Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα από το site της Vodafone επέλεξα φορητότητα και επικοινωνία και με πήραν αμέσως τηλέφωνο. Μου άφησαν το Red 1 στα 38, σύνολο για δυο συνδέσεις 76 ευρώ. Περιμένω τα συμβόλαια και τις sim την Τετάρτη. Λογικά θα υπογράψω και μετά θα με πάρουν από cosmote; Εγώ θα είμαι καλυμμένος αν μου αφήσουν το 45 Plus στα 20-25 ευρώ. Αν όχι, θα πάω σε κάρτα. Αν ενεργοποιηθούν οι κάρτες sim που θα παραλάβω την Τετάρτη, δε νομίζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα όταν ζητήσω να γυρίσω πίσω σε cosmote, έτσι;

 

Όταν με καλέσουν απο cosmote για αντιπροσφορά, τι ποσό να τους πω οτι συμφώνησα με Vodafone; Μπορώ να τους πω για λιγότερα ή φαίνεται σε αυτούς το συμβόλαιο μου και τα ποσά που θα δίνω στην Vodafone;

Η Κοσμοτε θα σε πάρει όταν υπογράψεις.Όταν σε καλέσουν από κοσμοτε θα σε ρωτήσουν γιατί φεύγεις.Εσύ θα πεις ότι βρήκες καλύτερη προσφορά.Αυτοί θα σου προτίνουν κάτι καλύτερο.Αν σε ικανοποιεί το δέχεσαι και παίρνεις τη βοντα να το ακυρώσεις!Αν όχι κάνεις διαπραγμάτευση μαζί τους μέχρι να πετύχεις κάτι.Αν τελικά δεν πετυχεις κάτι που σε ικανοποιεί αφήνεις τη φορητότητα να γίνει αλλιώς την ακυρώνεις και πας κάρτα.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ικανοποιεί το δέχεσαι και παίρνεις τη βοντα να το ακυρώσεις!Αν όχι κάνεις διαπραγμάτευση μαζί τους μέχρι να πετύχεις κάτι.Αν τελικά δεν πετυχεις κάτι που σε ικανοποιεί αφήνεις τη φορητότητα να γίνει αλλιώς την ακυρώνεις και πας κάρτα.

Φιλος μου που ειναι στην κοσμοτε εκανε φορητοτητα προς βονταφον, υπογραφει, τον περνει τηλ αμεσως η κοσμοτε του κανει καλυτερη προσφορα και δεχεται, περνει τηλ σε εναν αριθμο την βονταφον για ακυρωση.

Παρολα αυτα η βονταφον δεν δεχεται να αφησει την γραμμη. Τι κανει σε αυτη την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου που ειναι στην κοσμοτε εκανε φορητοτητα προς βονταφον, υπογραφει, τον περνει τηλ αμεσως η κοσμοτε του κανει καλυτερη προσφορα και δεχεται, περνει τηλ σε εναν αριθμο την βονταφον για ακυρωση.

Παρολα αυτα η βονταφον δεν δεχεται να αφησει την γραμμη. Τι κανει σε αυτη την περιπτωση?

 

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στο Συνήγορο του Καταναλωτή και κοινοποίηση στη Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στο Συνήγορο του Καταναλωτή και κοινοποίηση στη Vodafone.

Τα εκανε και ολα οκ τελικα, εκανε την ακυρωση η vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να απενεργοποιήσω την υπηρεσία e-λογαριασμός... αλλά μου γράφει:

Παρακαλούμε επιλέξτε τη μορφή λογαριασμού που θέλετε να λαμβάνετε:

Τιμολόγιο μέσω Ταχυδρομείου https://www.cosmote.gr/content/images/LOGARIASMOS_TIMOLOGIO.jpg

Συγκεντρωτική Ανάλυση μέσω Ταχυδρομείου https://www.cosmote.gr/content/images/LOGARIASMOS_EEAX.jpg

Τι διαφορά έχουν αυτά?

Στη δεύτερη περίπτωση δηλαδή δε λαμβάνω τιμολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να απενεργοποιήσω την υπηρεσία e-λογαριασμός... αλλά μου γράφει:

Παρακαλούμε επιλέξτε τη μορφή λογαριασμού που θέλετε να λαμβάνετε:

Τιμολόγιο μέσω Ταχυδρομείου https://www.cosmote.gr/content/images/LOGARIASMOS_TIMOLOGIO.jpg

Συγκεντρωτική Ανάλυση μέσω Ταχυδρομείου https://www.cosmote.gr/content/images/LOGARIASMOS_EEAX.jpg

Τι διαφορά έχουν αυτά?

Στη δεύτερη περίπτωση δηλαδή δε λαμβάνω τιμολόγιο?

Η πρώτη επιλογή σου στέλνει απλά 1 χαρτί να πας να πληρώσεις ενώ η δεύτερη σου στέλνει παραπάνω χαρτιά τα οποία περιλαμβάνουν το χαρτί με το οποίο πληρώνεις στα καταστήματα ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ανάλυση των χρεώσεων δηλαδή πόση ώρα μίλησες,πόσα sms έστειλες και πόσα ΜΒ έστειλες καθώς και τι επιπλέον πακέτα ενεργοποίησες!Σου προτίνω την δεύτερη επιλογή.....

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη επιλογή σου στέλνει απλά 1 χαρτί να πας να πληρώσεις ενώ η δεύτερη σου στέλνει παραπάνω χαρτιά τα οποία περιλαμβάνουν το χαρτί με το οποίο πληρώνεις στα καταστήματα ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ανάλυση των χρεώσεων δηλαδή πόση ώρα μίλησες,πόσα sms έστειλες και πόσα ΜΒ έστειλες καθώς και τι επιπλέον πακέτα ενεργοποίησες!Σου προτίνω την δεύτερη επιλογή.....

 

Ok Αυτό ήθελα,ευχαριστώ φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Ok Αυτό ήθελα,ευχαριστώ φίλε!

Παρακαλώ!:):)

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν Απενεργοποιήσω την υπηρεσία e--λογαριασμός θα μπορώ να δω ανάλυση απο το my account?
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν Απενεργοποιήσω την υπηρεσία e--λογαριασμός θα μπορώ να δω ανάλυση απο το my account?

Ναι κανονικά!Αλλά νομίζω θα στην στέλνουν και με το ταχυδρομίο αν επιλέξεις την δεύτερη επιλογή.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Λήγει σε ενα φιλαράκι το συμβόλαιο (plus 65) κ πήρε τηλ να ρωτήσει τι μπορεί να του κάνουν, κ του είπαν από 41 που δίνεται σας το κάνουμε 43, αυτή είναι η προσφορά σας; ναι, κ το κλείνει, παίρνει τηλ στο τμήμα διακοπών κ του λέει γτ θέλετε να το διακόψετε κ λέει για οικονομικούς λόγους ωραία ή προσφορά που σας κάνουμε είναι 47, μα αυτή δεν είναι προσφορά, αμα θέλετε μπορείτε να φυγεται, έτσι του είπαν. Οπότε τι κάνει ρε παιδια; μου θύμισε μια φάρσα του φουσεκη που ελεγε με το καλαμπόκι:όσο μιλάς ή τιμές ανεβαινουν
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι είναι.

Αν επετρεπαν στις εταιρίες να κανουν καλες τιμές σε υφιστάμενους πελάτες κατά πάσα πιθανότητα δεν θα άλλαζε κανένας εταιρια κινητής και ετσι να μη λειτουργεί γενικότερα ο ανταγωνισμός

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω εγώ?Είχα το απεριόριστα 65 και έδινα μέχρι πρίν 2 μήνες 36 ευρώ και μου ανανέωσαν (χωρίς να κάνω φορητότητα πουθενά) σε plus 65 (2gb από 1.5 gb που είχα πρίν) στα 28 ευρώ τελική τιμή.Η κοπέλα στο κατάστημα μου λέει σίγουρα δεν πήρατε για φορητότητα?Και της εξήγησα πώς όχι γιατί δεν θυμόμουν πότε έληγε το 18μηνο και απλά πήγα να πληρώσω ενα λογαρισμό και απλά την ρώτησα πότε έληγε το συμβόλαιο μου ώστε να δλω τι και πώς θα κινηθώ....δεν χρειάστηκε το έκλεισα επιτόπου.:lol:
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Λήγει σε ενα φιλαράκι το συμβόλαιο (plus 65) κ πήρε τηλ να ρωτήσει τι μπορεί να του κάνουν, κ του είπαν από 41 που δίνεται σας το κάνουμε 43, αυτή είναι η προσφορά σας; ναι, κ το κλείνει, παίρνει τηλ στο τμήμα διακοπών κ του λέει γτ θέλετε να το διακόψετε κ λέει για οικονομικούς λόγους ωραία ή προσφορά που σας κάνουμε είναι 47, μα αυτή δεν είναι προσφορά, αμα θέλετε μπορείτε να φυγεται, έτσι του είπαν. Οπότε τι κάνει ρε παιδια; μου θύμισε μια φάρσα του φουσεκη που ελεγε με το καλαμπόκι:όσο μιλάς ή τιμές ανεβαινουν

Αίτηση φορητότητας σε wind ή vodafone(όπου βρει πιο φθηνά) και μετά θα τοιν πάρουν για διαπραγμάτευση!

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω εγώ?Είχα το απεριόριστα 65 και έδινα μέχρι πρίν 2 μήνες 36 ευρώ και μου ανανέωσαν (χωρίς να κάνω φορητότητα πουθενά) σε plus 65 (2gb από 1.5 gb που είχα πρίν) στα 28 ευρώ τελική τιμή.Η κοπέλα στο κατάστημα μου λέει σίγουρα δεν πήρατε για φορητότητα?Και της εξήγησα πώς όχι γιατί δεν θυμόμουν πότε έληγε το 18μηνο και απλά πήγα να πληρώσω ενα λογαρισμό και απλά την ρώτησα πότε έληγε το συμβόλαιο μου ώστε να δλω τι και πώς θα κινηθώ....δεν χρειάστηκε το έκλεισα επιτόπου.:lol:

 

Παίζει σημαντικό ρόλο και η κίνηση. Δεν εννοώ μόνο πόσο παραπάνω πληρώνεις, αλλά που καλείς, αν έχεις εισερχόμενες από το ίδιο ή άλλα δίκτυα...πολλά!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ηρθε μυνημα απο cote : ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ!ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΚΕΤΑ EXTRA MB ΕΩΣ 31/8, Η COSMOTE ΣΑΣ ΚΑΝΕΙΔΩΡΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 2GB!

Αρα αν καταλαβαίνω καλά...καθε περυσι και καλύτερα...μιας και φετος δεν βλέπω να έχουμε παραγματικο δωρο...

Θυμίζω πέρυσι 1,5gb δωρεαν και πρόπερσι 3gb δωρεάν...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το cosmote plus 65 εδω και ποσο καιρο..πρεπει πανω απο 2 χρονια γιατι ειχα κανει και ανανεωση.τον αυγουστο μου δινουν επιδοτηση...μπορειτε να μου πειτε ποσο περιπου θα ειναι ?απο τοτε που το εβαλα μεχρι τρ πληρωνω περιπου 60 ευρο τον μηνα.τελος μπορω να βαλω και δικα μου επιπλεον χρηματα για να αγορασω καποια ακριβωτερη σησκευη?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το cosmote plus 65 εδω και ποσο καιρο..πρεπει πανω απο 2 χρονια γιατι ειχα κανει και ανανεωση.τον αυγουστο μου δινουν επιδοτηση...μπορειτε να μου πειτε ποσο περιπου θα ειναι ?απο τοτε που το εβαλα μεχρι τρ πληρωνω περιπου 60 ευρο τον μηνα.τελος μπορω να βαλω και δικα μου επιπλεον χρηματα για να αγορασω καποια ακριβωτερη σησκευη?

 

Οι επιδοτήσεις σχεδόν ποτέ δε συμφέρουν - εάν διαιρέσεις το ποσό με τον αριθμό των μηνών συμβολαίου, σου βγαίνει σημαντικά προτιμότερο να επιλέξεις έκπτωση στο μηνιαίο πάγιο αντί για την επιδότηση. Αναλογίσου ότι οι προσφορές που θεωρούμε καλές για το plus 65 είναι κάτω από 30€. Μετα πας σε ένα σκρουτζομάγαζο και αγοράζεις όποιο κινητό θέλεις, σε τιμή χαμηλότερη από του ΟΤΕ, οπότε έχεις διπλό κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το cosmote plus 65 εδω και ποσο καιρο..πρεπει πανω απο 2 χρονια γιατι ειχα κανει και ανανεωση.τον αυγουστο μου δινουν επιδοτηση...μπορειτε να μου πειτε ποσο περιπου θα ειναι ?απο τοτε που το εβαλα μεχρι τρ πληρωνω περιπου 60 ευρο τον μηνα.τελος μπορω να βαλω και δικα μου επιπλεον χρηματα για να αγορασω καποια ακριβωτερη σησκευη?

 

Οι επιδοτησεις δε συμφερουν ποτέ από αλυσίδες όπως Cosmote/Voda/Wind/Plaisio κλπ. Αυτοί κρατάνε την τιμή μιας συσκευής ίδια με την ημέρα κυκλοφορίας της για πάνω από ένα χρόνο συνήθως. Οπότε ουσιαστικά δεν κερδίζεις τίποτα, μη σου πω χαμένος βγαίνεις. Αν είναι καλή επιδοτησούλα, αυτό που σε συμφέρει να κάνεις (και είχα κάνει κι εγώ το 2012 για να πάρω το Galaxy Nexus) είναι να βρεις σκρουτζομάγαζο που να υλοποιεί επιδοτήσεις Cosmote. Δες δηλαδή το συνολικό όφελος επιδότησης, το συνολικό όφελος από έκπτωση παγίου και αν το πρώτο είναι σημαντικά μεγαλύτερο προσπάθησε να κάνεις αυτό που σου είπα (θέλει αρκετό ψάξιμο όμως). Αλλιώς χτύπα έκπτωση παγίου και τσίμπα μια συσκευή από Skroutz.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το cosmote plus 65 εδω και ποσο καιρο..πρεπει πανω απο 2 χρονια γιατι ειχα κανει και ανανεωση.τον αυγουστο μου δινουν επιδοτηση...μπορειτε να μου πειτε ποσο περιπου θα ειναι ?απο τοτε που το εβαλα μεχρι τρ πληρωνω περιπου 60 ευρο τον μηνα.τελος μπορω να βαλω και δικα μου επιπλεον χρηματα για να αγορασω καποια ακριβωτερη σησκευη?

Εγώ λέω να κάνεις αίτηση φορητότητας ώστε να σου δώσει η κοσμοτε το ίδιο πακέτο με περίπου 35-40 ευρώ!!

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας για την ανταπόκριση. Αλλά το θέμα είναι ότι ο πατέρας μου το έχει αυτό και επειδή δεν θέλει την επιδότηση είπα να το εκμεταλευτω μωρέ χαχα. Ξέρω ότι δεν έχει θέμα να δίνει το 60αρι και τρ βαριέμαι να το εξηγώ ολόκληρη διαδικασία. Οπότε θα πάρω την επιδότηση :) . Τρ το ποσό πόσο περίπου θα είναι?? Μπορώ να βάλω και δικά μου επιπλέον χρήματα για καλύτερο ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτην την συσκευη δλδ θα μου την δωσουν? http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=67034&selectedCategoryId=93 .και αν ναι ποσο ?
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στο Συνήγορο του Καταναλωτή και κοινοποίηση στη Vodafone.

 

Τα εκανε και ολα οκ τελικα, εκανε την ακυρωση η vodafone.

 

Μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε πως ακριβως τα εκανε ολα αυτα?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε πως ακριβως τα εκανε ολα αυτα?Ευχαριστω.

 

Συνήγορος του Καταναλωτή:

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html

ΕΕΤΤ:

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT_EN/AdviceForConsumers/Information_Radio_Communications/

 

Ιδανικά γράφεις πρώτα στον πάροχο και περιμένεις απάντηση (κάνε την υποβολή από κατάστημα για να σου βάλουν σφραγίδα και ημερομηνία). Εάν απαντήσει επιλύοντας το θέμα, κανένα πρόβλημα. Εάν δεν απαντήσει εντός της νόμιμης προθεσμίας ή απαντήσει χωρίς να λύνει το πρόβλημα:

Γράφεις την καταγγελία σου στην ΕΕΤΤ και το αίτημα μεσολάβησης προς τον ΣτΚ.

Επισυνάπτεις την απάντηση του παρόχου εφόσον υπάρχει, και μετά προωθέις και τις καταγγελίες στον πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Συνήγορος του Καταναλωτή:

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html

ΕΕΤΤ:

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT_EN/AdviceForConsumers/Information_Radio_Communications/

 

Ιδανικά γράφεις πρώτα στον πάροχο και περιμένεις απάντηση (κάνε την υποβολή από κατάστημα για να σου βάλουν σφραγίδα και ημερομηνία). Εάν απαντήσει επιλύοντας το θέμα, κανένα πρόβλημα. Εάν δεν απαντήσει εντός της νόμιμης προθεσμίας ή απαντήσει χωρίς να λύνει το πρόβλημα:

Γράφεις την καταγγελία σου στην ΕΕΤΤ και το αίτημα μεσολάβησης προς τον ΣτΚ.

Επισυνάπτεις την απάντηση του παρόχου εφόσον υπάρχει, και μετά προωθέις και τις καταγγελίες στον πάροχο.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Αυριο περιμενω τον courier να υπογραψω και να μου δωσει την SIM.Οποτε αν παρω αντιπροσφορα απο cosmote να παω σε ενα καταστημα vodafone για τα περαιτερω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...