Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω ξανα παιδια..

 

Καλημέρα.

Την επόμενη φορά μπορείς να βάλεις στο πακέτο των 8,5 ευρώ.

όσον αφορά τα λογιστικά , ψάχνουμε να βρούμε ένα νούμερο στο οποίο αν προσθέσουμε 12% θα μας δώσει 10 ευρώ.

Καλό είναι να έχεις ενεργοποιημένο το my internet γιατί δεν θα χρεωθείς κατά λάθος για χρήση internet.

η χρέωση των 0,75 πιθανόν να προέρχεται από κάποια κλήση που έκανες σε αριθμό που δεν έχει αστική χρέωση ή δεν ήταν κινητό.

 

α ,μαλιστα τωρα καταλαβα την εξισωση πως λογαριαζεται.και οσον αφορα την κληση,το ξεχασα ειχα κανει μια κληση προς σταθερο γουιντ στην μητερα μου,ουτε 15''.ισως να ηταν αυτο η΄και αυτο μαζι με την περιηγηση για την ανανεωση.

 

Kαταρχήν απο όσο γνωρίζω στις νέες συνδέσεις είναι ενεργοποιημένη εξαρχής η υπηρεσία του myinternet. Οπότε δε χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ για να την ενεργοποιήσεις. Οταν σου τελείωσαν τα mb και συνέχισες να κάνεις πλόηγηση με το κινητό, σου ήρθε sms ότι ξεκίνησε η ημερήσια χρέωση του internet με κόστος 0,2€/mb?

 

οχι δεν μου ηρθε κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι αν δεν ήρθε μήνυμα και έκανες την κλήση τότε εκεί οφείλεται η χρέωση. Το myinternet είναι χρήσιμο να υπάρχει για να μην χρεωνεσαι το ημερήσιο ίντερνετ όταν σου τελειώνουν τα δεδομένα

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

απορια: συμφωνω οτι κανει τοσο 8,93 αν το υπολογισουμε ετσι..γιατι ομως διαιρουμε το 10 με το 1,12 για να βγει το καθαρο ποσο? δεν θα επρεπε να υπολογισουμε οτι το 12% του 10 ειναι το 1,2.αρα 10-1,2=8,8?

 

 

Είναι το ιδιο με την αποφορολόγηση στο ΦΠΑ. Το ποσοστό του φορου είναι επι του καθαρού ποσού, οχι επι του τελικού.

 

Δηλαδή 8,93ε χρονου ομιλιας ουσιαστικά αγοραζεις συν 12%*8,93ε=1,07ε ο φόρος, πληρώνεις 8,93*1,12= 10ε τελικο ποσό.

 

Η διαίρεση του 10/1,12 ουσιαστικά ειναι η αντίστροφη πράξη της προηγούμενης.

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Είναι το ιδιο με την αποφορολόγηση στο ΦΠΑ. Το ποσοστό του φορου είναι επι του καθαρού ποσού, οχι επι του τελικού.

 

Δηλαδή 8,93ε χρονου ομιλιας ουσιαστικά αγοραζεις συν 12%*8,93ε=1,07ε ο φόρος, πληρώνεις 8,93*1,12= 10ε τελικο ποσό.

 

Η διαίρεση του 10/1,12 ουσιαστικά ειναι η αντίστροφη πράξη της προηγούμενης.

 

ναι ευχαριστω το καταλαβα ηδη απο τον προηγουμενο αλλα πολυ διαφωτιστικη και η δικη σου αναλυση.εγω το πηγα ορθοδοξα οπως συνηθως γινεται στις εκπτωσεις και αγορες. λογιστικα ..:mad:

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας:)διαβασα ενα μηνυμα χθες μπαινοντας στην εφαρμογη whats up που ελεγε οτι και μεσα απο εκει πλεον θα μπορω δωρεαν να ανανεωνω χωρις χρεωση.νομιζω οτι αυτο διαβασα και μου ζητησε αποδοχη των ορων.ειναι το ιδιο πραγμα πλεον και μηπως δεν χρειαζεται αλλο η υπηρεσια ΜΙ?

 

αυτο τελικα ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρέθεσες ισχύει ,

αλλά όταν είσαι με δεδομένο από το κινητό και ανοίξεις το ίντερνετ για να μπεις στην εφαρμογή του what's up , θα συνδεθούν και κάποιες άλλες εφαρμογές στο ίντερνετ.

οπότε μπορεί να χρεωθείς αν δεν έχεις το my internet.

Link to comment
Share on other sites

το my internet αποτι καταλαβα και ειδα ψαχνοντας ειναι μια υπηρεσια που απλως σε πληροφορει ποσα δεδομενα απο το προγραμμα σου σου απομενουν ωστε οταν τελειωσουν αποτομα ,τα φας ,να μην ξοδεψεις απο το υπολοιπο των χρηματων εκτος προγραματος.σωστα η' κανει και αλλα πραγματα?

 

το whats up οταν αποσυνδεθηκα και ξαναμπηκα,και τωρα δλδ. αν το κανω,μου βγαζει ενα μυνημα οτι μπορω να περιηγηθω μεσα στην εφαρμογη και να την χρησιμοποιησω χωρις δεδομενα και χωρις χρεωση.οπως και εκανα χθες.αν τωρα για να συνδεθω απο την εφαρμογη μεσα που ημουν και επελεγα προγραμμα τηλεφωνιας στο περιβαλλον τραπεζας μετα -μεσω του wifi του ρουτερ μου(καθοτι δεδομενα γιοκ)- και μου χρεωσε αυτην την περιηγηση ,τα 2-3 λεπτα μεσα στην τραπεζα ωσπου να βαλω την χρεωστικη με 1 ευρω τοτε μπορει.εσεις θα μου πειτε αν ειναι ετσι.αν ειναι τοσο η χρεωση και προκυπτει απο αυτην την χρηση.

δλδ. δεν χρεωθηκα που ημουν μεσα στην εφαρμογη whats up αλλα μονο οταν πηγα στο περιβαλλον τραπεζας για να βαλω χρεωστικη και να πληρωσω.ειναι ετσι?

 

γιατι το τηεφωνο που εκανα στο γουιντ σταθερο της μητερας μου ειναι 6''.η χρεωση για τετοια κληση συμφωνα με τιμοκαταλογο ειναι :Εθνικές Κλήσεις

0,0124 €/δευτ..1 ευρω για 6'' μαυτην την χρεωση δεν βγαινει.δεν νομιζω να χρεωθηκα απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Το myinternet σταματάει το ίντερνετ όταν δεν έχεις πακέτο ίντερνετ , ή όταν τελειώσει το πακέτο ίντερνετ που αγόρασες και σου έρχεται σμσ που γράφει ότι δεν έχεις ίντερνετ και να αγοράσεις πακέτο. Κόφτης είναι, για να μην χρεωθείς.
Link to comment
Share on other sites

Εθνικές Κλήσεις

0,0124 €/δευτ.. Χρέωση ανά λεπτό.

Χρέωση ανά λεπτό! αυτο δεν το ειδα..

οκ,αρα αυτο ειναι,ακριβως.

οποτε λυσαμε ολες τις αποριες και βρηκαμε τους λογαριασμους,ευχαριστω!

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

έκανα στις 30 Μαρτίου αίτηση φορητότητας από την Q σε whatsup.

με κούριερ ήρθε η κάρτα υπέγραψα όλα τα έγγραφα και έστειλα και την ταυτότητα μου.

στις 16 Απριλίου μου ζητήθηκε ξανά η ταυτότητα την οποία και έστειλα ξανά.

στις 20/4 μου είπαν πως θα ενεργοποιηθεί στις 23 μέσα στην ημέρα.

στις 24 μου είπαν πως θα ενεργοποιηθεί στις 30 του μηνός καθώς περιμένουν τις ημέρες υπαναχώρησης (ΣΕ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΗ)

σήμερα έλαβα μήνυμα πως η αίτηση ακύρωσης της φορητότητας ολοκληρώθηκε.

στην προσπάθεια επικοινωνίας μου μαζί τους, 13888, και μετά από αναμονή 28 λεπτών, έκλεισε η γραμμή δίχως να προλάβω να μάθω ποιος έδωσε εντολή για ακύρωση της φορητότητας καθώς δεν το έκανα εγώ.

έχουν περάσει άλλα τριάντα λεπτά χωρίς να προσπαθήσει κάποιος από το 13888 να επικοινωνήσει μαζί μου.

τι μπορεί να έχει γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να στείλεις e-mail ή μήνυμα στο messenger της what's up στο φεισμπουκ να έχεις και γραπτώς αυτά που θα σου πουν.

Ολα αυτά εάν σε νοιάζει να έχεις το ίδιο νούμερο. Αλλιώς μπορείς να πάρεις νέο νούμερο πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Και τα παιδιά μας θέλουν δεκάδες GB, το wifi σέρνεται για τα σύγχρονα μαθήματά τους σε webex, skype ...

Τα δίκτυα κινητής έχουν πολύ καλύτερο internet σε κάποιες περιοχές οπότε ...

 

Πάντως webex, σχολικό δίκτυο, κ.α. έχουν δωρεάν δεδομένα από όλους τους παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

έκανα στις 30 Μαρτίου αίτηση φορητότητας από την Q σε whatsup.

με κούριερ ήρθε η κάρτα υπέγραψα όλα τα έγγραφα και έστειλα και την ταυτότητα μου.

στις 16 Απριλίου μου ζητήθηκε ξανά η ταυτότητα την οποία και έστειλα ξανά.

στις 20/4 μου είπαν πως θα ενεργοποιηθεί στις 23 μέσα στην ημέρα.

στις 24 μου είπαν πως θα ενεργοποιηθεί στις 30 του μηνός καθώς περιμένουν τις ημέρες υπαναχώρησης (ΣΕ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΗ)

σήμερα έλαβα μήνυμα πως η αίτηση ακύρωσης της φορητότητας ολοκληρώθηκε.

στην προσπάθεια επικοινωνίας μου μαζί τους, 13888, και μετά από αναμονή 28 λεπτών, έκλεισε η γραμμή δίχως να προλάβω να μάθω ποιος έδωσε εντολή για ακύρωση της φορητότητας καθώς δεν το έκανα εγώ.

έχουν περάσει άλλα τριάντα λεπτά χωρίς να προσπαθήσει κάποιος από το 13888 να επικοινωνήσει μαζί μου.

τι μπορεί να έχει γίνει;

 

 

Αυτό μόνο ο Θεός και στο 11888 μπορούν να στο πούν.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

έκανα στις 30 Μαρτίου αίτηση φορητότητας από την Q σε whatsup.

με κούριερ ήρθε η κάρτα υπέγραψα όλα τα έγγραφα και έστειλα και την ταυτότητα μου.

στις 16 Απριλίου μου ζητήθηκε ξανά η ταυτότητα την οποία και έστειλα ξανά.

στις 20/4 μου είπαν πως θα ενεργοποιηθεί στις 23 μέσα στην ημέρα.

στις 24 μου είπαν πως θα ενεργοποιηθεί στις 30 του μηνός καθώς περιμένουν τις ημέρες υπαναχώρησης (ΣΕ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΗ)

σήμερα έλαβα μήνυμα πως η αίτηση ακύρωσης της φορητότητας ολοκληρώθηκε.

στην προσπάθεια επικοινωνίας μου μαζί τους, 13888, και μετά από αναμονή 28 λεπτών, έκλεισε η γραμμή δίχως να προλάβω να μάθω ποιος έδωσε εντολή για ακύρωση της φορητότητας καθώς δεν το έκανα εγώ.

έχουν περάσει άλλα τριάντα λεπτά χωρίς να προσπαθήσει κάποιος από το 13888 να επικοινωνήσει μαζί μου.

τι μπορεί να έχει γίνει;

 

 

Και σε εμένα από Vodafone σε cosmote για καρτοκινητο ήρθε το sms για ακύρωση αλλά η φορητότητα έγινε κανονικά .

 

Θα σου έλεγα να περιμένεις να δεις τι θα γίνει 30 του μήνα .

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αφού μίλησα άλλη μια ώρα με το 13888 με διαβεβαίωσε ο τελευταίος εκπρόσωπος πως ισχύει κανονικά η φορητότητα και να μην ανησυχώ.

κάθε επικοινωνία και μια διαφορετική ερμηνεία, εξήγηση, απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως webex, σχολικό δίκτυο, κ.α. έχουν δωρεάν δεδομένα από όλους τους παρόχους.

 

Το skype,zoom και πολλά άλλα δεν έχουν.

Εδώ είναι η λίστα

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/317884_ex-apostaseos-ekpaideysi-dorean-prosbasi-apo-kinita-se

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα ενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός μου whataup μετά από διακοπή συμβολαιου στην cosmote. Έχω σταθερό τηλέφωνο στην cosmote και έχω και cosmote id. Όταν όμως προσπαθώ να συνδεθώ στην εφαρμογή whatsup μου λέει ότι δε μπορεί να συνδεθεί με αποτέλεσμα να μην μπορώ να αποθηκευσω τα στοιχεία μου και την πιστωτική κάρτα για ανανέωση του χρόνου ομιλίας και να πρέπει να τη βάζω χειροκίνητα κάθε φορά. Στα στοιχεία μου εμφανίζει μόνο τον αριθμό του κινητού μου και τίποτα άλλο. Πώς μπορώ να συνδεθώ και να φαίνεται το ονοματεπώνυμο μου και να αποθηκευτεί και η πιστωτική μου κάρτα; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα ενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός μου whataup μετά από διακοπή συμβολαιου στην cosmote. Έχω σταθερό τηλέφωνο στην cosmote και έχω και cosmote id. Όταν όμως προσπαθώ να συνδεθώ στην εφαρμογή whatsup μου λέει ότι δε μπορεί να συνδεθεί με αποτέλεσμα να μην μπορώ να αποθηκευσω τα στοιχεία μου και την πιστωτική κάρτα για ανανέωση του χρόνου ομιλίας και να πρέπει να τη βάζω χειροκίνητα κάθε φορά. Στα στοιχεία μου εμφανίζει μόνο τον αριθμό του κινητού μου και τίποτα άλλο. Πώς μπορώ να συνδεθώ και να φαίνεται το ονοματεπώνυμο μου και να αποθηκευτεί και η πιστωτική μου κάρτα; Ευχαριστώ!

 

Χρειάζονται 24 ώρες μετά την αλλαγή για να ενημερωθεί το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δίνουν κάτι έξτρα αν η ανανέωση του καρτοκινητού WU γίνει μέσω app WU/cosmote?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Πλέον όχι, μέχρι τις 20/4 έδινε 15gb για 15 μέρες και μέχρι πριν λίγες μέρες έδινε και 3600 πόντους για το box delivery app.
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται 24 ώρες μετά την αλλαγή για να ενημερωθεί το σύστημα.

Ευχαριστώ! Έπρεπε να περάσουν 24 ώρες τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...