Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάλι σήμερα μου ήρθε μήνυμα για απεριόριστο ιντερνετ και όχι για 3 gb. Όχι ότι θα "φάω" 3 gb αλλά λέμε τώρα...

: "Η cosmote σας προσφέρει αυτόματα και δωρεάν και για όλο τον Αύγουστο απεριόριστο Mobile internet".

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

κανανε και αλλαγες στα συμβόλαια απερ! Στα γρηγορα ειδα οτι κατάργησαν το 40 κανανε μικροαλαγη στο 45 με το ιντερνετ και τα λεπτα πρως τρίτους, καθως επισεις και στο 35!
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετούς μήνες καρτοσυμβόλαιο Κοσμοτέ... Μπορώ να το γυρίσω σε συμβόλαιο Κοσμοτέ? Γιατί βλέπω ότι έτσι ξοδεύω περισσότερο... :(

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Οποτεδήποτε θέλεις μπορείς να το γυρίσεις σε συμβόλαιο
Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που δίνεις λέει 35 ευρώ μηνιαίο πάγιο,αυτό δε σημαίνει ότι ο τελικός λογαριασμός θα είναι παραπάνω (με φόρους κτλ) ; Έχω την εντύπωση ότι στο τηλέφωνο μου είπε 32 ευρώ ΤΕΛΙΚΟ ποσό μαζί με φόρους κτλ . Στην Κοσμοτέ είναι και το -15 % λόγω κάρτας ΟΑΕΔ...

 

στο link είναι 35€. βάλε και τα τέλη κινητής τηλεφωνίας πρπ 12% αμέσως, 39,20€ το λιγότερο.... όπως φυσικά κ σε οποιοδήποτε link ή κατάστημα δεν λένε τελική τιμή... τα 32€ που σου είπαν, είναι τελική τιμή με φ.π.α. και τέλη.... και -15% απο την κάρτα οαεδ....

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετούς μήνες καρτοσυμβόλαιο Κοσμοτέ... Μπορώ να το γυρίσω σε συμβόλαιο Κοσμοτέ? Γιατί βλέπω ότι έτσι ξοδεύω περισσότερο... :(

 

οποια στιγμή θέλεις γίνεται η αλλαγή αρκεί να είναι στο ίδιο πάγιο ή μεγαλύτερο και οχι μικρότερο.... π.χ. αν έχεις καρτοσυμβόλαι 25 άνετα γίνεται απεριόριστα 25...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η cosmote δεν λεει οτι τον Αυγουστο διπλασιαζει σε ολους τα ΜΒ χρησης που εχουν για internet? Εγω που στο προγραμμα μου εχω 500 γιατι μου λεει εχετε για ολο τον Αυγουστο εξτρα 3072mb επιπλεον των 500 που εχω?:lol:

 

η cosmote για ολο τον Αύγουστο δίνει 3GB (απεριόριστα)

1GB=1024MB σωστα? επι *3gb λοιπόν =3072 mb

+500mb που έχεις απο το πρόγραμα σου.... :p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έλαβα κι εγώ το μήνυμα. Αν μας έφτιαχνε λίγο και το σήμα ' καμπάνα'
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εδω και αρκετα χρονια χρησιμοποιω το what's up της κοσμοτε αλλα τους τελευταιους μηνες εχει γινει ασυμφωρο

σαν απαιτησεις δεν εχω πολλες, χρονο ομιλιας δεν θα ηθελα αρκετο αφου δεν χρησιμοποιω τον συγκεκριμενο αριθμο για αυτη την δουλεια, επισης μηνυματα θα ηθελα αλλα μεχρι 150 προς ολους αφου πιο πολυ χρησιμοποιω το ιντερνετ για την επικοινωνια.. κι εδω ειναι το προβλημα θελω περιπου 200mb τον μηνα, τι εχετε να μου προτεινετε?

Μάλλον θα σε καλύψει το απεριόριστα 35 με 100 λεπτά προς τα άλλα δίκτυα και τα σταθερά και 200 mb.

 

την αλλαγη στο Απεριοριστα 45 την ειδατε πηγαν το ιντερνετ στα 300MB apo 350 και τον χρονο ομιλιας προς τριτους απο 130 λεπτα σε 150 λεπτα. για μενα δεν αξιζει κανεις να αλλαξει στο καινουριο

Ανάλογα τις ανάγκες του καθενός. Το απερ45 στη πραγματικότητα έρχεται να καλύψει κάποιον που μιλά πολύ ( 1500' προς cosmote&σταθερά ), και χρειάζεται αρκετό όγκο δεδομένων. Αλλωστε, 50mb λιγότερα δεν είναι και κάτι το τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε ολα τα συμβολαια δινουν 3γιγα για ολο τον αυγουστο.

 

 

Έτσι ακριβώς. Τους κάλεσα & το επιβεβαίωσαν. Για όλους όσους έχουν πρόγραμμα Internet..

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετά χρόνια που είχα συμβόλαιο στην Cosmote,φέτος το διέκοψα.Ο λόγος; η κακή κατά τη γνώμη μου πολιτική τους(και των άλλων εταιρειών φαντάζομαι) όσο αφορά την επιδότηση συσκευής.Είχα το cosmote απεριόριστα 25,συν 1Gb mobile internet(φλασάκι),όλα μαζί 35 ευρώ το μήνα,όταν έληξε το συμβόλαιο μου δίνανε 30 ευρώ για ένα χρόνο ακόμα,και 100 ευρώ για 2 χρόνια,και λέω το εξής:

είναι υπερκέρδος κατά τη γνώμη μου,από τα πάγια τους ενός χρόνου,η κοσμοτε βγάζει 400 ευρώ,και από τα πάγια 2 χρόνων,700 ευρώ περίπου,οπότε τα ποσά που μου δίνανε τα θεωρώ πολύ χαμηλά,πιστεύω ότι μια επιδότηση 100 ευρώ δεν είναι και τόσο υψηλή,και σίγουρα η κοσμοτε δεν αγοράζει 100 ευρώ τη συσκευή,μιλάω για κάποιο φθηνό android κινητό.Οπότε το έκανα κάρτα,και μαζεύω χρήματα για να πάρω όποιο τηλέφωνο μου αρέσει!

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετά χρόνια που είχα συμβόλαιο στην Cosmote,φέτος το διέκοψα.Ο λόγος; η κακή κατά τη γνώμη μου πολιτική τους(και των άλλων εταιρειών φαντάζομαι) όσο αφορά την επιδότηση συσκευής.Είχα το cosmote απεριόριστα 25,συν 1Gb mobile internet(φλασάκι),όλα μαζί 35 ευρώ το μήνα,όταν έληξε το συμβόλαιο μου δίνανε 30 ευρώ για ένα χρόνο ακόμα,και 100 ευρώ για 2 χρόνια,και λέω το εξής:

είναι υπερκέρδος κατά τη γνώμη μου,από τα πάγια τους ενός χρόνου,η κοσμοτε βγάζει 400 ευρώ,και από τα πάγια 2 χρόνων,700 ευρώ περίπου,οπότε τα ποσά που μου δίνανε τα θεωρώ πολύ χαμηλά,πιστεύω ότι μια επιδότηση 100 ευρώ δεν είναι και τόσο υψηλή,και σίγουρα η κοσμοτε δεν αγοράζει 100 ευρώ τη συσκευή,μιλάω για κάποιο φθηνό android κινητό.Οπότε το έκανα κάρτα,και μαζεύω χρήματα για να πάρω όποιο τηλέφωνο μου αρέσει!

 

Άμα η κάρτα ταιριάζει στη χρήση που κάνεις, μάλλον έκανες την καλύτερη επιλογή να καταργήσεις το συμβόλαιο τη σήμερον εποχή! :rolleyes:

Περίεργο πάντως να μην σου κάνουν αντιπροσφορά να κρατήσεις το συμβόλαιο... Κοιμούνται μάλλον! Ε είναι και καλοκαίρι τώρα, ποιος ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

Άμα η κάρτα ταιριάζει στη χρήση που κάνεις, μάλλον έκανες την καλύτερη επιλογή να καταργήσεις το συμβόλαιο τη σήμερον εποχή! :rolleyes:

Περίεργο πάντως να μην σου κάνουν αντιπροσφορά να κρατήσεις το συμβόλαιο... Κοιμούνται μάλλον! Ε είναι και καλοκαίρι τώρα, ποιος ξέρει!

 

όλες οι επιδοτήσεις έχουν μειωθεί αρκετά, σε ολα τα δίκτυα, εως οτου καταργηθούν τελείως.... όπως και οι αντιπροσφορές δεν είναι οπως πριν ενα χρονο π.χ. και αν σε καλέσουν για αντιπροσφορά.... η αποψη μου, καλύτερα την επιδότηση να τη μειώνεις απο τα πάγια, παρά να πάρεις συσκευή

Link to comment
Share on other sites

όλες οι επιδοτήσεις έχουν μειωθεί αρκετά, σε ολα τα δίκτυα, εως οτου καταργηθούν τελείως.... όπως και οι αντιπροσφορές δεν είναι οπως πριν ενα χρονο π.χ. και αν σε καλέσουν για αντιπροσφορά.... η αποψη μου, καλύτερα την επιδότηση να τη μειώνεις απο τα πάγια, παρά να πάρεις συσκευή

 

Έτσι...

Και την ίδια συσκευή την παίρνεις φθηνότερα από ένα σκρουτζομάγαζο!

Link to comment
Share on other sites

Άμα η κάρτα ταιριάζει στη χρήση που κάνεις, μάλλον έκανες την καλύτερη επιλογή να καταργήσεις το συμβόλαιο τη σήμερον εποχή! :rolleyes:

Περίεργο πάντως να μην σου κάνουν αντιπροσφορά να κρατήσεις το συμβόλαιο... Κοιμούνται μάλλον! Ε είναι και καλοκαίρι τώρα, ποιος ξέρει!

 

Εγώ τους έδινα για δυο γραμμές 100 ευρώ το μήνα και μου δώσανε 70 ευρώ επιδότηση και για τις δυο. Έκανα διακοπή και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μέχρι που έμαθα από εσωτερική πηγή ότι η cosmote θέλει να έχει το 50% των συνδρομητών, όχι παραπάνω γιατί μετά θα αποκτήσει κυρίαρχη-ηγεμόνα θέση και είναι κάτι που δεν το θέλει. Προφανώς έχει άνετα αυτό το 50% και δεν τους καίγεται καρφάκι για μερικά συμβόλαια μείον. Επίσης μου είπε ότι σκοπός τους είναι να καταργήσουν τις επιδοτήσεις και να κάνουν προσφορές. Πχ να σου έρχεται sms και να σου λέει: αυτό το Σ/Κ έχεις επιπλέον 120 λεπτά για να μιλήσεις σε σταθερά κτλ

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έδινα για δυο γραμμές 100 ευρώ το μήνα και μου δώσανε 70 ευρώ και για τις δυο. Έκανα διακοπή και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μέχρι που έμαθα από εσωτερική πηγή ότι η cosmote θέλει να έχει το 50% των συνδρομητών, όχι παραπάνω γιατί μετά θα αποκτήσει κυρίαρχη-ηγεμόνα θέση και είναι κάτι που δεν το θέλει. Προφανώς έχει άνετα αυτό το 50% και δεν τους καίγεται καρφάκι για μερικά συμβόλαια μείον.

 

εαν αποκτησει πανω απο το 50% τοτε θα μπει υπο καθεστως επιτηρησης απο την ΕΕΤΤ (σαν τον ΟΤΕ) και τιμες,προσφορες κλπ θα οριζονται απο εκει μετα απο συμβουλιο λογω υγιους ανταγωνισμου.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

αγαπητά μου παιδιά:

ΜΙα φίλη έχει το εξής ερώτημα..

εχει συμβόλαιο στην κοσμοτέ ,εταιρικό με δωρεαν χρονο ομιλίας αναμεσα στους αριθμούς του συμβολαίου.

Δεχτηκε μια κληση χτες το απογευμα απο αριθμό με αποκρυψη οπου την ενημέρωσαν οτι ο λογαριασμός αυτου του μήνα -ο οποίος ακόμα δεν εχει εκδωθει ωστόσο- έχει φτάσει τα 940κατι ευρω και πήραν απλά για να την ενημερώσουν.

Κάνει τέτοιες κινήσεις η κοσμοτέ ή πρόκειται περι φαρσας;

Εχει η κοσμοτε τη δυνατοτητα- που την εχει σιγουρα αλλα το θεμα ειναι αν ενημερωνει- να προειδοποιει όταν ο λογαριασμός "ξεφευγει";;

Επίσης ζήτησε η φιλη απο την κοπέλα κάποιο νουμερο για να την πάρει πίσω, και της απαντησε οτι ειναι call center και δεν δέχονται κλήσεις, μόνο κάνουν.

Σήμερα η φίλη πήρε την κοσμοτε τηλεφωνο και της είπαν πως δεν μπορούν να την ενημερώσουν καθώς δεν εχει εκδωθεί ακόμα ο λογαριασμός.

Αδέρφια τα φωτα σας.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αγαπητά μου παιδιά:

ΜΙα φίλη έχει το εξής ερώτημα..

εχει συμβόλαιο στην κοσμοτέ ,εταιρικό με δωρεαν χρονο ομιλίας αναμεσα στους αριθμούς του συμβολαίου.

Δεχτηκε μια κληση χτες το απογευμα απο αριθμό με αποκρυψη οπου την ενημέρωσαν οτι ο λογαριασμός αυτου του μήνα -ο οποίος ακόμα δεν εχει εκδωθει ωστόσο- έχει φτάσει τα 940κατι ευρω και πήραν απλά για να την ενημερώσουν.

Κάνει τέτοιες κινήσεις η κοσμοτέ ή πρόκειται περι φαρσας;

Εχει η κοσμοτε τη δυνατοτητα- που την εχει σιγουρα αλλα το θεμα ειναι αν ενημερωνει- να προειδοποιει όταν ο λογαριασμός "ξεφευγει";;

Επίσης ζήτησε η φιλη απο την κοπέλα κάποιο νουμερο για να την πάρει πίσω, και της απαντησε οτι ειναι call center και δεν δέχονται κλήσεις, μόνο κάνουν.

Σήμερα η φίλη πήρε την κοσμοτε τηλεφωνο και της είπαν πως δεν μπορούν να την ενημερώσουν καθώς δεν εχει εκδωθεί ακόμα ο λογαριασμός.

Αδέρφια τα φωτα σας.

 

μια παρομοια περιπτωση ειχα ακουσει σε ενα φιλο, που ομως του στειλανε μηνυμα γιατι ηταν σε καθεστως περιαγωγης και χρεωνε πολυ τον λογαριασμο. Ας περιμενει να εκδοθει ο λογαριασμος και ας κανει ενα τηλεφωνο.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Οταν δούλευα παλιά στη wind είχαν τμήμα ασφαλείας που παρακολουθούσε να μην υπερβεί ο κάθε πελάτης κάποιο όριο που είχε ανάλογα με το προφίλ του και τον ενημέρωναν. Και στην hol υπήρχε αυτό και εκεί μάλιστα θυμάμαι ότι ζήταγαν και προκαταβολή αν το ξεπέρναγε και έκαναν και προληπτικά φραγή για τυχόν κακόβουλη χρήση. Στην hol υπήρχε σίγουρα τηλεφωνική ενημέρωση, για wind δεν θυμάμαι αν ήταν μήνυμα ή τηλέφωνο. Πάντως τέτοιο σύστημα υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

;Θέλω να κάνω μία ερωτησούλα.Η ξαδέλφη μου μένει Κύπρο μόνιμα πλέον και δεν έχει cosmote what's up κ.α.,έχει Κυπριακή σιμ...και ένα μήνυμα που της στέλνω(what's up έχω)μου το χρεώνει 1,10ε ανά μήνυμα επειδή το κινητό της έχει μπροστά τπ 00357 και μετά τα επόμενα νούμερα του κινητού.Τι μπορώ να κάνω;Αν της αγοράσω(που το έχω συζητήσει μαζί της)Cosmote what's up εκεί πέρα θα πιάνει και θα ισχύουν τα μηνύματα και τα λεπτά τα 600 τα δωρεάν...;
Link to comment
Share on other sites

;Θέλω να κάνω μία ερωτησούλα.Η ξαδέλφη μου μένει Κύπρο μόνιμα πλέον και δεν έχει cosmote what's up κ.α.,έχει Κυπριακή σιμ...και ένα μήνυμα που της στέλνω(what's up έχω)μου το χρεώνει 1,10ε ανά μήνυμα επειδή το κινητό της έχει μπροστά τπ 00357 και μετά τα επόμενα νούμερα του κινητού.Τι μπορώ να κάνω;Αν της αγοράσω(που το έχω συζητήσει μαζί της)Cosmote what's up εκεί πέρα θα πιάνει και θα ισχύουν τα μηνύματα και τα λεπτά τα 600 τα δωρεάν...;

 

Για φθηνά sms frog ή Q. Και άλλη κάρτα να της πάρεις θα χρεώνεται κι εκείνη τις κλήσεις γιατί θα είναι σε περιαγωγή. Η καλύτερη λύση είναι skype 11.49 ευρώ τα 400 λεπτά ή viber.

Link to comment
Share on other sites

εαν αποκτησει πανω απο το 50% τοτε θα μπει υπο καθεστως επιτηρησης απο την ΕΕΤΤ (σαν τον ΟΤΕ) και τιμες,προσφορες κλπ θα οριζονται απο εκει μετα απο συμβουλιο λογω υγιους ανταγωνισμου.

 

έτσι εξηγούνται όλα,οπότε δεν αξίζει αν πραγματικά δεν το χρειάζεσαι να έχεις συμβόλαιο,η κάρτα κατά διαστήματα έχει προσφορές,οπότε ρεφάρεις,και οι συσκευές,αν δεν θέλεις κάτι πολύ ακριβό,βρίσκεις με καλή τιμή

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

αγαπητά μου παιδιά:

ΜΙα φίλη έχει το εξής ερώτημα..

εχει συμβόλαιο στην κοσμοτέ ,εταιρικό με δωρεαν χρονο ομιλίας αναμεσα στους αριθμούς του συμβολαίου.

Δεχτηκε μια κληση χτες το απογευμα απο αριθμό με αποκρυψη οπου την ενημέρωσαν οτι ο λογαριασμός αυτου του μήνα -ο οποίος ακόμα δεν εχει εκδωθει ωστόσο- έχει φτάσει τα 940κατι ευρω και πήραν απλά για να την ενημερώσουν.

Κάνει τέτοιες κινήσεις η κοσμοτέ ή πρόκειται περι φαρσας;

Εχει η κοσμοτε τη δυνατοτητα- που την εχει σιγουρα αλλα το θεμα ειναι αν ενημερωνει- να προειδοποιει όταν ο λογαριασμός "ξεφευγει";;

Επίσης ζήτησε η φιλη απο την κοπέλα κάποιο νουμερο για να την πάρει πίσω, και της απαντησε οτι ειναι call center και δεν δέχονται κλήσεις, μόνο κάνουν.

Σήμερα η φίλη πήρε την κοσμοτε τηλεφωνο και της είπαν πως δεν μπορούν να την ενημερώσουν καθώς δεν εχει εκδωθεί ακόμα ο λογαριασμός.

Αδέρφια τα φωτα σας.

 

Καλησπέρα

Υπάρχει τμήμα στην cosmote όπως και σε όλες τις εταιρίες το οποίο ελέγχει τους λογαριασμούς κατά την διάρκεια του μήνα. Εάν έχεις για παράδειγμα κατά μέσω όρο 30€ λογαριασμό και ξαφνικά ένα μήνα φτάσεις περίπου το 10πλάσιο τότε μπαίνει αυτόματα φραγή και ή σε ενημερώνουν τηλεφωνικά ή το καταλαβαίνεις πως μπήκε φραγή και παίρνεις τηλ. στην εξυπηρέτηση για σύνδεση με αυτό το τμήμα και ενημέρωση. Αν δεν κάνω λάθος το τμήμα λέγετε ''Τμήμα αποτροπής απάτης''. Βέβαια είναι απόλυτα λογικό να μην τα προλαβαίνουν όλα (όπως σωστά προανέφερε και κάποιος φίλος πιο πάνω εάν έχεις το 50+% των συνδρομητών) και ειδικότερα εάν κάποιος είναι στο εξωτερικό γιατί τότε εάν δεν λάβει η εκάστοτε εταιρία ενημέρωση από το ξένο δίκτυο τότε δεν μπορεί να γίνει τίποτα!

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

το θεμα είναι το εξης.

η φίλη απο οσο μου ειπε οντως ξεφυγε στη χρηση, αλλα αυτο εγινε γυρω στις 17 ιουλιου.τηλεφωνο την πηραν προχτες.

και ο λογαριασμος εκδιδεται μου ειπε νομιζω στις 9...

λογαριασμό συνήθως είχε 45-55 ευρω , και την ενημερωσαν για 945 νομιζω.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...