Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παλικάρια καλησπέρα , καλή χρονιά σε όλους :) ... Όσο κουλό και αν σας φαίνεται εμένα μου μπήκε με μια ανάποδα.... Έστειλα μήνυμα σε όλες τις επαφές που έχω στο κινητό ( 92 όλες εντός Ελλάδος ) έχοντας φοιτητικό πακέτο με 1200σμσ προς όλους κτλπα... Μπαίνω στην εφαρμογή του Whatsapp και βλέπω το υπόλοιπο μου -45.18€... Τι φάση; Υποτίθεται ότι άμα δεν έφτανε το υπόλοιπο δεν στέλνονταν εμένα στάλθηκαν σε όλες τις επαφές και το κινητό δεν μου έβγαλε κάποιο μήνυμα.. Τι κάνω τώρα; Πρέπει να τα πληρώσω όλα αυτά τα χρήματα; Έχει συμβεί σε κάποιον; Αν πάω σε ένα κατάστημα της Κοσμοτε λέτε να με βοηθήσουν;
Τι;;;;;; τόσο πολύ μείον;;;;

Ειχα την εντύπωση ότι δεν σε αφήνει να φτάσεις σε τόσο μεγάλο ποσό μείον!! Δεν έχω ακούσει ξανά κάτι τέτοιο! Είχες μέσα υπόλοιπο sms προς όλους;

 

Νόμιζα ότι αντε να σε αφήνει μέχρι - 10€ να πας! Μετα απλά δεν στέλνει SMS.

Link to comment
Share on other sites

Τι;;;;;; τόσο πολύ μείον;;;;

Ειχα την εντύπωση ότι δεν σε αφήνει να φτάσεις σε τόσο μεγάλο ποσό μείον!! Δεν έχω ακούσει ξανά κάτι τέτοιο! Είχες μέσα υπόλοιπο sms προς όλους;

 

Νόμιζα ότι αντε να σε αφήνει μέχρι - 10€ να πας! Μετα απλά δεν στέλνει SMS.

 

Και εγώ νόμιζα ότι σταματαγε όπως και στα τηλέφωνα ακριβώς.. και στα μηνύματα δηλαδή άλλες φορές που πήγαινα -1€ δεν έκανε τίποτα.. μήπως είναι μπουκωμενο το δίκτυο και έχει γίνει λάθος; Μα τω θεώ είναι -45,31* ... Απελπισία. Είναι καρτοκινητο εν τω μεταξυ φοιτητικό δεν καταλαβαίνω τι έχει παιχτεί..

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως το SMS ήταν λίγο μεγάλο (πάνω από 70 χαρακτήρες) και χρεώθηκες 2-3 SMS για καθε επαφή;

 

Το θέμα είναι ότι ειχα 1200 σμς προς όλους και για whatsapp...

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όμως... Έπρεπε να μη σταλθεί το μήνυμα από τη στιγμή που βγήκε το υπόλοιπο σου μείον. Λογικά λέω! Ένας θεός ξέρει πως σε άφησε να βγεις τόσο εκτός!

 

Κάνε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ρώτα εντός 24 ωρών να δεις τι έγινε.

Και αν το θυμηθείς πες μας τι έγινε.

 

Δεν πιστεύω να αλλάξανε τα πράγματα και να γίνεται να στέλνουμε όσα sms θέλουμε ακόμα κ αν ήμαστε μείον!!

 

 

Καλή Χρονιά σε όλους!!!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

ποτε εληγαν τα 1200 μηνυματα? μηπως στις 31/12? και στην αλλαγη της μερας μηδενισαν,και με την αποστολη μετα τις 12 αρχισε να τραβαει απο το υπολοιπο?

Καλη χρονιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote χρεώνει τα μηνύματα 2-5 λεπτά μετά που τα στέλνεις. Έτσι είναι δυνατόν να πας σε πολύ μεγάλο αρνητικό νούμερο υπολοίπου πριν μπει φραγή΄.

Έαν μήνυμα = 0,25 δηλαδή 10 ευρώ = 40 μηνύματα. 45 ευρώ= 180 μηνύματα.

Πάρε την εξυπηρέτηση και θα σου αφαιρέσουν το αρνητικό υπόλοιπο, Είναι δικό τους λάθος.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα σας ενημερώσω οταν θα μιλήσω μαζί τους ! Ελπίζω να λυθεί το ζήτημα... Εγώ ήξερα ότι όταν φτάνεις σε αρνητικό υπόλοιπο σταματά αμέσως να στέλνει τι να πω μάλλον έχω μείνει πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα σας ενημερώσω οταν θα μιλήσω μαζί τους ! Ελπίζω να λυθεί το ζήτημα... Εγώ ήξερα ότι όταν φτάνεις σε αρνητικό υπόλοιπο σταματά αμέσως να στέλνει τι να πω μάλλον έχω μείνει πίσω.
Πόσα λεφτά είχες μέσα υπόλοιπο πριν στείλεις τα SMS?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα πολλές μονάδες γιατί είχα βάλει το πακέτο μου στις 29 του μήνα οπότε ήμουν με 2€ και 53 λεπτά .... Μάλλον έγινε αυτό που ειπώθηκε πριν και μάλλον ισχύει ότι χρεώνονται μετά από 2-5 λεπτακια ... Αλλά πραγματικά εγώ ήξερα ότι άμα πήγαινες στο - δεν γινόταν τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα συστήματα της κοσμοτε στην καρτοκινητη πάσχουν πότε υπέρ και πότε κατά του συνδρομητή.Μου έχει τύχει να βάλω 10€ κάρτα σε 2 5αρες μέσω χρεωστικής από την wu app και ενώ ήρθε κανονικά η απόδειξη στο μέιλ μου,το υπόλοιπο δεν αυξήθηκε.Περιμενα γύρω στα δέκα λεπτά μπας και κόλλησε και έρθει και μετά αφού δεν γινόταν κατι,τηλεφώνησα στην εξυπηρέτηση.Επειτα από 15' αναμονής μίλησα με μία υπάλληλο που μου είπε ότι λόγω συστημικού λάθους,δεν εμφανίστηκαν τα χρήματα.Μετα από μία ωρα εμφανίστηκαν κανονικά τα 8.93€ ήρθε και το reload it.Αγοραζω τα πακέτα που ήθελα και μετά από 15' περίπου μου ξαναήρθε νέο υπόλοιπο +8.93€ και 2ο reload it.Εννοειται πως δεν τους τηλεφώνησα να παραπονεθω !!

 

Sent from my Le X626 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει εγώ θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι θα συμβεί και ευελπιστώ πως θα λυθεί αυτό :) Θα επανέλθω με νέα. Καλή χρονιά και πάλι σε όλους!
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν κανω επεκταση υπολοιπου 3ευρω και 1 εχω να μπορω να στειλω 2ευρω σε αλλο αριθμο μου η δεν αφηνει το συστημα??

Φυσικά, θα μπορούσε μάλιστα αν περίσσευε ποσό ≥€1,4<€2 -εφόσον βεβαίως πληρείται & η 2ⁿ προϋπόθεση της 2ⁿˢ σημείωσης- να βγάλεις & 2º €2 —μα υπάρχει & η 1ⁿ…

πιστευω πως δεν θα σε αφησει,γιατι ειναι δανεικά. Το μόνο που αναφέρει στην σελιδα της υπηρεσιας ειναι

"Ο αρχικός χρόνος ομιλίας καθώς και ο χρόνος ομιλίας που προέρχεται από προσφορές δεν μεταφέρεται."

Μόνον το περί προσφορών φαίνεται να ισχύει όντως· τ' αρχικό απεδείχθη ευτυχώς «γράμμα κενό»:secret:

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους!!!!!!!!!!! εχω διαθεσιμα sms και λεπτα απο την χριστουγενιατικη προσφορα και θελω mb!

ΔΙΝΩ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ SMS .στειλτε pm

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με εξελίξεις . Μίλησα με έναν στο 13888 και μου είπε ότι δεν μπορεί να το διαγράψει το υπόλοιπο μπορώ άμα θέλω να το κάνω καρτοσυμβόλαιο φοιτητικό που είναι 16.8€ τον μήνα και θα έχω λέει έτσι καλύτερες παροχές κτλπα κτλπα. ( Τα δωρεάν πακέτα μου ενεργοποιούνται κανονικά επίσης ) Αυτό που ξέχασα να ρωτήσω είναι αν με τις κάρτες ανανεώσεις θα μου έρχονται οι κωδικοί reload it κτλπα.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με εξελίξεις . Μίλησα με έναν στο 13888 και μου είπε ότι δεν μπορεί να το διαγράψει το υπόλοιπο μπορώ άμα θέλω να το κάνω καρτοσυμβόλαιο φοιτητικό που είναι 16.8€ τον μήνα και θα έχω λέει έτσι καλύτερες παροχές κτλπα κτλπα. ( Τα δωρεάν πακέτα μου ενεργοποιούνται κανονικά επίσης ) Αυτό που ξέχασα να ρωτήσω είναι αν με τις κάρτες ανανεώσεις θα μου έρχονται οι κωδικοί reload it κτλπα.

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Προσωπικά δεν γνωρίζω αν θα έχεις Reload It στο φοιτητικό Καρτοσυμβόλαιο, αλλά το θεωρώ εξαιρετική επιλογή. Έχει πάρα πολύ δυνατές και οικονομικές παροχές το Φοιτητικό Καρτοσυμβόλαιο της Cosmote.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με εξελίξεις . Μίλησα με έναν στο 13888 και μου είπε ότι δεν μπορεί να το διαγράψει το υπόλοιπο μπορώ άμα θέλω να το κάνω καρτοσυμβόλαιο φοιτητικό που είναι 16.8€ τον μήνα και θα έχω λέει έτσι καλύτερες παροχές κτλπα κτλπα. ( Τα δωρεάν πακέτα μου ενεργοποιούνται κανονικά επίσης ) Αυτό που ξέχασα να ρωτήσω είναι αν με τις κάρτες ανανεώσεις θα μου έρχονται οι κωδικοί reload it κτλπα.

 

Ελεος πέτυχες σε υπάλληλο που απλά θέλει να σε βάλει να υπογράψεις συμβόλαιο.Αλήθεια όλοι έτσι ειναι..?Θα μπορούσε απλα να σου πει οτι δεν γίνεται(αν και θέλω να πιστεύω ότι γίνεται).Πάντως αν κάνεις καρτοσυμβολαιο οχι,δεν θα ρχεται Reload it κωδικός.

Link to comment
Share on other sites

ξανατηλεφώνησε σε άλλον υπάλληλο και επέμεινε να καταγράψει το τεχνικό πρόβλημα. Δεν επιτρέπεται αρνητικό υπόλοιπο σε καρτοκινητό.
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλάβει. Εστειλε παραπάνω sms από όσα είχε στο πακέτο?και αρχισε να χρεώνεται από το υπόλοιπο? Δεν θα έπρεπε να λάβει ειδοποίηση οτι τέλειωσαν τα sms?

Αυτό με το καρτοσυμβόλαιο απαράδεκτο και πρωτάκουστο. Φυσικά ούτε reloadit ούτε τα ίδια πακέτα θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

ξανατηλεφώνησε σε άλλον υπάλληλο και επέμεινε να καταγράψει το τεχνικό πρόβλημα. Δεν επιτρέπεται αρνητικό υπόλοιπο σε καρτοκινητό.

 

Επιτρεπεται,ειδικα στην Cosmote.Εγω εχω σε Vodafone Cu,αρνητικο υπολοιπο αυτη τη στιγμη και χρησιμοποιω κανονικα πακετα ομιλιας και bonus που δινουν mb.Και στην κοσμοτε το ιδιο ισχυει.Αλλα δεν ειναι λογικο να σε χρεωνει -45€ υπολοιπο.Εκτος πακετου ηταν τα sms,0,25€ ανα sms ειναι.Και αν σταλθηκε σαν διπλο,εαν εχει κινητο,ειδικα κανενα samsung που στελνει 70 χαρακτηρες ανα sms και οχι 160 οπως τα iPhone και αλλα Android τηλεφωνα ειναι ευκολο να χρεωθει 50 λεπτα το sms.

Οσο για το συμβολαιο,και αυτο δεν εχει οριο χρησης εκτος παγιου εκτος αν ειναι καρτοσυμβολαιο.Καθαρα του εκαναν προταση για να τον δεσμευσουν για 24 μηνες.Και αν δεν πληρωσεις ενα μηνα,μετα ερχεται διπλος ο λογαριασμος του επομενου.

Αν δεν πληρωσεις τον δευτερο σου κανουν ολικη φραγη κλησεων.Το ξερω απο την γιαγια μου που ειχε κανει συμβολαιο παλια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επανέρχομαι με εξελίξεις . Μίλησα με έναν στο 13888 και μου είπε ότι δεν μπορεί να το διαγράψει το υπόλοιπο μπορώ άμα θέλω να το κάνω καρτοσυμβόλαιο φοιτητικό που είναι 16.8€ τον μήνα και θα έχω λέει έτσι καλύτερες παροχές κτλπα κτλπα. ( Τα δωρεάν πακέτα μου ενεργοποιούνται κανονικά επίσης ) Αυτό που ξέχασα να ρωτήσω είναι αν με τις κάρτες ανανεώσεις θα μου έρχονται οι κωδικοί reload it κτλπα.

 

Αν εχεις φοιτητικη ιδιοτητα αξιζει,αλλα γιατι να χαλασεις το φοιτητικο σου καρτοκινητο το οποιο δεν το κοβουν αν ληξει το πασο.Δευτερον,μπορεις να δινεις 17€ καθε μηνα με δεσμευση 2 χρονια;Και μετα αν παρεις επιδοτηση δεν μπορεις να φυγεις μετα την ληξη του συμβολαιου.Αλλα και αν δεν παρεις επιδοτηση,οσοι διεκοψαν συμβολαια λογω αυξησεων ετρεχαν να βρουν το δικιο τους με καταγγελιες στην ΕΕΤΤ για να το διακοψουν και να πανε σε καρτοκινητο.

Και επειδη τα 45€ ειναι πολλα,πανε σε ενα καταστημα και ζητα να διαγραφουν.Αλλιως αλλαξε νουμερο και τελειωνει η υποθεση.

Για μενα η Cosmote,με τις νεες αλλαγες και την εξυπερετηση της ειναι απλα απαραδεκτη.Ο μονος λογος που εχει ακομα πελατες στην καρτοκινητη ειναι η πανελλαδικη καλυψη,στην οποια στην Βορεια Ελλαδα εδω και χρονια ηταν ανεκαθεν μπροστα ειδικα σε ταχυτητες.Αν και φετος βλεπω να εχει ανταγωνισμο στην καλυψη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με εξελίξεις . Μίλησα με έναν στο 13888 και μου είπε ότι δεν μπορεί να το διαγράψει το υπόλοιπο μπορώ άμα θέλω να το κάνω καρτοσυμβόλαιο φοιτητικό που είναι 16.8€ τον μήνα και θα έχω λέει έτσι καλύτερες παροχές κτλπα κτλπα. ( Τα δωρεάν πακέτα μου ενεργοποιούνται κανονικά επίσης ) Αυτό που ξέχασα να ρωτήσω είναι αν με τις κάρτες ανανεώσεις θα μου έρχονται οι κωδικοί reload it κτλπα.

 

Δε σου είπε μόνο ΑΝ το -45€ θα "μεταφερθεί" κ στο συμβόλαιο {έτσι λέγεται...κ ΑΣ αφήσουν τα "καρτο..."}.

 

Το μόνο σίγουρο για τον συγκεκριμένο , το παραπάνω υπογραμμισμένο.

Το μόνο σίγουρο ότι ενδιαφέρει τον συγκεκριμένο: Αυτό που σου πρότεινε...

 

Απίστευτα πράματα: Και μετά να τα δικαιολογούμε (προηγούμενο post): "Επιτρέπεται...."...Τί να πεις;

 

ΑΝ τελικά δε στο μηδενίσουν,

Αφού το ψάξεις ΑΝ όντως δεν είχες ενεργό πακέτο sms τη χρονική στιγμή που τα έστειλες,

 

ΝΑ μην ξαναχρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο αριθμό

Και πάρε άλλο αριθμό.

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε λίγο γιατί μας τα λεει μπερδεμένα.

Αν κατάλαβα καλά, είχε αγορασμένο πακέτο που δίνει 1200 sms από το οποίο είχε υπόλοιπο, επάρκες για να σταλούν 92 sms ή 92x2=184 στην περίπτωση που ήταν μεγάλο το μήνυμα και χρεωνόταν διπλό.

Σωστά μέχρι εδώ TillValhalla? Τα επιβεβαιώνεις;

Από τη στιγμή που είχες υπόλοιπο SMS έπρεπε να "τραβήξει" από εκεί και όχι από το χρηματικό υπόλοιπο που είχε.

Άρα είναι συστημικό λάθος της cosmote και οφείλει να το διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε λίγο γιατί μας τα λεει μπερδεμένα.

Αν κατάλαβα καλά, είχε αγορασμένο πακέτο που δίνει 1200 sms από το οποίο είχε υπόλοιπο, επάρκες για να σταλούν 92 sms ή 92x2=184 στην περίπτωση που ήταν μεγάλο το μήνυμα και χρεωνόταν διπλό.

Σωστά μέχρι εδώ TillValhalla? Τα επιβεβαιώνεις;

Από τη στιγμή που είχες υπόλοιπο SMS έπρεπε να "τραβήξει" από εκεί και όχι από το χρηματικό υπόλοιπο που είχε.

Άρα είναι συστημικό λάθος της cosmote και οφείλει να το διορθώσει.

 

Το πιο πιθανό να του είχε λήξει το πακέτο όταν τα έστειλε: Γνωστό αυτό το "χαρακτηριστικό" των πελατών κινητής, μη τα ξαναλέω....

 

Το θέμα είναι γιατί τόσα χρόνια η C-Ote αφήνει αυτό το "χαρακτηριστικό" στην αποστολή sms της (δλδ να χρεώνονται στην κάρτα μετά από 2-5 λεπτά).

 

Ο φίλος: "Όπως έστρωσε θα κοιμηθεί": ΑΣ πρόσεχε.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, θα μπορούσε μάλιστα αν περίσσευε ποσό ≥€1,4<€2 -εφόσον βεβαίως πληρείται & η 2ⁿ προϋπόθεση της 2ⁿˢ σημείωσης- να βγάλεις & 2º €2 —μα υπάρχει & η 1ⁿ…

 

Μόνον το περί προσφορών φαίνεται να ισχύει όντως· τ' αρχικό απεδείχθη ευτυχώς «γράμμα κενό»:secret:

 

Της εχω και τις 2 προυποθεσεις δηλαδη εχω ανανεωσεις 20 ευρω και ειναι κατω απο 2 ευρω το υπολοιπο.Το θεμα ειναι αν θα μπορω να τα στειλω μετα μολις μου τα δωσει.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και πακέτο να έχεις δύο με πέντε λεπτά μετά αφαιρεί τα μηνύματα που στέλνεις. Όποιος θέλει μπορεί να το δοκιμάσει.

Τώρα με υπόλοιπο μηδέν συνεχίζει να στέλνει για 5 λεπτά.

Ο φίλος είπε ότι έστειλε χρόνια πολλά σε όλες τις επαφές του. Όπως καταλαβαίνω μέσα σε δύο λεπτά είχαν φύγει 180 μηνύματα (90Χ2). Αποτέλεσμα 5 λεπτά μετά να μπει φραγή λόγω αρνητικού υπολοίπου . Αλλά το κακό έγινε.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ας ζητήσει αναλυτική κατάσταση της αρνητικής χρέωσης. Επίσης να δει πότε έληξε το πακέτο μηνυμάτων του. Υπάρχει και ή περίπτωση να σκέφτηκε "ας στείλω και όσα πάνε". Όλα παίζουν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...