Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγνώμη αν γίνομε ενοχλητικός αλλά έχει βάλει κανείς σας USB ? το εργοστασιακό ή κάποιο άλλο ? πόσο του κόστισε ?

 

ID3 Tag Information εμφανίζονται ή εμφανίζει TRACK 1, TRACK 2, και αν εμφανίζονται, με τα ελληνικά Tags τη γίνετε τα δείχνει σωστά ή ...... ?

 

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

File mikek_890 asto kalitera min aneveis gia xalkidiki ftiaxnoun ton dromo sta N.Plagia me Moudania kai mpaineis mesa apo xwria,moni lwrida k.a.

Kalitera piase kamia pelopponiso.

Kai egw file se kana 2-3 vdomades to pairnw!

 

Άσε τα 'χω μάθει.Μια φορά που θα πάω Κρυοπηγή και μια που θα γυρίσω.Τις υπόλοιπες μέρες εκεί.

Στο θέμα μας για το στρώσιμο έχω διαβάσει όλες τις απόψεις τεκμηριωμένες με το δικό τους τρόπο η κάθεμια. Έστειλα και για πλάκα ενα mail στη volkswagen να δω τι θα μου απαντήσουν.

Πάντως την πιο ενδιαφέρουσα άποψη τη βρήκα σε ενα forum του myphone.gr διαβάστε και αν θέλετε σχολιάσετε.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=66558#post66558

 

Τώρα επειδή δεν είχα ποτε turbo δεν ξέρω αν θέλει κάποια ειδική μεταχειριση;

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα 'χω μάθει.Μια φορά που θα πάω Κρυοπηγή και μια που θα γυρίσω.Τις υπόλοιπες μέρες εκεί.

Στο θέμα μας για το στρώσιμο έχω διαβάσει όλες τις απόψεις τεκμηριωμένες με το δικό τους τρόπο η κάθεμια. Έστειλα και για πλάκα ενα mail στη volkswagen να δω τι θα μου απαντήσουν.

Πάντως την πιο ενδιαφέρουσα άποψη τη βρήκα σε ενα forum του myphone.gr διαβάστε και αν θέλετε σχολιάσετε.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=66558#post66558

 

Τώρα επειδή δεν είχα ποτε turbo δεν ξέρω αν θέλει κάποια ειδική μεταχειριση;

Απλα περιμενεις να ζεσταθει πριν το πατησεις, κανα 10 λεπτο usually, και αν το εχεις πιεσει πολυ πριν σταματησεις, ρελαντι 1-2 λεπτα. Ουτε turbo-timers, ουτε τιποτα. Το στρωσιμο πια ειναι για τα φρενα, αναρτησεις, κλπ,. οχι για τη μηχανη. Εγω στα 1002 χλμ!!! επιασα κοφτες μεχρι και τη 4η. Σχεδον, γιατι το DSG απλα αλαζει μερικα χιλιοστα ΠΡΙΝ πιασει τον κοφτη, ακομα και στο manual mode.

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να μην πιανεις κοφτες μεχρι τα πρωτα 1500 κμ...γνωμη μου.. Κινδυνευεις απο engine misfire..

Σου εχει συμβει φιλε μου αυτο? Γιατι στα αμαξια που εχουμε στην οικογενεια, δε μας εχει τυχει κατι τετοιο.;) Και σε σκληροτερη χρηση απο οτι εκανα το Golfaki και το C30 ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλα περιμενεις να ζεσταθει πριν το πατησεις, κανα 10 λεπτο usually, και αν το εχεις πιεσει πολυ πριν σταματησεις, ρελαντι 1-2 λεπτα. Ουτε turbo-timers, ουτε τιποτα. Το στρωσιμο πια ειναι για τα φρενα, αναρτησεις, κλπ,. οχι για τη μηχανη. Εγω στα 1002 χλμ!!! επιασα κοφτες μεχρι και τη 4η. Σχεδον, γιατι το DSG απλα αλαζει μερικα χιλιοστα ΠΡΙΝ πιασει τον κοφτη, ακομα και στο manual mode.

 

 

 

Φιλε Ηλια,

 

Συμφωνω με αυτα που λες και ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι πρεπει να ακολουθητε πιστα το manual του κατασκευαστη, δηλαδη εαν ο κατασκευαστης λεει οτι το αμαξι πρεπει να στρωθει μεχρι τα 1200 Κm και μεχρι τις 3000 χιλιαδες στροφες να στροφαρουμε, τοτε αυτο πρεπει να κανουμε. Απο κει και περα εξαρταται απο το καθε οδηγο το πως θα οδηγα το αμαξι του, με πια ταχυτητα, στις ποσες στροφες κτλ. για το υπολοιπο της ζωης του. Αυτο πιστευω θα ειναι το ιδανικο στρωσιμο για καθε αμαξι.

 

Κατι ξερουν οι καταστευαστες παραπανω απο εμας, ιδικα αφου εχουν κανει ελεγχο σε 250 πρωτοτυπα μεχρι τις 300.000 χλμ χωρις κανενα απολυτος προβλημα. Μιλαω για τους TSi κινητηρες.

 

 

http://www.vwvortex.com/artman/publish/volkswagen_news/printer_1496.shtml

http://car.biglobe.ne.jp/newcar/testdrive_report/200704/img/volkswagen-golf_gt_tsi_tdr004.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σου εχει συμβει φιλε μου αυτο? Γιατι στα αμαξια που εχουμε στην οικογενεια, δε μας εχει τυχει κατι τετοιο.;) Και σε σκληροτερη χρηση απο οτι εκανα το Golfaki και το C30 ;)

 

Ναι με κοφτες γιατι ημουν ανυπομονος να το χαρω πριν το αμαξι στρωσει..

Audi Q7 4.2 FSI

[sIGPIC][/sIGPIC]

The prince of Whales and me!

Link to comment
Share on other sites

nice joke:)

It's no joke pal. If your car can't handle it, throw it away:lol: Το μωρακι σου ειναι ενα Q7. Αν σου εβγαλε engine misfire, as you say, engine mis failure, θα ελεγα εγω, αλλαξε το. Ειναι προφανες οτι εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν γίνομε ενοχλητικός αλλά έχει βάλει κανείς σας USB ? το εργοστασιακό ή κάποιο άλλο ? πόσο του κόστισε ?

 

ID3 Tag Information εμφανίζονται ή εμφανίζει TRACK 1, TRACK 2, και αν εμφανίζονται, με τα ελληνικά Tags τη γίνετε τα δείχνει σωστά ή ...... ?

 

Ευχαριστώ.

 

Φίλε mentor667,

 

Υπάρχουν αρκετά posts για αυτό το θέμα (πχ. #3222 - #3226).

Υπάρχει 1 εργοστασιακή για arm rest και 1 από την ελεύθερη αγορά.

 

Ο φίλος Opus πρέπει να το έβαλε πρόσφατα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα βγουμε off-topic αν συνεχιστει οποτε το αφηνω να πεσει :) Αυτο που ηθελα να πω το ειπα , προσοχη στο στρωσιμο του αυτοκινητου. ;)

Audi Q7 4.2 FSI

[sIGPIC][/sIGPIC]

The prince of Whales and me!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mentor667,

 

Υπάρχουν αρκετά posts για αυτό το θέμα (πχ. #3222 - #3226).

Υπάρχει 1 εργοστασιακή για arm rest και 1 από την ελεύθερη αγορά.

 

Ο φίλος Opus πρέπει να το έβαλε πρόσφατα.

 

Δυστυχως δεν ηρθε ακομη.......:( :( :(

Μεσα στην επομενη εβδομαδα μου ειπαν....Εχω πει οταν το βαλω θα ενημερωσω...!!!!

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ηρθε ακομη.......:( :( :(

Μεσα στην επομενη εβδομαδα μου ειπαν....Εχω πει οταν το βαλω θα ενημερωσω...!!!!

 

Με το καλό... περιμένω κι εγώ να μάθω για το αν δείχνει τις ονομασίες των mp3 στην οθόνη...

 

Πήρα το jetta TSI για test drive και παρατήρησα κάποια "πραγματάκια", και θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν εμπειρία με τα TSI γενικότερα...

 

1. Στις αλλαγές των ταχυτήτων άκουγα πολύ έντονα κλακ-κλακ από έξω από το παράθυρο του οδηγού - είναι λογικό ή απλώς το είχαν "σκίσει" το test drive αυτοκίνητο? Οι ταχύτητες άλλαζαν πανεύκολα, μόνο ο θόρυβος με ανησύχησε.

 

2. Ξεκινώντας με πρώτη (νορμάλ ξεικίνημα πάντα - όχι "σκίσιμο") ακουγόταν σαν πετρελαιοκίνητο (δυνατό γρύλισμα) για λίγο μέχρι να ακουστεί το φσσσ της τουρμπίνας. Φυσιολογικό?

 

Ποιό κατά τη γνώμη σας είναι το χρώμα που θα πηγαίνει καλύτερα με καφέ-μπεζ εσωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

1. Στις αλλαγές των ταχυτήτων άκουγα πολύ έντονα κλακ-κλακ από έξω από το παράθυρο του οδηγού - είναι λογικό ή απλώς το είχαν "σκίσει" το test drive αυτοκίνητο? Οι ταχύτητες άλλαζαν πανεύκολα, μόνο ο θόρυβος με ανησύχησε.

2. Ξεκινώντας με πρώτη (νορμάλ ξεικίνημα πάντα - όχι "σκίσιμο") ακουγόταν σαν πετρελαιοκίνητο (δυνατό γρύλισμα) για λίγο μέχρι να ακουστεί το φσσσ της τουρμπίνας. Φυσιολογικό?

Ποιό κατά τη γνώμη σας είναι το χρώμα που θα πηγαίνει καλύτερα με καφέ-μπεζ εσωτερικό?

 

για το πρωτο δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως ειναι αυτος ο ηχος... για το δευτερο ναι ετσι κανει... (το γρυλισμα ειναι ο kompressor...ετσι δεν κανουν και οι mercedes με kompressor?) μετα που μπαινει και το t/c στο παιχνιδι ακους το φυσιμα... το μπεζ εσωτερικό ταιριαζει γαντι με σκουρο πρασσινο (το εχω δει και μου αρεσε...) τωρα αν το σκουρο πρασσινο παει με το jetta... δεν ξερω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως ειναι αυτος ο ηχος... για το δευτερο ναι ετσι κανει... (το γρυλισμα ειναι ο kompressor...ετσι δεν κανουν και οι mercedes με kompressor?) μετα που μπαινει και το t/c στο παιχνιδι ακους το φυσιμα... το μπεζ εσωτερικό ταιριαζει γαντι με σκουρο πρασσινο (το εχω δει και μου αρεσε...) τωρα αν το σκουρο πρασσινο παει με το jetta... δεν ξερω...

 

Ο ήχος ακουγόταν την στιγμή που "κούμπωνε" η ταχύτητα όπως περίπου ακούγεται όταν αλλάζεις ταχύτητα σε παπάκι. Μπορεί να είναι φυσιολογικό αν και ούτε στο scirocco που είχα παλιά ούτε στο golf II που έχω μέχρι τώρα ακούγεται τόσο.

 

Η πρώτη σκέψη ήταν το πράσινο/κυπαρισσί αλλά θα πρέπει να "ψήσω" και τη γυναίκα για το συγκεκριμένο χρώμα!!! Το test drive αμάξι ήταν σε deep black (υπέροχο και σε Jetta) αλλά αν και το είχαν πλύνει το πρωί όπως μου είπε ο πωλητής, η σκόνη το απόγευμα έβγαζε μάτι πάνω στο μαύρο (και δεν είμαι και πολύ του πλυσίματος πλέον δυστυχώς!) οπότε λέω να το αποφύγω. Το shadow blue πρέπει να το δώ - πρέπει να το έχει ένας φίλος στο Golf GT του.

 

Σε jetta δύσκολα θα δω οποιοδήποτε χρώμα γιατί πριν βγεί με τον TSI κινητήρα πούλησε ελάχιστα - πήγαινε ο κόσμος σε Passat.

 

Μόλις αποφασίσω για το χρώμα και μάθω από τον opus (ή όποιον άλλο γνωρίζει) για την USB θύρα αν δείχνει τις ονομασίες των MP3 στο RCD300, πάω για παραγγελία!

 

(Τα 4 επιπλέον ηχεία αξίζουν?)

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος ακουγόταν την στιγμή που "κούμπωνε" η ταχύτητα όπως περίπου ακούγεται όταν αλλάζεις ταχύτητα σε παπάκι. Μπορεί να είναι φυσιολογικό αν και ούτε στο scirocco που είχα παλιά ούτε στο golf II που έχω μέχρι τώρα ακούγεται τόσο.

 

Η πρώτη σκέψη ήταν το πράσινο/κυπαρισσί αλλά θα πρέπει να "ψήσω" και τη γυναίκα για το συγκεκριμένο χρώμα!!! Το test drive αμάξι ήταν σε deep black (υπέροχο και σε Jetta) αλλά αν και το είχαν πλύνει το πρωί όπως μου είπε ο πωλητής, η σκόνη το απόγευμα έβγαζε μάτι πάνω στο μαύρο (και δεν είμαι και πολύ του πλυσίματος πλέον δυστυχώς!) οπότε λέω να το αποφύγω. Το shadow blue πρέπει να το δώ - πρέπει να το έχει ένας φίλος στο Golf GT του.

 

Σε jetta δύσκολα θα δω οποιοδήποτε χρώμα γιατί πριν βγεί με τον TSI κινητήρα πούλησε ελάχιστα - πήγαινε ο κόσμος σε Passat.

 

Μόλις αποφασίσω για το χρώμα και μάθω από τον opus (ή όποιον άλλο γνωρίζει) για την USB θύρα αν δείχνει τις ονομασίες των MP3 στο RCD300, πάω για παραγγελία!

 

(Τα 4 επιπλέον ηχεία αξίζουν?)

Οχι :(

Ναι :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος ακουγόταν την στιγμή που "κούμπωνε" η ταχύτητα όπως περίπου ακούγεται όταν αλλάζεις ταχύτητα σε παπάκι. Μπορεί να είναι φυσιολογικό αν και ούτε στο scirocco που είχα παλιά ούτε στο golf II που έχω μέχρι τώρα ακούγεται τόσο.Η πρώτη σκέψη ήταν το πράσινο/κυπαρισσί αλλά θα πρέπει να "ψήσω" και τη γυναίκα για το συγκεκριμένο χρώμα!!! Το test drive αμάξι ήταν σε deep black (υπέροχο και σε Jetta) αλλά αν και το είχαν πλύνει το πρωί όπως μου είπε ο πωλητής, η σκόνη το απόγευμα έβγαζε μάτι πάνω στο μαύρο (και δεν είμαι και πολύ του πλυσίματος πλέον δυστυχώς!) οπότε λέω να το αποφύγω. Το shadow blue πρέπει να το δώ - πρέπει να το έχει ένας φίλος στο Golf GT του. Σε jetta δύσκολα θα δω οποιοδήποτε χρώμα γιατί πριν βγεί με τον TSI κινητήρα πούλησε ελάχιστα - πήγαινε ο κόσμος σε Passat.Μόλις αποφασίσω για το χρώμα και μάθω από τον opus (ή όποιον άλλο γνωρίζει) για την USB θύρα αν δείχνει τις ονομασίες των MP3 στο RCD300, πάω για παραγγελία!(Τα 4 επιπλέον ηχεία αξίζουν?)

 

στο golf δεν τον εχω παρατηρησει αυτον τον ηχο... γενικά αυτο το κλακ-κλακ που λες το θυμαμαι μονο σε περιπτωση: ανοιχτα παραθυρα-και αργη αλλαγη σε πολυ χαμηλες στροφες...για το χρωμα που λες για κοιτα και το πιο κατω link (πλακα-πλακα δεν βλεπω πρασσινο):

http://www.volkswagen.de/vwcms_publish/vwcms/master_public/virtualmaster/de3/modelle/jetta.html

πατα "konfigurator" και μπορει να σου δωσει μια ιδεα για τα χρωματα...για τα ηχεια που λες αν και δεν τα εχω βαλει ειναι ενα απο τα ελαχιστα πραγματα που σκεφτομαι (μαζι με το usb)... το μονο τωρα που με πιανουν "τυψεις" του τυπου να τα βαλλω στην εταζερα ή στις θεσεις που υπαρχουν στις πισω "πορτες" (3d) + το ξηλωμα κονσόλας-επενδυσης πορτας κτλ... οποτε αν ειναι να θεσεις τετοια ερωτηματα και εσυ στον ευατό σου καλυτερα να τα βαλεις τωρα...(δεν ξερω αν ειναι τα καλυτερα απο πλευρας αποδοσης αλλα τουλαχιστον "ξενιαζεις")

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Eliasj και vwgt.

 

Ίσως να πάω αργότερα σε aftermarket πηγή ήχου για MP3 με ονομασίες τελικά...

 

Τα 4 επιπλέον ηχεία "μέσα" στη σούμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για κοιταχτε το παρακάτω site.....

http://automoto.pathfinder.gr/autos/models/reviews/280065.html

 

 

 

1000 φορες το Edition 30

 

τα καθίσματα ειναι σαν να τα πατησε ναταλικα

 

 

το κλασικο καρο τα σπαει .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...