Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι η gcam περνάει απλά με install το απκ? Και κατά πόσο πρόβλημα που είναι 720 οθόνη Και εαν ναι πιο είναι καλύτερο για αγορά αυτό η το redminote 7 πιο υπερτερεί (κάπου διαβασα ότι το redminote 7 με gcam βγάζει καλυτερες φωτό ισχύει??)σας ευχαριστώ

 

Καλησπέρα. Ναι περνάω χωρίς ξεκλειδώματα/ρουτ. Οσον αφορα οθόνη και το πως τα παει σε σχέση με rn7 δες εδω που απαντησα ίδια ερώτηση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7909542#post7909542

 

Από ποια συσκευή προέρχεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση είναι για δώρο ένα παλιό χιαομι έχει δεν θυμάμαι πιο είναι και άλλα παλιό 2- 3 χρόνια κάπου εκει εσύ από τι κατάλαβα έχεις το mi a3 το προτιμήσες είναι πολύ μεγάλη η διαφορά με gcam του rmn7 με το a3? Δηλαδή με gcam το α3 δεν βγάζει καλές ?στην πίσω καμερα φωτό?αυτά και η οθόνη που είναι 720 πολλοί λένε είναι θέμα άλλοι λένε δεν είναι σοβαρό τελικά τι...σε ευχαριστώ και παλι
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση είναι για δώρο ένα παλιό χιαομι έχει δεν θυμάμαι πιο είναι και άλλα παλιό 2- 3 χρόνια κάπου εκει εσύ από τι κατάλαβα έχεις το mi a3 το προτιμήσες είναι πολύ μεγάλη η διαφορά με gcam του rmn7 με το a3? Δηλαδή με gcam το α3 δεν βγάζει καλές ?στην πίσω καμερα φωτό?αυτά και η οθόνη που είναι 720 πολλοί λένε είναι θέμα άλλοι λένε δεν είναι σοβαρό τελικά τι...σε ευχαριστώ και παλι

 

Αν και νομίζω ότι τα της οθονης όσο και της κάμερας τα γραφω ήδη αναλυτικά ας συνοψίσω (γενικά προτιμούσα να αποφυγώ μια ξερή απάντηση που μπορει να σε παραπλανούσε).

 

- Οθόνη, αν δεν προέρχεται από κάποια ποιοτική οθόνη (πχ ναυαρχίδας) δεν πιστεύω οτι θα χει πρόβλημα. Θα την συνηθίσει την ανάλυση ενώ θα χαίρεται παράλληλα τα εξαιρετικά χρώματα, γωνίες θέασης και μαύρο της amoled. Τώρα αν μου πεις οτι προέρχεται από πχ mi8 εκεί θα ειναι μια υποβάθμιση. Και γενικά νομίζω έχει γινει λίγο παραπάνω ντόρος. Τις προάλλες με ρώταγε ενας που προέρχεται από redmi note 5a αν θα χει θέμα με την οθόνη... δηλαδή από συσκευή που και 720p ειναι (αρα ήδη χαμηλό ppi) και γενικότερα πολύ μέτρια ips (ξεπλυμμενα χρώματα, μαύρο που ειναι σαν γκρι κλπ). Καλύτερα πάτε δείτε το σε κάποια αλυσίδα ;) :)

 

- Στις φώτο είναι πολύ καλό το α3. Επίπεδο mi9 στο βασικό φακό. Απλά στο rn7 κάθεται ακόμα καλύτερα η Gcam ενώ ειναι και must η εφαρμογή αφού η στοκ του rn7 ειναι για τα σκουπίδια (για να μην παρεξηγηθω τα ίδια έλεγα και οταν το ειχα... αλλα δεν με πειραζε φυσικα να τραβάω με gcam). Τώρα το κατά πόσο θα αξιοποιήσει/δει τις διαφορές θα εξαρτηθεί από το πόσο ψείρας και "δυσκολες" φωτογραφίες τραβάει. Και αν μάλιστα τραβάει σελφι, τότε καλύτερα το α3... το rn7 θολώνει σε πολύ ελάχιστο βαθος και δεν μπορεις να βγάλεις πχ φωτογραφία με αξιοθέατο πίσω ή κάποια group selfie

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

@ilka71 στο κανει με οποιαδηποτε συσκευη;

 

Κατα τα άλλα εγω εχω ενα περιέργο battery drain. Παρατήρησα γενικά ότι σε αναμονή χάνω αρκετά και τώρα που το τσέκαρα είδα την παραπανω εικόνα με το google photos να εχει 25% battery drain (οκ τράβηξα κάποιες φωτογραφίες/βιντεο αλλα όχι και επίπεδο εκδρομής).

 

Όχι οτι ειναι άσχημα οι 4 ώρες και 35 λεπτά οθόνης στο 45% μετά από 25 ώρες από τη πρίζα ... αλλά ξέρω οτι μπορώ και πολύ καλύτερα και με εκνευρίζει.

 

delete.jpg

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

@ilka71 στο κανει με οποιαδηποτε συσκευη;

 

Κατα τα άλλα εγω εχω ενα περιέργο battery drain. Παρατήρησα γενικά ότι σε αναμονή χάνω αρκετά και τώρα που το τσέκαρα είδα την παραπανω εικόνα με το google photos να εχει 25% battery drain (οκ τράβηξα κάποιες φωτογραφίες/βιντεο αλλα όχι και επίπεδο εκδρομής).

 

Όχι οτι ειναι άσχημα οι 4 ώρες και 35 λεπτά οθόνης στο 45% μετά από 25 ώρες από τη πρίζα ... αλλά ξέρω οτι μπορώ και πολύ καλύτερα και με εκνευρίζει.

 

delete.jpg

δεν έχω άλλο bt αλλά με το ίδιο ακουστικό δεν το έκανε με το mi a2 lite.

 

Αντρέα εάν θέλω να δοκιμάσω άλλο xml απλά σβήνω το παλιό από το gcam/config φάκελο και βάζω το καινούργιο ή θέλει και clear data της gcam?

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα εάν θέλω να δοκιμάσω άλλο xml απλά σβήνω το παλιό από το gcam/config φάκελο και βάζω το καινούργιο ή θέλει και clear data της gcam?

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Δεν χρειάζεται να σβήσεις. Βάλτα όλα στο φάκελο και απλά επιλέγεις ποιο θες από το app.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να σβήσεις. Βάλτα όλα στο φάκελο και απλά επιλέγεις ποιο θες από το app.
αααα από ποιο μενού κάνω την επιλογή;

 

τελικά αυτό το έντονο θόρυβο, μικροφωνισμο που κάνει με το Hotspot μόνο μέσω bt το κάνει και στα 3 bt ακουστικά που δοκίμασα! είναι πολύ ενοχλητικό γιατί δεν με ακούνε καθαρά και το Hotspot 5 το έχω πολλές φορές ανοιχτό γιατί το κάνω ρουτερ και συνδέεται πάνω του ασύρματα εκτυπωτής και ταμπλέτα που έχω για δουλειά! δεν μπορώ να μιλήσω! δυστυχώς σημαντικός λόγος να σκεφτώ άλλο κινητό γμτ και μου αρέσει.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αααα από ποιο μενού κάνω την επιλογή;

 

τελικά αυτό το έντονο θόρυβο, μικροφωνισμο που κάνει με το Hotspot μόνο μέσω bt το κάνει και στα 3 bt ακουστικά που δοκίμασα! είναι πολύ ενοχλητικό γιατί δεν με ακούνε καθαρά και το Hotspot 5 το έχω πολλές φορές ανοιχτό γιατί το κάνω ρουτερ και συνδέεται πάνω του ασύρματα εκτυπωτής και ταμπλέτα που έχω για δουλειά! δεν μπορώ να μιλήσω! δυστυχώς σημαντικός λόγος να σκεφτώ άλλο κινητό γμτ και μου αρέσει.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Έχει κάποιες ρυθμίσεις για το Bluetooth στα developer settings αλλά δεν ξέρω αν θα σου κάνει κάποια διαφορά. Trial and error.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιες ρυθμίσεις για το Bluetooth στα developer settings αλλά δεν ξέρω αν θα σου κάνει κάποια διαφορά. Trial and error.
OK θα δοκιμάσω!

 

 

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

άσχετο, όταν απενεργοποιησεις από το accessibility την δόνηση για touch μόνο, όταν απαντάνε την κλήση σας δονείται η σταματάει με την ρύθμιση αυτή;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το τζαμακι σήμερα. Πολύ καλό άριστη εφαρμογή αόρατο δεν επηρεάζει τα χρώματα δεν καθρεφτίζει και 0 δαχτυλιές https://www.protectionfilms24.com/article/brotect-airglass-glass-screen-protector-xiaomi-mi-a3-2736194.html
Link to comment
Share on other sites

δοκιμάζοντας πολλές ρυθμίσεις μπας και βρω γιατί χαλάει ο ήχος στο bt ΜΌΝΟ όταν ανοίγω το Hotspot, είδα ότι το Hotspot ΔΕΝ ανοίγει καν εάν του βάλω να δώσει 5ghz! αυτό τώρα γιατί δεν δουλεύει;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Antre σε παρακαλώ μπορείς να μου στείλεις ένα link της gcam γιατί υπάρχουν πολλές η κάποιος άλλος σας ευχαριστώ πολυ

 

Αν κοίταζες ελάχιστα μηνυματα πίσω, σε κάθε σελίδα παίζει συζήτηση με quote ή link οι εκδόσεις που προτείνω ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

@ilka71 στο κανει με οποιαδηποτε συσκευη;

 

Κατα τα άλλα εγω εχω ενα περιέργο battery drain. Παρατήρησα γενικά ότι σε αναμονή χάνω αρκετά και τώρα που το τσέκαρα είδα την παραπανω εικόνα με το google photos να εχει 25% battery drain (οκ τράβηξα κάποιες φωτογραφίες/βιντεο αλλα όχι και επίπεδο εκδρομής).

 

Όχι οτι ειναι άσχημα οι 4 ώρες και 35 λεπτά οθόνης στο 45% μετά από 25 ώρες από τη πρίζα ... αλλά ξέρω οτι μπορώ και πολύ καλύτερα και με εκνευρίζει.

 

delete.jpg

 

το εχω και εγω αυτο το drain στο ενα απο τα δυο κινητα που εχω απενεργοποιησα τα αντιγραφα ασφαλειας στο google photos. Στης κορης μου που ειναι απενεργοποιημενα τα αντιγραφα ασφαλειας το google photos δεν εμφανιζεται καθολου στην καταναλωση μπαταριας το google photos οποτε μαλλον αυτο ειναι.

Edited by jonakic
:cool:
Link to comment
Share on other sites

@ilka71 στο κανει με οποιαδηποτε συσκευη;

 

Κατα τα άλλα εγω εχω ενα περιέργο battery drain. Παρατήρησα γενικά ότι σε αναμονή χάνω αρκετά και τώρα που το τσέκαρα είδα την παραπανω εικόνα με το google photos να εχει 25% battery drain (οκ τράβηξα κάποιες φωτογραφίες/βιντεο αλλα όχι και επίπεδο εκδρομής).

 

Όχι οτι ειναι άσχημα οι 4 ώρες και 35 λεπτά οθόνης στο 45% μετά από 25 ώρες από τη πρίζα ... αλλά ξέρω οτι μπορώ και πολύ καλύτερα και με εκνευρίζει.

 

delete.jpg

Μήπως είχες τραβήξει κανένα βίντεο μεγέθους αρκετών GB και βρισκόσουν σε σύνδεση με αργό WiFi;
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες τραβήξει κανένα βίντεο μεγέθους αρκετών GB και βρισκόσουν σε σύνδεση με αργό WiFi;

 

Είχα βγαλει ενα βιντεο 5 λεπτων 1080p. Ποσο όγκο να είχε; Τέσπα, θα το παρακολουθησω και βλέπουμε.

 

Πάρτε και ενα μινι συγκριτικό stock vs gcam. Για τη gcam χρησιμοποιηθηκε το xml night_lc_clear. Πρώτα στοκ.

 

IMG-20191008-231624.jpg

 

IMG-20191008-231631.jpg

 

IMG-20191008-215854.jpg

 

IMG-20191008-215841.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση για τους κατόχους: Υποστηρίζει wifi calling της cosmote;
σε κοσμοτε δουλεύει το volte το έχεις δοκιμάσει; αυτό που λες δεν ξέρω για κοσμοτε

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε κοσμοτε δουλεύει το volte το έχεις δοκιμάσει; αυτό που λες δεν ξέρω για κοσμοτε

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Το volte δουλεύει μέσω μόντας σε ένα 5t που έχω απλά δε ξέρω στο a3. Αν γνωρίζει κάποιος, είτε για volte είτε για vowifi

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Νεος κατοχος κι εγω

Να ρωτησω, tempered glass βαζουμε ή θα υπαρχει προβλημα με το δαχτυλικο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...