Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, Sotnem said:

Το έκανα λίγο στα πεταχτά.

Τα μενού Volte Volwifi εμφανίστηκαν μεν, αλλά δεν δουλεύει. Στο PixelIMS ενώ γίνεται toggle το VoLTE Enabled by Config, μετά το restart γυρίζουν και τα δύο πίσω.

Κάνω κάποιο λάθος; Παίζει να είναι τίποτα με τη SIM μου που είναι αρχαία ή να πρέπει να έχω κάνει με Cosmote κάτι;

Όπως λέει και ο Finn πιο πάνω κάνε πρώτα ενεργοποίηση της υπηρεσίας με ένα "συμβατό" κινητό στέλνοντας SMS και μετά κάνε την διαδικασία με το adb 

2 minutes ago, agelakos12 said:

Αυτό λειτουργεί και με Vodafone???

Πολύ πιθανό να δουλεύει αρκεί να έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία στη vodafone 

Δες εδώ βάλε τη SIM σε ένα συμβατό κινητό και στείλε το μήνυμα 

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/faqs/rythmiseis-kinitis-syskevis/pos-mporo-na-energopoiiso-apenergopoiiso-to-wifi-calling

Και μετά κάνε τη διαδικασία απο πιο πάνω στο pixel 👆 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το δοκίμασα πριν λίγο P7P update Φεβρουαρίου, δούλεψε μια χαρά με Cosmote για wifi και volte.

Το πρόβλημα είναι μόνο όταν έχεις δύο κάρτες (sim και esim) στην esim δε δούλεψε. Βέβαια δεν ξέρω αν είναι και θέμα ότι είναι vodafone

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uranus said:

Όπως λέει και ο Finn πιο πάνω κάνε πρώτα ενεργοποίηση της υπηρεσίας με ένα "συμβατό" κινητό στέλνοντας SMS και μετά κάνε την διαδικασία με το adb 

Πολύ πιθανό να δουλεύει αρκεί να έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία στη vodafone 

Δες εδώ βάλε τη SIM σε ένα συμβατό κινητό και στείλε το μήνυμα 

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/faqs/rythmiseis-kinitis-syskevis/pos-mporo-na-energopoiiso-apenergopoiiso-to-wifi-calling

Και μετά κάνε τη διαδικασία απο πιο πάνω στο pixel 👆 

Λογικό ακούγεται. Θα πρέπει να βρω κάποια συσκευή για να δοκιμάσω. Η διαδικασία πάντως είναι αρκετά απλή.

Έχει πλάκα ότι σε mid-tier Motο στο οποίο δουλεύει κανονικά το VoLTE χωρίς κάποια ενέργεια, αν στείλεις SMS ενεργοποίησης στην Cosmote σου λέει ότι η συσκευή δεν υποστηρίζεται. ο_0

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sotnem said:

Λογικό ακούγεται. Θα πρέπει να βρω κάποια συσκευή για να δοκιμάσω. Η διαδικασία πάντως είναι αρκετά απλή.

Έχει πλάκα ότι σε mid-tier Motο στο οποίο δουλεύει κανονικά το VoLTE χωρίς κάποια ενέργεια, αν στείλεις SMS ενεργοποίησης στην Cosmote σου λέει ότι η συσκευή δεν υποστηρίζεται. ο_0

 

 

Η cosmote επίσημα υποστηρίζει ότι συσκευές πουλάει και έτσι κάνει έλεγχο όταν στείλεις το sms μέσω του IMEI 

Το Μoto μάλλον το έχει ενεργοποιημενο γενικά αρκεί να είναι ενεργό στη σύνδεση. Όπως κάνουμε και εμείς τώρα στο pixel. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, uranus said:

Η cosmote επίσημα υποστηρίζει ότι συσκευές πουλάει και έτσι κάνει έλεγχο όταν στείλεις το sms μέσω του IMEI 

Το Μoto μάλλον το έχει ενεργοποιημενο γενικά αρκεί να είναι ενεργό στη σύνδεση. Όπως κάνουμε και εμείς τώρα στο pixel. 

 

Σωστή η σκέψη σου, αλλά το συγκεκριμένο νούμερο δεν έχει ενεργοποιηθεί ποτέ. Η συσκευή όντως δεν είναι στη λίστα της Cosmote στο site, αλλά μου έκανε εντύπωση ότι λειτουργεί.

Έτσι κι αλλιώς δεν με καίει, αλλά αφού γίνεται θα το δοκιμάσω μέχρι να έρθει η stable του Μαρτίου. Θα μολύνω τη SIM μου σε κανένα iPhone. 😇

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η σκέψη σου, αλλά το συγκεκριμένο νούμερο δεν έχει ενεργοποιηθεί ποτέ. Η συσκευή όντως δεν είναι στη λίστα της Cosmote στο site, αλλά μου έκανε εντύπωση ότι λειτουργεί.
Έτσι κι αλλιώς δεν με καίει, αλλά αφού γίνεται θα το δοκιμάσω μέχρι να έρθει η stable του Μαρτίου. Θα μολύνω τη SIM μου σε κανένα iPhone.
Χαχα τη σιμ στον κλίβανο μετά.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά δε χρειάζεται υπολογιστή. Γίνεται και ασύρματα μέσω του μενού προγραμματιστή, όπως δείχνει κι η εικονα. Εγώ έτσι το έκανα και δουλεύει μια χαρά. Vodafone p6a volte + vowifi

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα non-rooted Pixel 7 με φυσική SIM Cosmote με VoLTE και VoWIFI ενεργοποιημένα!!!

Μένει να δούμε αν το update Μαρτίου αλλάξει/επηρεάσει κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Τον Μάρτη δεν θα κυκλοφορήσει η stable έκδοση της beta που είναι ενεργοποιημένο το volte?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως που είχα βάλει το patch, μόλις έκανα μια μικρή αναβάθμιση που μου έβαλε που πέταξε εκτός τις ρυθμίσεις του volte και WiFi calling. Ευτυχώς έκανα πάλι την διαδικασία του patch και δούλεψε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, _NikitaS_ said:

Εμένα πάντως που είχα βάλει το patch, μόλις έκανα μια μικρή αναβάθμιση που μου έβαλε που πέταξε εκτός τις ρυθμίσεις του volte και WiFi calling. Ευτυχώς έκανα πάλι την διαδικασία του patch και δούλεψε ξανά.

αναφέρεσαι στην beta έκδοση ή στο τρόπο με την εφαρμογή της Shizuku?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς που κατάφερε να δουλέψει το VoWIFI στη Beta με Cosmote? Παρόλο που μου εμφάνισε το διακόπτη στις ρυθμίσεις, δεν δουλεύει. Επίσης όταν έχω ανοιχτό το wifi, η κλήση πέφτει σε 2G, δηλαδή δε δουλεύει το VoLTE σωστά.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, guy_fawkes said:

αναφέρεσαι στην beta έκδοση ή στο τρόπο με την εφαρμογή της Shizuku?

Αναφέρομαι στο τρόπο με την εφαρμογή της Shizuku

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, djivo said:

Είναι κανείς που κατάφερε να δουλέψει το VoWIFI στη Beta με Cosmote? Παρόλο που μου εμφάνισε το διακόπτη στις ρυθμίσεις, δεν δουλεύει. Επίσης όταν έχω ανοιχτό το wifi, η κλήση πέφτει σε 2G, δηλαδή δε δουλεύει το VoLTE σωστά.

Ούτε εμένα δουλεύει το VoWIFI στη beta με cosmote. Για την κλήση θα δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί παιδευεστε με την beta;
Του shizuku παιζει απροβληματιστα.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, jimteo said:

Γιατί παιδευεστε με την beta;
Του shizuku παιζει απροβληματιστα.

Sent from my Pixel 7 Pro
 

Μα για αυτό μιλάμε, ότι προσπαθούμε να ενεργοποιήσουμε και το VoWIFI με τη μέθοδο του Shizuku μιας και το VoLTE δουλεύει στη beta και χωρίς αυτό.

Επίσης εφόσον δε δουλεύει στη ΒΕΤΑ μάλλον δε θα δουλεύει και σε σας στην επόμενη αναβάθμιση.

Οπότε κρατήστε μικρό καλάθι γενικά και ως την επόμενη ενημέρωση, ειδικά όσοι σκέφτονται να κάνουν νέα αγορά.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας:
Για VoLTE VoWiFi είναι αρχικά απαραίτητο να στείλουμε το sms ενεργοποίησης από συμβατή συσκευή.

Σε stock android 13 QPR2 beta 3:

VoLTE: μόνο cosmote
VoWifi: σε κανέναν πάροχο
5G: κανένας πάροχος

Σε stock android 13 έως και QPR2 beta 3 με το app στο github:

VoLTE: όλοι οι πάροχοι
VoWifi: όλοι οι πάροχοι
5G: κανένας πάροχος

Σε rooted android 13 μέχρι και τις beta:
VoLTE: όλοι οι πάροχοι
VoWiFi: όλοι οι πάροχοι
5G: όλοι οι πάροχοι


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, geofak said:

Ενημερωτικά δε χρειάζεται υπολογιστή. Γίνεται και ασύρματα μέσω του μενού προγραμματιστή, όπως δείχνει κι η εικονα. Εγώ έτσι το έκανα και δουλεύει μια χαρά. Vodafone p6a volte + vowifi

Επειδή δεν έχω υπολογιστή και έχω δει την διαδικασία που δείχνει ότι γίνεται μέσω του μενού προγραμματιστή;;;

Μπορείς να μου στείλεις το link;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Finn said:

Συνοψίζοντας:
Για VoLTE VoWiFi είναι αρχικά απαραίτητο να στείλουμε το sms ενεργοποίησης από συμβατή συσκευή.

Σε stock android 13 QPR2 beta 3:

VoLTE: μόνο cosmote
VoWifi: σε κανέναν πάροχο
5G: κανένας πάροχος

Σε stock android 13 έως και QPR2 beta 3 με το app στο github:

VoLTE: όλοι οι πάροχοι
VoWifi: όλοι οι πάροχοι
5G: κανένας πάροχος

Σε rooted android 13 μέχρι και τις beta:
VoLTE: όλοι οι πάροχοι
VoWiFi: όλοι οι πάροχοι
5G: όλοι οι πάροχοι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε QPR2 beta 3 με το app στο githu δεν δουλεύει σωστά όπως έγραψα πιο πίσω, παρόλο που εμφανίζονται οι διακόπτες.. εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος που του δούλεψε.

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Σε QPR2 beta 3 με το app στο githu δεν δουλεύει σωστά όπως έγραψα πιο πίσω, παρόλο που εμφανίζονται οι διακόπτες.. εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος που του δούλεψε.

Πάροχος; Ενεργοποιημένη υπηρεσία σε άλλη συσκευή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Finn said:


Πάροχος; Ενεργοποιημένη υπηρεσία σε άλλη συσκευή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς τα ίδια και εγώ όπως περιγράφεται, με σύνδεση cosmote και ενεργοποίηση από άλλο συμβατό κινητό ( Samsung S9 plus).

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, xristos75 said:

Ακριβώς τα ίδια και εγώ όπως περιγράφεται, με σύνδεση cosmote και ενεργοποίηση από άλλο συμβατό κινητό ( Samsung S9 plus).

και? Δουλεύει το volte?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Finn said:


Πάροχος; Ενεργοποιημένη υπηρεσία σε άλλη συσκευή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Cosmote. Εννοείται πως είναι ενεργοποιημένη.. 

Προσοχή λοιπόν σε επερχόμενη ενημέρωση, μπορεί να μη δουλεύει με αυτή τη διαδικασία..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...