Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτειτε ποσος κοσμος εχει κοψει τα συμβολαια και μεταφερθηκε σε απλα καρτοκινητα για να γινονται τετοιες προσφορες!
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτειτε ποσος κοσμος εχει κοψει τα συμβολαια και μεταφερθηκε σε απλα καρτοκινητα για να γινονται τετοιες προσφορες!

Εγώ σκέφτομαι ότι πέρυσι με διπλό οικογενειακό (απεριόριστα 60 και απεριόριστα 35) μου δώσανε έκπτωση 3 ευρώ και 2,5 αντίστοιχα τον μήνα. Το μόνο που κατάφεραν είναι να πάω το 35 στη vodafone, να κάνω διακοπή το δικό μου και μετατροπή σε κάρτα και μια αλλη κάρτα που είχα να την κάνω σύνδεση στο 25. Πλέον περιμένω να λήξει η σύνδεση και να αποχαιρετήσω την cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάνετε αίτηση φορητότητας από Cosmote για vodafone καλύτερα να το κάνετε από κατάστημα πλέον γιατί η προσφορά θα ισχύει για πάντα. Δηλαδή και μετά το τέλος του 18μηνου σε σχέση με αυτούς που το έκαναν τηλεφωνικά που μετά πάει σε κανονικές τιμές

 

Είναι προτιμότερο να γίνει τηλεφωνικά, ώστε να μπορούν να επικαλεστούν την σύναψη σύμβασης από απόσταση, που δίνει τη δυνατότητα υπαναχώρησης. Εξάλλου είμαι βέβαιος ότι σε 18 μήνες θα υπάρχει καλύτερη προσφορά από τη συνέχιση της τρέχουσας.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς τις τελευταίες μέρες να στείλει φαξ στην vodafone για ακύρωση φορητότητας?? Και αν ναι σε ποιον αριθμό?? Τα έχουν βγάλει εκτός λειτουργίας μου φαίνεται για να μην γίνονται Ακυρώσεις στην ώρα τους.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Την βοήθεια σας, παρέλαβα τις κάρτες sim:! και έχω υπογράψει την σύμβαση για μεταφορά από vodafone σε cosmote. Πριν την ενεργοποίηση της μεταφοράς μπορώ να υπαναχωρήσω χωρίς συνέπειες και αν ναι με ποιον τρόπο (με τηλέφωνο δεν βλέπω φως, μήπως με καποιo fax η mail στην cosmote.) εχετε καποιο αριθμο fax.:!:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο πρόγραμμα unlimited 25 με 120 mb Internet. Ενώ σήμερα σερφάρα μου έρχεται μήνυμα ότι έχω καταναλώσει το 80% του πακέτου. Με το που ήρθε το μήνυμα έκλεισα αμέσως τα δεδομένα. Μπαίνω στο cosmote account και βλέπω διαθέσιμο υπόλοιπο 0 mb. Που σημαίνει ότι χρησιμοποίησα έξτρα. Το μήνυμα της cosmote ήταν ακριβώς:

EXETE KATANAΛΩΣEI TO 80% TΩN ΔΩPEAN MB TOY ΠPOΓPAMMATOΣ ΣAΣ. TEΛEYTAIA ENHMEPΩΣH 19:05:40 18/09/13. YΠENΘYMIZOYME OTI H ΔΩPEAN XPHΣH ΣAΣ ΘA ANANEΩΘEI ΣTIΣ 27/09/13.

Το μήνυμα όμως στάλθηκε 20:27. Δηλαδή σχεδόν μιάμιση ώρα μετά. Δηλαδή σερφάρα πέρα από το πακέτο μου χωρίς να έχω ειδοποιηθεί έγκαιρα. Καινούργιες πρακτικές??? Λέτε να τους στείλω email?

 

Επανέρχομαι στο συγκεκριμένο θέμα. Έστειλα email και ορίστε η απάντηση. Ο κάθενας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Σας ευχαριστούμε για το χρόνο που διαθέσατε για να επικοινωνήσετε μαζί μας.

 

" Σχετικά με το θέμα που αναφέρετε να σας ενημερώσουμε ότι σύμφωνα με τους όρους χρήσης, της υπηρεσίας, «τα ενημερωτικά μηνύματα της υπηρεσίας Cost Control* αποστέλλονται μετά την ενημέρωση των συστημάτων της Cosmote για την κατανάλωση του 80% της ενσωματωμένης δωρεάν χρήσης».

*

Επιπλέον και εφόσον η πληροφορία της υπηρεσίας λαμβάνει υπόψη τη χρήση από την έναρξη του μήνα τιμολόγησης μέχρι την τελευταία ολοκληρωμένη συνεδρία και όχι τη χρήση συνεδρίας (session) που είναι σε εξέλιξη

 

Αναλυτικές πληροφορίες για την υπηρεσία μπορείτε να δείτε στον σύνδεσμο http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/Personal/oroi_cost_control_category.pdf*

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για να συζητήσουμε ό,τι περαιτέρω επιθυμείτε.

 

Με εκτίμηση,

 

Για το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών"

Link to comment
Share on other sites

ποτεπαρελαβες τις καρτες sim?σε πηραν απο την vodafone για προσφορα?γιατι θες να ακυρωσεις την φορητοτητα?

φυσικα και μπορεις!θα πρεπει να γυρισεις με το ιδιο courier τα χαρτια και τις καρτες sim στην cosmote καθως και να στειλεις φαξ σε νουμερο που παρε την cosmote h thn vodafone να στο πει,με φωτοτυπια ταυτοτητας και να γραψεις πανω πως θες ακυρωση φορητοτητας για το ταδε νουμερο με αφμ πανω κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τις καρτες την πεμπτη. Εχω ομοια προσφορα αλλα με 12μηνη δεσμευση. Δεν εχω χασει το σημα ακομα. Πηρα τηλ. Cosmote και μου ειπαν να παρω σε αλλο τηλ στο οποιο λεει οτι δουλευουν ως τις 3 . Εχει καποιος το φαξ της cosmote.
Link to comment
Share on other sites

ποτεπαρελαβες τις καρτες sim?σε πηραν απο την vodafone για προσφορα?γιατι θες να ακυρωσεις την φορητοτητα?

φυσικα και μπορεις!θα πρεπει να γυρισεις με το ιδιο courier τα χαρτια και τις καρτες sim στην cosmote καθως και να στειλεις φαξ σε νουμερο που παρε την cosmote h thn vodafone να στο πει,με φωτοτυπια ταυτοτητας και να γραψεις πανω πως θες ακυρωση φορητοτητας για το ταδε νουμερο με αφμ πανω κτλ.

 

εγω ακυρωσα φορητοτητα στην κοσμοτε και καρτες sim και συμβολαιο δεν μου ζητησαν πισω.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ζητησαν ολα τα χαρτια που ειχε ο φακελος μεσα οταν παρελαβα να τα επιστρεψω.

εχεις πει στην vodafone οτι δεχεσαι την προσφορα οταν στην εκαναν?αν το ειχες πει σου λενε σε ποιο νουμερο στην cosmote να παρεις τηλ να πεις πως θες ακυρωση φορητοτητας.εκει σου λενε το νουμερο του φαξ.παρε τηλ την vodafone να σου πουν τι να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη απ οτι βλεπω αντιπροσφορα πεφτει μονο αν υπογραψεις στην αλλη εταιρεια :mad:

δεν σκεφτομουν να φυγω απο την κοσμοτε αλλα δευτερα υπογραφω στη βονταφον .μου δωσαν το ρεντ 1 για δυο γραμμες με 49,40.(ξερω οτι μπορουνε και φθηνοτερα αλλα στην κοσμοτε τωρα δινω 55,00ευρα για 2 γραμμες και σε προγραμμα με μηδεν ιντερνετ)

πηρα στο τμημα ακυρωσεων τις κοσμοτε και τους λεω για την προσφορα της βονταφον και μου λεει εμεις το απεριοριστα 65 το δινουμε 49 ευρω τη μια γραμμη :X

δε με χαλαει ας παω στη βονταφον για ενα 18μηνο.απλα καταλαβα οτι δεν πρεπει να μενεις πολλα χρονια σε μια εταιρεια :confused:

 

δε ηθελα να μπλεξω παντως με υπαναχωρησεις κτλ κτλ

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

εγω ακυρωσα φορητοτητα στην κοσμοτε και καρτες sim και συμβολαιο δεν μου ζητησαν πισω.

 

εχεις το νουμερο Φαξ. πως ακυρωσες;

Edited by kakarame
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, περιμένω να μας πει λεπτομέρειες εκείνος που έγραψε στο Θέμα της Vodafone για το Απεριόριστα 65 της Cosmote στα 17,5 ευρώ για 2 αριθμούς!

 

Μαλλον σε εμένα αναφέρεσαι!

 

Και εγώ να καταλάβεις δε το έχω πιστέψει ακόμα, και περιμένω έναν καθαρό μήνα για να το επιβεβαιώσω στον λογαριασμό. Η διαδικασία ήταν:

 

α) Ήμουν συνδρομητής κοσμοτε , 80ευρω πάγια για 2 συνδέσεις, μεσος όρος λογαριασμών 110ευρω και τα συμβόλαια είχαν λήξει.

 

β) καλώ βονταφον και μου δίνουν το απεριοριστο 1500 με 750mb 2 γραμμές με τα 22 ευρω. Είπα ναι (γιατί ήταν πραγματικά καμία σχέση με αυτά που έδινα στην κοσμοτε). Έρχεται κουριερ , υπογράφω

 

γ) Με καλέι η κοσμοτε και μου λεει μείνε με 17,5 / γραμμή και 1,5γβ ιντερνετ . (Από ότι κατάλαβα περάσανε 20%εκπτωση οικογενειακού αντί για το τυπικό 10%)

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου κάνουν προσφορά απο COSMOTE στο απεριόριστα προς όλους 65 που εχει 1500 προς όλους, 1500 sms προς όλους και 1,5 gb internet με 45€ τελικό ποσο. (Συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ κ.λ.π)

 

τι λέτε; Πρόκειται για ανανέωση συμβολαίου στην COSMOTE.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου κάνουν προσφορά απο COSMOTE στο απεριόριστα προς όλους 65 που εχει 1500 προς όλους, 1500 sms προς όλους και 1,5 gb internet με 45€ τελικό ποσο. (Συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ κ.λ.π)

 

τι λέτε; Πρόκειται για ανανέωση συμβολαίου στην COSMOTE.

Εμένα μου το έδωσαν με 22€ (τελική με φόρους) οπότε μπορείς να πιέσεις κι άλλο... :rolleyes:

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έδωσαν με 22€ (τελική με φόρους) οπότε μπορείς να πιέσεις κι άλλο... :rolleyes:

 

Για μια γραμμή?

Link to comment
Share on other sites

Για μια γραμμή?

Ακριβώς! :D

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έδωσαν με 22€ (τελική με φόρους) οπότε μπορείς να πιέσεις κι άλλο... :rolleyes:

 

21.80 και εμενα αλλα απο φορητοτητα (πηγα 2 γραμμες απο βονταφον). Ουσιαστικα ειναι το προγραμμα Απεριόριστα

προς όλους 65, με εκπτωση παγιου αντι για επιδοτηση για 18 μηνες

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

21.80 και εμενα αλλα απο φορητοτητα (πηγα 2 γραμμες απο βονταφον). Ουσιαστικα ειναι το προγραμμα Απεριόριστα

προς όλους 65

, με εκπτωση παγιου αντι για επιδοτηση για 18 μηνες

Εγώ ήμουν ήδη συνδρομητής κι έκανα πρόωρη ανανέωση συμβολαίου με 18μηνη δέσμευση και είχα μια γραμμή :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν ήδη συνδρομητής κι έκανα πρόωρη ανανέωση συμβολαίου με 18μηνη δέσμευση και είχα μια γραμμή :)

 

Κάτσε. Ήσουν ήδη συνδρομητής της cosmote και σου έδωσαν το απεριόριστο 65 στα 22€??:

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε. Ήσουν ήδη συνδρομητής της cosmote και σου έδωσαν το απεριόριστο 65 στα 22€??:

Ναι!! Πολύ καλή περίπτωση :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ναι!! Πολύ καλή περίπτωση :)

 

Πώς τους κατάφερες????? Εγώ 15 χρόνια είμαι cosmote 2 γραμμές έχω και δεν με βάζουν με τίποτα στο απεριόριστο 65 σε αυτές τις τιμές. Και δεν θέλω να. Πάω vodafone με τίποτα όμως.. Πες μου το μυστικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τις καρτες την πεμπτη. Εχω ομοια προσφορα αλλα με 12μηνη δεσμευση. Δεν εχω χασει το σημα ακομα. Πηρα τηλ. Cosmote και μου ειπαν να παρω σε αλλο τηλ στο οποιο λεει οτι δουλευουν ως τις 3 . Εχει καποιος το φαξ της cosmote.

 

Πιθανόν να προλαβαίνεις να κάνεις ακύρωση φορητότητας. Είναι λίγο θολό το θέμα. Ο παλιός Κανονισμός Φορητότητας λέει μέχρι την "ενεργοποίηση" της κάρτας sim, ο νέος μέχρι την "παραλαβή" ότι μπορείς να ακυρώσεις τη φορητότητα. Το συγκεκριμένο άρθρο δεν είναι ξεκάθαρο αν ισχύει από Απρίλιο 2014 και μετά. Αλλά κατά τα άλλα η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια, δεν αλλάζει τίποτα. Πάντως, η Cosmote έχει δικαιολογία για να σου πει ότι δεν μπορείς να ακυρώσεις τη φορητότητα. Δε λέω ότι θα συμβεί, αλλά είναι ένα ενδεχομενο.

 

Οπότε προλαβαίνεις, σε κάθε περίπτωση, να κάνεις υπαναχώρηση με βάση τη νομοθεσία για την προστασία του καταναλωτή. Εντός 14 ημερών. Κάνε αναζήτηση στο Θέμα για λεπτομέρειες.

 

απλα καταλαβα οτι δεν πρεπει να μενεις πολλα χρονια σε μια εταιρεια :confused:

 

δε ηθελα να μπλεξω παντως με υπαναχωρησεις κτλ κτλ

 

Δυστυχώς, πλην εξαιρέσεων, δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να πετύχεις πραγματικά καλή έκπτωση στο λογαριασμό σου.

 

Αν το σκεφτείς καλύτερα είναι απλή λογική του εμπορίου: από τη στιγμή που σε χρεώνουν με 50αρια, π.χ., σου κάνουν προσφορά για ανανέωση με πολύ μικρή έκπτωση,π.χ. 45 ευρώ, και εσύ διαμαρτύρεσαι αλλά μένεις στην εταιρεία γιατί δε γνωρίζεις/δε θέλεις να κάνεις φορητότητα, ποιος ο λόγος βρε παιδιά να σου προτείνουν κάτι χαμηλότερο; Πίστεψέ με, η συντριπτική πλειονότητα δέχεται ό,τι της πουν, γιατί δεν έχει ψάξει το θέμα και νομίζει πως τα ίδια θα της δώσουν και στις άλλες εταιρείες. Πολύ λογικό επίσης, γιατί οι προσφορές που διαβάζουμε εδώ δεν υπάρχουν σε κανένα άλλο site και σε κανέναν τιμοκατάλογο.

Πώς θα βγάλουν τα κέρδη των εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ στον ισολογισμό, εταιρείες είναι, όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα...

 

α) Ήμουν συνδρομητής κοσμοτε , 80ευρω πάγια για 2 συνδέσεις, μεσος όρος λογαριασμών 110ευρω και τα συμβόλαια είχαν λήξει.

 

 

40 ευρώ πάγιο και δε σου έφταναν γιατί μάλλον ήσουν σε πρόγραμμα με πολύ λίγο χρόνο ομιλίας, έτσι; Πάντως, αν το καλοσκεφτείς, για 2 αριθμούς τους πλήρωνες ετησίως κοντά στα 1400 ευρώ και μάλλον δεν μιλούσες 1500' το μήνα ούτε χρησιμοποιούσες internet πάνω από 1.5 gb, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Κανονικά κι άλλη έκπτωση έπρεπε να σου δώσουν!! Δεν πειράζει, έστω κι έτσι, κάλλιο αργά παρά ποτέ και μπράβο!

Edited by Stoic
Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

εγώ μετά από 12 χρόνια WIND και 1 χρόνο Vodafone, πάω Cosmote.

 

Αν δεν το ξέρετε τα καταστήματα Γερμανός έχουν τα πακέτα που κάνουν οι τηλεπωλήσεις της Cosmote...και εξηγούμε:

 

Αν πάτε ένα νούμερο στην COSMOTE θα έχει παγιο 32,5€, αν φερετε από 2 και πάνω θα έχουν παγιο 19,5€ το καθένα.

Το πρόγραμμα που αναφέρεται η προσφορά δίνει 1500' & 1500sms προς όλους και 1,5GB internet.

Η προσφορά ισχύει για έκπτωση παγιου αντί επιδοτησης συσκευής.

 

 

Και ισχύει και για επαγγελματικά..... ΤΡΕΞΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.....

:):):):):):

 

 

Αν κάποιος έχει πολλές γραμμές ας μου στείλει pm να τον στείλω εκεί που πήγα και εγώ.... είχαν άψογη εξυπηρέτηση....και κάτι παραπάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...