Jump to content

Sony Xperia 1


panosz75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως δε ρίχνει;

Το xz2 στα 300 το έπαιρνα χθες.

Το s9 κανει 400 και απο skroutz οχι κοτσοβολο εαν λέει κάτι αυτό.

Και οχι δεν είναι ανώτερο απο το sony,την amoled την έχω γραμμένη σαν ταμπελα και μόνο και φωτογραφίες ξερω να βγάζω χωρις ois σε ολα τα σενάρια,οποτε μιλώντας για μενα και μόνο καθαρα τσεπα 100 ευρω.

Το xz3 θέλετε 300;

Υπομονη θα γινει σκατζα βάρδια στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πως δε ρίχνει;

Το xz2 στα 300 το έπαιρνα χθες.

Το s9 κανει 400 και απο skroutz οχι κοτσοβολο εαν λέει κάτι αυτό.

Και οχι δεν είναι ανώτερο απο το sony,την amoled την έχω γραμμένη σαν ταμπελα και μόνο και φωτογραφίες ξερω να βγάζω χωρις ois σε ολα τα σενάρια,οποτε μιλώντας για μενα και μόνο καθαρα τσεπα 100 ευρω.

 

Το S9

 

+εχει θυρα ακουστικων

+εχει πιο γρηγορη ταχυφορτιση

+εχει καλυτερη κεντρικη καμερα

+εχει με διαφορα καλυτερη οθονη(panel,μεγαλυτερη αναλυση,μεγαλυτερη φωτεινοτητα κατω απο τον ηλιο)

+εχει πιο εργονομικο(θεση)δακτυλικο και καλυτερο service

 

Τωρα μπορει εσενα καποια απο αυτα να ειναι αδιαφορα(δεκτο),αλλα αυτο δεν το κανει κατωτερο απο το XZ2.

 

Ειπαμε μην τρελαθουμε κιολας. Να μου ελεγες το XZ3 συγκεκριμενα να ελεγα παει στο καλο που εχει και οθοναρα και με Android 9 out of the box,αλλα αυτο κοστιζει ακριβοτερα.

 

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι σαν κινητο δεν ειναι πολυ ωραιο και στα 300ευρω απο τις πολυ καλες προτασεις/αγορες. Αλλα μην το τερματισουμε και τελειως,η Samsung τα τελευταια χρονια και ειδικα απο Note9 και μετα προσφερει σε Android οτι καλυτερο συνολικα απο πλευρας hardware και σιγα σιγα παει να βελτιωσει και το software με το OneUI(βεβαια τα Sony παιρνουν πιο γρηγορα τα updates).

 

Τωρα για το Xperia 1 ας το δουμε πρωτα απο δω μερια και μετα θα βγαλουμε καλυτερη αποψη,αλλα δυστηχως αργησε παρα πολυ να κυκλοφορησει και εχασε το momentum του.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό μίλησα για εμένα,και δεν το είπα κατώτερο το s9 αλλά ότι δε θα έδινα 100 ευρώ επάνω για αυτό.

Τις οθόνες ο υπόλοιπος κόσμος τις βλέπει καλύτερες χειρότερες,εγώ τις βλέπω όλες καλές-ειμαι ευτυχισμένος λοιπόν,μια φαγούρα λιγότερη!!!-

Καλύτερη κάμερα δεν εχει,πιο εύστοχο software έχει στα χέρια του μυρωδιά!

Εγώ δεν είμαι τέτοιος,για αυτό και έγραψα για εμένα και μόνο.

Χειρότερη αυτονομία σίγουρα ακούγοντας το κλάμα των χρηστών του.

Στέρεο εμπρόσθια ηχεία όχι -αυτο το θελω...εγώ ομως-

Το δαχτυλικο δεν φέρω άποψη,η θύρα ακουστικών σωστό αλλά δε θα μου λείψει.

Και για το σέρβις δε ξέρω.

Θα σου πω εγώ για μένα που είναι καλύτερο.

-raw αρχείο

-ευκολο root και φλασαρισμα.

-υπερβολικα μεγάλη κοινότητα που ασχολείται μαζί του.

 

Αλλά ας μη το χαλάμε άλλο.

Εν αναμονή για το X1 λοιπόν που άργησε υπερβολικά.

Υ.γ αυτό με την ασύρματη φόρτιση πάντως δε μπορώ να το χωνέψω πως δεν έχει..... ντροπή.

Link to comment
Share on other sites

Από τα ελάχιστα reviews που άρχισαν να εμφανίζονται η μπαταρία λένε πολλοί βρίσκεται σε επίπεδα s10+ exynos.

Στην καταγραφή βίντεο φαίνεται αρκετά δυνατό. Το σχήμα σοκοφρετα που έχει δείχνει αρκετή περισσότερη πληροφορία σε σχέση με ένα s10+. Μοιάζει ίδιο μέγεθος με το OnePlus 7 pro.

Μεγάλο θετικό για εμένα που είναι σχεδόν στοκ αντροιντ, φαίνεται από τα reviews πως είναι γρήγορο το κινητό.

Με καλύτερη τιμή ίσως σκεφτόμουν να το δοκιμάσω γιατί είναι το μόνο που έχει κάτι διαφορετικό από τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν.

Επίσης με αυτά που γίνονται με την Huawei, αλλά και το ότι έχουμε όλα τα Samsung στην Ευρώπη με exynos και όχι με Snapdragon, δεν υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές με τον 855.

Η έλλειψη ασύρματης φόρτισης απαράδεκτη..

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως δε ρίχνει;

Το xz2 στα 300 το έπαιρνα χθες.

Το s9 κανει 400 και απο skroutz οχι κοτσοβολο εαν λέει κάτι αυτό.

Και οχι δεν είναι ανώτερο απο το sony,την amoled την έχω γραμμένη σαν ταμπελα και μόνο και φωτογραφίες ξερω να βγάζω χωρις ois σε ολα τα σενάρια,οποτε μιλώντας για μενα και μόνο καθαρα τσεπα 100 ευρω.

Το xz3 θέλετε 300;

Υπομονη θα γινει σκατζα βάρδια στο μέλλον.

 

Τώρα μετά από ένα χρόνο ναι κάνει 350 στο skroutz, πριν 6 μήνες όμως έκανε 600.. Και έβγαλε και xz3 περίπου τότε.. Θέλω να πω ότι και έβγαλε 2ο πάλι στο 6μηνο. Όμως για αυτά που έδινε και για τις ελλείψεις που έχει ήταν για μεγάλο διάστημα ακριβό. Κάποτε τα σονυ έπεφταν στο 4μηνο πολύ πιο εύκολα και πιο χαμηλά.

Τέλος πάντων δεν έχει νόημα, ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του. Εγώ προτιμώ να δοκιμασω Asus padfone 6 με 500 ευρώ καινούριο παρά X1 στα 900..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι επιλογές είναι καλό να υπάρχουν,αλλιώς όλοι θα είχαμε τα ίδια πράγματα.

Οσο αναφορά το Χ1 αυτό που δεν με ενοχλεί καθόλου είναι η ασύρματη φόρτιση,ίσως για αυτό δεν μου λείπει ή δεν την κράζω σαν εταιρία.εμένα αυτό που δεν μου αρέσει είναι που δεν γνωρίζω πότε θα βγάλει το Χ2 ή το Χ1s όπως διάβασα σήμερα σε Ιαπωνικά sites.

Αν είναι να βγεί με ελαφρώς χειρότερα specs το χτυπάω αύριο που λέει ο λόγος το Χ1 αν είναι να είναι καλύτερα τότε αναμονή,αυτό είναι που μου την βιδώνει στην εταιρία αυτή,ο προγραμματισμός της.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ να δοκιμασω Asus padfone 6 με 500 ευρώ καινούριο παρά X1 στα 900..

 

Ποιο είναι αυτό το asus;

το zenphone 5z λες μηπως;

αγορα απο ελλαδα;

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι αυτό το asus;

το zenphone 5z λες μηπως;

αγορα απο ελλαδα;

 

το νεο μοντελο λεω, το 6 που βγηκε τωρα και ξεκινησε πωλησεις πριν λιγες μερες, αρχικη τιμη 500 ευρω και υπερτουμπανο, εκτος απο αδιαβροχο που δεν εχει, στα αλλα σκιζει..με 5000Mha μπαταρια.

https://www.asus.com/Phone/ZenFone-6-ZS630KL/

δε θελω να βγαινω εκτος, αλλα επιλογες υπαρχουν...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου.

Εμένα μου λες;

Εγω μέχρι 250 δίνω.

Εδώ γράφω όπως και σε άλλα φόρα καφενειακα ,καθώς gamer όχι, social media 0 ,μόνο browsing.

Στη Sony έχω μια περιέργεια παραπάνω ίσως και ολίγον συναίσθημα λόγο 2 συνεχόμενων συσκευών της καθαρά τυχαία λόγο κόστους.

Z5c xz1 .

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου.

Εμένα μου λες;

Εγω μέχρι 250 δίνω.

Εδώ γράφω όπως και σε άλλα φόρα καφενειακα ,καθώς gamer όχι, social media 0 ,μόνο browsing.

Στη Sony έχω μια περιέργεια παραπάνω ίσως και ολίγον συναίσθημα λόγο 2 συνεχόμενων συσκευών της καθαρά τυχαία λόγο κόστους.

Z5c xz1 .

 

Χεχε, πας για LG εσυ. ενταξει και εγω ετσι το βλεπω, ασχετως αν θελω ναυαρχιδα λογω καμερας, ομως η σονυ που την λατρεψα με τη σειρα Ζ, πλεον εχει χασει τη μπαλα. Αλλο να δινεις καθε χρονο κατι καλυτερο και αλλο να δινεις ενα και να παιρνεις 2.. αυτο κανει μετα το Ζ5, μεγαλωσε μπεζελ, χαλασε αυτονομιες, εβγαλε ακουστικα κλπ κλπ...να δεις μπορει να δωσει μεγαλη μπαταρια και να παει να σου βαλει κατι μετριο ή να το κανει 10mm πχ παχος, να το ξεφτιλισει τελειως.

Τελος παντων, για να δουμε σιγα σιγα, μπας και επανελθει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λογος που η πλειοψηφια του κοσμου παντα στα Sony κινητα περιμενει μηνες πριν προβει σε αγορα,περαν των τιμων που πεφτουν.

 

Και αυτο γιατι(περαν του Xz3)τα κινητα της παντα υστερουσαν απεναντι στον ανταγωνισμο. Και σε Android δεδομενα ανταγωνισμος προφανως ηταν τα Samsung,Huawei,Oneplus και Xiaomi κυριως(με τελευταια τα Google).

 

Για τα του Xperia 1 τα ειπαμε,οτι αν δεν σκασει στην Ευρωπη με καμια σημαντικη εκπτωση αλα Xz3,το κινητο θα παει απατο χωρις πολλα πολλα,ειδικα τωρα που οι ανταγωνιστες ειναι ολοι φθηνοτεροι.

 

Οσο για το πιο πισω video,ακομα και τα ηχεια στο 9ο λεπτο που δοκιμαζει,προσωπικα μου φαινονται χειροτερα απο οτι του Samsung που η φωνη του ακουγεται καλυτερα.

 

Παντως με δωρεαν καρτα μνημης δεν παει πουθενα

https://techingreek.com/efthase-kanonika-to-xperia-1-stin-agora-tis-evropis/

 

Και δεν το βλεπω να ερχεται Ελλαδα με τα δωρεαν ακουστικα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

fulgore το είπαμε αυτό και στο γράφω και εγώ χωρίς πρόβλημα.

Νομίζω είτε ο exynos είτε ο sd σε samsung είναι καλύτερο το κινητό απο κάθε sony

Εννοείται τα ηχεία είναι κατώτερα έτσι όπως τα άκουσες απο το βιντεάκι.

Δεν χωράει καμία αμφιβολία.

Νομίζω ότι έτσι όπως έβλεπα και τις οθόνες,παρατήρησα ένα καλύτερο λευκό στο s10 παρά στο X1

Κι αν δεν κάνω λάθος και στο scroll down που έκανε το sony είχε λίιιιγο σκάλωμα και δεν ήταν τόσο smooth όσο το Χ1

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

https://electronicanto.net/news/xperia-f-anadiploumeno-sony/

 

και αυτό που έγραφα παραπάνω για το foldable

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εαν το κανει καλα αυτό απο το πουθενά θα μπει στον χάρτη είτε ακριβό είτε οχι,φθανει να είναι πετυχημένο και η φημη θα οδηγηθεί στα smartphone.
Link to comment
Share on other sites

ακούγεται οτι το note 10 δεν θα έχει υποδοχή 3,5mm

Θέλω τόσο πολύ να διαβάσω τα σχόλια μερικών μερικών...:X

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται το σοκοφρετινι αλλα βρε Σονυ αυτα τα ρημαδομπεζελ εξαφανισε τα πια.....:ninja::ninja:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει μόνο επάνω,καλά είναι πλέον, πρέπει να υπάρχει το επάνω για την κάμερα και τα συναφή.

Όταν έκανε αυτός την σύγκριση με το s10 όπως και να το κάνω ενοχλεί η τρύπα και Γενικά ότι μπαίνει οθόνη καρφωτο.

Για τα συρόμενα ωραία είναι άλλα από τα reviews νιώθω στο μέλλον τα ανατριχιαστικά πολύ αμυδρά και ίσα που ακούγονται χρατς χρουτς της σκόνης από τσέπες, χώμα/άμμο από παραλία καθώς όντα του πλανήτη γη και όχι της γυαλας.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται το σοκοφρετινι αλλα βρε Σονυ αυτα τα ρημαδομπεζελ εξαφανισε τα πια.....:ninja::ninja:

 

όχι όχι,υπάρχουν πολλοί που δεν θέλουν νοτς και τρύπες

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γεωργιε, για το επανω συμφωνω, αναγκαιο κακο......το κατω ξυραφακι το ηθελα.

Για συρομενα ετσι οπως τα περιγραφεις ειναι.:happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τι εννοείται συρόμενα?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τι εννοείται συρόμενα?

 

Την νεα ταση με τις αναδυομενες καμερες κτλπ. :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο ρε παιδιά εγώ ο αμπαλος και πλέον συχνά με ιδρωμένα χέρια κάνω συχνά άκυρα χτυπήματα ακόμη και στο xz1!!!!

Ακόμη η νέα γενιά design δεν μου έχει χτυπήσει την πόρτα, μα τον Θεό πώς την παλεύετε με bezzeless;

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο ρε παιδιά εγώ ο αμπαλος και πλέον συχνά με ιδρωμένα χέρια κάνω συχνά άκυρα χτυπήματα ακόμη και στο xz1!!!!

Ακόμη η νέα γενιά design δεν μου έχει χτυπήσει την πόρτα, μα τον Θεό πώς την παλεύετε με bezzeless;

 

Ολα μια συνηθεια ειναι βρε φιλε :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...