Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 minutes ago, Sotnem said:

Για την μπαταρία δεν ξέρω. Κι εγώ την ίδια αίσθηση είχα την πρώτη ημέρα. Αλλά στην επόμενη φόρτιση ήταν ΟΚ. Θα το δω και τις επόμενες μέρες.

Πάντως νομίζω ότι γενικά όλο αυτό το θέμα έχει να κάνει με την εμπειρία του καθενός, πού βρίσκεται κτλ. Εγώ δεν είχα χαμένες κλήσεις και άλλα θέματα και ειλικρινά δεν έχω δει καμία διαφορά στην ποιότητα κλήσης. Αλλά σε άλλους με κακό σήμα π.χ. είναι σημαντικό.

Προσωπικά, πριν ενεργοποιήσω το VoLTE, είχα πρόβλημα φοβερό με τις κλήσεις γύρω από το σπίτι μου. Όταν έμπαινα, ή όταν έβγαινα από την πολυκατοικία που μένω, εφόσον μίλαγα στο τηλέφωνο, η κλήση θα κοβόταν και μετά θα πάλευα αρκετά λεπτά αφού είχα απομακρυνθεί από το σπίτι και αφού είχα καλέσει εκ νέου αρκετές φορές το άτομο που μιλούσα για να καταφέρω να κάνω μία κλήση που δεν θα κοβόταν η φωνή μου στο άλλο τηλέφωνο 10 δευτερόλεπτα μετά την κάθε κλήση. Το ίδιο συνέβαινε και με τηλέφωνα που ήθελα να πάρω, θα έπρεπε δηλαδή να περιμένω αρκετά λεπτά αφού έχω φύγει από το σπίτι, ή αρκετά λεπτά αφότου έχω μπει στο σπίτι για να μπορέσω να κάνω μία κλήση στην οποία το άλλο μέρος θα με άκουγε κανονικά και δεν θα κοβόταν η φωνή μου μετά τα 10-20 δευτερόλεπτα. Όλα αυτά φτιάχτηκαν με την ενεργοποίηση του VoLTE.

Edited by Jimisballjohn
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ πραγματικά δεν αντιμετώπιζα κάποιο θέμα με τις κλήσεις,αλλά μια μέρα που έχω το volte βλέπω διαφορά ως προς την ποιότητα...

Δεν έχω ακόμα δοκιμάσει αν έχω δεδομένα κατά την διάρκεια της κλήσης,γιατί το ξεχνάω να κάνω την δοκιμή...Το μεσημέρι ειμουν με το άλλο τηλέφωνο,ένα iPhone και ενώ  έχω ενεργοποιημένα και τα VOLTE)WiFi calling,κατά την κλήση προσπάθησα να σερφαρω και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή αυτή η ενέργεια κατά την διάρκεια της κλήσης...

Είναι καθαρά θέμα σήματος εκεί έχω καταλήξει...Αν δεν έχεις καλό σήμα ότι και να κάνεις δεν θα έχεις ταυτόχρονα και δεδομένα...Και στο νησί που είμαι δεν θα έλεγα ότι το σήμα είναι και το καλύτερο...

Τώρα μένει να βρω μια άλλη συμβατή συσκευή να ενεργοποιήσω στην Nova το ,WiFi calling...Δεν το έκανα με το iPhone γιατί απλά δεν ήθελα να αλλάξω κάρτα ούτε για ένα λεπτό...Αν η Google τα ανοίξει τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι το iPhone πάει για πούλημα,και θα το αντικαταστήσω με δεύτερο Pixel...Απλά δεν υπάρχει σύγκριση...

Στις ρυθμίσεις δείχνει ότι το volte είναι ενεργό,στις πληροφορίες τηλεφώνου μέσω του *#*#4636#*#* το δείχνει ανενεργό...

Link to comment
Share on other sites

Η ουσιαστική

3 ώρες πριν, jimlost said:

Είναι καθαρά θέμα σήματος εκεί έχω καταλήξει...Αν δεν έχεις καλό σήμα ότι και να κάνεις δεν θα έχεις ταυτόχρονα και δεδομένα...Και στο νησί που είμαι δεν θα έλεγα ότι το σήμα είναι και το καλύτερο...

 

Συμφωνώ. Εκεί που έχω δει διαφορά είναι στο πόσο γρήγορα βγαίνουν οι κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατά την διάρκεια της κλήσης η ένδειξη LTE είναι ενεργή,μια χαρά έχω δεδομένα,και όλα καλά... Είμαι  σίγουρος ότι η Google αργά η γρήγορα θα τα ανοίξει όλα και αυτό γιατί υπάρχει διαφορά να τα έχεις μέσω ρουτ,κ;ι άλλο να τα έχεις μέσω μιας εφαρμογής σε κινητό αρουταριστο...

Περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έκατσα κι έγραψα οδηγό για τη νέα μέθοδο που δεν απαιτεί root για VoLTE & VoWiFi σε Pixel συσκευές με επεξεργαστές Tensor (δηλαδή από Pixel 6 και μετά).

 

Λόγω των αρχείων, θα χρειαστεί να έχετε την εφαρμογή Telegram από το Play Store.

 

Μπαίνετε εδώ:

 

Απαντάντε στο μποτ την ερώτηση για να μην σας πετάξει.

 

Και μετά βρίσκετε τον οδηγό εδώ:

Edited by Vtsolkas
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το 13888 της cosmote και μου είπαν ότι καθημερινά βάζουν συσκευές για 5G,VoWifi στη λίστα τους και να στείλω αίτημα με  email για τα pixel στο 13888@cosmote.gr. όσοι έχετε cosmote αξίζει ένα mail μπας και δούμε ότι είμαστε πολλοί και μας τα δώσουν 

Link to comment
Share on other sites

Είχα στείλει και εγώ email πριν περίπου 1 μήνα χωρίς να μιλήσω τηλεφωνικώς.

Απλώς ξεχε σε πολύ έντονο ύφος τύπου "λέτε ότι είστε η μεγαλύτερη εταιρεία κινητής, πληρώνω υπηρεσίες σας και λέτε δεν υποστηρίζετε την συσκευή μου γιατί δεν την πουλάτε, μια συσκευή όχι ότι να ναι αλλά από την μαμά του Android Google, ενώ υποστηρίζετε συσκευές από εταιρείες τύπου Tp link, MLS κλπ που με όλο το σεβασμό Google δεν είναι, και κάντε κάτι ......." .

Προσωπικά νομίζω ότι πάει στον κάδο των αχρήστων. Αλλά έτσι να τα βγάλω από μέσα μου που λέμε. Δεν νομίζω ότι θα ασχοληθούν με σοβαρότητα.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, djkostas20 said:

Είχα στείλει και εγώ email πριν περίπου 1 μήνα χωρίς να μιλήσω τηλεφωνικώς.

Απλώς ξεχε σε πολύ έντονο ύφος τύπου "λέτε ότι είστε η μεγαλύτερη εταιρεία κινητής, πληρώνω υπηρεσίες σας και λέτε δεν υποστηρίζετε την συσκευή μου γιατί δεν την πουλάτε, μια συσκευή όχι ότι να ναι αλλά από την μαμά του Android Google, ενώ υποστηρίζετε συσκευές από εταιρείες τύπου Tp link, MLS κλπ που με όλο το σεβασμό Google δεν είναι, και κάντε κάτι ......." .

Προσωπικά νομίζω ότι πάει στον κάδο των αχρήστων. Αλλά έτσι να τα βγάλω από μέσα μου που λέμε. Δεν νομίζω ότι θα ασχοληθούν με σοβαρότητα.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk
 

Ότι και να πεις στον πάροχο αν η Google δεν τα ανοίξει δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει…

Εγώ μετά από 5 χρόνια που ασχολούμαι με Pixel πρώτη φορά είμαι αισιόδοξος ότι θα δουλέψουν όλα…Αν όχι στο update του Μαρτίου αλλά σύντομα…

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πεις στον πάροχο αν η Google δεν τα ανοίξει δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει…
Εγώ μετά από 5 χρόνια που ασχολούμαι με Pixel πρώτη φορά είμαι αισιόδοξος ότι θα δουλέψουν όλα…Αν όχι στο update του Μαρτίου αλλά σύντομα…
Εδώ διαφωνώ λίγο. Τουλάχιστον με όσα έχω καταλάβει.

Η Google δεν πουλάει επίσημα στην Ελλάδα. Άρα δεν την νοιάζει. Ταυτόχρονα όμως δεν λέει όχι σε όποιον ζητήσει συνεργασία για τα settings που χρειάζονται.

Ο πάροχος (κοσμοτε στην περίπτωση μου) πουλάει παροχές στην Ελλάδα. Και κινητό από τον Άρη να είχα και να ήμουν ο μοναδικός συνδρομητής με αυτό, κατά την άποψη μου θα έπρεπε να βρει λύση. Ειδικά μετά από επίσημο αίτημα μου! Και δεν το εννοώ από νομική άποψη. Μια σωστή εταιρεία θα έπρεπε να την νοιάζει ακόμα και ο τελευταίος πελάτης της.

Στην beta αν δεις για παράδειγμα, τα carrier settings version έχουν αλλάξει σε κάτι "gr_telekom....." που σημαίνει ότι λογικά υπήρξε συνεργασία κάποιου είδους.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk


Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν μπορείτε να ενεργοποιήσετε την κλήση μέσω WiFi, δοκιμάστε να φτιάξετε 1 apn με όνομα "ims" και προτιμώμενο τύπο "ims" και προσπαθήστε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι γιατί δε δέχεται κλήσεις όταν είναι ενεργό το volte ή το wifi calling από σταθερά Nova. Βγαίνει συνέχεια κατειλημμένο.

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2023 at 7:35 ΜΜ, djkostas20 said:

Εδώ διαφωνώ λίγο. Τουλάχιστον με όσα έχω καταλάβει.

Η Google δεν πουλάει επίσημα στην Ελλάδα. Άρα δεν την νοιάζει. Ταυτόχρονα όμως δεν λέει όχι σε όποιον ζητήσει συνεργασία για τα settings που χρειάζονται.

Ο πάροχος (κοσμοτε στην περίπτωση μου) πουλάει παροχές στην Ελλάδα. Και κινητό από τον Άρη να είχα και να ήμουν ο μοναδικός συνδρομητής με αυτό, κατά την άποψη μου θα έπρεπε να βρει λύση. Ειδικά μετά από επίσημο αίτημα μου! Και δεν το εννοώ από νομική άποψη. Μια σωστή εταιρεία θα έπρεπε να την νοιάζει ακόμα και ο τελευταίος πελάτης της.

Στην beta αν δεις για παράδειγμα, τα carrier settings version έχουν αλλάξει σε κάτι "gr_telekom....." που σημαίνει ότι λογικά υπήρξε συνεργασία κάποιου είδους.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

 

Άρα για σένα ουσιαστικά το ζητούμενο είναι τι θα κάνει ο πάροχος,η cosmote την προκείμενη περίπτωση...

Φίλος μου έφερε από Amazon De ένα Samsung M23 5G,και δεν έχει 5G γιατί η cosmote δεν έχει υποστήριξη για την συγκεκριμένη συσκευή...Μιλάμε για Samsung...

Πάμε πάλι στο Pixel...Εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να είναι όπως τα λες....Αλλά η Google δεν προσφέρει τις συσκευές της παντου,αλλά σε συγκεκριμένες αγορές..Μιλάμε για ΕΕ που κάτι τέτοια τα κυνηγάει...Αν υπήρχε παράπτωμα της Google να είσαι σίγουρος ότι η ΕΕ θα την είχε αναγκάσει να τα δώσει όλα,με αποτέλεσμα και οι πάροχοι να είναι συμβατοί με την συσκευή...

Η Google έχει όμως συγκεκριμένη πολιτική γνωστή εξ αρχής και έτσι δεν κάνει κάποια παρανομια...

Δεν υπάρχει πουθενά καμία διαφήμιση,καμια συνεργασία με πάροχο στην Ελλάδα,κανένα κατάστημα δεν την προμηθεύεται,ακόμα τουλάχιστον ,άρα το πρόβλημα το έχουμε εμείς που αγοράζουμε μια συσκευή με ελειψεις εν γνώση μας...

Το ότι οι πάροχοι αν θέλουν μπορούν να τα δώσουν,αλλά εκεί υπάρχουν και συμφωνίες λογικά με άλλους κατασκευαστές που ίσως δεν θέλουν να έρθουν σε αντιπαράθεση μαζί τους...Γιατί πιστεύεις ότι ο κάθε πάροχος έτσι παίρνει τις συσκευές;;;

Άρα ίσως το πρόβλημα δεν είναι τόσο απλό...Ο πάροχος μπορεί να μην θέλει να έρθει αντιμέτωπος με άλλους κατασκευαστές...

Αν η Google τα ανοίξει από μόνη της τότε ίσως ο πάροχος δουλέψει χωρίς να κάνει κάτι άλλο...

Και μην ξεχνάς ότι η Goggle κατασκεύαζε τα Nexus κουτσουρεμενα για να μην έχει θέμα ιδίως με την Samsung...

Nexus και Pixel έχω πάνω από 15 χρόνια....

Και να ξέρεις ότι η Google δεν ενδιαφέρεται για πωλήσεις...το έχει δείξει αυτό στο παρελθόν...

Χθες διάβαζα ένα άρθρο ότι η Google ανοίγει καινούργιες αγορές στην Ευρώπη...Βάζει στις χώρες άλλες 4,(φτάνοντας τις 10 χώρες στην ΕΕ)που  μέχρι πρότινος δεν είχε φυσική παρουσία...Υπάρχει ακόμα και η Τσεχία που ναι μεν δεν πουλάει την συσκευή αλλά υπάρχει υποστήριξη και σε 5G/Volte/WiFi calling....

Θέλω να ελπίζω ότι μέχρι το καλοκαίρι θα τα έχει δώσει...

Αν όμως υπάρχουν προβλήματα με τους παρόχους,ειναι άλλο θέμα ..

Μπορεί να κάνω και λάθος,(γύρω από παρόχους και Google)και όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρω να μην ισχύουν,αλλά μετά από τόσα χρόνια με Pixel εκεί καταλήγω...

Συγνώμη για το σεντόνι...

 

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

εξήγησε μου γιατί τόσα χρόνια που είχα όλα τα νέα μοντέλα Xperia απο Ελληνικό μαγαζί (SONY CENTER), ουδέποτε δούλεψε το 5G και το VoWiFi, τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο - μιας και μετά τα πούλαγα- και όταν τους έπαιρνα τηλέφωνο, η απάντηση τους ήταν οτι δεν είναι μέσα στις πιστοποιημένες συσκευές?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω Google από Nexus εποχή. Και μετά Pixel! Όπως είπα, πρωτίστως θεωρώ θέμα του παρόχου. Ακόμα και 1 πελάτη να έχεις με 1 θέμα, οφείλεις να του το λύσεις. Ο πάροχος πουλάει υπηρεσία εντός Ελλάδος όχι η Google. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω.

Προφανώς δεν το κάνει. Αλλά δεν θεωρώ ότι η Google έδωσε κάτι. Όπως είπα αν δεις τα carrier settings λένε gr_telecom άρα από κάπου βρέθηκαν αυτά και δεν νομίζω από την πλευρά της Google.

Αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με την Google. Έπρεπε να έχει wildcard. Απλώς λέω οποίος είναι ο 1ος υπεύθυνος. Αυτός με το μεγαλύτερο βάρος και αυτός που θα έπρεπε να νοιάζεται περισσότερο.

Και όπως λες και εσύ πήρες Samsung και πάλι δεν έπαιζε. Άρα ποιος φταίει που δεν έπαιζε? Ή το παιδί που πήρε Sony από Ελλάδα. Πάλι εδώ θέμα παρόχου φαίνεται να είναι.

Προσωπικά επίσης αμφιβάλλω ότι δεν υποστηρίζει άλλες συσκευές η κοτε για παράδειγμα λόγω συμβολαίων! Με την λογική αυτή γιατί να μην της επιβάλει η Samsung ή Apple να μην υποστηρίζουν ή μία την άλλη ή κάποια άλλη εταιρεία. Πιο πολύ έχει να κάνει με την θέληση του παρόχου να δώσει προσοχή στον πελάτη του.

Ας συμφωνήσουμε ίσως ότι διαφωνούμε.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk



Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, guy_fawkes said:

εξήγησε μου γιατί τόσα χρόνια που είχα όλα τα νέα μοντέλα Xperia απο Ελληνικό μαγαζί (SONY CENTER), ουδέποτε δούλεψε το 5G και το VoWiFi, τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο - μιας και μετά τα πούλαγα- και όταν τους έπαιρνα τηλέφωνο, η απάντηση τους ήταν οτι δεν είναι μέσα στις πιστοποιημένες συσκευές?

Εδώ η Nova δεν υποστηρίζει την σειρά iPhone 14 στο wifi calling τουλάχιστον μέχρι την προηγούμενη βδομάδα που τους κάλεσα ,με την Sony δεν ξέρω τι γίνεται,γενικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί στο 5G πρέπει ο πάροχος να υποστηρίξει τις συσκευές και δεν παίζουν out of the box...Το ίδιο ισχύει και στα Motorola,ενώ έχουν τις σωστές μπάντες δεν υποστηρίζεται στο 5G...

48 minutes ago, djkostas20 said:

Και εγώ έχω Google από Nexus εποχή. Και μετά Pixel! Όπως είπα, πρωτίστως θεωρώ θέμα του παρόχου. Ακόμα και 1 πελάτη να έχεις με 1 θέμα, οφείλεις να του το λύσεις. Ο πάροχος πουλάει υπηρεσία εντός Ελλάδος όχι η Google. Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω.

Προφανώς δεν το κάνει. Αλλά δεν θεωρώ ότι η Google έδωσε κάτι. Όπως είπα αν δεις τα carrier settings λένε gr_telecom άρα από κάπου βρέθηκαν αυτά και δεν νομίζω από την πλευρά της Google.

Αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με την Google. Έπρεπε να έχει wildcard. Απλώς λέω οποίος είναι ο 1ος υπεύθυνος. Αυτός με το μεγαλύτερο βάρος και αυτός που θα έπρεπε να νοιάζεται περισσότερο.

Και όπως λες και εσύ πήρες Samsung και πάλι δεν έπαιζε. Άρα ποιος φταίει που δεν έπαιζε? Ή το παιδί που πήρε Sony από Ελλάδα. Πάλι εδώ θέμα παρόχου φαίνεται να είναι.

Προσωπικά επίσης αμφιβάλλω ότι δεν υποστηρίζει άλλες συσκευές η κοτε για παράδειγμα λόγω συμβολαίων! Με την λογική αυτή γιατί να μην της επιβάλει η Samsung ή Apple να μην υποστηρίζουν ή μία την άλλη ή κάποια άλλη εταιρεία. Πιο πολύ έχει να κάνει με την θέληση του παρόχου να δώσει προσοχή στον πελάτη του.

Ας συμφωνήσουμε ίσως ότι διαφωνούμε.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk


 

Καταρχήν δεν διαφωνούμε...Ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να υποστηρίξει όλες τις συσκευές...Τώρα λόγο 5G δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό...Αλλά από την άλλη η Google σίγουρα έχει στις συσκευές της όλες τις μπάντες,αλλά κατά κάποιον τρόπο τις κρατάει κλειστές...Με την τελευταία beta που έδωσε έστω μόνο στην Cosmote VoLTE/Wifi calling,ίσως από την μεριά της κάνει κάποια κίνηση και πετάει το μπαλάκι στους παρόχους...

Επειδή θυμάμαι πολύ καλά τις περιπτώσεις με τα Nexus που ιδίως εξαιτίας της Samsung δεν είχανε το καλύτερο HW δεν μου φαίνεται περίεργο όλο αυτό να γίνεται και λόγο των άλλων κατασκευαστών...

Όσο για το Samsung από Γερμανία,που έφερε ένας φίλος αυτό ακριβώς του απάντησαν από την Cosmote...Δεν το εισάγουμε και άρα δεν το υποστηρίζουν...Αυτη ήταν η απάντηση τους...

Link to comment
Share on other sites

https://telecoms.com/520034/30-years-after-sending-the-first-text-vodafone-opts-for-google-rcs/

Moving on, as well as the RCS migration, Tuesday’s expanded partnership will also see Voda expand the availability of Pixel devices – which includes watches and earbuds in addition to smartphones – to more countries this year. Vodafone Group will also use Android TV as its preferred set-top-box (STB) platform for Vodafone TV services going forward.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, uranus said:

Ας ελπίσουμε πως θα είναι και η ελληνική αγορά μέσα. 🙏 

https://www.vodafone.gr/vodafone-ellados/digital-press-office/anakoinoseis/20230213-apenergopoiisi-tis-technologias-rcs/

Αν και λίγο κακογραμμένη η ανακοίνωση και μπερδεύει, νομίζω ότι πάμε προς τα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Sotnem said:

https://www.vodafone.gr/vodafone-ellados/digital-press-office/anakoinoseis/20230213-apenergopoiisi-tis-technologias-rcs/

Αν και λίγο κακογραμμένη η ανακοίνωση και μπερδεύει, νομίζω ότι πάμε προς τα εκεί.

Για τα Pixel κυρίως ελπίζω 😂

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον έχει και αυτή η είδηση από το changelog της Android beta QPR 3.2 https://9to5google.com/2023/02/22/android-13-qpr2-beta-3-2/ όπου φαίνεται να ενεργοποιείται το 5G για το μεγαλύτερο δίκτυο της Ινδίας την Jio.

Βέβαια μιλάμε για την Ινδία αφενός ως μέγεθος αγοράς και αφετέρου μόνο για τα tensor chip μοντέλα 6 και 7 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, dbal said:

Ενδιαφέρον έχει και αυτή η είδηση από το changelog της Android beta QPR 3.2 https://9to5google.com/2023/02/22/android-13-qpr2-beta-3-2/ όπου φαίνεται να ενεργοποιείται το 5G για το μεγαλύτερο δίκτυο της Ινδίας την Jio.

Βέβαια μιλάμε για την Ινδία αφενός ως μέγεθος αγοράς και αφετέρου μόνο για τα tensor chip μοντέλα 6 και 7 

Γενικά δίνει, αλλά με το σταγονόμετρο. Η Ελλάδα δεν νομίζω να είναι προτεραιότητα. Αλλά ειδήσεις όπως αυτή της Voda σίγουρα έχουν σημασία. Δεν ξέρω τι παίζει μετά με εγγυήσεις κτλ, αλλά αν υπάρχει επίσημα έστω και ένας πάροχος να το δίνει, νομίζω ότι γενικά θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα στο άμεσο μέλλον.

Μακάρι. Μετά από χρόνια που όσοι είχαμε Pixel το κάναμε με δυσκολία και ρίσκο, να ξεπεραστούν όλα αυτά τα θέματα. Δυο βήματα θα τα κάνουν πολύ δημοφιλή. Το να έρχονται επίσημα και κάποια στιγμή ο Google Assistant να παίζει και στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το θέμα Google vs πάροχοι το έχουμε εξαντλήσει εδώ, θεωρώ μετά τα τελευταία νέα, ότι αν γίνει κάτι επίσημα με updates από την Google για volte & 5G θα αφορά μόνο τα tensor μοντέλα πια όπου έχει επικεντρώσει όλο της το ενδιαφέρον λόγω οικοσυστήματος.

Καταλύτης σε αυτό θα μπορούσε να είναι κινήσεις από κανάλια μεγάλων παρόχων όπως η Vodafone αν και εκεί παραμένει αμφίβολο κατά πόσο θα περιλαμβάνουν μικρές αγορές όπως η ελληνική ή θα σωθούμε από την συμμετοχή μας στην ΕΕ

Ιδωμεν..!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

δοκιμάστε να "πρήξετε" την google, to android και τον pixel λογαριασμό στα social media για ενεργοποίηση των 5G/volte/vowifi στην Ελλάδα...Το ότι έχουν ambassador των Pixel τον Γιάνναρο , αλλά δεν υποστηρίζουν την Ελλάδα, μπορεί και να ξυπνήσει κάποιους...

Κάθε τρεις και λίγο, τους "ζαλίζω" με τον ΜVP και την μη διαθεσιμότητα των υπηρεσιών στην χώρα μας....μπορεί και να...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχει συγκρίνει κάποιος μπαταρία με s22 ultra? Ή να έτυχε να είχε και τα δύο? Αν είναι καλύτερη η μπαταρία να κάνω τη μετάβαση. Είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για εμένα.. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...