Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το cosmote 20 απεριόριστα παλιό (1500' + 1500sms προς cosmote, 30' + 30sms προς όλους και 60ΜΒ internet) για το οποίο η σύνδεση έχει λήξει εδώ και κάτι χρόνια και πληρώνω euro24.08/μήνα. Η μηνιαία χρήση που κάνω κάτα μέσο όρο είναι περίπου 500-600' προς csosmote, 15-20' προς άλλους, 600-700 μηνύματα προς cosmote και δεν ξεπερνω ποτε το όριο των MΒ, αν και θα επιθυμουσα να εχω καμια 200-300 για περισσότερη ελευθερία.

Από αυτα που διαβάζω μάλλον πληρώνω πάρα πολλά πλέον για τις υπηρεσίες που έχω και μάλλον θα έπρεπε να το γυρίσω σε κάρτα. Δεδομένου οτι η Cosmote μου έχει βγάλει την ψυχή με το σήμα στο σπίτι και γενικότερα στην περιοχή που μένω (Αθήνα),σκέφτομαι να κάνω αίτημα φορητότητας σε q-card μήπως πετύχω καλύτερη τιμή από cosmote. Στη χειρότερη σκέφτομαι έτσι και δεν μου κάνουν αντιπρόταση να παραμείνω στην Q αναγκαστικά για ένα τρίμηνο (νομίζω) και μετα να ξαναγυρίσω στην cosmote με την προυπόθεση οτι θα πάρω καλύτερή τιμή απά την τωρινή. Αξίζει η παραπάνω διαδικασία η να μεταφερθώ απευθείας σε καρτοκινητο κάνοντας διακοπή συμβολαίου; Επίσης αν κάνω αίτηση φορητότητας στην Q δεν θα χρειαστεί να πληρώσω τα euro10 για την ενεργοποιηση της κάρτας;

 

Εχεις πμ..

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ μια επιδότηση από πρόγραμμα συμβολαίου κοσμοτε να την χρησιμοποίησω σε αγορά π.χ. ενός παιχνιδιού από το Γερμανο; Να ανανέωσω το συμβολαίο και αντι για συσκευή να πάρω ένα παιχνίδι για ps4 και να βαλω την διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ μια επιδότηση από πρόγραμμα συμβολαίου κοσμοτε να την χρησιμοποίησω σε αγορά π.χ. ενός παιχνιδιού από το Γερμανο; Να ανανέωσω το συμβολαίο και αντι για συσκευή να πάρω ένα παιχνίδι για ps4 και να βαλω την διαφορά.

 

Φαντάζομαι πως ναι. Αν όχι κάνε το ίδιο στο πλαίσιο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν το συμβολαιο με μηδενικο παγιο στην Cosmote προσφερει κανονικα περιαγωγη αλλα και αναγνωριση κλησης οταν εισαι σε Roaming ?(αντιθετα με τα καρτοκινητα που δεν εχουν αναγνωριση κλησης στο εξωτερικο)

Επισης γνωριζει κανεις αν στο μηδενικο παγιο μπορει καθε μηνα να προσθετει πακετα ομιλιας η ιντερνετ αναλογα με την αναγκη του η δεν ειναι εφικτο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! ειχα το φοιτητικο με τα 10 ευρω καρτα που βαζεις το μηνα και σου δινει 600' και 600ΜΒ ! και το αλλαξα το εκανα μαζι με τους γονοις μου οικογενειακο και το δικο μου το εκανα καρτοσυμβολαιο φοιτητικο! με 14 ευρω εχω 1500' προς what's up 500' προς ολους 2GB internet και 100 ΣΜΣ προς εθνικα δικτυα ! και μου μενει 1 ευρω μεσα! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι γιατι δεν με δουλευει πλεον το προγραμμα στο android what's up https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.cosmote.whatsup ; μου βγαζει μνμ δεν μπορουμε να επιβεβαιωσουμε τον αριθμο σου
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι what's up πλέον.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι what's up πλέον.

 

οποτε το προγραμμα να τα βλεπω αναλυτικα το ξεχναω δλδ! δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το συμβόλαιο μου λήγει σε ένα μήνα και σκέφτομαι να προχωρήσω σε φορητότητα για να πετύχω καλύτερη τιμή. διάβασα παραπάνω ότι η φορητότητα γίνεται σε μια μέρα. αν δεν προλαβω να ακυρώσω μέσα στην μέρα υπάρχει επιστροφή από την άλλη εταιρεία? αν κάνω φορητότητα για κάρτα πχ vodafone, θα γνωρίζει η cosmote ότι πάω σε κάρτα Και όχι σε συμβόλαιο Έτσι ώστε να πιέσω για καλύτερη τιμή και να μην μπλέξω με συμβόλαιο?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το συμβόλαιο μου λήγει σε ένα μήνα και σκέφτομαι να προχωρήσω σε φορητότητα για να πετύχω καλύτερη τιμή. διάβασα παραπάνω ότι η φορητότητα γίνεται σε μια μέρα. αν δεν προλαβω να ακυρώσω μέσα στην μέρα υπάρχει επιστροφή από την άλλη εταιρεία? αν κάνω φορητότητα για κάρτα πχ vodafone, θα γνωρίζει η cosmote ότι πάω σε κάρτα Και όχι σε συμβόλαιο Έτσι ώστε να πιέσω για καλύτερη τιμή και να μην μπλέξω με συμβόλαιο?

 

Σε μένα, που έκανα ακριβώς το ίδιο, δεν κατάλαβε τίποτα. Ίσα ίσα με ρώτησαν κιόλας τι πρόγραμμα έκανα. Το πιθανότερο λοιπόν, να μην έχουν εικόνα των ενεργειών που κάνεις.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η σειρά μου να φτάνει στο τέλος του το συμβόλαιο και με πήραν τηλέφωνο να ανανεώσω. Έχω οικογενειακό, 3 νούμερα cosmote plus 25, και ένα cosmote plus 45. Μέχρι τώρα ο λογαριασμός ήταν 52€ και τώρα μου τον βγάζουν 66. Νομίζω καλά είναι πάλι. Λέτε να τους πιέσω να το κατεβάσουν στην προηγούμενη προσφορά η άδικος κόπος?

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η σειρά μου να φτάνει στο τέλος του το συμβόλαιο και με πήραν τηλέφωνο να ανανεώσω. Έχω οικογενειακό, 3 νούμερα cosmote plus 25, και ένα cosmote plus 45. Μέχρι τώρα ο λογαριασμός ήταν 52€ και τώρα μου τον βγάζουν 66. Νομίζω καλά είναι πάλι. Λέτε να τους πιέσω να το κατεβάσουν στην προηγούμενη προσφορά η άδικος κόπος?

 

Νίκος

Αν δεν δεχθουν φυηε!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα, που έκανα ακριβώς το ίδιο, δεν κατάλαβε τίποτα. Ίσα ίσα με ρώτησαν κιόλας τι πρόγραμμα έκανα. Το πιθανότερο λοιπόν, να μην έχουν εικόνα των ενεργειών που κάνεις.

 

Επιβεβαιώνω κι εγώ.

Δεν έχουν εικόνα, θα σε ρωτήσουν όμως τι σου προσφέρει η Βόντα, οπότε τσέκαρε και τα θέματα της Βόντα να δεις τι παίζει από τις εκεί προσφορές.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα μία βοήθεια μιας και σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιο που έχω στην Cosmote.

 

Συγκεκριμένα , έχω οικογενειακό πακέτο με 2 προγράμματα Cosmote 35 σε τελική τιμή 31ευρώ. Η προσφορά αυτή λήγει στις 16Οκτωβρίου. Μιας και αυτά είναι τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω αυτή την εποχή για κινητά , θα ηθελα να με βοηθήσετε να "καταστρώσω" τα πλάνα μου.

 

Από την εμπειρία μου , μόνο με πίεση με φορητότητα κερδίζεις κάτι. Αλλά κινδυνεύεις να την πατήσεις αν δεν πάρεις αντιπροσφορά.

Έτσι :

 

α) Αν έχω καταλάβει καλά , θα πρέπει να κάνω αίτηση φορητότητας στις 13-14 Οκτωβρίου , έτσι ώστε ούτε πρόστιμο να πληρώσω στην Cosmote για πρόωρη αποδέσμευση αλλά ούτε και να πληρώσω αυξημένα πάγια έστω και για λίγε μέρες , μιας που η φορητότητα παίρνει 2-3 μέρες. Σωστά ;

 

β) Έχει σημασία αν κάνω φορητότητα προς Wind ή Vodafone , για πιο "γενναία" ανταπάντηση της Cosmote ;

 

γ) Είναι καλή λύση να κάνω φορητότητα προς καρτοκινητό , έτσι ώστε να μην έχω πρόβλημα αν δεν που κάνει αντιπροσφορά η Cosmote και στη συνέχεια να το ψαξω μήπως βγει μια καλύτερη προφορά ;

 

δ) Είναι καλύτερα να κάνω φορητότητα online , έτσι να μην δεσμευτώ με την κάρτα sim πριν την απάντηση της Cosmote ; Την τελευταία φορά που έκανα φορητότητα σε κατάστημα και υπέγραψα και πήρα την sim , παραλίγο να μην με αφήσει η Wind να ξαναγυρίσω στην Cosmote.

 

ε) Έχετε κάποια καλύτερη ιδέα ;

 

Ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσει σας , μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπογράψω μια νέα εταιρική σύνδεση με 3 γραμμές (3 είναι το minimum). Επειδή την τρίτη γραμμή δεν τη χρειάζομαι, η Cosmote μου είπε ότι την επόμενη ημέρα από την ενεργοποίηση, μπορώ να την κόψω (είχα κάνει το ίδιο στη Wind, πρακτικά εκεί δεν πήρα ποτέ 3η γραμμή). Ισχύει αυτό ή θα παντρευτώ μια γραμμή που δε χρειάζομαι και θα πληρώνω κερατιάτικα για 18 μήνες; Γενικότερα, για το θέμα άκουσα 3 διαφορετικές απόψεις. Ο Γερμανός μου είπε ότι θα πρέπει υποχρεωτικά να την κρατήσω 4 μήνες, υπάλληλος καταστήματος OTE μου μίλησε για 1 μήνα minimum, υπάλληλος τηλεφωνικού κέντρου Cosmote μου είχε πει και αυτός 1 μήνα κλπ...
Link to comment
Share on other sites

Θα υπογράψω μια νέα εταιρική σύνδεση με 3 γραμμές (3 είναι το minimum). Επειδή την τρίτη γραμμή δεν τη χρειάζομαι, η Cosmote μου είπε ότι την επόμενη ημέρα από την ενεργοποίηση, μπορώ να την κόψω (είχα κάνει το ίδιο στη Wind, πρακτικά εκεί δεν πήρα ποτέ 3η γραμμή). Ισχύει αυτό ή θα παντρευτώ μια γραμμή που δε χρειάζομαι και θα πληρώνω κερατιάτικα για 18 μήνες; Γενικότερα, για το θέμα άκουσα 3 διαφορετικές απόψεις. Ο Γερμανός μου είπε ότι θα πρέπει υποχρεωτικά να την κρατήσω 4 μήνες, υπάλληλος καταστήματος OTE μου μίλησε για 1 μήνα minimum, υπάλληλος τηλεφωνικού κέντρου Cosmote μου είχε πει και αυτός 1 μήνα κλπ...

 

Δεν είναι παράλογο να ζητήσεις να είναι αποσαφηνισμένο στο συμβόλαιο που θα υπογράψεις, ή να ηχογραφήσεις τον υπάλληλο του τηλεφωνικού κέντρου που σου έδωσε την απάντηση. Βέβαια η κλήση ηχογραφείται ούτως ή άλλως, αλλά έτσι την έχεις και άμεσα διαθέσιμη.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω μετά από πόσο χρόνο μπορείς να τη διακόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά τωρα τελειώνει το 18μηνο συμβόλαιο που έχω κάνει με 2 νούμερα στο όνομα μου. Την τιμή την είχα πετύχει μεσω φορητοτητας και πηρα ενα 65ρι στα 20κατι ευρω και ενα καρτοσυμβολαιο student στα 25 ευρω. Συνολο 45 ευρω λογαριασμός. Τωρα με πηραν και μου ειπαν οτι το 65 που λήγει θα παει στα 37 ευρώ με την έκπτωση του οικογενειακου. Μπορω να κανω κατι? Η παλι πρεπει να βρω τον μπελα μου με φορητοτητες? Εντωμεταξυ δεν μπορουν να με παρουν και αλλες εταιριες για προσφορά επειδή μου είχαν προτείνει να μην επιτρέπεται.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά τωρα τελειώνει το 18μηνο συμβόλαιο που έχω κάνει με 2 νούμερα στο όνομα μου. Την τιμή την είχα πετύχει μεσω φορητοτητας και πηρα ενα 65ρι στα 20κατι ευρω και ενα καρτοσυμβολαιο student στα 25 ευρω. Συνολο 45 ευρω λογαριασμός. Τωρα με πηραν και μου ειπαν οτι το 65 που λήγει θα παει στα 37 ευρώ με την έκπτωση του οικογενειακου. Μπορω να κανω κατι? Η παλι πρεπει να βρω τον μπελα μου με φορητοτητες? Εντωμεταξυ δεν μπορουν να με παρουν και αλλες εταιριες για προσφορά επειδή μου είχαν προτείνει να μην επιτρέπεται.

 

Δυστυχώς φορητότητα. Μπορείς να ζητήσεις μετατροπή σε κάρτα, στην οποία θα σου κάνουν κάποια σχετικά προσφορά, αλλά σίγουρα λιγότερο συμφέρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου με συμβόλαιο Cosmote θα πάει για λίγες μέρες σε χώρα της ΕΕ. Υπάρχει κάποιο πακέτο για οικονομικό roaming κλήσεων και data ή μόνο data;
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω λιγο εκανα καρτοσυμβολαιο student με 14 ευρω και εχω 1500 προς what's up 500 προς ολους 2GB & 100 SMS προς εθνικα δικτυα! επειδη εχω πρωτη φορα καρτοσυμβολαιο δεν ξερω τι παιζει και αν μπορειτε να δωσετε τα φωτα σας τα ΜΒ στον επομενο μηνα που ειναι να παρω θα προσθεθουν στα υπαρχοντα αμα δεν τα τελειωσω ολα ή θα μηδενιζονται και θα ξανα πανε παλι 2GB ;;; επισης ειχα καρτα φοιτητικο και ειχα μεσα 16 ευρω το αλλαξα μου μπηκε ενα ευρω μεσα και εγιναν 17 ευρω η ερωτηση μου εδω ειναι η εξης μολις μπει ο μηνας τα λεφτα που ειχα στην καρτα θα χαθουν και θα μεινουν τα λεφτα απο το συμβολαιο η οχι θα παραμεινουν και θα αυξανονται καθε μηνα 1 ευρω που παιρνω! ελπιζω να εγινα κατανοητος συγνωμη αν σας κουρασα! Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου με συμβόλαιο Cosmote θα πάει για λίγες μέρες σε χώρα της ΕΕ. Υπάρχει κάποιο πακέτο για οικονομικό roaming κλήσεων και data ή μόνο data;

 

Επειδή μικρές διαφορές στον τρόπο χρήσης μπορεί να έχουν σημαντικές διαφορές στις χρεώσεις, καλό είναι να ρίξει μια ματιά εδώ:

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=T59&catName=Roaming_Prs_Postpaid&cat=Roaming_Prs

 

Κατά τα άλλα, οι χρεώσεις περιαγωγής χωρίς κανένα πρόγραμμα είναι πλέον αρκετά συμφέρουσες και προσωπικά τις προτιμώ. Τα δεδομένα δυστυχώς είναι ακόμα τσιμπημένα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μικρές διαφορές στον τρόπο χρήσης μπορεί να έχουν σημαντικές διαφορές στις χρεώσεις, καλό είναι να ρίξει μια ματιά εδώ:

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=T59&catName=Roaming_Prs_Postpaid&cat=Roaming_Prs

 

Κατά τα άλλα, οι χρεώσεις περιαγωγής χωρίς κανένα πρόγραμμα είναι πλέον αρκετά συμφέρουσες και προσωπικά τις προτιμώ. Τα δεδομένα δυστυχώς είναι ακόμα τσιμπημένα.

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα μία βοήθεια μιας και σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιο που έχω στην Cosmote.

 

Συγκεκριμένα , έχω οικογενειακό πακέτο με 2 προγράμματα Cosmote 35 σε τελική τιμή 31ευρώ. Η προσφορά αυτή λήγει στις 16Οκτωβρίου. Μιας και αυτά είναι τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω αυτή την εποχή για κινητά , θα ηθελα να με βοηθήσετε να "καταστρώσω" τα πλάνα μου.

 

Από την εμπειρία μου , μόνο με πίεση με φορητότητα κερδίζεις κάτι. Αλλά κινδυνεύεις να την πατήσεις αν δεν πάρεις αντιπροσφορά.

Έτσι :

 

α) Αν έχω καταλάβει καλά , θα πρέπει να κάνω αίτηση φορητότητας στις 13-14 Οκτωβρίου , έτσι ώστε ούτε πρόστιμο να πληρώσω στην Cosmote για πρόωρη αποδέσμευση αλλά ούτε και να πληρώσω αυξημένα πάγια έστω και για λίγε μέρες , μιας που η φορητότητα παίρνει 2-3 μέρες. Σωστά ;

 

β) Έχει σημασία αν κάνω φορητότητα προς Wind ή Vodafone , για πιο "γενναία" ανταπάντηση της Cosmote ;

 

γ) Είναι καλή λύση να κάνω φορητότητα προς καρτοκινητό , έτσι ώστε να μην έχω πρόβλημα αν δεν που κάνει αντιπροσφορά η Cosmote και στη συνέχεια να το ψαξω μήπως βγει μια καλύτερη προφορά ;

 

δ) Είναι καλύτερα να κάνω φορητότητα online , έτσι να μην δεσμευτώ με την κάρτα sim πριν την απάντηση της Cosmote ; Την τελευταία φορά που έκανα φορητότητα σε κατάστημα και υπέγραψα και πήρα την sim , παραλίγο να μην με αφήσει η Wind να ξαναγυρίσω στην Cosmote.

 

ε) Έχετε κάποια καλύτερη ιδέα ;

 

Ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσει σας , μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι.

 

Κάποια βοήθεια ;

Link to comment
Share on other sites

Α)Μόλις λήξει η δέσμευση γιατί αλλιώς....

Β)ΟΧΙ.

Γ)Σίγουρα θα σου κάνειι πρόταση!

Δ)Καλύτερα online για το λόγω που αναφαίρεις αλλά και για το γεγονός ότι online παίρνεις μερικές φορές καλύτερες τιμές.

Ε)Ναι να το κάνεις καρτοκινητό f2g αν έχεις καλό σήμα στην περιοχή σου ή cosmokarta.Δες εδώ τις τιμές:http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T13_20/section/COSMOKARTA_Services

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...