Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι σαν το καρτοκινητο σου δινει 20 ευρω π.χ. και τα σπαταλας οπυ εσυ θες με οποιον συνδυασμο θες! οταν λεει ή το ενα ή το αλλο περιγρφει πως με 20 ευρω το μεγιστο ειναι 80 λεπτα ή 180 μηνυματα ή 30 internet. απο εκει και περα οπως θες εσυ τα χαλας...

 

ok κατανοητό αυτό. Αν όμως χρησιμοποιήσεις και όλο το χρόνο ομιλίας και όλα τα sms και όλη τη κίνηση σε MB με το ιντερνετ ? θα σε χρεώσει την πραγματική αξία που αναφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσεις όλο το ποσό που σου παρέχεται, συνεχίζεις να έχεις τις ίδιες χρεώσεις, απλά χρεώνονται στο λογαριασμό που θα έρθει τον επόμενο μήνα.
Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια η cosmote μας εχει γραμμενους εμας τους εταιρικους πελαατες εχεις να μας δωσει καποιο καινουριο προγραμμα πολυ καιρο
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι πολυ προβληματισμένος:

εχω το 240' Προνομιακο κ πληρώνω 30€ για 4 ωρες για ολους

Τωρα τι ειναι καλύτερο να παω στο 25€ που μαλλον δεν καλυπτει κ δεν συμφερει

ή να παω στο 35' που σιγουρα 1500' σε Cοσμοτε κ σταθερα ειναι δελεαρ + 1500Sms +100' για αλλους.

Αν παω στο 35€ πως θα υπολογιζω το χρονο ομιλιας 100΄για τους αλλους;

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι πολυ προβληματισμένος:

εχω το 240' Προνομιακο κ πληρώνω 30€ για 4 ωρες για ολους

Τωρα τι ειναι καλύτερο να παω στο 25€ που μαλλον δεν καλυπτει κ δεν συμφερει

ή να παω στο 35' που σιγουρα 1500' σε Cοσμοτε κ σταθερα ειναι δελεαρ + 1500Sms +100' για αλλους.

Αν παω στο 35€ πως θα υπολογιζω το χρονο ομιλιας 100΄για τους αλλους;

στελνεις EY στο 1256 και σου ερχεται μυνημα με το υπολοιπο του χρονου ομιλιας
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

στελνεις EY στο 1256 και σου ερχεται μυνημα με το υπολοιπο του χρονου ομιλιας

Ευχαριστώ πολυ! Υποθετω ειναι δωρεαν το sms;

Μαλλον με βλεπω για Cosmote 35€ απεριόριστα

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα στο 1256 είναι δωρεάν.

 

Όσον αφορά την επιλογή προγράμματος,πρέπει να τα βάλεις κάτω και να δεις πού ξοδεύεις το χρόνο σου.Και εξηγώ:αν ο χρόνος ομιλίας ξοδεύεται κυρίως σε τηλέφωνα πλην Κοσμοτέ και σταθερών δε σε συμφέρει το Cosmote Απεριόριστα 35.Μένει να δεις την ανάλυση των λογαριασμών σου και να αποφασίσεις τι σε συμφέρει.

 

Πάντως,έχε υπόψη και το χαράτσι που πέφτει αν τυχόν ξεπερνάς τη χρήση του προγράμματος σε ομιλία και μηνύματα...Το 240 στην περίπτωση αυτή είναι απείρως συμφερότερο.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση...

πόσο θα βγαίνει τελική τελική τιμή το 45 με φόρους φπα κτλ?πάνω από 50?

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι τιμες δεν ειναι τελικες? το απεριοριστα 35 πάει στα 39.20? η καταλαβα λαθος?

Ζαχλωρίτικα

Olympic Games 2016

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να είναι τελικές, αφού τα τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας ορίζονται βάσει του ύψους του καθαρού ποσού λογαριασμού, σε ποσοστό αυτού και μετά τσιμπάνε και το ΦΠΑ 19%.
Link to comment
Share on other sites

Είτε πριν το τσιμπίσουν είτε μετά , το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Τα πράγματα είναι απλά , Επί του λογαριασμού μέχρι 50 ευρώ προσθέτουμε 12%

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο κοσμοτε i-35 μπορώ να πάω στο μηδενικό πάγιο ή πρέπει να επιλέξω πρόγραμμα ίδιο ή ακριβότερο;
Link to comment
Share on other sites

εκανα φορητοτητα απο βοντα σε κοσμοτε κ μαλιστα συνδεση στο 150..στις 7/10 μου δεινουν την καρτα κ μου ερχονται 2 μην.που λενε οτι ο λογαριασμος μου θα εκδιδεται καθε 22 του μηνος...σημερα 03/11 μου ερχεται ο λογ/σμος πολυ ακριβος...:wacko:βλεπω αναλυτικα τις χρεωσεις και μου χρεωνουν για τις 15 μερες και πιο συγκεκριμενα (15/10-19/10)τις κλησεις που εκανα σε διαφορα κινητα!!!:mad:και αναρωτιεμαι μηπως κανανε λαθος λεω εγω???εσεις τι λετε περι αυτου???(ειμαι πολυ νευριασμενος και θυμωμενος,(δεν πληρωνα καλυτερα την συσκευη να ειχα τωρα και το κεφαλι μου ήσυχο?)πολλα και ακριβα τελη και πολλη φπα!!!!!!τι πραματα ειναι αυτα????????????????
Link to comment
Share on other sites

εκανα φορητοτητα απο βοντα σε κοσμοτε κ μαλιστα συνδεση στο 150..στις 7/10 μου δεινουν την καρτα κ μου ερχονται 2 μην.που λενε οτι ο λογαριασμος μου θα εκδιδεται καθε 22 του μηνος...σημερα 03/11 μου ερχεται ο λογ/σμος πολυ ακριβος...:wacko:βλεπω αναλυτικα τις χρεωσεις και μου χρεωνουν για τις 15 μερες και πιο συγκεκριμενα (15/10-19/10)τις κλησεις που εκανα σε διαφορα κινητα!!!:mad:και αναρωτιεμαι μηπως κανανε λαθος λεω εγω???εσεις τι λετε περι αυτου???(ειμαι πολυ νευριασμενος και θυμωμενος,(δεν πληρωνα καλυτερα την συσκευη να ειχα τωρα και το κεφαλι μου ήσυχο?)πολλα και ακριβα τελη και πολλη φπα!!!!!!τι πραματα ειναι αυτα????????????????

 

Το πάγιο προπληρώνεται.Αυτό σημαίνει πως στο λογαριασμό που εκδίδεται τον τρέχοντα μηνα δεν πληρώνεις το πάγιο του προηγούμενου μήνα,αλλά του επόμενου.

 

Στον 1ο λογαριασμό επομένως χρεώνεσαι το παγιο του 2ου μήνα συν την αναλογία παγίου από την ημερομηνία ενεργοποίησης του συμβολαίου σου έως την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού.Συνεπώς,χρεώθηκες 26 ευρώ(πάγιο 2ου μήνα) + 15 / 30 των 26 ευρώ του 1ου μήνα.Σε όλα αυτά πρόσθεσε και το φόρο συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας ο οποίος είναι κλιμακούμενος,ανάλογα το ύψος του λογαριασμού.

 

Τέλος,ο χρόνος ομιλίας μπαίνει την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού(στις 22 κάθε μήνα στη δική σου περίπτωση).Στον 1ο λογαριασμό είναι αναλογικός όπως ακριβώς και το πάγιο.Επομένως,είχες απ'τις 7 μέχρι τις 22 του μήνα τα 15 / 30 των 150 λεπτών.(22-7=15 ημέρες).Κοινώς,είχες 75 λεπτά περίπου.Τις υπόλοιπες κλήσεις τις χρεώθηκες,μέχρι τις 22 του μήνα,οπότε και ξαναμπήκε ο δωρεάν χρόνος ομιλίας του νέου μήνα.

 

Είμαι στο κοσμοτε i-35 μπορώ να πάω στο μηδενικό πάγιο ή πρέπει να επιλέξω πρόγραμμα ίδιο ή ακριβότερο;

 

Στο μηδενικό πάγιο έχεις πλέον δικαίωμα να πας εφόσον συμπληρώσεις 1 χρόνο απ'την ημερομηνία ενεργοποίησης του αριθμού στο δίκτυο.Αν δεν έχει συμβεί αυτό,το χαμηλότερο πρόγραμμα είναι το Βασικό με πάγιο 8,687 ευρώ.Σε μεγαλύτερο πρόγραμμα μπορείς να πας ανά πάσα στιγμή,εφόσον έχεις συμπληρώσει μήνα από την προηγούμενη αλλαγη προγράμματος ή αρχική σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολυ!δηλαδη καθε 22 αρχιζει και μετραει ο δωρεαν χρονος ομιλιας που εχω...τα αλλα 75 λεπτα τα χανω?μηπως μεταφερονται στον επομενο μηνα?
Link to comment
Share on other sites

Τα 75 λεπτά του 1ου μήνα ήταν όλος κι όλος ο δωρεάν χρόνος.Απ'τη στιγμή που δεν περίσσεψε κάτι,τότε δε μεταφέρεται τίποτα.Αν σου περίσσευε κάτι θα μεταφερόταν(αν και νομίζω πως πρέπει να καλέσεις στο 1212 απ'το κινητό σου για να ζητήσεις μεταφορά του υπολειπόμενου χρόνου στον επόμενο μήνα-δε θυμάμαι αν μεταφέρεται αυτόματα ο χρόνος αν δεν το ζητήσει ο πελάτης)
Link to comment
Share on other sites

(αν και νομίζω πως πρέπει να καλέσεις στο 1212 απ'το κινητό σου για να ζητήσεις μεταφορά του υπολειπόμενου χρόνου στον επόμενο μήνα-δε θυμάμαι αν μεταφέρεται αυτόματα ο χρόνος αν δεν το ζητήσει ο πελάτης)

Αυτο το κανει η vodafone, η cosmote μεταφερει αυτοματα!

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολυ!δηλαδη καθε 22 αρχιζει και μετραει ο δωρεαν χρονος ομιλιας που εχω...τα αλλα 75 λεπτα τα χανω?μηπως μεταφερονται στον επομενο μηνα?

Μπορείς να έλέγχεις το υπόλοιπο του λογαριασμού σου στέλνοντας EY στο 1256

Αν έχουν μεταφερθεί λεπτά ομιλίας π.χ 53 λεπτά τότε στις 23 του μήνα θα σου πεί έχετε 203 λεπτά αντί να σου πεί , έχετε 150 .

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό εξισώθηκε με το μηδενικό και είναι στη λήξη του συμβολαίου, επίσης. Προφανώς αρκετοί έβαζαν μεγάλα προγράμματα ( μάλλον για μεγάλη επιδότηση ) στην αρχή και στο τρίμηνο το έριχναν στο βασικό, οπότε η Cosmote τους έκοψε τον αέρα με αυτή τη κίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Στα πακέτα απεριόριστα για παράδειγμα cosmote 70 όταν λέει 1500 λεπτά προς κινητά COSMOTE και σταθερά τηλέφωνα, όσον αφορά τα σταθερά τηλέφωνα αναφέρεται μόνο στο δίκτυο ΟΤΕ ή περιλαμβάνει και τις άλλες εταιρείες π.χ. forthnet,hol, tellas κλπ;
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό εξισώθηκε με το μηδενικό και είναι στη λήξη του συμβολαίου, επίσης. Προφανώς αρκετοί έβαζαν μεγάλα προγράμματα ( μάλλον για μεγάλη επιδότηση ) στην αρχή και στο τρίμηνο το έριχναν στο βασικό, οπότε η Cosmote τους έκοψε τον αέρα με αυτή τη κίνηση.

 

Εχώ τον αριθμό τρεις μήνες και στις επιλογές στο myaccount μου βγάζει οτι μπορώ να πάω στο πρόγραμμα με μηδενικό πάγιο.Τι γίνεται σε αυτήν την περιπτωση;Μπορώ να πάω ή πρέπει να κλείσει ο χρόνος;

Link to comment
Share on other sites

Στο Χ/Κ Φαλακρού Δεν υπάρχει σημα Cosmote ενω υπαρχει κεραια. Μια ερχεται μια φευγει. Μετα παο ψαξιμο, εμαθα οτι η κεραια στο βουνο της προσοτσανης, μια δουλευει και μια οχι (μεσω αυτης της κεραιας παει το σημα απ'οσο εμαθα στο Χ/κ Φαλακρο).

 

Η cosmote λεει οτι θα βαλουν στο μελλον κατι, για να περνει απο τον ηλιο ενεργεια, και τωρα ειναι με πετρελαιο και κατι τετοια...

 

Κριμα...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στα πακέτα απεριόριστα για παράδειγμα cosmote 70 όταν λέει 1500 λεπτά προς κινητά COSMOTE και σταθερά τηλέφωνα, όσον αφορά τα σταθερά τηλέφωνα αναφέρεται μόνο στο δίκτυο ΟΤΕ ή περιλαμβάνει και τις άλλες εταιρείες π.χ. forthnet,hol, tellas κλπ;

 

Προς όλα τα σταθερά εντός Ελλάδας.

 

Εχώ τον αριθμό τρεις μήνες και στις επιλογές στο myaccount μου βγάζει οτι μπορώ να πάω στο πρόγραμμα με μηδενικό πάγιο.Τι γίνεται σε αυτήν την περιπτωση;Μπορώ να πάω ή πρέπει να κλείσει ο χρόνος;

 

Μήπως δεν πήρες συσκευή, ούτε επέλεξες πίστωση του ποσού επιδότησης όταν ενεργοποίησες τη σύνδεσή σου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...