Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχουν οικονομικα προγραμματα για παντρεμενους; Εμενα με ενδιαφερει 1-2gb ιντερνετ το μηνα και 2 ωρες προς ολους.

 

Η γυναικα 500mb το μηνα, 2 ωρες προς ολους και 50-100sms προς ολους.. Υπαρχει τετοιο συνδιαστικο πακετο;

 

Για τις καρτες μας βγαινει απο 10-12 ευρω το καθενα το μηνα. Μια δεκαρα δλδ, αλλα βαζω και το φορο που προσθετει. Δλδ κοντα στα 25. Βεβαια παιρνουμε λιγοτερα απο αυτα που ζηταω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ αναγκαστικά αφού χρειάζεσαι τόσα gb πρέπει να πας σε plus65 που δίνει 2gb.

Η σύζυγος είτε σε plus 45 που δινει 800mb είτε σε προς όλους 25 ή πρς όλους 35 με την προϋπόθεση να έχει 2καρτο κινητό και να βάζει την extra sim που θα εχεις εσύ και θα σου τραβάει τα 500mb από τα 2gb τα δικά σου.

Βέβαια μιλάμε για επιπλέον χρήματα από αυτά που ξοδευες.

Ενδεικτικά μόνο το plus 65 σε οικογενειακό θα το πάρεις από φορητότητα στα 38,98 αν είσαι τώρα vodafone , 33,14 αν είσαι wind.Αν εχεις και σταθερό ΟΤΕ δικαιούσαι και επιπλέον έκπτωση στο plus65 αναλόγως με το πρόγραμμα του ΟΤΕ.Δηλαδή αν έχεις internet 24άρι ή vdsl.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν οικονομικα προγραμματα για παντρεμενους; Εμενα με ενδιαφερει 1-2gb ιντερνετ το μηνα και 2 ωρες προς ολους.

 

Η γυναικα 500mb το μηνα, 2 ωρες προς ολους και 50-100sms προς ολους.. Υπαρχει τετοιο συνδιαστικο πακετο;

 

Για τις καρτες μας βγαινει απο 10-12 ευρω το καθενα το μηνα. Μια δεκαρα δλδ, αλλα βαζω και το φορο που προσθετει. Δλδ κοντα στα 25. Βεβαια παιρνουμε λιγοτερα απο αυτα που ζηταω τωρα.

 

Το πιο οικονομικό είναι να βάλεις και τους δύο αριθμούς σε ένα ΑΦΜ, με το οικεγενειακό. Σε αυτό πετυχαίνεις τις καλύτερες εκπτώσεις. Για τόσα δεδομένα, ίσως να σε συμφέρει ένα χαμηλότερο πρόγραμμα από 65 και έξτρα δεδομένα, με κάποια πακέτα που είχαν αναφερθεί πριν μερικά μηνύματα.

Διαφορετικά, με το 65άρι μόνο έχεις πιάσει κατ' ελάχιστο τα 20€.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω vodafone red 1που λήγει σε λίγες ημέρες η 12μηνη δέσμευση.

Πήρα στη cosmote για να ρωτήσω για τα COSMOTE PLUS 45/60 και προς όλους 50 και οι τιμές που μου έκαναν είναι ίδες με του site, ενώ ανέφερα για φορητότητα.

 

Κάποια βοήθεια/συμβουλή;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω vodafone red 1που λήγει σε λίγες ημέρες η 12μηνη δέσμευση.

Πήρα στη cosmote για να ρωτήσω για τα COSMOTE PLUS 45/60 και προς όλους 50 και οι τιμές που μου έκαναν είναι ίδες με του site, ενώ ανέφερα για φορητότητα.

 

Κάποια βοήθεια/συμβουλή;

 

Ευχαριστώ

Πρέπει να κάνεις αίτηση για φορητότητα. Όχι απλώς να τους το πεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το χρόνο σου,

όμως για να κάνω αίτηση φορητότητα στη cosmote (ή wind) δεν θα πρέπει να βρω ενα πρόγραμμα που να μου το δίνουν σε καλύτερη τιμή από το site για να έχω κίνητρο να κάνω τη φορητότητα;

Link to comment
Share on other sites

To plus65 στο site το δίνουν 58,50+τέλη κινητής ενώ σε φορητότητα το δίνουν 45,86 τελική τιμή για συνδρομητές vodafone και 39,31€ τελική για συνδρομητές wind.Οπότε η τιμή είναι όντως διαφορετική από του site
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το χρόνο σου, όμως για να κάνω αίτηση φορητότητα στη cosmote (ή wind) δεν θα πρέπει να βρω ενα πρόγραμμα που να μου το δίνουν σε καλύτερη τιμή από το site για να έχω κίνητρο να κάνω τη φορητότητα;

 

Ναι φυσικά και πρέπει να βρεις ένα πρόγραμμα που να σου ταιριάζει, αλλά έχε υπόψιν σου ότι η Cosmote είναι η πιο ακριβή εταιρεία στις τιμές καταλόγου, και ρίχνει τις τιμές της ΜΟΝΟ αν εκβιαστεί με φορητότητα. Συνήθως προχωράμε σε φορητότητα για να πάρουμε καλύτερες τιμές απο τον πάροχο που είμαστε ήδη.

Εγώ δεν γνωρίζω τις ανάγκες σου, ούτε τις οικονομικές δυνατότητες σου, οπότε δεν μπορώ να προτείνω κάποιο πρόγραμμα. Αυτό όμως που θα μπορούσα να σου πω, είναι να σκεφτείς την δυνατότητα (αν δεν το κάνεις ήδη) να αγοράσεις ένα τηλέφωνο δίκαρτο, όποτε εκεί οι συνδυασμοί είναι απεριόριστοι αφού μπορείς στη μια κάρτα να έχεις ένα πρόγραμμα ίντερνετ και στην άλλη ομιλία και μηνύματα είτε σε ένα απλό συμβόλαιο είτε ως καρτοτηλέφωνο. Εγώ έτσι κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορώ να κάνω εγγραφή σο e-λογαριασμός της cosmote με plus 25 wtf!? " sdsim δεν υποστηρίζεται"
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το πιο οικονομικό είναι να βάλεις και τους δύο αριθμούς σε ένα ΑΦΜ, με το οικεγενειακό. Σε αυτό πετυχαίνεις τις καλύτερες εκπτώσεις. Για τόσα δεδομένα, ίσως να σε συμφέρει ένα χαμηλότερο πρόγραμμα από 65 και έξτρα δεδομένα, με κάποια πακέτα που είχαν αναφερθεί πριν μερικά μηνύματα.

Διαφορετικά, με το 65άρι μόνο έχεις πιάσει κατ' ελάχιστο τα 20€.

20 ευρω ο καθενας ή και οι δυο μαζι;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο παλιό cosmote 45, όπου πλήρωνα ως τελικό πάγιο 35,50 € (45 αρχική - 9,5 έκπτωση ανανέωσης). Για παραμονή στο ίδιο (που δεν υπάρχει εμπορικά πλέον) το my cosmote μου βγάζει μόλις 2,5 € έκπτωση, δηλαδή τελικό πάγιο 42,50!!! Το ίδιο μου είπαν και στο τηλέφωνο. Για μετάβαση στο καινούριο cosmote 45 plus μου δίνει έκπτωση στο πάγιο 7 €, δηλαδή τελική 38 € (πάλι πάνω απ' αυτό που πλήρωνα). Ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν το ίδιο στα ακριβώς ίδια;; Ουσιαστικά αυτό θέλω, καθώς ποτέ δε ξεπερνούσα τα όρια και μου ερχόταν οικονομικά. Πάνω από 400 MB δε με ενδιαφέρει καθόλου ούτως ή άλλως, καλύπτω σχεδόν όλες τις ανάγκες μου από wifi. Εναλλακτικά προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα ή να κινηθώ με αίτηση φορητότητας προς αλλού και να περιμένω;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο παλιό cosmote 45, όπου πλήρωνα ως τελικό πάγιο 35,50 € (45 αρχική - 9,5 έκπτωση ανανέωσης). Για παραμονή στο ίδιο (που δεν υπάρχει εμπορικά πλέον) το my cosmote μου βγάζει μόλις 2,5 € έκπτωση, δηλαδή τελικό πάγιο 42,50!!! Το ίδιο μου είπαν και στο τηλέφωνο. Για μετάβαση στο καινούριο cosmote 45 plus μου δίνει έκπτωση στο πάγιο 7 €, δηλαδή τελική 38 € (πάλι πάνω απ' αυτό που πλήρωνα). Ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν το ίδιο στα ακριβώς ίδια;; Ουσιαστικά αυτό θέλω, καθώς ποτέ δε ξεπερνούσα τα όρια και μου ερχόταν οικονομικά. Πάνω από 400 MB δε με ενδιαφέρει καθόλου ούτως ή άλλως, καλύπτω σχεδόν όλες τις ανάγκες μου από wifi. Εναλλακτικά προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα ή να κινηθώ με αίτηση φορητότητας προς αλλού και να περιμένω;

 

Θεωρώ ότι αν θες βελτιωμένη προσφορά,η φορητότητα είναι μονόδρομος.Μιλάω εκ πέιρας.;)

Μετά από φορητότητα το 45άρι η cosmote μου το άφηνε τελική τιμή 20 ευρώ περίπου.Δεν το δέχτηκα διότι κάνω την δουλειά μου με κάρτες πλέον.

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι αν θες βελτιωμένη προσφορά,η φορητότητα είναι μονόδρομος.Μιλάω εκ πέιρας.;)

 

Επειδή δεν το έχω ξανακάνει, πάω πχ. σε ένα κατάστημα wind διαλέγω ένα πρόγραμμα, αιτούμαι φορητότητα και περιμένω να με πάρουν από Cosmote; Και άμα δε με πάρουν τί γίνεται;

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θεωρώ ότι αν θες βελτιωμένη προσφορά,η φορητότητα είναι μονόδρομος.Μιλάω εκ πέιρας.;)

Μετά από φορητότητα το 45άρι η cosmote μου το άφηνε τελική τιμή 20 ευρώ περίπου.Δεν το δέχτηκα διότι κάνω την δουλειά μου με κάρτες πλέον.

 

ΜΟΝΟ 20;;; Είσαι σίγουρος;;; :lol::lol::lol: Ρωτάω, γιατί έχω κι άλλες εκπτώσεις (οικογενειακό, πληρωμή με Cosmote κάρτα και double play) και θα μου βγαίνει κάθε μήνα...πιστωτικό!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω ξανακάνει, πάω πχ. σε ένα κατάστημα wind διαλέγω ένα πρόγραμμα, αιτούμαι φορητότητα και περιμένω να με πάρουν από Cosmote; Και άμα δε με πάρουν τί γίνεται;

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ΜΟΝΟ 20;;; Είσαι σίγουρος;;; :lol::lol::lol: Ρωτάω, γιατί έχω κι άλλες εκπτώσεις (οικογενειακό, πληρωμή με Cosmote κάρτα και double play) και θα μου βγαίνει κάθε μήνα...πιστωτικό!!

 

Σιγουρότατος.Φαντάσου , επειδή τώρα έχω δύο κάρτες , μία what's up και μία cu(πριν είχα συμβόλαιο), ακόμη και μετά την φορητότητα με πήραν και από την vodafone και μου έκαναν την ίδια προσφορά,το αντίστοιχο 45άρι τους στα 20 ευρώ. Όλα αυτά πριν ενάμιση μήνα περίπου.

Θα σου πρότεινα να πας στη vodafone(μεγαλύτερος αντίπαλος της cosmote) και να κάνεις αίτηση φορητότητας. Αν φοβάσαι κάνε φορητότητα αντί για συμβόλαιο σε cu.Όταν σε πάρουν από την cosmote(που θα σε πάρουν)μην τους πεις ότι έκανες φορητότητα για cu. Ανάφερε ότι είχες καλύτερη πρόταση για το 45άρι κοντά στα είκοσι ευρώ.Και δες τι σου προσφέρουν αυτοί.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ, θα το προσπαθήσω και θα ενημερώσω!

Να ρωτήσω, για να κάνω την αίτηση φορητότητας πρέπει να έχει λήξει το συμβόλαιό μου; Λήγει σε 12 μέρες, γι' αυτό ρωτάω. Thanx!

Edited by nikoskazanakis
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ, θα το προσπαθήσω και θα ενημερώσω!

Να ρωτήσω, για να κάνω την αίτηση φορητότητας πρέπει να έχει λήξει το συμβόλαιό μου; Λήγει σε 12 μέρες, γι' αυτό ρωτάω. Thanx!

 

Μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε στιγμή. Και αφού είσαι και στον τελευταίο μήνα δεν θα έχεις να πληρώσεις και πέναλτι για πρόωρη διακοπή συμβολαίου.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε στιγμή. Και αφού είσαι και στον τελευταίο μήνα δεν θα έχεις να πληρώσεις και πέναλτι για πρόωρη διακοπή συμβολαίου.

 

Ναι, για το πέναλτι ρωτούσα! Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην εβδομάδα, σε γραμμή φίλου που προτίμησε να κάνει μετατροπή σε κάρτα αντί φορητότητα οι αντιπροσφορές ήταν πολύ κακές, οπότε προχώρησε με τη μετατροπή. Πάντως η κάρτα βολεύει αρκετά, πάλι κέρδος θα έχει.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι είναι το monthly pass και πώς λειτουργεί ακριβώς; Σε τηλεφωνική συνομιλία της cosmote με φίλο μου, του είπε υπάλληλος να το ενεργοποιήσει για ένα μήνα ( που είναι και δωρεαν ) και λίγο πριν κλείσει ο μήνας, να το απενεργοποιησει. Ετσι θα έχει δωρεαν λέει το πακέτο που θα επιλέξει εντελώς δωρεάν ( έχει έως 3gb )
Link to comment
Share on other sites

Έχω οικογενειακό πακέτο το οποίο περιλαμβάνει δύο συνδέσεις με Cosmote 45 για το οποίο πλήρωνα 55€ (μαζί με την έκπτωση λόγω σταθερού double play). Το συμβόλαιο έληξε και μου έχουν έρθει δύο λογαριασμοί στα 83 ευρώ. Πήγα σε Γερμανό για να ρωτήσω τι ποσό θα πληρώνω αν ανανεώσω και κρατήσω τα πάντα ίδια (εννοείται με τα νέα προγράμματα Cosmote 45 plus αφού το απλό έχει καταργηθεί) και μου είπε οτι θα δίνω 76 ευρώ.

 

Την προηγούμενη προσφορά την είχα πάρει τηλεφωνικώς (είχα καλέσει εγώ). Ρωτάω λοιπόν, τι πρέπει να κάνω για να πάρω καλύτερη προσφορά, να καλέσω πάλι ο ίδιος το τμήμα προσφορών (το νούμερο δυστυχώς δεν το θυμάμαι) ή να παίξω το παιχνίδι φορητότητας; Δεν ξέρω βέβαια λόγω των συνθηκών των τελευταίων ημερών, τι κατάσταση επικρατεί στις εταιρίες κινητής και αν δίνουν ακόμα καλές προσφορές. Περιμένω τις συμβουλές σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω οικογενειακό πακέτο το οποίο περιλαμβάνει δύο συνδέσεις με Cosmote 45 για το οποίο πλήρωνα 55€ (μαζί με την έκπτωση λόγω σταθερού double play). Το συμβόλαιο έληξε και μου έχουν έρθει δύο λογαριασμοί στα 83 ευρώ. Πήγα σε Γερμανό για να ρωτήσω τι ποσό θα πληρώνω αν ανανεώσω και κρατήσω τα πάντα ίδια (εννοείται με τα νέα προγράμματα Cosmote 45 plus αφού το απλό έχει καταργηθεί) και μου είπε οτι θα δίνω 76 ευρώ.

 

Την προηγούμενη προσφορά την είχα πάρει τηλεφωνικώς (είχα καλέσει εγώ). Ρωτάω λοιπόν, τι πρέπει να κάνω για να πάρω καλύτερη προσφορά, να καλέσω πάλι ο ίδιος το τμήμα προσφορών (το νούμερο δυστυχώς δεν το θυμάμαι) ή να παίξω το παιχνίδι φορητότητας; Δεν ξέρω βέβαια λόγω των συνθηκών των τελευταίων ημερών, τι κατάσταση επικρατεί στις εταιρίες κινητής και αν δίνουν ακόμα καλές προσφορές. Περιμένω τις συμβουλές σας. :)

 

Φορητότητα χωρίς δεύτερη σκέψη. Εναλλακτικά (με ελαφρώς χειρότερα αποτελέσματα) αίτημα μετατροπής σε κάρτα Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Έχω οικογενειακό πακέτο το οποίο περιλαμβάνει δύο συνδέσεις με Cosmote 45 για το οποίο πλήρωνα 55€ (μαζί με την έκπτωση λόγω σταθερού double play). Το συμβόλαιο έληξε και μου έχουν έρθει δύο λογαριασμοί στα 83 ευρώ. Πήγα σε Γερμανό για να ρωτήσω τι ποσό θα πληρώνω αν ανανεώσω και κρατήσω τα πάντα ίδια (εννοείται με τα νέα προγράμματα Cosmote 45 plus αφού το απλό έχει καταργηθεί) και μου είπε οτι θα δίνω 76 ευρώ.

 

Την προηγούμενη προσφορά την είχα πάρει τηλεφωνικώς (είχα καλέσει εγώ). Ρωτάω λοιπόν, τι πρέπει να κάνω για να πάρω καλύτερη προσφορά, να καλέσω πάλι ο ίδιος το τμήμα προσφορών (το νούμερο δυστυχώς δεν το θυμάμαι) ή να παίξω το παιχνίδι φορητότητας; Δεν ξέρω βέβαια λόγω των συνθηκών των τελευταίων ημερών, τι κατάσταση επικρατεί στις εταιρίες κινητής και αν δίνουν ακόμα καλές προσφορές. Περιμένω τις συμβουλές σας. :)

Φορητότητα!!!!!

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το site της Vodafone επέλεξα φορητότητα και επικοινωνία και με πήραν αμέσως τηλέφωνο. Μου άφησαν το Red 1 στα 38, σύνολο για δυο συνδέσεις 76 ευρώ. Περιμένω τα συμβόλαια και τις sim την Τετάρτη. Λογικά θα υπογράψω και μετά θα με πάρουν από cosmote; Εγώ θα είμαι καλυμμένος αν μου αφήσουν το 45 Plus στα 20-25 ευρώ. Αν όχι, θα πάω σε κάρτα. Αν ενεργοποιηθούν οι κάρτες sim που θα παραλάβω την Τετάρτη, δε νομίζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα όταν ζητήσω να γυρίσω πίσω σε cosmote, έτσι;

 

Όταν με καλέσουν απο cosmote για αντιπροσφορά, τι ποσό να τους πω οτι συμφώνησα με Vodafone; Μπορώ να τους πω για λιγότερα ή φαίνεται σε αυτούς το συμβόλαιο μου και τα ποσά που θα δίνω στην Vodafone;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...