγώ ,και σε κατάστημα και στο 13888 , μου είπαν ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΜΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΛΙ . Όταν τον καλώ λέει ο αριθμός Δεν χρησιμοποιείται....ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΣΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΕΥΝΑ ,ΣΕ παρακαλώ ενημέρωσε ...με ενδιαφέρει ακόμα και εμένα ....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, smetcfu said:

Δυστυχώς ίδια περίπτωση και εγώ ρώτησα και εγώ ,και σε κατάστημα και στο 13888 , μου είπαν ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΜΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΛΙ . Όταν τον καλώ λέει ο αριθμός Δεν χρησιμοποιείται....ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΣΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΕΥΝΑ ,ΣΕ παρακαλώ ενημέρωσε ...με ενδιαφέρει ακόμα και εμένα ....

Στείλτε email στην κοσμοτέ και πειτε οτι δοκιμάσατε κλήση και δεν υπάρχει (αλλά πραγματικά να έχετε δοκιμάσει). Στο τηλεφωνικό customer care δυσκολο να κάτσει να ασχοληθεί ο ξενερωμένος  part time υπάλληλος (και έως ένα σημείο με το δίκιο του). 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2022 at 1:03 ΜΜ, p_k said:

Περίεργα πράγματα...

 

15 minutes ago, Mobileras said:

Στείλτε email στην κοσμοτέ και πειτε οτι δοκιμάσατε κλήση και δεν υπάρχει (αλλά πραγματικά να έχετε δοκιμάσει). Στο τηλεφωνικό customer care δυσκολο να κάτσει να ασχοληθεί ο ξενερωμένος  part time υπάλληλος (και έως ένα σημείο με το δίκιο του). 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Και βέβαια το έχω δοκιμάσει .... μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις το mail επικοινωνίας,δεν ξέρω υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο η από τη σελίδα να βρω κάποιο?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, smetcfu said:

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Και βέβαια το έχω δοκιμάσει .... μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις το mail επικοινωνίας,δεν ξέρω υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο η από τη σελίδα να βρω κάποιο?

Αυτό βρήκα:

https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/#!portal/201600000002048/contact_us

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το ίδιο μου απάντησαν σε κατάστημα, ότι δε μπορώ να τον πάρω πίσω. 
Όταν τον καλώ μου λέει ότι δεν χρησιμοποιείται. Μπορεί να τους στείλω κ εγώ ένα email. 
Τώρα που το ξανασκεύτομαι μήπως θα ήταν εφικτό αν τον ζητούσα σε κάρτα e-sim;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, hercoulis said:

Και σε εμένα το ίδιο μου απάντησαν σε κατάστημα, ότι δε μπορώ να τον πάρω πίσω. 
Όταν τον καλώ μου λέει ότι δεν χρησιμοποιείται. Μπορεί να τους στείλω κ εγώ ένα email. 
Τώρα που το ξανασκεύτομαι μήπως θα ήταν εφικτό αν τον ζητούσα σε κάρτα e-sim;

Πήρα το 13888 χθες για το ίδιο θέμα ...πάλι τα ίδια μου είπαν δεν είναι δυνατόν κτλ ,μου πρότειναν να πάω σε κατάστημα . Τους είπα ότι σε κατάστημα πάλι δεν μπορούν και μου είπαν από το κατάστημα να πάρω το 13888.....άκρη ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ .Έστειλα χθες βράδυ e-mail , να δω ΑΝ απαντήσουν και Αν απαντήσουν τι θα πουν ....(η αλήθεια ειναι ότι δεν πιστεύω να βρω άκρη )...Τους είπα δώστε το συγκεκριμένο αριθμό και κάντε οποίο πρόγραμμα θέλετε ...τι άλλο να κάνω ....ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΆ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ .,.ΕΤΣΙ ΝΑ ΈΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ .... 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 13888 χθες για το ίδιο θέμα ...πάλι τα ίδια μου είπαν δεν είναι δυνατόν κτλ ,μου πρότειναν να πάω σε κατάστημα . Τους είπα ότι σε κατάστημα πάλι δεν μπορούν και μου είπαν από το κατάστημα να πάρω το 13888.....άκρη ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ .Έστειλα χθες βράδυ e-mail , να δω ΑΝ απαντήσουν και Αν απαντήσουν τι θα πουν ....(η αλήθεια ειναι ότι δεν πιστεύω να βρω άκρη )...Τους είπα δώστε το συγκεκριμένο αριθμό και κάντε οποίο πρόγραμμα θέλετε ...τι άλλο να κάνω ....ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΆ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ .,.ΕΤΣΙ ΝΑ ΈΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ....
Αν ο αριθμός έχει μπει σε φάκελο και πάει προς πώληση σε κάποιο κατάστημα ίσως για αυτό δεν μπορουν να στο δώσουν. Δοκίμασε να σου πούνε σε ποιο κατάστημα έχει πάει και να επικοινωνήσεις κατευθείαν εκει
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας , μπορει να μου στείλει κάποιος έναν κωδικό deals for you γιατί δεν με αφήνει να χρησιμοποίησω τα δικά μου!

ευχαριστώ

Edited by DEERHUNTER
ελαβα κωδικο . ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε mystery token στο what's up. Απεριόριστα λεπτά για 12 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2023 at 5:54 ΜΜ, pn1fon1 said:
On 14/1/2023 at 10:06 ΜΜ, smetcfu said:
Πήρα το 13888 χθες για το ίδιο θέμα ...πάλι τα ίδια μου είπαν δεν είναι δυνατόν κτλ ,μου πρότειναν να πάω σε κατάστημα . Τους είπα ότι σε κατάστημα πάλι δεν μπορούν και μου είπαν από το κατάστημα να πάρω το 13888.....άκρη ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ .Έστειλα χθες βράδυ e-mail , να δω ΑΝ απαντήσουν και Αν απαντήσουν τι θα πουν ....(η αλήθεια ειναι ότι δεν πιστεύω να βρω άκρη )...Τους είπα δώστε το συγκεκριμένο αριθμό και κάντε οποίο πρόγραμμα θέλετε ...τι άλλο να κάνω ....ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΆ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ .,.ΕΤΣΙ ΝΑ ΈΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ .... emoji846.png

Αν ο αριθμός έχει μπει σε φάκελο και πάει προς πώληση σε κάποιο κατάστημα ίσως για αυτό δεν μπορουν να στο δώσουν. Δοκίμασε να σου πούνε σε ποιο κατάστημα έχει πάει και να επικοινωνήσεις κατευθείαν εκει

Υπάρχει περίπτωση επίσης να μην έχει περάσει το εξάμηνο από τότε που το έκοψε ο προηγούμενος αλλά υποθέτω λόγω προσωπικών δεδομένων μπορεί να μη θέλουν να το πούνε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε πότε θα εμφανιστεί κάποιο πακέτο data της προκοπής. Η μισή χώρα έχει ταχύτητες 5  Mbps στο σπίτι για τρία και τέσσερα άτομα. Κλέβουμε το ίντερνετ του σπιτιού μας για τα βασικά.....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εύχομαι κάποιος να βολευτεί (για καμμιά ώρα ακόμα):

 

Μόλις κέρδισες 1€ κουπόνι με την παραγγελία που έκανες. Στην επόμενη παραγγελία που θα κάνεις σε ένα από τα χιλιάδες καταστήματα του BOX βάλε το κουπόνι

MJZ21NXW77M2

αξίας 1,00€. Το κουπόνι ισχύει μέχρι 19/01/2023

Link to comment
Share on other sites

έκανα ηλεκτρονικά αίτηση φορητοτητας χθες για τρία νούμερα της οικογένειας από f2g σε what's up.
με κάλεσαν σήμερα το απόγευμα για τα διαδικαστικά. δευτέρα παραλαμβάνω τις καινούριες sim και μετα από τρεις εργάσιμες μέρες θα διακοπεί το σήμα από wind και θα μεταφερθώ σε cosmote.
η ερώτηση μου είναι η εξης: σαν καινούριος αριθμός σε what's up ποιες είναι οι πρώτες κινήσεις που πρέπει να κάνω? εννοώ για δίκτυο 5g, volte, ειδοποίηση κλήσεων αλλά και όσον αφορά το κομμάτι της ανανέωσης χρόνου, έχω κάποια προνόμια σαν αριθμός από φορητότητα ? πρέπει να ξέρω κάτι ή να προσέξω κάτι?

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, pexths said:

έκανα ηλεκτρονικά αίτηση φορητοτητας χθες για τρία νούμερα της οικογένειας από f2g σε what's up.
με κάλεσαν σήμερα το απόγευμα για τα διαδικαστικά. δευτέρα παραλαμβάνω τις καινούριες sim και μετα από τρεις εργάσιμες μέρες θα διακοπεί το σήμα από wind και θα μεταφερθώ σε cosmote.
η ερώτηση μου είναι η εξης: σαν καινούριος αριθμός σε what's up ποιες είναι οι πρώτες κινήσεις που πρέπει να κάνω? εννοώ για δίκτυο 5g, volte, ειδοποίηση κλήσεων αλλά και όσον αφορά το κομμάτι της ανανέωσης χρόνου, έχω κάποια προνόμια σαν αριθμός από φορητότητα ? πρέπει να ξέρω κάτι ή να προσέξω κάτι?

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Φραγή από 5ψήφια, ενεργοποίηση vowifi και volte (πάνε μαζί)..

Για το 5g δεν χρειάζεται κάτι. Το my internet που δεν σε χρεώνει αν τελειώσουν τα mb είναι ενεργοποιημένο εξ αρχής. Και η ειδοποίηση είναι ενεργοποιημένη.

Σαν νέος χρήστης έχεις 3 μήνες ένα πακέτο των 10€ περίπου με πολλά Gb κλπ θα σου έρθει και μύνημα.

Υ.Γ. τώρα που έγινε Nova βρήκες να φύγεις; Αχαριστία.. 😉🤣🤣🤣

 

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Στις 3 εργασιμες που ειναι ο χρονος για την μεταβαση απο την μια εταιρια στην αλλη προσμετρατε και η ημερα παραλαβης των sim?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Στις 3 εργασιμες που ειναι ο χρονος για την μεταβαση απο την μια εταιρια στην αλλη προσμετρατε και η ημερα παραλαβης των sim?
από τα λεγόμενα τους κατάλαβα ότι οι τρεις εργάσιμες ξεκινάνε από την στιγμή που θα παραλάβω τις κάρτες sim

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω την εφαρμογη της cosmote.

Προτιμω να στελνω sms, ΥΠ, στο 1314.

Τον τελευταιο καιρο ομως, δεν φαινεται αυτο να λειτουργει και πολυ καλα. Ενω με ενημερωνε με διαδοχικα sms η cosmote, ενα για το υπολοιπο χρονου, ενα για το υπολοιπα mb, ενα για τα sms, ενα για τα ευρω, τωρα συνηθως δεν ενημερωνει για τα megabytes, σαν να ξεχνα να απαντησει/να στειλει sms. Αναγκαζομαι να ξαναστειλω sms ΥΠ, και τοτε σαν να ξεκολαει και μου στελνει ολοκληρωμενα ολα τα sms με τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνεις άλλος θέμα με τα δεδομένα της what's up Θεσσαλονίκη? 

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, KIRIS said:

Έχεις κάνεις άλλος θέμα με τα δεδομένα της what's up Θεσσαλονίκη? 

Υπάρχει πανελλαδικό πρόβλημα αυτή τη στιγμή 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνεις άλλος θέμα με τα δεδομένα της what's up Θεσσαλονίκη? 
Πρέπει να είναι γενικό το φαινόμενο.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπετωσε για τα καλά η Comsote. Κατά τις 17.00 δεν είχα καθόλου σήμα στο κινητό και δεν μπορούσα να συνδεθώ καν χειροκίνητα στο δίκτυο. Εκανα μέχρι και επανεκκίνηση στο κινητό αλλά τίποτα. Μετά από καμιά ώρα πήρε σήμα μόνο του και έφτιαξε. Περίεργο πάντως γιατί εδώ Κρήτη δεν έκανε κακοκαιρία για να δικαιολογεί το black out αλλά μάλλον ήταν γενικό το πρόβλημα από ότι βλέπω 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...