Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να Ρωτήσω κάτι. έκανα αίτηση φορητότητας από Cosmote για vodafone. 49 €και οι δύο γραμμές στο Red 1.την τέταρτη θα μου στείλουν τις κάρτες sim και το συμβόλαιο για να υπογράψω μου είπαν. Επειδή όμως εγώ το έκανα για να πάρω αντιπροσφορά από cosmote λέτε να την πατήσω και να πρέπει να μείνω μετά vodafone?? Επίσης αν δεν με πάρουν από cosmote τι κάνω??πρέπει να εξάντλησω τους μήνες που έχω συμφωνήσει με την Vodafone ή μπορώ μετά από κάνα μήνα να κάνω αίτηση φορητότητας ξανά για cosmote?? Αν θέλει κάποιος ας. Μου απαντήσει please. Ευχαριστώ

 

Μολις παραλαβεις τις καρτες σιμ και υπογραψεις,την επομενη μερα θα σε παρουν απο κοσμοτε.

Με πηραν κι εμενα αλλα δεν μου εκαναν καλυτερη προσφορα απο την βονταφον κι ετσι πηγα στο vodafone red 1.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, με πηρε σημερα μια κυρια και μου εκανε την παρακατω προσφορα. Για δυο γραμμες cosmote απεριοριστα 65 (1500 λεπ προς ολους -1500 sms προς ολους και 1,5 mb ) τελικη τιμη 44,24 ευροπουλα. Ξερεις κανεις κατι και τι παιζει με αυτες τις προσφορες. 18μηνο συμβολαιο
Link to comment
Share on other sites

Από Δευτέρα όσο αφορά τα καταστήματα κοσμοτέ κάτι αλλάζει στις φορητότητες. Δεν μπορώ να πω περισσότερα. Θα τα διαπιστώσετε όσοι κάνετε.

 

cosmokarta αν θέλεις αν μείνεις κοσμοτε n f2g αν θέλεις Ιντερνετ και αναμονή ν αρπάξεις κάποιο, μόλις σκάσουν τα νεα πακέτα .

Αυτό δεν πρέπει να το λέμε βέβαια, γιατι κάτι πελάτες σαν κι εσάς, γεμίζουν τις τσέπες των εταιρειών και έχουμε κι εμείς φτηνή καρτοκινητή.:lol:

 

Φθηνή ναι (δεν θα επιβίωνε αλλιώς) αλλά για το ίντερνετ ας μην σχολιάσω καλύτερα. Αρκετά τα σχολιάζουν οι συνδρομητές στη σελίδα τους στο fb.

Link to comment
Share on other sites

Από Δευτέρα όσο αφορά τα καταστήματα κοσμοτέ κάτι αλλάζει στις φορητότητες. Δεν μπορώ να πω περισσότερα. Θα τα διαπιστώσετε όσοι κάνετε.

Φορητότητα από cosmote ή προς? :)

Link to comment
Share on other sites

Φορητότητα από cosmote ή προς? :)

 

Προς.

 

προς το καλο ή προς το χειροτερο?

 

Όπως το πάρει κανείς. Κάτι αλλάζει στο σύστημα...

 

Γενικά μιλώντας καλό είναι όταν κάνει κάποιος φορητότητα (αίτημα) να μην διευκρινίζει αν θέλει να το κάνει σύνδεση ή καρτοκινητό γιατί μπορεί αυτή η διευκρίνιση να αποβεί μοιραία. Ή στην τελική ας λέει για καρτοκινητό. ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Όπως το πάρει κανείς. Κάτι αλλάζει στο σύστημα...

 

Γενικά μιλώντας καλό είναι όταν κάνει κάποιος φορητότητα (αίτημα) να μην διευκρινίζει αν θέλει να το κάνει σύνδεση ή καρτοκινητό γιατί μπορεί αυτή η διευκρίνιση να αποβεί μοιραία. Ή στην τελική ας λέει για καρτοκινητό. ;)

 

πιστεύω πως θα αρχίσουν να κόβουν αυτό το πράγμα με τις εικονικές φορητότητες. VODAFONE & WIND VS COSMOTE

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως θα αρχίσουν να κόβουν αυτό το πράγμα με τις εικονικές φορητότητες. VODAFONE & WIND VS COSMOTE

 

Η αλήθεια είναι ότι η cosmote από Δευτέρα παίρνει δραστικά μέτρα σε αυτό το θέμα. Και η αλήθεια είναι επίσης ότι παράγινε το χάλι με τις εικονικές φορητότητες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έκοψαν τις επιδοτήσεις για συσκευή θα κόψουν και τα εικονικά αιτήματα. Αν υπάρχει πιο οικονιμική προσφορά σε μια άλλη εταιρία ας φέυγουμε. Μπας κι ασχοληθούν οι εταιρίες με τους υπάρχοντες συνδρομητές, κι όχι μόλις κάνουν φορητότητα.

 

Προσωπική εκτίμηση δεν έχω καμία πληροφορία, μην πάρω κι άτομα στο λαιμό μου...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να μαθουμε καποιο τηλ απο cosmote που να μπορουμε να παρουμε μια προσφορα για το προς ολους 65 στα 22 ευρω που παιρνει ολος ο κοσμος αυτη την εποχη με φορητοτητα απο wind...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ποτέ δεν έκανα εικονική φορητότητα. Κ να μη σας πω τι έπαιρνα πάντα.. άλλους 3 μήνες συμβόλαιο και γεια σας. Για συμβόλαιο 60 μου δώσανε πέρυσι 2.5 ευρώ έκπτωση... Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Όταν έχεις υπογράψει κάποιο συμβόλαιο ορισμένου χρόνου, με έκπτωση αντί επιδότησης, μπορείς να φύγεις πριν τη λήξη αρκεί να επιστρέψεις το ποσό των εκπτώσεων που έγιναν κατά τους μήνες παραμονής; Υπάρχει καμία άλλη δέσμευση;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν από 1 μήνα δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ ο νέος κωδικοποιημένος Κανονισμός Φορητότητας της ΕΕΤΤ, που περιγράφει με σαφήνεια και πληρότητα τη διαδικασία της φορητότητας, τις υποχρεώσεις των εταιρειών και τα δικαιώματα των χρηστών. Κατ' ουσίαν δεν διαφέρει από ό,τι ξέραμε προηγουμένως, ίσα-ίσα που υπενθυμίζει κάποιες υποχρεώσεις αποζημίωσης που είναι ήδη θεσπισμένες με νόμο του 2012. Απλώς η διαφορά που θα καταλάβει ο απλός χρήστης, είναι η υποχρέωση να δώσει εκκαθαριστικό-βεβαίωσης απόδοσης ΑΦΜ καθώς και τρέχοντα λογαριασμό. Οποιαδήποτε ακύρωση φορητότητας είναι δυνατή μέχρι την παραλαβή της κάρτας sim.

 

Όσοι κάνετε λόγο για "εικονικές" φορητότητες και "κόψιμό" τους, έχετε κάποια συγκεκριμένα στοιχεία υπόψη σας που να τεκμηριώνουν κάτι τέτοιο, στα όρια που θέτει το νομοθετικό πλαίσιο; Ή απλώς κανετε τις δικές σας υποθέσεις;

 

Προσωπική εκτίμηση δεν έχω καμία πληροφορία, μην πάρω κι άτομα στο λαιμό μου...

 

Συνεπώς η απάντηση στο δεύτερο ερώτημά μου είναι ότι κάνετε απλές προσωπικές εικασίες.

Edited by Stoic
Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Όταν έχεις υπογράψει κάποιο συμβόλαιο ορισμένου χρόνου, με έκπτωση αντί επιδότησης, μπορείς να φύγεις πριν τη λήξη αρκεί να επιστρέψεις το ποσό των εκπτώσεων που έγιναν κατά τους μήνες παραμονής; Υπάρχει καμία άλλη δέσμευση;

 

Οχι καμια αλλη.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η cosmote από Δευτέρα παίρνει δραστικά μέτρα σε αυτό το θέμα. Και η αλήθεια είναι επίσης ότι παράγινε το χάλι με τις εικονικές φορητότητες.

 

Για το χάλι με τις εικονικές φορητότητες ευθύνεται αποκλειστικά η μια πλευρά: οι πάροχοι. Εάν δεν επιβραβεύουν τους πιστούς και τακτικούς πελάτες και προτιμούν να τραβήξουν τους άλλους, θα γίνουμε όλοι "άλλοι".

Είμαι περίεργος να δω τι αλλαγές θα κάνουν από Δευτέρα...

Link to comment
Share on other sites

Για το χάλι με τις εικονικές φορητότητες ευθύνεται αποκλειστικά η μια πλευρά: οι πάροχοι. Εάν δεν επιβραβεύουν τους πιστούς και τακτικούς πελάτες και προτιμούν να τραβήξουν τους άλλους, θα γίνουμε όλοι "άλλοι".

Είμαι περίεργος να δω τι αλλαγές θα κάνουν από Δευτέρα...

 

Πιστεύεις ότι αν αύριο το πρωί πέσουν οι τιμές 50% ο έλληνας δεν θα κάνει εικονική φορητότητα ;;;;

 

Θα κάνει γιατι ειναι ψυχολογικό. Νομίζει ότι εκβίασε την εταιρία και νοιώθει πιο μάγκας...

 

Όχι ότι δεν το ξέρει η εταιρία.... Οπότε αφήνει τα πάντα στις τιμές που ειναι στον τιμοκατάλογο. Αν και κανεις δεν πληρώνει τόσα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα χθες με καλεσανε απο τη vodafone ..ειχα αφησει τα στοιχεια μου μεσω του site για φορητοτητα ..

9 στις 10 κλησεις κοβωνται με αποτελεσμα να αναγκαζομαι να ξανακαλεσω τον συνομιλητη ξανα και ξανα ... περα απο αυτο το συμβολαιο ληγει καπου στις αρχες Νοεμβρη και η επιδοτηση που μου δινανε ηταν 180 ευρω .. στη vodafone για το red 1 μου το αφησανε στα 34 ευρω + 5 ευρω 750 mb internet για το ipad !

 

θα με παρουν απο την cosmote για αντιπροταση ;;; εχει καποιος αλλος προβλημα με το σημα και την ποιοτητα επικοινωνιας γενικοτερα απο την cosmote ?κεντρικη μακεδονια και ειδικοτερα περιαστικα της Θεσσαλονικης εγω αντιμετωπιζω προβλημα !

Edited by nikos2004dj
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι αν αύριο το πρωί πέσουν οι τιμές 50% ο έλληνας δεν θα κάνει εικονική φορητότητα ;;;;

 

Θα κάνει γιατι ειναι ψυχολογικό. Νομίζει ότι εκβίασε την εταιρία και νοιώθει πιο μάγκας...

 

Την ελευθερία επιλογής του καταναλωτή σε μια "στημένη" αγορά με ελάχιστο πραγματικό ανταγωνισμό και τιμές στα ύψη, τη βαφτίζουμε, λοιπόν, "εκβιασμό" και "αίσθημα μαγκιάς"...Έτσι λειτουργούν οι συνειδητοποιημένοι καταναλωτές σε όλο τον κόσμο και ειδικά εκεί που υπάρχει καρτέλ.

 

Η αλήθεια είναι ότι η cosmote από Δευτέρα παίρνει δραστικά μέτρα σε αυτό το θέμα. Και η αλήθεια είναι επίσης ότι παράγινε το χάλι με τις εικονικές φορητότητες.

 

Σιγά μη σκίσει και κανένα καλσόν η Cosmote, χαχα! Δεν μπορεί να κάνει τίποτα διαφορετικό από αυτά που έκανε μέχρι τώρα, απορώ πώς σας τα παρουσιάζουνε στα καταστήματά σας. Ούτε να δυσκολέψει τη διαδικασία ούτε να δεσμεύσει κανέναν στο δίκτυό της μπορεί. Εκτός και αν θέλει να παρανομήσει. Μην ξεχνάμε και την υπαναχώρηση για την οποία δίνει δικαίωμα η νομοθεσία εντός 14 ημερών!

Edited by Stoic
Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη σκίσει και κανένα καλσόν η Cosmote, χαχα! Δεν μπορεί να κάνει τίποτα διαφορετικό από αυτά που έκανε μέχρι τώρα, απορώ πώς σας τα παρουσιάζουνε στα καταστήματά σας. Ούτε να δυσκολέψει τη διαδικασία ούτε να δεσμεύσει κανέναν στο δίκτυό της μπορεί. Εκτός και αν θέλει να παρανομήσει. Μην ξεχνάμε και την υπαναχώρηση για την οποία δίνει δικαίωμα η νομοθεσία εντός 14 ημερών!

 

Όπως έγραψα, κάτι αλλάζει στο σύστημα. Δεν μπορώ να γίνω καθόλου συγκεκριμένος, δυστυχώς. ;)

 

Πολλοί δεν είναι ενήμεροι για τη νομοθεσία και σε αυτό ακριβώς πατάνε οι εταιρίες όταν κάνουν παρόμοιες αλλαγές στα συστήματά τους. Να "ψαρώσουν" και τελικά να πείσουν.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η αλλαγή είναι οτι δεν μπορεί να γίνει ανάκληση της αίτησης, και καλά...! Τώρα τι λόγο θα βρούνε είναι άλλο θέμα...!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, με πηρε σημερα μια κυρια και μου εκανε την παρακατω προσφορα. Για δυο γραμμες cosmote απεριοριστα 65 (1500 λεπ προς ολους -1500 sms προς ολους και 1,5 mb ) τελικη τιμη 44,24 ευροπουλα. Ξερεις κανεις κατι και τι παιζει με αυτες τις προσφορες. 18μηνο συμβολαιο
Ισχυει φιλε μου το εκανα κι εγω.Μετα απο 13 χρονια στη Vodafone.Αν δε σε πειραζει η 18μηνη δεσμευση να το κανεις ειναι πολυ καλη προσφορα.Μου εκανε εντυπωση παντως που δεν πολυ ασχοληθηκαν απο τη Vodafone για τη φορητοτητα..Μου εκαναν βεβαια μια κληση για να με ρωτησουν γιατι φευγω και πως αλλα η αντιπροσφορα που εκαναν δεν μου αρεσε.
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα, κάτι αλλάζει στο σύστημα. Δεν μπορώ να γίνω καθόλου συγκεκριμένος, δυστυχώς. ;)

 

Πολλοί δεν είναι ενήμεροι για τη νομοθεσία και σε αυτό ακριβώς πατάνε οι εταιρίες όταν κάνουν παρόμοιες αλλαγές στα συστήματά τους. Να "ψαρώσουν" και τελικά να πείσουν.

 

Πολλή μυστικοπάθεια βλέπω εκεί στην Cosmote, λες και δε θα το "σφυρίξει" κάποιος στο φόρουμ από βδομάδα!

 

Εννοείται ότι μόνο να "ψαρώσουν" κόσμο μπορούν...Αυτοί που θα "ψαρώσουν" όμως, είναι κατα τεκμήριο και εκείνοι που δεν κάνουν αιτήσεις φορητότητας ή, αν κάνουν, δεν το κάνουν με σκοπό να διαπραγματευτούν καλύτερες τιμές στο δίκτυό τους!

 

Και βεβαίως δεν θα το συνεχίσει και για καιρό η Cosmote (ούτε η Wind ούτε η Vodafone αν το κάνει) μόλις αρχίσουν οι καταγγελίες στο Συνήγορο Καταναλωτή, στην ΕΕΤΤ, κλπ. για παραπλανητικές πρακτικές...:rolleyes:

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω εδώ ή στο αντίστοιχο θέμα της Voda. Είχα 12μηνο συμβόλαιο Voda το οποίο έληγε στις 27 Αυγούστου 2013. Ο λογαριασμός ερχόταν κάθε περίπου 5-12 κάθε μήνα σε email και σε SMS και τον πλήρωνα κατευθείαν. Έκανα αίτημα φορητότητας προς Cote αρχές Σεπτεμβρίου και μου ήρθε μήνυμα για λογαριασμό στις 6 Σεπτεμβρίου, τον οποίο δεν έχω πληρώσει ακόμα. Με πήραν από τη Voda να μου κάνουν προσφορές, είπα όχι, μου είπε η τηλεφωνήτρια ότι έδωσαν το ΟΚ και ότι η φορητότητα θα πραγματοποιηθεί στις 12 του μηνός και θα αναλάβει η Cote από κει και πέρα. Ακόμα δεν έχει γίνει κάτι. Έχω κανονικά σήμα Voda στο κινητό και δε μου έχει έρθει η SIM από Cote μέσω courier όπως έχει συμφωνηθεί.

 

Και ρωτάω εγώ τώρα: Μήπως για να δώσει η Voda το οριστικό ΟΚ πρέπει να πληρώσω τον λογαριασμό; Και αν τον πληρώσω λογικά θα πρέπει να μου επιστραφεί κάποιο ποσό μιας και προπληρώνουμε τον κάθε μήνα;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση που δεν εχεις πληρωσει ακομα.Κανε υπομονη κι εμενα αργησαν να με παρουν τηλεφωνο για να μου στειλουν τον κουριερ.Εγω απο κοσμοτε σε βονταφον.Το αντιθετο απο σενα αλλα το ιδιο ειναι.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω εδώ ή στο αντίστοιχο θέμα της Voda. Είχα 12μηνο συμβόλαιο Voda το οποίο έληγε στις 27 Αυγούστου 2013. Ο λογαριασμός ερχόταν κάθε περίπου 5-12 κάθε μήνα σε email και σε SMS και τον πλήρωνα κατευθείαν. Έκανα αίτημα φορητότητας προς Cote αρχές Σεπτεμβρίου και μου ήρθε μήνυμα για λογαριασμό στις 6 Σεπτεμβρίου, τον οποίο δεν έχω πληρώσει ακόμα. Με πήραν από τη Voda να μου κάνουν προσφορές, είπα όχι, μου είπε η τηλεφωνήτρια ότι έδωσαν το ΟΚ και ότι η φορητότητα θα πραγματοποιηθεί στις 12 του μηνός και θα αναλάβει η Cote από κει και πέρα. Ακόμα δεν έχει γίνει κάτι. Έχω κανονικά σήμα Voda στο κινητό και δε μου έχει έρθει η SIM από Cote μέσω courier όπως έχει συμφωνηθεί.

 

Και ρωτάω εγώ τώρα: Μήπως για να δώσει η Voda το οριστικό ΟΚ πρέπει να πληρώσω τον λογαριασμό; Και αν τον πληρώσω λογικά θα πρέπει να μου επιστραφεί κάποιο ποσό μιας και προπληρώνουμε τον κάθε μήνα;

 

Όπως είπε και ο @panosfx δεν παίζει ρόλο, μάλιστα και μετά τη φορητότητα θα λάβεις τουλάχιστον έναν ακόμη εκκαθαριστικό λογαριασμό (λογικά πιστωτικό).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...