Jump to content

Sony Xperia 1


panosz75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sony Xperia 1 vs Google Pixel 3 XL

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα 3 θετικοτερα σε σχεση με το ΧΖ3 που εχω.

1ο και καλυτερο ο SD855. Τον θαυμαζω σε οτι συσκευες κυκλοφορει και εδω μιλαμε για λογισμικο Sony οποτε θα ειναι αρτιο αποτελεσμα σε επιδοσεις και αυτονομια.

2ο η αναβαθμισμενη καμερα που ακομα δεν εχει παρει τα σωστα updates.

3o o αισθητηρας δακτυλικων αποτυπωματων που ειναι η καλυτερη υλοποιηση σε οσα κυκλοφορουν ως τωρα.

 

Τα αρνητικα με βαση οσα βλεπουμε και διαβαζουμε στα βιντεο κλπ

1ο η ελλειψη ασυρματης φορτισης

2ο η curved οθονη και γενικοτερα κατασκευη που δεν μ αρεσει και την θεωρω και αβολη.

3ο η ιδια μπαταρια.Το κανες ρε Sony σοκοφρετα,λειπει η ασυρματη,βαλε μεσα μια 4000 τουλαχιστον αφου εχεις χωρο...

4ο η τιμη εκκινησης που ειναι ο πρωτος λογος απορριψης του. Δεδομενων και των ελλειψεων-μη αναβαθμισεων

Θα εβαζα και τα 6 GB ram που αν εγραφε 8, θα τσιμπουσε λιγο κοσμο ακομα αν και πρακτικα ισως δεν χρειαστουν ποτε σε μεσο χρηση οπως εγω.

Αντε και λιγο τα υπαρκτα bezels που τα μισω.

 

Προσωπικες αποψεις ολα τα παραπανω.

Για καθημερινη χρηση ειναι δυσχρηστο και αυτο οπως και το βαριδιο oneplus 7 pro που γλυκοκοιταζα οπως και το Asus Zenfone 6Z με την 5000 μπαταρια.

To Xiaomi redmi K20 pro ειναι πιο ευχρηστο και λογικα μιση τιμη.

Ευτυχως βλεπω να το δουλευει σε βιντεο με τα 2 on screen buttons αρα αν καταλαβαινω σωστα θα δουλευεται και full gestures οπως γινεται στην Q Beta.

Αρα η οθονη θα "μεγαλωσει" κι αλλο.

Στο ΧΖ3 ειτε με τα fluid gestures ειτε με την Q Beta μιλαμε για αλλη εμπειρια χρησης,πρακτικοτητας και απολαυσης πληρους οθονης.

 

Το υπερτελειο θα ηταν ενα Χ1 compact με ιδια εσωψυχα στις διαστασεις του απλου Galaxy S10 που για το χερι μου ειναι το απολυτο σε συναρτηση με παχος και βαρος.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε πίσω σελίδες για μπαταρία και πες μου αν θα το έβαζες στα αρνητικά...curved οθόνη δεν έχει και δεν ειναι κακό.

Το μόνο που περιμένω είναι να δω τις αναβαθμίσεις της κάμερας και τα specs του Χ2

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι επαρκης δεν το συζητω.Αυτο ειναι δεδομενο αλλα σκεψου να ειχες και μια 4000αρα μπαταρια επανω.

Ποσο πιο ανετα θα ησουν.

 

Για την οθονη οπως και τα υπολοιπα ανεφερα οτι ειναι προσωπικες αποψεις.Πολλοι,μην πω οι πιο πολλοι πλεον δεν θελουν curved αλλα εγω δεν ειμαι μεσα σε αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Μα και παλι δεν εχει να λεει αυτο κατι. Εδω μεχρι και η LG στα κινητα της εχει βαλει μεγαλυτερες μπαταριες απο την Sony.

 

Η Sony ειναι η μοναδικη εταιρεια στο Android που τσιγκουνευεται στις μπαταριες(μεταξυ αλλων).

 

Οκ δεν βαζει 4000 μπαταρια,βαλε εστω 3700 ξερω γω.

Και η Htc την ειδαμε στο U11+ με 4000μπαταρια αλλα και την Google .

 

Και για την τιμη εκκίνησης δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε συγκεκριμενες χωρες δινει τα ακουστικα μονο. Αν μας ερθει και σε μας εδω Ελλαδα και δινει την micro sd καρτα δωρο,θα γελανε και οι πετρες.

 

Μπηκαμε στο Ιουνιο και το κινητο ακομα αφαντο. Μετα παλι θα απορουν στην Sony για τις χαμηλες πωλησεις.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό μακρυά αδελφέ

Μόνο Samsung exynos και τα μυαλά στα κάγκελα

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχουν την ίδια έκθεση, έχει 1 στοπ παραπάνω φως το iPhone. Αν προσαρμόσεις στο lightroom την έκθεση του Xperia είναι ο ίδιος θόρυβος πάνω-κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Το dual διαθέσιμο για αγορά από Ευρώπη υπάρχει πουθενά;

 

για αγορά dual

https://www.lazada.sg/products/sony-xperia-1-dual-sim-j9110-128gb-6gb-ram-black-white-purple-gray-i332852554-s717932838.html?spm=a2o42.seller.list.1.2b884393daLT7B&mp=1

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπαταρία κι απο άλλους χρήστες

https://imgur.com/2vL9l4r

https://imgur.com/vSEpYpp

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη αυτονομια απο ΧΖ3 που εχουν ιδια μπαταρια παρολο το μικροτερο sot αναλογικα με τις εφαρμογες που δουλεψε.

Ο sd 855 κανει δουλιτσα καλη γενικα...

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω...

Αν κάποιος είναι αριθμολαγνος τότε μακρυά.

Να διορθώσει η κάμερα τα κάποια σφάλματα που έχει, μόνο αυτό.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Βασικα να διόρθωσει την σταθεροποίηση 4κ για αρχή σίγουρα,στα της καμερας ειναι για πολύ ψείρες οι διαφορές.

αυτό που θα κάνει τη διαφορά όμως και θα του δώσει μία ελπίδα για πωλήσεις είναι μία γενναία πτώση της τιμής άμεσα έτσι ώστε να γίνει ανταγωνιστικό με τα samsung που ήδη κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δίνει και PS4 σε κάποιες χώρες

Εκτός από την σταθεροποιηση του 4Κ πρέπει να διορθώσει και κάποια άλλα πράγματακια στην main κάμερα.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δείγματα απο φωτογραφίες εδώ

https://www.photographyblog.com/previews/sony_xperia_1_photos

 

Γιώργο μόλις τις τσεκάρεις γράψε εδώ να σε ρωτήσω κάτι που παρατήρησα

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τις ειδα μια στα γρήγορα.

Είναι φοβερές, σαφέστατα καλύτερες απο αυτες που βγάζω τώρα.

Και οι άνθρωποι βγήκαν πολυ καλα.

Εσυ εισαι ο παρατηρητικός ομως και πέφτεις και μέσα!

Περα απο την πλακα μαμανε όλες.

Σκοτώνουν!το δικο μας μονο με oversurpening για να δείξουν εστω και μια εικονική παραπάνω λεπτομέρεια.

Θα τις δω ξανα με την ησυχία μου.

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Τις ειδα μια στα γρήγορα.

Είναι φοβερές, σαφέστατα καλύτερες απο αυτες που βγάζω τώρα.

Και οι άνθρωποι βγήκαν πολυ καλα.

Εσυ εισαι ο παρατηρητικός ομως και πέφτεις και μέσα!

Περα απο την πλακα μαμανε όλες.

Σκοτώνουν!το δικο μας μονο με oversurpening για να δείξουν εστω και μια εικονική παραπάνω λεπτομέρεια.

Θα τις δω ξανα με την ησυχία μου.

 

Σε αυτήν που είναι τα μπισκοτάκια-κουλουράκια για παράδειγμα δεν υπάρχει σφάλμα στην τρίτη σειρά μπισκοτάκια που τα βγάζει θολά?

Γνωρίζω οτι η εστίαση είναι κοντά στην δεύτερη σειρά αλλά νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να θολώνει τόσο πολύ τις υπόλοιπες σειρές απο μπισκότα.

 

 

ομοίως και σε αυτην που είναι ενα τεράστιο παγωτό μπροστά απο ενα μαγαζι σε λιγότερο όμως ποσοστό που έχει θολώσει την πρώτη βιτρίνα με τα πορτοκάλια ενώ την δεξιά όχι

 

Κατά τ'άλλα θα συμφωνήσω μαζί σου.τα χρώματα είναι ισορροπημένα και τα πρόσωπα ακόμα και σε κλειστό χώρο χωρίς θόρυβο(τα κακά του ΧΖ3)

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Απο Ελλαδα απλα(σχεδον)κανεις.

 

Οι περισσοτεροι θα περιμενουν να περασουν μηνες με χρονο μηπως και αυτο μπει σε προσφορα οπως τα XZ1 και προσφατα το XZ2.

 

Πάντως για το s10 ευτυχώς δεν θα περιμένουν μήνες και χρόνια,σε 2-3 μηνάκα έχασε την αξία του χωρίς πολλά πολλά.....

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

 

Ξεκίνησαν οι φαπες!

Τι ασχολούμαστε ηθελα να ήξερα!

Αν και ειναι νωρίς ακόμα απλά μιλώ ως βάση το παραπάνω review.

Κλασσικά αδυναμία να μη καίει τις φωτεινές πηγές και το καινούργιο μείον το κουνημενο 4k που τα δικά μας δε το έχουν!

Σου εβαλε εκει 5 φίλτρα στην εφαρμογή της κάμερας και σου λεει μαμαει.

Αμ δε ,που δεν εχει σταθεροποίηση μεσα απο αυτο το app και υπάρχουν πολλα είδη app στο play store που περνάνε φίλτρο στα βίντεο σου και παίζεις και με έκθεση αντίθεση και απόχρωση χρωμάτων.

Σε βλεπω για αλλο brand εσένα!

Και καλύτερα να μη χασει και τιμη τόσο εύκολα.

Για εμενα θα δείξει,οσο σκοτωνει εγω αγοράζω,αλλα εαν ηταν να δωσω αρκετά λεφτά..... Sammy!!!

Μια ευκαιρία ειχε στον Καιάδα την βλέπω και αυτήν!

Αυτό που σου έλεγα για το μη ενεργοποιημένο HDR,τσέκαρε τις νυχτερινές

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

στα κουλουρακια δεν βλεπω κατι κακο,εχει κανει ζουμ πολυ κοντινο τυπου μακρο για αυτο οτι ξεφευγει εστω και λιγα χιλιοστα θολωνει.

στην βιτρινα με τα πορτοκαλια μα τον θεο δε βλεπω τιποτα θολο.

επειδη χρησιμοποιω πολυ το manual focus για να βγαλω κοντινα μακρο ετσι ειναι,λιγο πιο μακρυα θολωνει.

εδω π.χ ,το κλωναρακι καθαρο λιιιγο διπλα θολο,σχεδον ξυστα διπλα,τοσο πολυ.

DSC-0001.jpg

 

βρε δες την φωτο με τον κοσμο με τις ομπρελες στην βροχη ποσο Γ@Μ@ΤΗ ειναι!!!!!

ασε φιλε αυτα ....ναι ειναι δειγματα που σε κανουν να γουσταρεις!

 

οσο για το εαν ξεπουλα.....αδελφε η sony ειναι sony και ο κοσμος δεν ξεχναει την φανελα την βαρια την νοσταλγια την αγαπη του χθες.....το ιδιο και η nokia .....εαν παει ενα τετοιο ονομα και δωσει κατι ο κοσμος θα γυρισει.

 

ειναι μια αρτια πληρης συσκευη (αχ αυτη η ασυρματη φορτιση.....τσιγκουνηδεεεεεεεες) γιατι οχι;

δεν εχουν ολοι τον μισθο του ελληνα ουτε τα ανχοι ουτε τους φορους .

 

απο εκει και περα εγω αγαπω sony αλλα αγαπω και sammy ,αυτες οι 2 εχουν την συμπαθεια μου.

 

ενα galaxy s3 σκυλος μαυρος ακομα παιζει....απειρα πειραγματα brickαρισματα και εκει....εκει!

με μια οθονη για τοτε αλλα και ακομα λουκουμι,καμερα για τοτε αριστη.

 

ξεφυγα παλι!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ξεπουλαει το Xperia 1 δεν προκαλει εντυπωσει γιατι πολυ απλα ειναι μικρη η διαθεσιμοτητα του την παρουσα χρονικη στιγμη.

 

Και τα νεα Iphone οταν ειχαν ερθει στην Ελλαδα ειχαν ξεπουλησει τις πρωτες μερες.

 

Πολυ νωρις για να βγουν συμπερασματα για τις πωλησεις.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βρίσκω λόγο να πάρει κάποιος άλλη συσκευή εκτός απο s10,σε ένα μήνα με ένα 500αρικακι θα παίρνεις s10+.

Μια χαρα τιμή για επεξεργαστή απο το κάτω ράφι.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...