Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αίτηση φορητότητας προ του λήξει το 18μηνο ή 12μηνο γίνεται;;;Εμενα μου είπαν οτι πρέπει αν πληρώσω το κόστος της έκπτωσης του παγίου που είχα επλέξει x του μήνες μέχρι τωρα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια... Έκανα φορητότητα και μου δίνουν 24ευρώ (με τέλη και ΦΠΑ) τελική το Απεριόριστα 65... Να τους πιέσω για ποιο χαμηλά?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια... Έκανα φορητότητα και μου δίνουν 24ευρώ (με τέλη και ΦΠΑ) τελική το Απεριόριστα 65... Να τους πιέσω για ποιο χαμηλά?

 

Για 1 η 2 γραμμές??

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει αίτηση φορητότητας από cosmote σε vodafone η οποία ενεργοποιήθηκε.

Λόγο ανύπαρκτου 3G σε σπίτι και δουλεία σκέφτομαι να γυρίσω πάλι σε Cosmote.

Από όσο ξέρω, επειδή έγινε μέσω τηλεφώνου, έχω 14 μέρες προθεσμία να ακυρώσω την φορητότητα.

 

Υπάρχει περίπτωση να δεχτούν την προσφορά που μου είχαν κάνει για να μείνω στο δίκτυο τους (20 ευρώ για 2 γραμμές στο απεριόριστα 65), ή επιστρέφω στο πρόγραμμα που είχα πριν κάνω την αίτηση για vodafone;

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά έληξε και τροποποιείται και η έκπτωση στο πάγιο και η έκπτωση για οικογενειακό πακέτο για το απεριόριστα 65.

 

Συγκεκριμένα δίνει τελική τιμή 58,5Ε (χωρίς τέλη) με έκπτωση στο πάγιο και 45,5Ε για οικογενειακό (για κάθε γραμμή). 6,5Ε θα είναι η έκπτωση στο πάγιο και για νέες συνδέσεις στο απεριόριστα 65 (μέχρι χθες για νέα σύνδεση είχε έκπτωση 16Ε). Φαίνεται ότι όχι μόνο η προσφορά έληξε αλλά το πρόγραμμα ακριβαίνει κιόλας.

 

Σε όλα τα προγράμματα, από αύριο διαμορφώνεται νέα πολιτική στην έκπτωση στο πάγιο η οποία διαμορφώνεται στο 10% της τιμής του παγίου. Μικρές εξαιρέσεις σε κάποια προγράμματα για μετατροπή από καρτοκινητό.

 

Σημαντικότερες αλλαγές οι εκπτώσεις από μετατροπή καρτοκινητού σε απεριόριστα οι οποίες πετσοκόβονται εντελώς και πάνε στο 10% επί του παγίου, με εξαίρεση στο απερ25 που δίνει έκπτωση 5Ε και το απερ100 που δίνει 20Ε. Π.χ. ως χθες μετατροπή καρτοκινητού σε απερ45 είχε έκπτωση παγίου 12Ε ενώ από αύριο θα έχει έκπτωση 4,5Ε!

Και στα καρτοσυμβόλαια υπάρχει γενναία μείωση της έκπτωσης παγίου, είτε είναι νέα σύνδεση είτε μετατροπή από καρτοκινητό.

 

Φαίνεται ότι υπάρχει μια τάση να ισορροπήσουν οι τιμές των καταστημάτων με τις online τιμές γιατί σε αρκετά προγράμματα, υπήρχε μεγάλη διαφορά. Π.χ. το 65 online κοστίζει 45Ε (χωρίς τέλη) ενώ το κατάστημα με έκπτωση στο πάγιο & οικογενειακό το έδινε στα 36Ε (χωρίς τέλη).

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για ενα πακετο στο οικογενειακο το οποιο αποτελειται απο το απεριοστα 65 κ καρτοσυμβολαιο35 με τις ονλαιν τιμες, ποια θα ναι η τελικη τιμη? ( το συμβολαιο θα ναι απο μεταφορα κ το καρτοσυμβολαιο απο μετατροπη wu ).
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για ενα πακετο στο οικογενειακο το οποιο αποτελειται απο το απεριοστα 65 κ καρτοσυμβολαιο35 με τις ονλαιν τιμες, ποια θα ναι η τελικη τιμη? ( το συμβολαιο θα ναι απο μεταφορα κ το καρτοσυμβολαιο απο μετατροπη wu ).

 

Οι online τιμές έχω την αίσθηση ότι δεν αλλάζουν στο οικογενειακό πακέτο, είναι ίδιες. Το 65 το δίνει 45Ε χωρίς τέλη (όσο και τα καταστήματα) ενώ το καρτ. 35 το δίνει 26Ε (2Ε λιγότερο από το κατάστημα). Έχουμε λοιπόν 50,4Ε+29,1Ε=79,5Ε.

 

Για κατάστημα, το 65 από αύριο και μέχρι 7/10 (μετά θεωρείται βέβαιο ότι η έκπτωση σε οικογ. πακέτο θα πέσει) έχει τιμή 45,5 χωρίς τέλη, δηλαδή 51Ε.

Το καρτοσυμβόλαιο 35 έχει έκπτωση παγίου 3,5Ε κι άλλα 3,5 λόγω οικογενειακού πάει στα 28Ε*12%=31,4Ε.

Και τα δυο μαζί 82,4Ε.

Link to comment
Share on other sites

Οι online τιμές έχω την αίσθηση ότι δεν αλλάζουν στο οικογενειακό πακέτο, είναι ίδιες. Το 65 το δίνει 45Ε χωρίς τέλη (όσο και τα καταστήματα) ενώ το καρτ. 35 το δίνει 26Ε (2Ε λιγότερο από το κατάστημα). Έχουμε λοιπόν 50,4Ε+29,1Ε=79,5Ε.

 

Για κατάστημα, το 65 από αύριο και μέχρι 7/10 (μετά θεωρείται βέβαιο ότι η έκπτωση σε οικογ. πακέτο θα πέσει) έχει τιμή 45,5 χωρίς τέλη, δηλαδή 51Ε.

Το καρτοσυμβόλαιο 35 έχει έκπτωση παγίου 3,5Ε κι άλλα 3,5 λόγω οικογενειακού πάει στα 28Ε*12%=31,4Ε.

Και τα δυο μαζί 82,4Ε.

 

Κώστα συγγνώμη, αλλά τι κάθεσαι και αναλύεις μου λες? Φορητότητα και πάπαλα! Έλεος... (όχι σε εσένα - αλλά σε αυτούς που δεν διαβάζουν τα thread)...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα συγγνώμη, αλλά τι κάθεσαι και αναλύεις μου λες? Φορητότητα και πάπαλα! Έλεος... (όχι σε εσένα - αλλά σε αυτούς που δεν διαβάζουν τα thread)...

 

Καλά, ναι εννοείται αυτό αλλά τέθηκε συγκεκριμένο ερώτημα και εφόσον ήξερα την απάντηση, την έγραψα. Είναι αυτονόητο ότι μόνο με φορητότητα επιτυγχάνεται κάτι αλλά ας μην ξεχνάμε και αυτούς που θέλουν να κάνουν νέα σύνδεση. Για αυτούς δεν υπάρχει η λύση της φορητότητας.

Link to comment
Share on other sites

αλλά ας μην ξεχνάμε και αυτούς που θέλουν να κάνουν νέα σύνδεση. Για αυτούς δεν υπάρχει η λύση της φορητότητας.

 

Λάθος φίλε. Παίρνεις έναν αριθμό η κάνεις συμβόλαιο.....το φτηνοτερο και καπάκι πριν λήξει ο μηνας, φορητοτητα.

Αφού δεν δίνουν σωστές τιμές σε όλους, κάνουμε ότι μπορούμε.

Δοκιμασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση... Αν έχεις εν-ενεργεία συμβόλαιο με εταιρία κινητής... Και κάνεις φοριτότητα... Ξεβρακώνονται μετά ή παίρνουν τα λεφτά που λέει το συμβόλαιο και αλλάζεις εταιρία? Ξέρει κάποιος να βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση... Αν έχεις εν-ενεργεία συμβόλαιο με εταιρία κινητής... Και κάνεις φοριτότητα... Ξεβρακώνονται μετά ή παίρνουν τα λεφτά που λέει το συμβόλαιο και αλλάζεις εταιρία? Ξέρει κάποιος να βοηθήσει?

 

Εξαρτάται από την περίπτωση. Ειδικά αν έχεις πάρει επιδότηση, θα στα πάρουν.

Αν έχεις έκπτωση αντί επιδότησης, πάλι θα προσπαθήσουν, αλλά δεν θα τους αφήσεις. Οπότε θα σου κάνουν αντιπροσφορά :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα συμβολαιο κοσμοτε, το οποιο ειχα κανει μεσω ιντερνετ και με εξοφληση λογ/σμου μεσω πιστωτικης.

Το προγραμμα ηταν το cosmote απεριοριστα 25. Μαζι με το συμβολαιο υπεγραψα και το αντιστοιχο εγγραφο που αφορα την εκπτωση αντι επιδοτησης, η οποια επισημως ειναι 137,10 ευρω και 18μηνο συμβολαιο.

Η γραμμη ενεργοποιηθηκε 14/9/2012.

Επειδη το υπαρχον προγραμμα που δινει μονο 100mb internet εξεταζω περιπτωσεις φορητοτητας, ωστοσο θα ηθελα να μου πει καποιος τι ποσο θα πρεπει να πληρωσω αν για παραδειγμα ενεργοποιηθει η φορητοτητα 15/10/2013.

Σας παραθετω αυτουσιο και τον πινακα αποσβεσης οπως αναγραφεται στο συμβολαιο. Θα παρατηρησετε επισης, οτι υπολογιζεται διαφορετικα το ποσο που πρεπει να επιστραφει στα 12μηνα συμβολαια και διαφορετικα στα 18μηνα οπως το δικο μου.

Επισης, υπαρχει τροπος να αποδεσμευτω χωρις να πληρωσω κατι και αν ναι ποιος ακριβως ?

[ATTACH]36318[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

137,10 *13/18 *0,83*1,23 = 101,08

 

Η απορία μου είναι αν υπολογιζονται ολόκληρα τα 137 ευρώ, ή μόνο το ποσό που έχω πάρει μέχρι ώρας. Είναι λίγο ασαφές όπως το γράφει . Επίσης τα 137,10 είναι μαζί με ΦΠΑ.

Και κάτι τελευταίο όταν λέει π.χ. μήνας 13, θα πρέπει να έχουν συμπληρωθεί 13 μήνες, ή μετράει ότι έκλεισες τον 12ατο και μπήκες στον 13ο;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα συμβολαιο κοσμοτε, το οποιο ειχα κανει μεσω ιντερνετ και με εξοφληση λογ/σμου μεσω πιστωτικης.

Το προγραμμα ηταν το cosmote απεριοριστα 25. Μαζι με το συμβολαιο υπεγραψα και το αντιστοιχο εγγραφο που αφορα την εκπτωση αντι επιδοτησης, η οποια επισημως ειναι 137,10 ευρω και 18μηνο συμβολαιο.

Η γραμμη ενεργοποιηθηκε 14/9/2012.

[ATTACH]36318[/ATTACH]

 

Απ ότι φαίνεται πρέπει να επιστρέψεις το ποσό που σου έχει καταβληθεί...δλδ η έκπτωση ενός παγίου...για τους 12 πρώτους μήνες. Δλδ σαν να μην είχεις έκπτωση.

Δεν βλέπω όμως να γράφεται το ποσόν. Επομένως τα ποσοστά πάνε επί 0€???

137,10/18=7,61 € η 'εκπτωση κάθε μήνα.

Είναι γενικοί κανόνες αυτοί. Το ποσόν γράφεται πουθενά στο συμβόλαιο?

Κάνε φορητότητα. 18 μήνες για 7€ τον μήνα? Δεν διαβάζεις εδώ μέσα τμές?

Και πρόσεξε την κάρτα....δώσε διακοπή πριν κάνεις κίνηση...

 

EDIT

Λάθος...δεν πρόσεξα το έτος. Να σβηστεί να μην μπερδεψει κανέναν.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι αν υπολογιζονται ολόκληρα τα 137 ευρώ, ή μόνο το ποσό που έχω πάρει μέχρι ώρας. Είναι λίγο ασαφές όπως το γράφει . Επίσης τα 137,10 είναι μαζί με ΦΠΑ.

Και κάτι τελευταίο όταν λέει π.χ. μήνας 13, θα πρέπει να έχουν συμπληρωθεί 13 μήνες, ή μετράει ότι έκλεισες τον 12ατο και μπήκες στον 13ο;

 

γιαυτό γράφω 137Χ 13/18 γιατί έλαβες αυτό το ποσό για 13 και όχι για 18 μήνες. Στις 15 Οκτωβρίου θα έχεις κλείσει 13 μήνες.

Αν είναι νόμιμο, δεν γνωρίζω κάπιοι λεν ότι δεν χρωστάς τίποτα. .

Ας γράψει και κάπιος άλλος ,

Αλλά το ποσό το έχω υπολογίσει σύμφωνα με τα γραφώμενα στο συμβόλαιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα συμβολαιο κοσμοτε, το οποιο ειχα κανει μεσω ιντερνετ και με εξοφληση λογ/σμου μεσω πιστωτικης.

Το προγραμμα ηταν το cosmote απεριοριστα 25. Μαζι με το συμβολαιο υπεγραψα και το αντιστοιχο εγγραφο που αφορα την εκπτωση αντι επιδοτησης, η οποια επισημως ειναι 137,10 ευρω και 18μηνο συμβολαιο.

Η γραμμη ενεργοποιηθηκε 14/9/2012.

Επειδη το υπαρχον προγραμμα που δινει μονο 100mb internet εξεταζω περιπτωσεις φορητοτητας, ωστοσο θα ηθελα να μου πει καποιος τι ποσο θα πρεπει να πληρωσω αν για παραδειγμα ενεργοποιηθει η φορητοτητα 15/10/2013.

Σας παραθετω αυτουσιο και τον πινακα αποσβεσης οπως αναγραφεται στο συμβολαιο. Θα παρατηρησετε επισης, οτι υπολογιζεται διαφορετικα το ποσο που πρεπει να επιστραφει στα 12μηνα συμβολαια και διαφορετικα στα 18μηνα οπως το δικο μου.

Επισης, υπαρχει τροπος να αποδεσμευτω χωρις να πληρωσω κατι και αν ναι ποιος ακριβως ?

[ATTACH]36318[/ATTACH]

 

137,10 *13/18 *0,83*1,23 = 101,08

 

Η εταιρία σου αφαιρούσε κάθε μήνα 7,61 + ΦΠΑ

γαι τους 13 μηνες (που θα κλεισεις στις 14 αυτού του μήνα) σου έχουν προσφέρει ως έκπτωση 99,01 + ΦΠΑ

 

Οι όρουι του συμβολαίου σου γράφουν πως πρέπει να επιστρέψεις το 83%

Οπότε επιστρέφεις 82,18 + ΦΠΑ

 

Αυτά γνωρίζω κι εγώ. Σκέψου τι γίνεται σε αυτούς που έχουν λάβει πάγια από ονομαστικές τιμές 60-65€ για τελικό ποσό 20-25-30€

 

Εγώ τα λέω!!! Με βασική χρέωση 20-22€ την ώρα μετά το μηνιαίο πάγιο κι ενσωματωμένο χρόνο σε συμβόλαια ή καρτοκινητά οι προσφορές αυτές είναι μόνο για τα μάτια του κόσμου... Όχι πως δεν είναι καλές προσφορές αλλά δεν είναι να ξεπερνάς τα δεδομένα.

 

Θα σκάσουν όπου να ναι κι αυτοί που έχουν πάρει τα Απερ 65, RED, W και θα θελήσουν κάποια ακύρωση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

 

θελω να κανω ενα οικογενειακο συμβολαιο για 5 ατομα στην κοτε με λεπτα προ ολους και 500μβ τουλαχιστον.

2 ειναι ηδη στην κοτε με συμβολαιο και 3 καρτοκινητα cu θελω να τα παω στην κοτε.

 

Ποια πιστευετε θα ηταν η καλυτερη τακτικη για να επωφεληθω περισσοτερο?Ενδιαφερομαι και για επιδοτηση αν ειναι δυνατον.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Edited by SpurocCc
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα συμβολαιο κοσμοτε, το οποιο ειχα κανει μεσω ιντερνετ και με εξοφληση λογ/σμου μεσω πιστωτικης.

Το προγραμμα ηταν το cosmote απεριοριστα 25. Μαζι με το συμβολαιο υπεγραψα και το αντιστοιχο εγγραφο που αφορα την εκπτωση αντι επιδοτησης, η οποια επισημως ειναι 137,10 ευρω και 18μηνο συμβολαιο.

Η γραμμη ενεργοποιηθηκε 14/9/2012.

Επειδη το υπαρχον προγραμμα που δινει μονο 100mb internet εξεταζω περιπτωσεις φορητοτητας, ωστοσο θα ηθελα να μου πει καποιος τι ποσο θα πρεπει να πληρωσω αν για παραδειγμα ενεργοποιηθει η φορητοτητα 15/10/2013.

Σας παραθετω αυτουσιο και τον πινακα αποσβεσης οπως αναγραφεται στο συμβολαιο. Θα παρατηρησετε επισης, οτι υπολογιζεται διαφορετικα το ποσο που πρεπει να επιστραφει στα 12μηνα συμβολαια και διαφορετικα στα 18μηνα οπως το δικο μου.

Επισης, υπαρχει τροπος να αποδεσμευτω χωρις να πληρωσω κατι και αν ναι ποιος ακριβως ?

[ATTACH]36318[/ATTACH]

 

δεν καταλαβα στο 12μηνο. τι ενωει τα 2/365 επι του ποσου που πειρες σαν εκτπωση στο παγιο ?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα στο 12μηνο. τι ενωει τα 2/365 επι του ποσου που πειρες σαν εκτπωση στο παγιο ?

 

Τα δυο τριακοσιοστά εξηκοστά πέμπτα επί των αριθμό των ημερών που απομένουν επί το ποσό που έχεις λάβει.

δηλαδή αν έχουν περάσει 2 μήνες (60 ημέρες), σου ζητάνε: (2/365)*(365-60)=610/365 επί το ποσό που έλαβες, δηλαδή σου ζητάνε να τους δώσεις και λεφτά από την τσέπη σου :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...