Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως ρε φίλε έχει απίστευτη μπαταρία.Εχεις κλείσει τίποτα αλλά που τραβάνε μπαταρία;

 

Δεν εχω κανει κατι το ιδιαιτερο περαν της προσαρμοστικης μπαταρίας και οτι εχω ενεργούς μονο τους συγχρονισμούς που χρησιμοποιώ (δηλαδή google photos, email, επαφες, ημερολόγιο κλπ)

 

Να σημειωθεί ότι πήρε πολλές μέρες μέχρι να στρώσει. Τώρα που πέρασα τις 15 μέρες χρήσης άρχισα να βλέπω τέτοια αυτονομία ενώ σε άλλες συσκευές έστρωνε πιο σύντομα (πχ μετά από 8 μέρες).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει θεμα με την ποιοτητα κλησης του κινητου;Ρυθμιζεται το λεντ ετσι που να αναβει μονο στις κλησεις;

 

Έχει πιο μπάσο ακουστικό από ό,τι έχεις (ίσως) συνηθίσει.

 

Με μια γρήγορη ματιά στις ρυθμίσεις, ναι.

 

Αλλά θα πρέπει να ακυρώσεις το led από όλες τις άλλες εφαρμογές, οπότε θα πάρει λίγη ώρα να το κάνεις αυτό...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος να προτείνει καποια θηκη για το μπλε? Αν ειναι ευκολο και καμμια φωτο με τη συσκευή να δω πως δειχνει...

 

Πηρα αυτη και ξεχασα το μπλε

https://www.ebay.com/itm/Cover-Case-TPU-Gel-for-Xiaomi-mi-A3-Colour-Glass-Tempered-Full-mia3-Case/254348061940?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=553897341578&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

και αυτη για διαφανη

https://www.ebay.com/itm/For-XIAOMI-Mi-A3-Case-Clear-Silicone-Slim-Gel-Cover-TPU-Transparent-CC9e-Thin/383101402122?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=651681313235&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτή αφήνει κενό μεταξύ του φλας και των καμερών?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σε τι χρώμα το έχετε πάρει? Υπάρχει κάποιος που να έχει το λευκό ή τουλάχιστον να το έχει δει από κοντά να πει εντυπώσεις? Δεν ξέρω πως θα είναι με το χρώμιο γύρω γύρω και αν θα κουράσει στο μάτι σε σχέση με το γκρι που είναι σχεδόν μαυρο.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σε τι χρώμα το έχετε πάρει? Υπάρχει κάποιος που να έχει το λευκό ή τουλάχιστον να το έχει δει από κοντά να πει εντυπώσεις? Δεν ξέρω πως θα είναι με το χρώμιο γύρω γύρω και αν θα κουράσει στο μάτι σε σχέση με το γκρι που είναι σχεδόν μαυρο.

 

εγώ πήρα το μπλε υποκύπτοντας στη μόδα των μπλε με περίεργο κυματιστό σχεδιασμό κινέζικων κινητών (καθόμουν τις προάλλες σε μια παρέα και είχα εγώ και άλλες δυο κοπέλες κάτι αντίστοιχο, αυτές από huawei)

 

τη μαύρη μαυρίλα τη βαρέθηκα , το λευκό μου παραφάνηκε γυναικωτό επειδή το είδα κάπως περλέ

 

άρα μπλε διαστημόβλαχος.. οκ ένα κινητό είναι ας κάνουμε και λίγο χαβαλέ

 

και εννοείται με διάφανη στοκ σιλικόνη να το βλέπω όλη την ώρα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα το μπλε υποκύπτοντας στη μόδα των μπλε με περίεργο κυματιστό σχεδιασμό κινέζικων κινητών (καθόμουν τις προάλλες σε μια παρέα και είχα εγώ και άλλες δυο κοπέλες κάτι αντίστοιχο, αυτές από huawei)

 

τη μαύρη μαυρίλα τη βαρέθηκα , το λευκό μου παραφάνηκε γυναικωτό επειδή το είδα κάπως περλέ

 

άρα μπλε διαστημόβλαχος.. οκ ένα κινητό είναι ας κάνουμε και λίγο χαβαλέ

 

και εννοείται με διάφανη στοκ σιλικόνη να το βλέπω όλη την ώρα

 

Εγώ πήρα το λευκό και μηπως το βλέπω κ και καθόλου με σκληρή θήκη είμαι όλη την ώρα .

Link to comment
Share on other sites

πάντως μπαταρία ενώ έχω κάνει πολύ καλούς χρόνους , αρκετά συχνά φτάνω μαξ 7 (δηλαδή 6μιση+ ) και δεν ξέρω αν φταίει το ότι έχω δύο σιμ ή έχω πολύ συχνά τη φωτεινότητα τέρμα ή ότι βασίζομαι αρκετά σε 4g αποκλειστικά για ιντερνετ αντί wifi

 

πχ σκ που είμαι σπίτι σε wifi όλη την ώρα μου φαίνεται ότι πάει αρκετά καλύτερα

 

μπορεί να φταίει και η εφαρμογή των φωτογραφιών ποιος ξέρει

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σε τι χρώμα το έχετε πάρει? Υπάρχει κάποιος που να έχει το λευκό ή τουλάχιστον να το έχει δει από κοντά να πει εντυπώσεις? Δεν ξέρω πως θα είναι με το χρώμιο γύρω γύρω και αν θα κουράσει στο μάτι σε σχέση με το γκρι που είναι σχεδόν μαυρο.

 

Αν και έχω RN7, πριν δω το λευκό, θα προτιμούσα μπλε. Τελικά το λευκό είναι πιο όμορφο απ' ότι δείχνει σε φωτογραφία. Το είδα σε κατάστημα και είναι αρκετά όμορφο...

Link to comment
Share on other sites

πάντως μπαταρία ενώ έχω κάνει πολύ καλούς χρόνους , αρκετά συχνά φτάνω μαξ 7 (δηλαδή 6μιση+ ) και δεν ξέρω αν φταίει το ότι έχω δύο σιμ ή έχω πολύ συχνά τη φωτεινότητα τέρμα ή ότι βασίζομαι αρκετά σε 4g αποκλειστικά για ιντερνετ αντί wifi

 

πχ σκ που είμαι σπίτι σε wifi όλη την ώρα μου φαίνεται ότι πάει αρκετά καλύτερα

 

μπορεί να φταίει και η εφαρμογή των φωτογραφιών ποιος ξέρει

 

Έννοειται ότι είναι οι δύο κάρτες . Κ γω έτσι είμαι. Μια δεδομένα μια κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Έννοειται ότι είναι οι δύο κάρτες . Κ γω έτσι είμαι. Μια δεδομένα μια κλήσεις

 

τελοσπάντων, όπως έχω ξαναπεί η παρούσα φάση του κινητού δε με απασχολεί ιδιαίτερα, από όταν πάρει τη 10 κι έπειτα θα με ενδιαφέρει μιας και θα κάτσουμε κάνα χρόνο με αυτή

 

η 9 μου είναι όπως ήταν και στο mia1 η 7, ούτε που θυμάμαι τι και πώς έκανε αυτή η έκδοση

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

πάντως μπαταρία ενώ έχω κάνει πολύ καλούς χρόνους , αρκετά συχνά φτάνω μαξ 7 (δηλαδή 6μιση+ ) και δεν ξέρω αν φταίει το ότι έχω δύο σιμ ή έχω πολύ συχνά τη φωτεινότητα τέρμα ή ότι βασίζομαι αρκετά σε 4g αποκλειστικά για ιντερνετ αντί wifi

 

πχ σκ που είμαι σπίτι σε wifi όλη την ώρα μου φαίνεται ότι πάει αρκετά καλύτερα

 

μπορεί να φταίει και η εφαρμογή των φωτογραφιών ποιος ξέρει

 

Φαντάζομαι για να κρίνεις την αυτονομία, το α3 το έχεις ήδη κανα 2 βδομάδες και έχει στρώσει.

 

Ποια ήταν η προηγούμενή σου συσκευή; Είχες ίδια χρήση; Πόσο sot είχες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι χρησιμοποιείτε στις νυχτερινές gcam με το xml μου night lc-cleaner, ανέβασα λιγο διορθωμένο αρχείο με νούμερο 5. Ο λογος ηταν οτι η παλιά παστέλιαζε πολύ η σέλφι ενώ στη πίσω κάμερα, αν τύχαινε να ειχε υψηλή αντίθεση σε καλοφωτισμένο indoor εμφάνιζε θόρυβο στα μαύρα σημεία.

 

Αρχικό Post με gcam http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7910276#post7910276

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι για να κρίνεις την αυτονομία, το α3 το έχεις ήδη κανα 2 βδομάδες και έχει στρώσει.

 

Ποια ήταν η προηγούμενή σου συσκευή; Είχες ίδια χρήση; Πόσο sot είχες;

 

Ναι το έχω μήνα+ πλέον

 

Πριν ήταν το α1 όπου είχα φτάσει να παίζω 4-4μιση ώρες περίπου (είχε και τη φθορά του χρόνου αυτό)

 

Φυσικά και με το α3 τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα και πρακτικά πολύ συχνά μπορεί να χρειαστεί φορτιση και ανά δύο μέρες απλά δεν υπάρχει μια σταθερότητα ως προς την κατανάλωση

 

Έχω χτυπήσει και 8ωρο απλά δεν έχω προσδιορίσει ακριβώς κάτω από ποιες συνθήκες καταναλώνω και πόσο

 

Υποπτεύομαι πάντως τη φωτεινότητα της οθόνης ή το 4g ως βασικούς παράγοντες (αν δεν είναι κάποια εφαρμογή) που δεν μου επιτρέπουν να περνάω άνετα το 7ωρο

 

Κάτι 9-10ωρα πάντως δεν παίζουν με τη χρήση που γενικά κάνω στη συσκευή

 

Τέλος να πω ότι ακόμα κι έτσι δεν έχω θέμα μια χαρά είμαι, δε με νοιάζει να σπάσω ρεκόρ, αυτό που πραγματικά με νοιάζει είναι να μη μένω στη μέρα και αν ξεχάσω κάνα βράδυ να φορτίσω να μην έχω πρόβλημα την επομένη και σε αυτό το κομμάτι είμαι παραπάνω από καλυμμένος

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω μήνα+ πλέον

 

Πριν ήταν το α1 όπου είχα φτάσει να παίζω 4-4μιση ώρες περίπου (είχε και τη φθορά του χρόνου αυτό)

 

Φυσικά και με το α3 τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα και πρακτικά πολύ συχνά μπορεί να χρειαστεί φορτιση και ανά δύο μέρες απλά δεν υπάρχει μια σταθερότητα ως προς την κατανάλωση

 

Έχω χτυπήσει και 8ωρο απλά δεν έχω προσδιορίσει ακριβώς κάτω από ποιες συνθήκες καταναλώνω και πόσο

 

Υποπτεύομαι πάντως τη φωτεινότητα της οθόνης ή το 4g ως βασικούς παράγοντες (αν δεν είναι κάποια εφαρμογή) που δεν μου επιτρέπουν να περνάω άνετα το 7ωρο

 

Κάτι 9-10ωρα πάντως δεν παίζουν με τη χρήση που γενικά κάνω στη συσκευή

 

Τέλος να πω ότι ακόμα κι έτσι δεν έχω θέμα μια χαρά είμαι, δε με νοιάζει να σπάσω ρεκόρ, αυτό που πραγματικά με νοιάζει είναι να μη μένω στη μέρα και αν ξεχάσω κάνα βράδυ να φορτίσω να μην έχω πρόβλημα την επομένη και σε αυτό το κομμάτι είμαι παραπάνω από καλυμμένος

 

7 ώρες οθόνης σε 2 μέρες χρήσης με δύο κάρτες sim μια χαρά μπόμπα είναι. Ειδικά αν έχεις πολλές ώρες 4g και υψηλα την φωτεινότητα.

 

Οι 4 ωρες που λες στο α1 υποθετω οτι ήταν σε μια μερα χρησης. Η αναμονη παίζει και αυτή το ρόλο της. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σε τι χρώμα το έχετε πάρει? Υπάρχει κάποιος που να έχει το λευκό ή τουλάχιστον να το έχει δει από κοντά να πει εντυπώσεις? Δεν ξέρω πως θα είναι με το χρώμιο γύρω γύρω και αν θα κουράσει στο μάτι σε σχέση με το γκρι που είναι σχεδόν μαυρο.

 

Σε λευκό. Απλά απίθανο χρώμα. Και τα χρωματιστά νερά που κάνει όταν το χτυπάει το φως, με την κυρτότητα το γυαλιού στις άκρες είναι απλά αλλού.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει με τα sms και ενώ γράφω πεζά παραλαμβάνονται κεφαλαία

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω μήνα+ πλέον

 

Πριν ήταν το α1 όπου είχα φτάσει να παίζω 4-4μιση ώρες περίπου (είχε και τη φθορά του χρόνου αυτό)

 

Φυσικά και με το α3 τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα και πρακτικά πολύ συχνά μπορεί να χρειαστεί φορτιση και ανά δύο μέρες απλά δεν υπάρχει μια σταθερότητα ως προς την κατανάλωση

 

Έχω χτυπήσει και 8ωρο απλά δεν έχω προσδιορίσει ακριβώς κάτω από ποιες συνθήκες καταναλώνω και πόσο

 

Υποπτεύομαι πάντως τη φωτεινότητα της οθόνης ή το 4g ως βασικούς παράγοντες (αν δεν είναι κάποια εφαρμογή) που δεν μου επιτρέπουν να περνάω άνετα το 7ωρο

 

Κάτι 9-10ωρα πάντως δεν παίζουν με τη χρήση που γενικά κάνω στη συσκευή

 

Τέλος να πω ότι ακόμα κι έτσι δεν έχω θέμα μια χαρά είμαι, δε με νοιάζει να σπάσω ρεκόρ, αυτό που πραγματικά με νοιάζει είναι να μη μένω στη μέρα και αν ξεχάσω κάνα βράδυ να φορτίσω να μην έχω πρόβλημα την επομένη και σε αυτό το κομμάτι είμαι παραπάνω από καλυμμένος

To 4g παιζει σιγουρα ρολο. Το redmi 4 prime που ειχα πριν εφτανε και 9ωρες sot με ιδια μπαταρια, 2 sim, καμποσο gaming και wifi. Και καποια script που ειχα βαλει γιατι το ειχα κανει root. Χωρις αυτα αντε να εχανε 1 ωρα, παλι θα εφτανε 7+. Αν χρησιμοποιουαα data, επεφτε και κατω απο 8ωρες, αναλογα.

Συγκριτικα με αυτο, το a3 παει μια χαρα, με ιδια χρηση.

Υπαρχουν φήμες ότι μπορει να βγει android 10+ενημερωση οκτωβριου προς τα τελη του μηνα : https://piunikaweb.com/2019/10/15/mi-a3-android-10-update-could-arrive-at-the-end-of-october-says-xiaomi-support/

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει με τα sms και ενώ γράφω πεζά παραλαμβάνονται κεφαλαία

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

το σωστό αυτό είναι μιας και τα μετατρέπει σε τυπικούς χαρακτήρες (160 οριο) αν πηγαιναν πεζά που είνα διεθνής θα σε αφηνε να γράψεις 80 χαρακτηρες (η 60 δεν θυμαμαι) και μετά θα σε χρέωνε 2 sms.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επειδή χρειάζομαι έναν εφεδρικό φορτιστή για εκτός σπιτιού πως τον ψάχνω; πόσα mah κλπ;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

πάρε κάποιον fastcharge (αν θες αγορά απο εξωτερικό δες σε aukey, blitzwolf, anker) στα 12V (να παίξει το QC3.0)

Αν ψάχνεις κάτι γρήγορο απο εδώ πάρε κανέναν samsung στα 9V 1.67A (QC2.0) που παίζει σε χαμηλή τιμή (νομίζω κανενα 10αρικο)

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

το σωστό αυτό είναι μιας και τα μετατρέπει σε τυπικούς χαρακτήρες (160 οριο) αν πηγαιναν πεζά που είνα διεθνής θα σε αφηνε να γράψεις 80 χαρακτηρες (η 60 δεν θυμαμαι) και μετά θα σε χρέωνε 2 sms.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

πάρε κάποιον fastcharge (αν θες αγορά απο εξωτερικό δες σε aukey, blitzwolf, anker) στα 12V (να παίξει το QC3.0)

Αν ψάχνεις κάτι γρήγορο απο εδώ πάρε κανέναν samsung στα 9V 1.67A (QC2.0) που παίζει σε χαμηλή τιμή (νομίζω κανενα 10αρικο)

οκ 12v για 3.0 από εδώ τι προτείνεις;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...