Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το θεμα είναι το εξης.

η φίλη απο οσο μου ειπε οντως ξεφυγε στη χρηση, αλλα αυτο εγινε γυρω στις 17 ιουλιου.τηλεφωνο την πηραν προχτες.

και ο λογαριασμος εκδιδεται μου ειπε νομιζω στις 9...

λογαριασμό συνήθως είχε 45-55 ευρω , και την ενημερωσαν για 945 νομιζω.

 

Επειδή έχουν δει πολλά τα ματάκια μου έτυχε μία φορά να δω λογαριασμό 10,920€. Όπως είπα και πριν δεν μπορεί καμία εταιρία να είναι πανταχού παρόν. Οπότε για να την ενημέρωσαν στα 945€ σημαίνει πως έγινε μία ραγδαία αύξηση μπορεί π.χ να κάνει 45-55€ αλλά ένας λογαριασμός των 250-300€ είναι σύνηθες φαινόμενο. Ας καλέσει στην εξυπηρέτηση και ας ρωτήσει. Από εκεί μπορούν να την ενημερώσουν μπορεί όταν πήρε να έπεσε σε κανέναν καινούριο και να μην ήξερε!

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως πηρε ο αντρας της(στο δικο του ονομα ειναι) και του ειπαν πως ο ενας λογαριασμος ειναι 45 ,ο αλλος 55 και ειναι πληρωμενοι, και πως ο επομενος δεν εχει εκδωθει ακομα.

και αυτο της κανει εντυπωση.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

;Θέλω να κάνω μία ερωτησούλα.Η ξαδέλφη μου μένει Κύπρο μόνιμα πλέον και δεν έχει cosmote what's up κ.α.,έχει Κυπριακή σιμ...και ένα μήνυμα που της στέλνω(what's up έχω)μου το χρεώνει 1,10ε ανά μήνυμα επειδή το κινητό της έχει μπροστά τπ 00357 και μετά τα επόμενα νούμερα του κινητού.Τι μπορώ να κάνω;Αν της αγοράσω(που το έχω συζητήσει μαζί της)Cosmote what's up εκεί πέρα θα πιάνει και θα ισχύουν τα μηνύματα και τα λεπτά τα 600 τα δωρεάν...;

 

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μάθεις αφαίρεση

Σε καμμία περίπτωση το μήνυμα προς εξωτερικό δεν χρεώνεται με 1,10 ευρώ αλλά με 0,21

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=BasicCharges_WH

Το δεύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα Frog που χρεώνει 0,05

τρίτο : Συγνώμη που απάντησα εδώ , δεν πρόσεξα ότι είναι για συμβόλαια ....

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την πιστωτικη της Cosmote και αυτο τον μηνα πληρωσα 3 ευρω λογαριασμο και εχω 45αρι προγραμμα συμφερει παρα πολυ
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έχω ακούσει κι εγώ αλλά πλέον μεγάλο μέρος του κόσμου έχει αποκλειστεί από τις τράπεζες και δεν είναι εύκολο κάποιος να βγάλει κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα σε συμβόλαιο cosmote το παρακάτω μήνυμα:

COSMOTE FREE DAY: H COSMOTE ΣAΣ KANEI ΔΩPO MIA OΛOKΛHPH MEPA ΔΩPEAN EΠIKOINΩNIAΣ ME OΛOYΣ! KAΛEΣTE 13838 & EΠIΛEΞTE OΠOIA MEPA TOY AYΓOYΣTOY EΠIΘYMEITE!

Δεν κάλεσα ακόμη αλλά όταν το κάνω θα επανέλθω!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έχω ακούσει κι εγώ αλλά πλέον μεγάλο μέρος του κόσμου έχει αποκλειστεί από τις τράπεζες και δεν είναι εύκολο κάποιος να βγάλει κάρτα.
σιγουρα αλλα οποιος εχει την δυνατοτητα πρεπει να την βγαλει γιατι γλυτωνει πολλα λεφτα. εχω απαλλαγει απο τα εξοδα του κινητου. μαλιστα πληρωνω με την πιστωτικη κινητα συγγενων και κερδιζω ετσι τα περισσοτερα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα αλλα οποιος εχει την δυνατοτητα πρεπει να την βγαλει γιατι γλυτωνει πολλα λεφτα. εχω απαλλαγει απο τα εξοδα του κινητου. μαλιστα πληρωνω με την πιστωτικη κινητα συγγενων και κερδιζω ετσι τα περισσοτερα

 

Για πληρωμή λογαριασμών cosmote δεν παίρνεις επιστροφή 2%.

Link to comment
Share on other sites

Για πληρωμή λογαριασμών cosmote δεν παίρνεις επιστροφή 2%.

 

Για όλα παίρνεις. Βλέπει συνολικό υπόλοιπο κάρτας και στέλνει το 2% στο κινητό.

Μέχρι πέρσι έβαζε μέσα και τις πληρωμές προς το δημόσιο. ( φόρος εισοδήματος, τέλη κυκλοφορίας, ημιηπαίθριους). Είχα να πληρώσω πολλούς ΜΗΝΕΣ. Αλλα πλέον ισχύει με όλες τις εμπορικές επιχειρήσεις. Εξαιρούνται πληρωμές δημοσίου κλπ......

Μία χαρα είναι .!!

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Για όλα παίρνεις. Βλέπει συνολικό υπόλοιπο κάρτας και στέλνει το 2% στο κινητό.

Μέχρι πέρσι έβαζε μέσα και τις πληρωμές προς το δημόσιο. ( φόρος εισοδήματος, τέλη κυκλοφορίας, ημιηπαίθριους). Είχα να πληρώσω πολλούς ΜΗΝΕΣ. Αλλα πλέον ισχύει με όλες τις εμπορικές επιχειρήσεις. Εξαιρούνται πληρωμές δημοσίου κλπ......

Μία χαρα είναι .!!

 

Θα έχει αλλάξει μάλλον, γιατί θυμάμαι πριν πέντε χρόνια που την έβγαλα (ήταν Visa τότε), το έγραφε ξεκάθαρα στους όρους.

Link to comment
Share on other sites

Παλιώτερα έδινε δύο τα εκατό ακόμα και στις αναλήψεις μετρητών , Αλλά έγινε κατάχρηση προφανώς και το κόψανε,

Πάντως και εγώ έχω επιβεβεώσει δεν δίνει πλέον επιστροφή για πληρωμή ΔΕΗ ή φόρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει αλλάξει μάλλον, γιατί θυμάμαι πριν πέντε χρόνια που την έβγαλα (ήταν Visa τότε), το έγραφε ξεκάθαρα στους όρους.

 

Δεν θυμάμαι να έχει αλλάξει αυτό. Ασε που MasterCard έγινε πριν κάποιους μήνες ....

Όπως είπαμε, εξαιρούνται πληρωμές δημοσίου και ΔΕΚΟ. Δεν πειράζει, διότι τώρα με το χαράτσι, μόνο το ότι πας στη τράπεζα με το λογαριασμό ΔΕΗ Και χρεώσεις την κάρτα σου το ποσό σε εώς 6 άτοκες δόσεις είναι από μόνο του καλό....:)

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να έχει αλλάξει αυτό. Ασε που MasterCard έγινε πριν κάποιους μήνες ....

Όπως είπαμε, εξαιρούνται πληρωμές δημοσίου και ΔΕΚΟ. Δεν πειράζει, διότι τώρα με το χαράτσι, μόνο το ότι πας στη τράπεζα με το λογαριασμό ΔΕΗ Και χρεώσεις την κάρτα σου το ποσό σε εώς 6 άτοκες δόσεις είναι από μόνο του καλό....:)

 

Εγώ δεν αναφέρομαι στις πληρωμές δημοσίου, αλλά στην πληρωμή λογαριασμού cosmote. Αυτό έχει αλλάξει, γιατί είμαι σίγουρος ότι παλιά δεν έδινε επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αναφέρομαι στις πληρωμές δημοσίου, αλλά στην πληρωμή λογαριασμού cosmote. Αυτό έχει αλλάξει, γιατί είμαι σίγουρος ότι παλιά δεν έδινε επιστροφή

 

Τι να πω. Μπορεί να μου διαφεύγει. Από τότε που έχω την κάρτα, συμμετέχει κανονικά.....

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες συμβουλή άμεσα!!

Φεύγω το Σάββατο για Ολλανδία και ήθελα να κόψω το καρτοσυμβόλαιό μου να το κάνω what's up. Μου πρότειναν όμως να το κάνω συμβόλαιο για 1-2 μήνες να δω πως πάει και μετά ας το κάνω καρτοκινητό. Απλά πρέπει να βάλω την υπηρεσία Traveler. Να ρωτήσω όμως το εξής. Σκεφτόμουν να βάλω το απεριόριστα 20 για να έχω 1500' προς Cosmote και να μιλάω με τους δικούς μου σε επείγουσες καταστάσεις τον πρώτο καιρό. Μου είπαν όμως τα 1500' από εξωτερικό προς Ελλάδα δεν ισχύουν και ότι θα μου τρώει από το χρόνο προς τρίτους (τα 30'). Ισχύει κάτι τέτοιο? Μου πρότειναν το Economy 20 που έχει 100'. Τι λέτε?

Εννοείται σε 1-2 μήνες θα το κάνω καρτοκινητό αλλά μέχρι τότε?

Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει!!Ταξίδεψα πρόσφατα και μου έτρωγε χρόνο από αυτόν που είναι προς άλλους!!μου το είχαν πει βέβαια!!όπως και το 0.83 που χρεώνεσαι σε κάθε κλήση που κάνεις!!
Link to comment
Share on other sites

τους ειπες οτι φευγεις εξωτερικο και σου ειπαν να κανεις κανονικο συμβολαιο; :lol:

 

και πώς ακριβως θα το κανεις καρτοκινητο μετα απο 2 μηνες; Νομιζω οτι το μικροτερο συμβολαιο ειναι 12μηνο... Δε θα σου δωσουν επιδοτηση;

 

να το κανεις what's up και θα σε παιρνουν οι δικοι σου απο ελλαδα με what's up και θα αφαιρουνται απο τα πακετα τους

Link to comment
Share on other sites

Ναι η πρόταση τους ήταν να το κάνω συμβόλαιο.. Δε ψάρωσα απλά ψήθηκα για 1-2 μήνες. Δε με απασχολεί η επιδότηση. Εξάλλου, στο πάγιο θα την έβαζα. Άρα θα πληρώσω κανονικά 1-2 πάγια και μετά θα το κάνω what's up. Αν έχω what's up και με παίρνουν, δε θα χρεώνομαι? Επειδή κατάλαβα ότι η υπηρεσία Traveler που σε χρεώνει 0,83/κλήση και μιλάς μέχρι 1 ώρα, ισχύει σε συμβόλαια..

Άρα πάω για το Economy ε?

 

Επίσης, για την μετατροπή από συμβόλαιο σε καρτοκινητό, χρειάζομαι εγώ προσωπικά ή θα γίνεται με εξουσιοδότηση σε δικό μου?

 

Thanks!

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Παίδες συμβουλή άμεσα!!

Φεύγω το Σάββατο για Ολλανδία και ήθελα να κόψω το καρτοσυμβόλαιό μου να το κάνω what's up. Μου πρότειναν όμως να το κάνω συμβόλαιο για 1-2 μήνες να δω πως πάει και μετά ας το κάνω καρτοκινητό. Απλά πρέπει να βάλω την υπηρεσία Traveler. Να ρωτήσω όμως το εξής. Σκεφτόμουν να βάλω το απεριόριστα 20 για να έχω 1500' προς Cosmote και να μιλάω με τους δικούς μου σε επείγουσες καταστάσεις τον πρώτο καιρό. Μου είπαν όμως τα 1500' από εξωτερικό προς Ελλάδα δεν ισχύουν και ότι θα μου τρώει από το χρόνο προς τρίτους (τα 30'). Ισχύει κάτι τέτοιο? Μου πρότειναν το Economy 20 που έχει 100'. Τι λέτε?

Εννοείται σε 1-2 μήνες θα το κάνω καρτοκινητό αλλά μέχρι τότε?

Thanks!!

 

Εγώ προτείνω εάν είναι να το κάνεις με την μία καρτοκινητό γιατί οι χρεώσεις πλέον από ευρωζώνη είναι πιο χαμηλες από ότι του καρτοκινητού. 0,35€ ανα λεπτό από την ευρωζώνη και εντός Ελλάδος 0,372 ανά λεπτό!

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που θα εχουν λεπτα ομιλιας προς what's up και καλουνε απο Ελλαδα προς αλλο what's up (οπουδηποτε και να ειναι αυτο, αρκει να ειναι what's up) θα φαινεται οτι γινεται κληση προς ελληνικο νουμερο, αρα θα αφαιρουνται απο τα λεπτα ομιλιας προς what's up. Εσυ (που θα εισαι στο εξωτερικο με what's up) θα χρεωνεσαι την εισερχομενη κληση που ειναι ψιχουλα.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να επιστρέψεις μετά απο λίγο καιρό, καν'το απεριόριστο ( βασικά, ρώτα μήπως κατά την αλλαγή σου δίνουν κάποιο πάγιο δώρο ). Μπορεί να μην έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς τα 1500' προς Cosmote, αλλά με τα 0,83€ θα μπορείς να μιλάς έως και μια ώρα σε κάθε εισερχόμενη, κάτι που συμφέρει αρκετά αν αυτοί που θα σε καλούν απο Ελλάδα έχουν πρόγραμμα με χρόνο ομιλίας προς Cosmote. Ναι μεν είναι χαμηλές οι χρεώσεις της περιαγωγής, αλλά αν σε ενδιαφέρει να μιλάς πολύ συμφέρει η λύση που σου πρότεινα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, με πηραν τηλεφωνο απο την κοσμοτε για να μου προτεινουν καποιο καρτοπρογραμμα και συγκεκριμενα αυτο με δωρο μια συσκευη samsung (δεν ρωτησα ποια γιατι δεν με ενδιαφερει και τοσο). Στο what's up που εχω τωρα δινω περιπου 10-20 ευρω τον μηνα αλλα μαζι με αυτο εδω και 8 μηνες περιπου εκανα και μια συνδεση vodafone για να μιλαω με πελατες στην δουλεια. Επειδη εχω καταληξει να δινω 40 ευρω (whats up & vodafone) για κινητο συνολικα καθε μηνα σκεφτομαι να το περιορισω λιγο. Το βασικο μου θεμα με την cosmote ειναι οτι δεν εχω καλο σημα σπιτι μου και οταν ειναι να μιλησω κυνηγαω τα μπαλκονια αλλα σκεφτομαι μηπως παω στην λυση του "COSMOTE ΤΕΛΕΙΟ ΣΗΜΑ", καταργησω την συνδεση στην vodafone και κανω μια νεα σε cosmote.

 

Οι αποριες που εχω μεχρι στιγμης ειναι οι εξης

1) Εχει βαλει κανεις την συσκευη που σου βελτιωνει το σημα; Εχει δει αποτελεσματα;

2) Τα καρτοσυμβολαια δεν με καλυπτουν γιατι εχουν πολυ λιγα λεπτα ομιλιας προς αλλα δικτυα και δεν εχουν και καθολου internet οποτε ιδανικοτερη λυση θα ηταν καποιο απο τα cosmote απεριοριστα πχ το 25. Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν αυτοι που εχουν what's Up θα χρεωνονται οταν με καλουν;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να επιστρέψεις μετά απο λίγο καιρό, καν'το απεριόριστο ( βασικά, ρώτα μήπως κατά την αλλαγή σου δίνουν κάποιο πάγιο δώρο ). Μπορεί να μην έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς τα 1500' προς Cosmote, αλλά με τα 0,83€ θα μπορείς να μιλάς έως και μια ώρα σε κάθε εισερχόμενη, κάτι που συμφέρει αρκετά αν αυτοί που θα σε καλούν απο Ελλάδα έχουν πρόγραμμα με χρόνο ομιλίας προς Cosmote. Ναι μεν είναι χαμηλές οι χρεώσεις της περιαγωγής, αλλά αν σε ενδιαφέρει να μιλάς πολύ συμφέρει η λύση που σου πρότεινα.

 

Έβαλα το απεριόριστα 20 με ένα μήνα δωρεάν πάγιο. Το κακό είναι πως στις εισερχόμενες, εκτός από το 0,83€/κλήση, μου είπαν ότι θα μου τρώει και από τα δωρεάν λεπτά προς τρίτους! Ισχύει αυτό ε?

Απλά το έβαλα για να πάρω τον ένα μήνα πάγιο. Και μετά ίσως το κάνω whats' up. (1 χρόνο θα έχω συμπληρώσει γιατί ο χρόνος μετράει από πέρυσι που έκανα το καρτοσυμβόλαιο και όχι από τώρα που κάνω την αλλαγή).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...