Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα το απεριόριστα 20 με ένα μήνα δωρεάν πάγιο. Το κακό είναι πως στις εισερχόμενες, εκτός από το 0,83€/κλήση, μου είπαν ότι θα μου τρώει και από τα δωρεάν λεπτά προς τρίτους! Ισχύει αυτό ε?

Απλά το έβαλα για να πάρω τον ένα μήνα πάγιο. Και μετά ίσως το κάνω whats' up. (1 χρόνο θα έχω συμπληρώσει γιατί ο χρόνος μετράει από πέρυσι που έκανα το καρτοσυμβόλαιο και όχι από τώρα που κάνω την αλλαγή).

 

Όχι βέβαια! Στις εισερχόμενες θα μπορείς να μιλάς έως και μια ώρα ασταμάτητα χωρίς να καταναλώνεται ο χρόνος ομιλίας! Θα έχεις μόνο τη χρέωση των 0,83€/κλήση! Πρόσεξε μόνο μην ξεπεράσεις ούτε κατά ένα δευτερόλεπτο τη μια ώρα, γιατί τότε θα χρεωθείς όλη τη κλήση με 0,10€/λεπτό. ( ποιος άσχετος σου είπε κάτι τέτοιο? :p )

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

ρε παιδια μου ηρθε ενα mms και λεει NEO MHNYMA AΠO +30ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ΣTH ΘYPIΔA ΠAPAΛABHΣ MMS ΣTO http://www.cosmote.gr/mms_mailbox ME APIΘMO MHNYMATOΣ ΧΧΧΧΧΧΧΧ KAI KΩΔIKO ΧΧΧΧΧΧ

αλλα δ μπαινει πουθενα

 

πρεπει να κανω κατι? εχω κανει κατι λαθος? πρεπει να μπω αλλου?

 

ευχαριστωωωω

Edited by Misamisa
Link to comment
Share on other sites

ΔΟκίμασα με κανονικό υπολογιστή .

Μια χαρά μπαίνει και μου ζητάει αριθμό μηνύματος και κωδικό

δοκίμασε και εσύ

Link to comment
Share on other sites

Οταν εβαζα τα στοιχεια δεν εμπαινε ,τελικα μετα απο μιση ωρα μπηκε.ενω δ ειχα κανει καποιο λαθος.τι να πω. :p fail

 

thnx για τον χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Έχω μία ερώτηση σχετικά με τις επιδοτήσεις. Έχω το cosmote unlimited 25 και κλασσικά η ανανέωση συμβολαίου δίνει για έκπτωση στο πάγιο 2 ευρω για 12μηνο συμβόλαιο και 2.5 ευρώ για 18μηνο συμβόλαιο. Δηλαδή ελάχιστα.

 

Η Cosmote, αν κάνεις νέα σύνδεση ή μετατροπή καρτοκινητού σε σύνδεση από το ιντερνέτ, δίνει έκπτωση έως 4,5 πάγια για 18μηνο συμβόλαιο. Δηλαδή το Cosmote Unlimited 25 κατεβαίνει στο 18.75 €.

 

Αν εγώ διακόψω την σύνδεση που έχω, και την μετατρέψω σε κοσμοκάρτα, θα μπορώ φαντάζομαι να την ξανακάνω συμβόλαιο κάνοντας αίτηση από το site της cosmote. Έτσι δεν είναι? Θα μπορώ να το κάνω 2-3 μέρες μετά την μετατροπή της παλιάς σύνδεσης σε κοσμοκάρτα? Ή θα πρέπει να περιμένω κανένα μήνα να περάσει για να με «χάσει» η cosmote από τα συμβαόλαια της? Την έχει κάνει κάποιος άλλος αυτήν την «διαδικασία»? Υπάρχει εμπειρία?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Έχω μία ερώτηση σχετικά με τις επιδοτήσεις. Έχω το cosmote unlimited 25 και κλασσικά η ανανέωση συμβολαίου δίνει για έκπτωση στο πάγιο 2 ευρω για 12μηνο συμβόλαιο και 2.5 ευρώ για 18μηνο συμβόλαιο. Δηλαδή ελάχιστα.

 

Η Cosmote, αν κάνεις νέα σύνδεση ή μετατροπή καρτοκινητού σε σύνδεση από το ιντερνέτ, δίνει έκπτωση έως 4,5 πάγια για 18μηνο συμβόλαιο. Δηλαδή το Cosmote Unlimited 25 κατεβαίνει στο 18.75 €.

 

Αν εγώ διακόψω την σύνδεση που έχω, και την μετατρέψω σε κοσμοκάρτα, θα μπορώ φαντάζομαι να την ξανακάνω συμβόλαιο κάνοντας αίτηση από το site της cosmote. Έτσι δεν είναι? Θα μπορώ να το κάνω 2-3 μέρες μετά την μετατροπή της παλιάς σύνδεσης σε κοσμοκάρτα? Ή θα πρέπει να περιμένω κανένα μήνα να περάσει για να με «χάσει» η cosmote από τα συμβαόλαια της? Την έχει κάνει κάποιος άλλος αυτήν την «διαδικασία»? Υπάρχει εμπειρία?

 

Ευχαριστώ

 

Δυστυχώς χρειάζεται μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάθει κάτι το σύστημα της Κοσμοτέ; Ενεργοποίησα στο συμβόλαιο της αδερφής μου (παλιό συμβόλαιο Cosmote 120) το "Internet Monthly Pass 100ΜΒ" για να εκμεταλλευτεί της προσφοράς των +3GB τον Αύγουστο. Λογικά δε θα έπρεπε να πάρει 3172ΜΒ (=3072+100);

 

Ενώ το μήνυμα που έρχεται όταν στέλνω ΕΥ για ενημέρωση υπολοίπου γράφει: "ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ 12,903ΜΒ ΕΩΣ 20/8 ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ COSMOTE INTERNET MONTHLY PASS".

 

12908MB αντί 3172ΜΒ και διαθέσιμα ως 20/8 αντί 31/8; Κάτι πάει λάθος, όχι; Να σημειώσω ότι πριν είχε ενεργοποιημένο μόνο το Internet Daily Pass.

 

Έχει μήπως λάβει κι άλλος SMS με τέτοιο "περίεργο" όγκο δεδομένων;

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάθει κάτι το σύστημα της Κοσμοτέ; Ενεργοποίησα στο συμβόλαιο της αδερφής μου (παλιό συμβόλαιο Cosmote 120) το "Internet Monthly Pass 100ΜΒ" για να εκμεταλλευτεί της προσφοράς των +3GB τον Αύγουστο. Λογικά δε θα έπρεπε να πάρει 3172ΜΒ (=3072+100);

 

Ενώ το μήνυμα που έρχεται όταν στέλνω ΕΥ για ενημέρωση υπολοίπου γράφει: "ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ 12,903ΜΒ ΕΩΣ 20/8 ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ COSMOTE INTERNET MONTHLY PASS".

 

12908MB αντί 3172ΜΒ και διαθέσιμα ως 20/8 αντί 31/8; Κάτι πάει λάθος, όχι; Να σημειώσω ότι πριν είχε ενεργοποιημένο μόνο το Internet Daily Pass.

 

Έχει μήπως λάβει κι άλλος SMS με τέτοιο "περίεργο" όγκο δεδομένων;

Το υπόλοιπο του δωρεάν όγκου απο την προσφορά θα το δεις σε ξεχωριστό μήνυμα. Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι, αφορά στα περίπου 13Mb που έχεις υπόλοιπο απο το internet monthly pass. Μήπως έχεις περασμένη εφαρμογή στο κινητό σχετικά με τον χρόνο ομιλίας της Cosmote ή κάποιο για να διαβάζεις mycosmos sms?

Link to comment
Share on other sites

Το υπόλοιπο του δωρεάν όγκου απο την προσφορά θα το δεις σε ξεχωριστό μήνυμα. Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι, αφορά στα περίπου 13Mb που έχεις υπόλοιπο απο το internet monthly pass. Μήπως έχεις περασμένη εφαρμογή στο κινητό σχετικά με τον χρόνο ομιλίας της Cosmote ή κάποιο για να διαβάζεις mycosmos sms?
Δίκιο έχεις. Μόλις άρχισε να χρησιμοποιεί το internet η αδερφή μου, σε δεύτερο μήνυμα ΕΥ στο 1256, της ήρθε ξεχωριστό μήνυμα ότι έχει 3065ΜΒ.

 

Ωστόσο δεν καταλαβαίνω ακόμα τι είναι αυτό το 12,903ΜΒ. Δεν είχε ενεργοποιημένο κανένα internet monthly pass επειδή δεν έμπαινε στο internet. Το μόνο ενεργοποιημένο ήταν το Internet Daily Pass που είναι έτσι κι αλλιώς ενεργοποιημένο σε όλα τα κινητά της Cosmote. Οπότε της ενεργοποίησα για πρώτη φορά το Internet Monthly Pass 100ΜΒ για να πάρει 100ΜΒ+3GB.

 

Κι όχι, δεν έχει περασμένη στο κινητό της εφαρμογή σχετικά με τον χρόνο ομιλίας της Cosmote ή κάποιο για να διαβάζεις mycosmos sms.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να γυρισω τον αριθμο whats up που εχω σε συμβολαιο.

Συγκεκριμενα στο cosmote απεριοριστα 35 ή στο απεριοριστα 45.

Μεσω ιντερνετ απ'οτι βλεπω σου δινουν αρκετα καλη εκπτωση στο παγιο σε σχεση με το καταστημα που πηγα και ρωτησα.

Βγαινει 26,25€ και 33,75€ αντιστοιχα.

Το θεμα μου ειναι οτι μου ειπαν στο καταστημα cosmote οτι υπαρχει και ειδικος φορος +12%.

Στο site της cosmote δεν αναφερει κατι τετοιο. Μονο οτι οι τιμες συμπεριλαμβανουν ΦΠΑ 23%.

Ισχυει κατι τετοιο; γιατι στο καταστημα που πηγα δεν μου φανηκαν και πολυ ενημερωμενοι, και η εκπτωση στο παγιο ειναι μικροτερη, στα ιδια προγραμματα.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις Whats Up , πολύ καλά γνωρίζεις ότι όταν βάζεις μία κάρτα , πέρνεις κάτι λιγώτερο λόγω του φόρου κινητής τηλεφωνίας

Ο ίδιος ακριβώς φόρος υπάρχει και στις συνδέσεις . Είναι 12% για λογαριασμούς πρό Φ.Π.Α. μέχρι 50 ευρώ . Από εκεί και πέρα ο φόρος μεγαλώνει

Επίσης να γνωρίζεις ότι η καλύτερη τιμή είναι η τιμή του Internet λόγω ειδικής προσφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Ζώντας σε άλλο σύμπαν (15 χιλιόμετρα έξω από μεγάλη πόλη), μέχρι πρότινος δεν είχα πρόσβαση σε ADSL. Μοναδική επιλογή USB stick και internet on the go 10 GB από cosmote. Λόγω εργασίας έπρεπε να κατεβάζω αρκετά έγγραφα και βίντεο, με αποτέλεσμα να έχουμε στην οικογένεια δυο ετήσιες συμβάσεις των 10 GB (η πρώτη πέρασε το εξάμηνο - αγορά 45 Ευρώ με έκπτωση ενός usb stick- και η δεύτερη διανύει τον τρίτο μήνα - δωρεάν αγορά/παροχή ενός pocket wi-fi και εξάμηνη 50 % έκπτωση παγίων).

Τι να κάνω για να διακόψω τις συμβάσεις με τη λιγότερη δυνατή ζημιά;

Ειλικρινά, έχω κουραστεί να πληρώνω τόσα χρόνια. :(

Sorry αν δεν είναι το κατάλληλο thread να κάνω post τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις ψάξει και κανένας πάροχος δεν σε καλύπτει; Μήπως να σκεφτόσουν δορυφορικό ίντερνετ, δεν νομίζω να σου στοιχίζει τόσο. Αν, λέω αν, υπάρχει ενδεχόμενο να πιάνεις wind είχε κάποια προσφορά στο ασύρματο ίντερνετ, τσέκαρε το μία.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Ζώντας σε άλλο σύμπαν (15 χιλιόμετρα έξω από μεγάλη πόλη), μέχρι πρότινος δεν είχα πρόσβαση σε ADSL. Μοναδική επιλογή USB stick και internet on the go 10 GB από cosmote. Λόγω εργασίας έπρεπε να κατεβάζω αρκετά έγγραφα και βίντεο, με αποτέλεσμα να έχουμε στην οικογένεια δυο ετήσιες συμβάσεις των 10 GB (η πρώτη πέρασε το εξάμηνο - αγορά 45 Ευρώ με έκπτωση ενός usb stick- και η δεύτερη διανύει τον τρίτο μήνα - δωρεάν αγορά/παροχή ενός pocket wi-fi και εξάμηνη 50 % έκπτωση παγίων).

Τι να κάνω για να διακόψω τις συμβάσεις με τη λιγότερη δυνατή ζημιά;

Ειλικρινά, έχω κουραστεί να πληρώνω τόσα χρόνια. :(

Sorry αν δεν είναι το κατάλληλο thread να κάνω post τα παραπάνω.

 

Αν κατάλαβα καλά , από το μέχρι πρότινος που λες , τώρα πια έχεις ADSL , και θέλεις να διακοψεις το internet on the Go ,

Δεν υπάρχει κάπιο TIP , Για να φύγεις χωρίς κόστος, απλά πληρώνεις την επιδότηση και καθάρισες.

Στην πρώτη σύμβαση θα δώσεις 1/6 για κάθε μήνα που υπολείπετε μέχρι τους 12 εφόσον πέρασες το εξάμηνο , και στην δεύτερη όλη την επιδότηση και τις εκπτώσεις που σου κάναν μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Ζώντας σε άλλο σύμπαν (15 χιλιόμετρα έξω από μεγάλη πόλη), μέχρι πρότινος δεν είχα πρόσβαση σε ADSL. Μοναδική επιλογή USB stick και internet on the go 10 GB από cosmote. Λόγω εργασίας έπρεπε να κατεβάζω αρκετά έγγραφα και βίντεο, με αποτέλεσμα να έχουμε στην οικογένεια δυο ετήσιες συμβάσεις των 10 GB (η πρώτη πέρασε το εξάμηνο - αγορά 45 Ευρώ με έκπτωση ενός usb stick- και η δεύτερη διανύει τον τρίτο μήνα - δωρεάν αγορά/παροχή ενός pocket wi-fi και εξάμηνη 50 % έκπτωση παγίων).

Τι να κάνω για να διακόψω τις συμβάσεις με τη λιγότερη δυνατή ζημιά;

Ειλικρινά, έχω κουραστεί να πληρώνω τόσα χρόνια. :(

Sorry αν δεν είναι το κατάλληλο thread να κάνω post τα παραπάνω.

Παραπονιεσαι για το κακο σημα της εταιριας στην περιοχη σου και λιγεις και τα δυο συμβολαια επιστρεφοντας τον εξοπλισμο!η μονη αναιμακτη λυση φιλε ;)

galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

Παραπονιεσαι για το κακο σημα της εταιριας στην περιοχη σου και λιγεις και τα δυο συμβολαια επιστρεφοντας τον εξοπλισμο!η μονη αναιμακτη λυση φιλε ;)

 

Γίνεται αυτό; Θα το δεχθούν; Και αν του πουν ότι άλλος δεν έχει κάνει παράπονο στην περιοχή; Τι κάνεις μετά;

Link to comment
Share on other sites

Παραπονιεσαι για το κακο σημα της εταιριας στην περιοχη σου και λιγεις και τα δυο συμβολαια επιστρεφοντας τον εξοπλισμο!η μονη αναιμακτη λυση φιλε ;)

 

Αφού επιβεβαιωθεί πρόβλημα κάλυψης απο το τεχνικό τμήμα. Και σε αυτή τη περίπτωση, ο εξοπλισμός θα πρέπει να επιστραφεί στο κατάστημα απο το οποίο εγινε η συνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο απο κάποιο κινητό cosmote, το σηκώνω και είναι μια κοπέλα που μου λέει:

"Με λένε τάδε, είμαι αντιπρόσωπος της Cosmote και έχουμε μια περιορισμένη προσφορά για επιλεγμένους πελάτες της cosmote, 25 ώρες (1500') ομιλίας προς cosmote, 1500 μηνύματα προς cosmote, 60 ΜΒ internet, 30' προς όλους, 30 sms προς όλους, για τον Αύγουστο 3 GB internet και κάποια επιδότηση για συσκευή, όλα αυτά στα 22 ευρώ"

Της λέω πάρτε με απο Δευτέρα να το σκεφτώ και μου αρχίζει " τι θέλετε να σκεφτείτε, αν έχετε εκεί το ΑΦΜ σας το κάνουμε επι τόπου, είναι κρίμα να μην το κάνετε, μπορεί να εξαντληθεί η προσφορά" και τέτοια

Της λέω πάλι όχι θέλω να το σκεφτώ λίγες μέρες και το κλείνουμε.

Κοιτάω το site της cosmote και βλέπω ότι αυτή δεν είναι προσφορά, αλλά το βασικό πακέτο του unlimited 20...

Τι κολπα είναι αυτά ρε παιδιά? Προσπαθούν να μας εξαπατήσουν?

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Τι κολπα είναι αυτά ρε παιδιά? Προσπαθούν να μας εξαπατήσουν?

 

Απ' όσο ξέρω και θυμάμαι από κάπου που είχε πάρει το μάτι μου είναι συνεργαζόμενες με την Cosmote εταιρείες και ζούνε με ποσοστά από τις πωλήσεις συμβολαίων... Σαν τις εταιρείες ειδοποίησης των τραπεζών ένα πράγμα.

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

σημερα ενεργοποίησα την υπηρεσεία 2in1 (γραμμή καρτοκινητού προωθούμενη σε γραμμή συμβολαίου ) ενω οι κλησεις προωθούνται κανονικά τα μηνύματα δεν προωθούνται!γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει? έχετε να προτείνετε κάτι ?
Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα δεν προωθούνται λόγω του οτι έτσι είναι σχεδιασμένη η υπηρεσία (είναι αδύνατον για τεχνικούς λόγους βασικά)!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα!και επιμενανε στο κατάστημα της cosmote ''θα σας προωθουνται τα μηνύματα και οι κλησεις απο την γραμμη 2 στην γραμμη 1''!δλδ τωρα δεν μπορω να κανω κατι ετσι ?
Link to comment
Share on other sites

Όχι τα μηνύματα δεν προωθούνται, δεν το υποστηρίζει σαν υπηρεσία η προώθηση κλήσεων δυστυχώς.... Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να επαναφέρεις τις γραμμές σε 2 διαφορετικές κάρτες σιμ αν δεν σε βολεύει..

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αν στο παν σε επίσημο κατάστημα της εταιρείας προσπάθησε να παραπονεθείς στο κατάστημα μήπως στα πιστώσουν αν και το βλέπω δύσκολο....

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...