Jump to content

Sony Xperia 1


panosz75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sony Xperia 1

 

 

02-xperia-1-product-slideshow-image-mobile-2977433392d4f5c504cdbb140d821206-01.jpg 01-xperia-1-product-slideshow-image-mobile-525afffbcebe51b58c827e2692784f9a-01-01.jpg

 

 

Specifications

 

Memory and storage

6GB RAM

microSDXC support (up to 512GB)

128GB UFS memory

 

SIM capability

Single SIM

Dual SIM1

Nano SIM

 

Operating System

Android™ 9 Pie

 

Processor (CPU)

Qualcomm® Snapdragon™ 855 Mobile Platform

 

Battery

3330 mAh

Xperia Adaptive Charging

Battery Care

Smart Stamina

Stamina Mode

USB Power Delivery (USB PD) fast charging

 

Durability

Water resistant (IP65/68)4

Corning® Gorilla®Glass 6

 

Dimensions

167 x 72 x 8.2mm

Colour

Black

Purple

White

Grey

 

Display

21:9 CinemaWideTM display

6.5" 4K HDR OLED (1644x3840)

"Creator mode" powered by CineAlta - Inspired by Master Monitor colour reproduction

X1TM for mobile

DCI-P3 100%

BT.2020 (REC.2020)

Supported image formats: JPEG, GIF, PNG, BMP, WebP, WBMP, HEIF, DNG, CR2, NEF, NRW, ARW, RW2, ORF, RAF, PEF, SRW

Supported video formats: MPEG-4 Video, H.263, H.264, H.265, VP8, VP9 MPEG-2 (JP)

 

Main camera

Triple lens camera system

12MP + 12MP + 12MP

Super wide-angle

2x optical zoom

 

12MP 26mm

Exmor RSTM for mobile memory-stacked sensor

1/ 2.6” sensor size

Pixel pitch 1.4μm

78° angle

F1.6 lens

OIS photo stabilization

Hybrid OIS/EIS video stabilization

 

12MP 16mm

1/3.4 sensor size

Pixel pitch 1.0μm

135° wide-angle

F2.4 lens

 

12MP 52mm

1/3.4 sensor size

Pixel pitch 1.0μm

45° angle

F2.4 lens

OIS photo stabilization

Hybrid OIS/EIS video stabilization

 

Camera features

Cinema Pro powered by CineAlta – 21:9 movie recording

LOOK colour settings

4K HDR movie recording

BIONZ XTM for mobile

RAW noise reduction

Eye AF

Up to 10FPS AF/AE

Dual photo diode

RGBC-IR sensor

Hybrid OIS/EIS video stabilization

960 fps Super slow motion video (FHD/HD)

2x optical zoom

5x digital zoom

Bokeh effect

HDR (High Dynamic Range) photo

Hybrid Autofocus

3D Creator

 

Front camera

8MP

1/4 sensor size

Pixel pitch 1.12μm

84° wide-angle

F2.0 lens

HDR (High Dynamic Range) photo

SteadyShotTM

Portrait selfie effects

Display flash

3D Creator

 

Networks

J8110, J8170, J9110 / GSM GPRS/EDGE (2G) Bands 850/900/1800/1900 / UMTS HSPA+ (3G) Bands 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 / LTE (4G) 1,2,3,4,5,7,8,12,13,17,19,20,26,28,29,32,38,39,40,41,46,66

LTE (4G) Cat19/Cat13

Wi-Fi IEEE 802.11a/b/g/n(2.4GHz)/n(5GHz)/ac

4x4 MIMO

 

Connectivity

A-GNSS (GPS + GLONASS) 6

Bluetooth® 5.0 wireless technology

Google Cast

NFC

USB 3.1

USB Type-CTM

 

Sensors

Accelerometer

Ambient light sensor

Barometer sensor

eCompassTM

Fingerprint sensor

Game rotation vector

Geomagnetic rotation vector

Gyroscope

Hall sensor

Magnetometer

Step counter

Step detector

Significant motion detector

Proximity sensor

RGBC-IR sensor

 

Sound

Dolby Atmos®

Stereo speaker

High-Resolution Audio (Supported audio fomats: LPCM, FLAC, ALAC, DSD)7

High-Resolution Wireless Audio (LDAC)

DSEE HXTM

Stereo Recording

Qualcomm® aptXTM HD audio

Supported audio fomats: AAC (AAC-LC, AAC+, eAAC+, AAC-ELD), ALAC, AMR-NB, AMR-WB, DSD, FLAC, MIDI, MP3, PCM, Opus, Vorbis, WMA, MPEG-H

 

Entertainment

PS4 Remote Play

 

https://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-1/

https://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-1/features/

https://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-1/specifications/#gref

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο ανταγωνισμός έχει πάρει φωτιά από όλους πλέον,από την κραταιά Sammy και Huawei μέχρι την xiaomi Nokia lg για να μη βάλω oppo και σια .

Για να δούμε η Sony τι θα μας φέρει φέτος μετά την άνοιξη, δείχνει όμορφο δυνατό πλήρες με κάμερα στον σωστό δρόμο και πολλά tweaks στην λήψη βίντεο.

Γενικά τόσα χρόνια έβγαζε καλές φωτογραφίες άνω του μετρίου αρκετά με φακούς με μικρά πίξελ χωρίς σταθεροποίηση ενώ στο βίντεο πάντα ήταν πολύ καλή.

Οπότε τώρα που μπήκες σωστός μεγάλος φακός μπήκε ois πιστεύω θα αγγίξει μακάρι να ξεπεράσει κιόλας τον ανταγωνισμό.

Στο βίντεο δε περιμένω πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα και στην σχετικη ειδηση,παρα πολυ ενδιαφερουσα και δυνατη συσκευη και η Sony τα παει πολυ καλα με τις αναβαθμισεις αλλα δυστηχως το φαουλ εγινε στην μπαταρια.

 

Ρε Sony μου διαφημιζεις κινητο για παιχνιδια και ταινιες,του βαζεις και 4κ οθονη για αλλη μια φορα αλλα η μπαταρια εκει κολλημενη στα 3300 οπως το προηγουμενο XZ3?

 

Ειναι λες και το κανουν επιτηδες οι εταιρειες να κολλανε καθε φορα στις λεπτομερειες ρε γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφη και δυνατή η συσκευή. Ίσως η πιο ενδιαφέρουσα από αυτές που ανακοινώθηκαν μέχρι στιγμής στη φετινή MWC2019, για τα δικά μου δεδομένα πάντα (μαζί με το Nokia 9 που με ξενέρωσε με την έλλειψη microSD). Η μπαταρία είναι όντως φάουλ, όσο καλή διαχείριση κι αν κάνει. Προσωπικά θα ήθελα πολύ να το δω από κοντά σε κάποιο κατάστημα, αλλά μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε την black Friday...
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάτσε ντε έτσι λέγαμε και για την 18/9.

Εγώ βλέπω ότι με αυτή την αναλογία έχεις καλό πιάσιμο και με gestures η κάποιο app φέρνεις την άνω κουρτίνα κοντά σου και το δουλεύεις.

Φυσικά δεν ειναι ουσιαστικά μεγάλο τηλέφωνο,δηλαδή 6,5 με ουσία αφού κατά 90% την οθόνη την διαβάζουμε στο πλάτος αλλά δεν είναι Γιάννης είναι γιαννακης.

Όλοι πλέον έχετε αναλογία 18/9 εγώ όχι ακόμα,αυτή σας αρέσει;

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερο fail από τη συγκεκριμένη αναλογία οθόνης... δεν υπάρχει.

 

να θυμίσω όταν βγήκε το 2003 το Z Ultra που το λέγανε παντόφλα, μετά απο λίγα χρόνια όλες οι εταιρίες φτάσανε να έχουν τις ίδιες διαστάσεις.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όλοι πλέον έχετε αναλογία 18/9 εγώ όχι ακόμα,αυτή σας αρέσει;

 

Πάρε λοιπόν πρώτα συσκευή με αναλογία οθόνης 18/9 και μετά έλα να μας πεις πως σου ακούγεται το 21/9.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει να κρατήσω μερικά και μου είναι μεγάλα.

Σε κανενα s10 το μικρο θα είμαι εγώ,για παραπάνω δε νομίζω.

Εκμεταλλεύτηκαν οι oem τα πανω κατω περιθώρια αλλα τα κανανε και γομαρια ταυτόχρονα.

Θα έπρεπε να υπαρχει πληθώρα στην διάσταση του s8/9 κατα την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

“Sony as a brand is not going to appeal to everybody. We’re not a Samsung, we’re not a Huawei. But what we will appeal to is people who want quality products where they are able to take amazing pictures or a video, or do something different,” Marsh said, adding that its strengths were related to the screen and camera.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το πιστέψω αυτό,τα bonus μπορεί να είναι μεγέθη τέτοια που δε θες με τίποτα να μειωθούν ακόμα και από παρακλάδι της ίδιας σου της εταιρείας.

Για να δούμε φέτος!!!

Τα Sony δεν είναι ακόμα κοντά στον ανταγωνισμό σε συνθήκες δύσκολης λήψης,όπως επίσης για λόγο που δεν εχει να κάνει με τον τομέα των καμερών αλλά καθαρά του mobile κρατά κλειστό το camera 2api που είναι αγκάθι για τον ψαγμενο αλλά και τον developer που θα κάνει την δουλειά που θα έπρεπε η εταιρεία να κανει.

Για να δούμε φέτος θα κοιτάξει στα μάτια τους άλλους;για αρχή,για καλύτερα δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Οι 850λιρες=984ευρω που αν βαλουμε και τον παραπανω ΦΠΑ σε μας μιλαμε και επισημα για 1000+ευρω.

 

Εμπρος πισω η Sony αν ισχυει αυτο και φυσικα με τοσο μικρη μπαταρια θα παει απατο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η αρχική τιμή είναι όντως πολύ υψηλή. Δεδομένου του ανταγωνισμού, για να κοιτάξει κάποιος προς Sony μεριά θα έπρεπε να είχε κάνει μια πιο επιθετική τιμολόγηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
με πρόλαβες...:)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό αναμένω,είδα και το 10 plus σαν μέγεθος,βολεύει στο χέρι γιατί δεν είναι φαρδύ αλλά απο την άλλη είναι κάπως μετά απο την οθόνη του ΧΖ3 να πάω στο 1,αναφέρομαι για curved.

Βέβαια το 10 plus πλαστικούρα μεγάλη και έτσι δεν είναι και πολύ δίκαιο να κρίνω απο αυτό.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει κυκλοφορήσει μια φήμη σε κάποια Ασιατικά sites και μόνο σε αυτά(πουθενά αλλού) ότι η 3 απο τις 4 κάμερες του xperia 1 (βάζω και την μπροστινή) είναι της icosell και μόνο η κύρια θα φοράει τον νέο Sony IMX445.

Αν αυτό είναι φήμη ή αλήθεια θα το μάθουμε νομίζω στις 26/4 και μετά.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...