Jump to content

Sony Xperia 1


panosz75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θυμάσαι τι λέγαμε στο νήμα με τις φωτογραφίες μας ότι δε με νοιάζει τόσο τι κάνει η jpeg engine ενός κινητού και με νοιάζει ο φακός να βγάζει λεπτομέρειά μόνο;

Ε στα βίντεο που δε το κατέχω για να μπλέξω με εφαρμογές με ρυθμίσεις τους με ενδιαφέρει πολύ.

Δηλαδή 0 να βγαζει φωτεινά παγκάκια οσαν ανώμαλος τα βράδια και 100 να δίνει καλό και ποιοτικό βίντεο για τις ζωντανές αναμνήσεις μου.

Εκεί τα Sony πάντα δίνανε ωραίο αποτέλεσμα,μακάρι το X1 να δώσει Πόλυ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Την θυμάμαι την συζήτηση μας και πράγματι στο video τα sony είναι μπροστά!

Απλά καλά έκανε στο Χ1 και έβαλε να περνάει απο RAW και μετά ή σε jpeg αρχείο γιατί αυτός ο θόρυβος δεν ανεχότανε.

Αλλά απο ότι βλέπω ακόμα και τώρα που ο θόρυβος μειώθηκε,η λεπτομέρεια και η πληροφορία υπάρχει σε μεγάλο βαθμό σε σχέση με ανταγωνισμό.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί υπάρχει,φαντασου καλή μέρα με ωραίο φως τα 40αρια!

Ολος ο ανταγωνισμός βρίσκεται σε υψηλα επίπεδα για να μη μιλήσω και για midrange πλεον εως low!!!!

Απλα οι επιλογές δε πρεπει να γίνονται μονο απο την κάμερα αλλα στο συνολο μιας τοσο πολυσυνθετης συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Xperia 1 seems to support Camera API 2

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

και μπαταρία που για τους γνώστες δεν είναι καλή

https://imgur.com/a/4c1BetN

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλη;

Δεν έχω ιδέα από ποσοστά γιατί πάντα φορτίζω άναρχα.

6 ώρες και 30% φαντάζομαι είναι σωστή.

Φυσικά!

και ακόμα δεν έχει στρώσει!

 

edit: εγω νόμιζα οτι θα σχολίαζες για το api 2:)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε αυτό το ήξερα, καιρός ήταν δε νομίζεις;

Κανονικά θα έπρεπε με update να το ανοίξουν τουλάχιστον και σε εσάς.

Το raw αρχείο το ζητάνε από εποχές z5 οι κάτοχοι όταν το δώσανε όλοι οι άλλοι.

Πλέον εν έτη 2019 ακόμα και στην low κατηγορία πολλά τηλέφωνα το έχουν ανοιχτό.

Με root το ενεργοποιείς και σε ακόμα περισσότερα.

Σε εμάς ακόμα και root να κάνεις δε καταφέρνεις τίποτα γιατί ουσιαστικά είναι ενεργό το camera 2.api αλλά είναι παραμετροποιημενο από την Sony.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την εταιρία, το Xperia 1 θα ενημερωθεί με έκδοση firmware 55.0.A.2.278 μεταξύ 4 Ιουνίου και 5 Ιουνίου για βελτίωση μεταξύ άλλων και την κάμερα.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

 

Ξεκίνησαν οι φαπες!

Τι ασχολούμαστε ηθελα να ήξερα!

Αν και ειναι νωρίς ακόμα απλά μιλώ ως βάση το παραπάνω review.

Κλασσικά αδυναμία να μη καίει τις φωτεινές πηγές και το καινούργιο μείον το κουνημενο 4k που τα δικά μας δε το έχουν!

Σου εβαλε εκει 5 φίλτρα στην εφαρμογή της κάμερας και σου λεει μαμαει.

Αμ δε ,που δεν εχει σταθεροποίηση μεσα απο αυτο το app και υπάρχουν πολλα είδη app στο play store που περνάνε φίλτρο στα βίντεο σου και παίζεις και με έκθεση αντίθεση και απόχρωση χρωμάτων.

Σε βλεπω για αλλο brand εσένα!

Και καλύτερα να μη χασει και τιμη τόσο εύκολα.

Για εμενα θα δείξει,οσο σκοτωνει εγω αγοράζω,αλλα εαν ηταν να δωσω αρκετά λεφτά..... Sammy!!!

Μια ευκαιρία ειχε στον Καιάδα την βλέπω και αυτήν!

Link to comment
Share on other sites

Μην βίαζεσαι, ακόμα έχει να πάρει αναβαθμίσεις, επίσης δεν γίνεται να μην καίει φωτεινές πηγές σε άλλες δοκιμές και συγκριτικά και να τα καίει εδώ, επιπλέον δεν περίμενα επουδενι να συγκριθω σε νυχτερινές με το p30 pro

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν βιάζομαι αλλά από το πρώτο review βλέπω να μη διορθώνει αυτά που θέλει ο κόσμος η του έχουν πει να θέλει τέλος πάντων.

Και γιατί να μη μπορεί να συγκριθεί με το p30 pro;

Δηλαδή έγινε ξαφνικά η Huawei master και η Sony νηπιαγωγείο;

Θα έπρεπε να δώσει κάτι αντίστοιχα εάν όχι παραπάνω καλό.

Για να δούμε και άλλα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί πρόλαβα και είδα το μισό βίντεο και ξέρεις ότι είμαι της λεπτομέρειας.

Μέχρι τα μισά δεν είδα κάτι αφύσικο σε σχέση με τους ανταγωνιστές

Θα επανέλθω :)

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες τις πρώτες ότι "έκαψε" το s10 & p30 "έκαψε" και το Χ1 και αναφέρομαι στο στενάκι στον ουρανό.

Ναι στο 4Κ θέλει δουλειά στο κομμάτι stabilization

Δεν μας έδειξε video στα 1080 που είναι top το Χ1 όπως και HDR φωτογραφίες.

Ακόμα και στις alpha κάμερες το HDR δεν ενεργοποιείται αυτόματα σε αντίθεση με το s10/p30 δεν είδα να τραβάει με HDR για να είναι fair η δοκιμή.

Επίσης το Χ1 ήταν το μόνο σωστό στην αποτύπωση χρωμάτων.

Τέλος όπως προανέφερα υπάρχει καινούργιο firmaware για την κάμερα.

 

edit: τώρα που το ξαναείδα πραγματικά στο Χ1 ΔΕΝ ενεργοποίησε το HDR όταν στα υπόλοιπα 2 ενεργοποιήθηκε αυτόματα,άρα ούτε φάπες υπάρχουν,ούτε τίποτα.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Στην μπανάνα τα πήγε χάλια στην εσωτερικού με τα αγάλματα και τον πολυέλαιο και στην κοπέλα με την ομπρέλα έδωσε πολύ φως εκεί όπου υπήρχε.

Εγώ είμαι σίγουρα παρορμητικός τύπος σε κάτι τέτοια σε σχέση με εσένα, οπότε θα συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου,αλλά ρε φίλε είμαι αυστηρός γιατί φέτος περίμενα όχι να φθάσει τον ανταγωνισμό ήθελα να τον ξεπεράσει.

Είναι εταιρεία με παράδοση στη φωτογραφία,δεν γίνεται μία google μία huawei να σου βάζει τα γυαλιά τόσα χρόνια!

Sony kodak canon nikon, αφού η sony καταπιάνεται με κινητά τηλέφωνα θα έπρεπε να είναι πολύ μπροστά σε αυτό τον τομέα.

Γενικά περιμένω πολλά από αυτή την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Στην μπανάνα τα πήγε χάλια στην εσωτερικού με τα αγάλματα και τον πολυέλαιο και στην κοπέλα με την ομπρέλα έδωσε πολύ φως εκεί όπου υπήρχε.

Εγώ είμαι σίγουρα παρορμητικός τύπος σε κάτι τέτοια σε σχέση με εσένα, οπότε θα συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου,αλλά ρε φίλε είμαι αυστηρός γιατί φέτος περίμενα όχι να φθάσει τον ανταγωνισμό ήθελα να τον ξεπεράσει.

Είναι εταιρεία με παράδοση στη φωτογραφία,δεν γίνεται μία google μία huawei να σου βάζει τα γυαλιά τόσα χρόνια!

Sony kodak canon nikon, αφού η sony καταπιάνεται με κινητά τηλέφωνα θα έπρεπε να είναι πολύ μπροστά σε αυτό τον τομέα.

Γενικά περιμένω πολλά από αυτή την συσκευή.

μαζί σου σε όλα,απλά 2 πράγματα

1ον όταν βγήκε το s10 έβγαζε κάτι σαν "θολές" φωτογραφίες,με κάποια updates πήρε τα πάνω του,αυτό σημαίνει οτι θσ πρέπει να δώσεις χρόνο σε οποιαδήποτε συσκευή.

2ον επειδή το ξέρω,το s10/p30 ενεργοποιεί αυτόματα το HDR όταν το Χ1 όχι,οι φωτογραφίες που είδαμε και συγκεκριμένα αυτές που αναφέρεις είναι και στα 3 κινητά στο αυτόματο και άρα το Χ1 χωρίς HDR.

Αναμένω συγκριτικό με ενεργοποιημένο ώστε να κρίνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.youtube.com/watch?v=Htz4u9LCJU8

βίντεο με ενεργοποιημένο το HDR και στα 2

 

αναμένω και φωτογραφίες...

 

δες και αυτό

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

εδω μια νυχτερινή

ποια θεωρείς καλύτερη?

του s10 είναι με το night mode

s10

https://attach.mobile01.com/attach/201905/mobile01-bbaecbe9fdbe3f2e3b8e1b0e75837f8a.jpg

 

X1

https://attach.mobile01.com/attach/201905/mobile01-f7b33abf5e46415d94c190474f50fa53.jpg

 

TAP για μεγέθυνση

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τα βίντεο είναι πολύ καλα,1080 βέβαια ενώ στου καράφλα τα 4κ ήταν τρικυμία.

Στην φωτογραφία φυσικά και του Sony είναι καλύτερη,η άλλη είναι απο κατάσκοπο για να δείξει ότι είχε μπροστά του χωρίς να βάλει φλας και τον δουν!!!!

Δεν μου αρέσουν τα night mode γενικά,πολύ φως-καμια επαφή με την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τα βίντεο είναι πολύ καλα,1080 βέβαια ενώ στου καράφλα τα 4κ ήταν τρικυμία.

Στην φωτογραφία φυσικά και του Sony είναι καλύτερη,η άλλη είναι απο κατάσκοπο για να δείξει ότι είχε μπροστά του χωρίς να βάλει φλας και τον δουν!!!!

Δεν μου αρέσουν τα night mode γενικά,πολύ φως-καμια επαφή με την πραγματικότητα.

 

πήγαινε εδώ

https://www.mobile01.com/topicdetail.php?f=569&t=5807170&p=1

και κατέβα κάτω κάτω στις φωτογραφίες,έχει για κάθε φωτογραφία επιλογή,τραβηγμένη με το Χ1 ή με το s10 για αντιπαράθεση.

 

Υ.Γ τα κινέζικα μην τα λαμβάνεις υπόψιν

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σίγουρα over all του s10 είναι καλύτερες αλλά υπομονή...

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το Sony κάπου το Sammy αλλά γενικά ναι φαίνεται πιο σταθερό το Samsung με μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας σε μια φωτογραφία γενικά.

Είναι ακόμα στο τσέπη κλικ τσέπη καλύτερο.

Και στην νύχτα καλύτερο είναι που είδα.

Link to comment
Share on other sites

sony_xperia_1_performance.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

sony-xperia-1-camera-comparison-apple-iphone-xs-4.jpg

https://www.expertreviews.co.uk/sony/1409422/sony-xperia-1-review-sony-s-best-smartphone#11

noise πολύ το iphone

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνωρίζω γιατί το dual δεν είναι σε όλες τις χώρες διαθέσιμο.

Αυτό που γνωρίζω ότι στην Αγγλία ξεπούλησε και είναι σε αναμονή όπως και στο επίσημο site της Sony για U.K

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

foldable sony

https://www.t3.com/news/sony-xperia-f

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...