Jump to content

Sony Xperia 1


panosz75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλο η τιμή,σαν συσκευή λέω.

Τα note είναι κατηγορία μόνο του για εμένα έτσι και αλλιώς.

Φέρουν ένα μικρό οικοσύστημα μέσα στο κεντρικό με μια σχεδόν ολοκληρωμένη έξτρα rom για την γραφίδα.

Κακός μπαίνει το mate δίπλα του.

Όποιος θέλει note παίρνει note.

Εάν κοίταει παραδίπλα ουσιαστικά δεν χρειάζεται το note.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να δούμε τι θα πει ο Γερμανός!

Το X1 είναι ουσιαστικά ο αντίπαλος του s10+ p30 pro έτσι δεν πάει;

 

Συνεχεια των XZ ειναι αρα ναι.

 

Τωρα ο Γερμανος ξενερωσε οπως ελεγα πιο πισω με την τιμη κυριως.

 

Σιγουρα θα πει πολυ καλα λογια για την οθονη προφανως,σιγουρα θα πει καλα λογια για τα ηχεια οπως και λογικα για την καμερα και το ολο smooth της υποθεσης.

 

Δεν νομιζω να πει καλα λογια για την απουσια ασυρματης φορτισης χωρις λογο,για την μπαταρια που επρεπε να ειναι μεγαλυτερη για κινητο που προοριζεται για λιωσιμο(ταινιες/video/παιχνιδια),αν και λογικα θα εχει καλη αυτονομια,ισως και στην αναλογια οθονης που κλασσικα θα υπαρχουν θεματα συμβατοτητας με εφαρμογες/παιχνιδια και κυριως του καθεται ασχημα η αρχικη τιμη,που λεει για 950-1000ευρω χωρις καποιο pre order δωρο.

 

Ειμαι σιγουρος οτι σαν αντιπροταση θα αναφερει προφανως τα S10 κινητα σαν overall προταση και σε stock android επιπεδα το φθηνοτερο Oneplus7pro.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια των XZ ειναι αρα ναι.

 

Τωρα ο Γερμανος ξενερωσε οπως ελεγα πιο πισω με την τιμη κυριως.

 

Σιγουρα θα πει πολυ καλα λογια για την οθονη προφανως,σιγουρα θα πει καλα λογια για τα ηχεια οπως και λογικα για την καμερα και το ολο smooth της υποθεσης.

 

Δεν νομιζω να πει καλα λογια για την απουσια ασυρματης φορτισης χωρις λογο,για την μπαταρια που επρεπε να ειναι μεγαλυτερη για κινητο που προοριζεται για λιωσιμο(ταινιες/video/παιχνιδια),αν και λογικα θα εχει καλη αυτονομια,ισως και στην αναλογια οθονης που κλασσικα θα υπαρχουν θεματα συμβατοτητας με εφαρμογες/παιχνιδια και κυριως του καθεται ασχημα η αρχικη τιμη,που λεει για 950-1000ευρω χωρις καποιο pre order δωρο.

 

Ειμαι σιγουρος οτι σαν αντιπροταση θα αναφερει προφανως τα S10 κινητα σαν overall προταση και σε stock android επιπεδα το φθηνοτερο Oneplus7pro.

 

Νομίζω ότι βάσει λογικής δε μπορεί να διαφωνησει κανείς με αυτά που λες και θεωρώ ότι κάπως έτσι είναι..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ε κλασσικά!

S10 exynos με 700 γιουρο και τα μυαλα στα καγκελα

Μιλάμε ο τύπος σε κάθε ποστ τα ίδια μας λέει.

Μπορω να κάνω παράθεση ολα του τα ποστ με ακριβώς τα ίδια πράγματα.

εν τω μεταξύ όταν του φουλγκορ και όχι μόνο αυτού του έβαζα λινκς που έδειχναν τα άσχημα του s10 απάνταγε οτι ήταν πληρωμένα για να θάψουν και τώρα έρχεται να μας πει τι?

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι βάσει λογικής δε μπορεί να διαφωνησει κανείς με αυτά που λες και θεωρώ ότι κάπως έτσι είναι..

 

Απο την στιγμη που δεν εχει κυκλοφορησει ακομα στην χωρα μας και δεν το εχουν κανει review περισσοτεροι δεν μπορω να ξερω.

 

Σιγουρα εχει καποια πραγματα που δεν βρισκει καποιος στον ανταγωνισμο οπως την οθονη(που κλασσικα θα ειναι σε κορυφαια επιπεδα,ειτε την αξιολογησει το displaymate,ειτε οχι)αλλα και απουσια Notch οπως και το dedicated κουμπακι για την καμερα που ειναι ωραιες πινελιες(κατι σαν το alert slider των oneplus)αλλα και το ελαφρυ skin με τα γρηγορα updates(και πρεπει να εχει και πολυ καλη AOD).Εκλεισε αρκετα και η ψαλιδα και στην καμερα που σε συνθηκες καλου φωτισμου δειχνει δυνατη.

 

Απλα επειδη θα γινει αναποφευκτα συγκριση με αλλες Android συσκευες που ειναι λογικο και αναμενομενο αλλα εκει αυτο που θα παιξει μεγαλο ρολο ειναι η διαφορα τιμης που υπαρχει απο τις υπολοιπες.

 

Αν η Sony εδινε τα φοβερα ακουστικα σε ολες τις χωρες της Ευρωπης θα ηταν πολυ διαφορετικα τα πραγματα.

 

Ας βγει το κινητο για οσους κανουν pre order στην ιδια τιμη με το Xz3(640ευρω δηλαδη)και προσωπικα το αγοραζω day one και παραβλεπω και την μπαταρια που δεν ειναι μεγαλη και την θυρα ακουστικων που δεν εχει,και την απουσια ασυρματης φορτισης.

Και ας μην εχει και την καλυτερη καμερα της αγορας επισης κλειν. Αλλα με βαση τις τιμες σημερα αν ερθει Ελλαδα στα 950ευρω πχ εκει νομιζω οτι σχεδον ολοι θα του ριξουν(τουλαχιστον τον πρωτο καιρο μεχρι να πεσει η τιμη του αρκετα)ακυρο.

 

Και οι αλλες ναυαρχιδες day one ειχαν 1000ευρω οταν βγηκαν,αλλα δεν ειχαν ομως ανταγωνισμο τοτε.Τωρα εχουμε και αρκετες συσκευες βγει στην αγορα,και εχουν πεσει και οι τιμες τους.

 

Δεν ξερω αν ο Γερμανος πει κατι διαφορετικο,αλλα ειδα οτι και αυτον πιο πολυ η τιμη τον πειραξε μαλλον για αυτο το λογο,ειδικα μιας και εχει βγει και το Oneplus7pro.

 

Και μολις τωρα ειδα οτι ανεβηκε και Review απο Gsmarena

Τα αποτελεσματα στην αυτονομια δεν ειναι οτι το καλυτερο με βαση τα τεστ του site

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_1-review-1941p3.php

Εδω και σε σχεση με το XZ3

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_xz3-review-1822p3.php

Επειδη ο Fulgore πιο πισω ηταν παραλογος που ελεγε τα αυτονοητα.Οτι για συσκευη που προοριζεται για μεγαλη content καταναλωση,επρεπε να μπει μεγαλυτερη μπαταρια.

 

και τελος στην τελευταια σελιδα επειδη εγω ειμαι ο κακος του forum,περαν απο τα θετικα της συσκευης(αρκετα απο αυτα εχουν ηδη αναφερθει πιο πισω)ας ριξει μια ματια στις απουσιες/αρνητικα

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_1-review-1941p7.php

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_1-review-1941.php

SONY παίρνεις την βαθμολογία αυτή που είναι πάνω απο s10+ και την κάνεις διαφήμιση.

Ξυπνήστε εκεί στο marketing!

και φωτογραφίες

https://m.gsmarena.com/sony_xperia_1-review-1941p5.php#image88

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

for all of you crying about 4k stabilization just go settings and change your codec from h.264 to h.265 and it works great!in cinema app the codec h.265 it's set by default and it's awesome... in regular app change it manually

για να δούμε...

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

εχει το gsm και video compare tool;

δε το ηξερα,μονο για τις φωτογραφιες ηξερα,πολυ ωραιο!

σκοτωνει το εργαλειο σε αυτα.

και real life θα ειναι εκ των κορυφαιων πλεον.

αλλα ρε φιλε δεν εχει αδικο ο folfure δεν μιλαει παραλογα για την τιμη της συσκευης,αργησε πολυ να βγει και εχει ολο το ανταγωνισμο που τρεχει τοσο καιρο και εχουν πεσει η τιμες.

εδω θελει να τα μαζεψει απο τους πρωτους φανατικους και μετα να το ριξει γρηγορα να μη χασει πωλησεις.

εαν βαλεις δε και το κριτηριο της μεταπωλησεις η κατασταση δυσκολευει ακομα πιο πολυ.

η τιμη στην χρονικη αυτη περιοδο ειναι αγκαθι.

εαν ερχοταν εξ αρχης ανταγωνιστικο στο κοστος θα σταζανε μελι οι reviewers ,αντε για καμια αυτονομια να λεγανε μονο επειδη πλεον και στις ναυαρχιδες εχει ανέβει ο πήχης ,βλεπε huawei .

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ακομα περιμενω να δω στην Ελλαδα οταν θα ερθει το κινητο τι τιμη θα εχει τελικα και αν θα εχει καποιο pre order bonus.

 

Το κινητο προσωπικα αν δεν δω τελικη τιμη στα ραφια δεν το εχω απορριψει προσωπικα,αυτο περιμενω να δω και κυριως αν θα παιχτει καποια σοβαρη προωθητικη ενεργεια.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

for all of you crying about 4k stabilization just go settings and change your codec from h.264 to h.265 and it works great!in cinema app the codec h.265 it's set by default and it's awesome... in regular app change it manually

για να δούμε...

 

Άσχετο αλλά όποιος δουλέψει σε h265 θα κλαψει. Απίστευτα δύσκολη η επεξεργασία αυτών των αρχείων.. Έχω την GoPro 7που γράφει μόνο h265 σε υψηλές αναλύσεις και δε μπορώ να τα επεξεργαστώ εύκολα και άμεσα όπως πριν.. Και δε μιλάω για καμιά σπουδαία επεξεργασία, αλλά να κάνεις τα βασικά, πχ να κόψεις, ραψεις και να ενώσεις μερικά βίντεο μαζί από μια εκδρομή πχ. Εγώ πλέον την GoPro την έχω σε σχετική αχρηστια εξ αιτίας αυτού και είναι ότι χειρότερο μπορείς να πάθεις όταν υποτίθεται ότι τα σκας για κάμερα.. Μετά θες και ένα χιλιάρικο για pc...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν θα το επελεγα ακομα και στα 600 ευρω γιατι πολυ απλα το θεωρω πλακακι και δυσχρηστο.

Εδω το ΧΖ3 ωρες ωρες με κουραζει λογω ελλειψης πρακτικοτητας (μεγεθος-βαρος) ποσο δε μαλλον το 1.

Οταν και αν βγει κατι σε ποιο compact μεγεθη,ευχαριστως.

Αλλα ο σκοπος του ειναι να ειναι μεγαλο και ανετο σε θεαση. Οποτε εχει το κοινο του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πράγμα να τα μακραινουν... Sony xperia xz1 148*73.4mm. Xperia 1 167*72mm ... Οκκκκ γιατί όλοι θέλαμε τέτοια τηλέφωνα
Link to comment
Share on other sites

Το υψος κάνει θέμα μονο στις τσέπες.

Το χερι μας το νοιάζει το πλάτος.

Εαν στο xz1 μας εξαφανιζες τα περιθώρια δε θα άλλαζε κάτι.

Με swipe θα κατεβαζες την μπάρα η και με μια εφαρμογή θα βγαινανε quick toggles απο το κάτω σημείο αλλα ios.

Ουσιαστικά δεν ειναι πιο μεγάλη συσκευή απο το xz1 στην πράξη,ειναι πιο μακρυά.

Link to comment
Share on other sites

Το υψος κάνει θέμα μονο στις τσέπες.

Το χερι μας το νοιάζει το πλάτος.

Εαν στο xz1 μας εξαφανιζες τα περιθώρια δε θα άλλαζε κάτι.

Με swipe θα κατεβαζες την μπάρα η και με μια εφαρμογή θα βγαινανε quick toggles απο το κάτω σημείο αλλα ios.

Ουσιαστικά δεν ειναι πιο μεγάλη συσκευή απο το xz1 στην πράξη,ειναι πιο μακρυά.

 

Στο πλατος και ειδικα οι edge οθονες βολευουν παρα πολυ. Αλλα το παχος και το υψος τις κανουν δυσχρηστες.

Και τα δουλευω ολα με gestures και με το ενα χερι παραδοξως(βασικα μονο με αντιχειρα). Παλι,γινεται λιγο κουραστικη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντα με το ένα χέρι δουλεύω έτσι κι αλλιώς με τη χρήση του lmt launcher. Απλά όταν η οθόνη είναι τόσο ψηλή και μακρόστενη δυσχεραίνει το κουβάλημα στην τσέπη καθώς προσωπικά έχω δει για τα δικά μου τουλάχιστον δεδομένα ότι οτιδήποτε πάνω από 160 χιλιοστά δεν χωράει εύκολα σε τσέπη. Και επίσης σε landscape με τα σημερινά πάντα δεδομένα στη θέαση περιεχομένου για παράδειγμα στο YouTube η μακρόστενη οθόνη με οποιαδήποτε άλλη αναλογία εκτός του 16 9 παραμορφώνει το βίντεο αν το κάνεις landscape full screen η αφήνει μπάρες δεξιά αριστερά. Ουσιαστικά δηλαδή και δυσχεραίνει στο κουβάλημα σε τσέπη και δεν προσφέρει κάτι περισσότερο σε θέαση περιεχομένου

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχει το gsm και video compare tool;

δε το ηξερα,μονο για τις φωτογραφιες ηξερα,πολυ ωραιο!

σκοτωνει το εργαλειο σε αυτα.

και real life θα ειναι εκ των κορυφαιων πλεον.

αλλα ρε φιλε δεν εχει αδικο ο folfure δεν μιλαει παραλογα για την τιμη της συσκευης,αργησε πολυ να βγει και εχει ολο το ανταγωνισμο που τρεχει τοσο καιρο και εχουν πεσει η τιμες.

εδω θελει να τα μαζεψει απο τους πρωτους φανατικους και μετα να το ριξει γρηγορα να μη χασει πωλησεις.

εαν βαλεις δε και το κριτηριο της μεταπωλησεις η κατασταση δυσκολευει ακομα πιο πολυ.

η τιμη στην χρονικη αυτη περιοδο ειναι αγκαθι.

εαν ερχοταν εξ αρχης ανταγωνιστικο στο κοστος θα σταζανε μελι οι reviewers ,αντε για καμια αυτονομια να λεγανε μονο επειδη πλεον και στις ναυαρχιδες εχει ανέβει ο πήχης ,βλεπε huawei .

Απλά έχει κουράσει μιας και γράφει τα ίδια και τα ίδια,χωρίε νόημα.

Τέλος πάντων,με έψησε πολύ το όλο ριβιου του gsm όπως και οι φωτογραφίες του.

Επειδή έχω πιάσει στα χέρια μου Χ10 PLUS,με βόλεψε μια χαρά και ο αντίχειρας πήγαινε πιο εύκολα απο την απέναντι μεριά.

 

Άσχετο αλλά όποιος δουλέψει σε h265 θα κλαψει. Απίστευτα δύσκολη η επεξεργασία αυτών των αρχείων.. Έχω την GoPro 7που γράφει μόνο h265 σε υψηλές αναλύσεις και δε μπορώ να τα επεξεργαστώ εύκολα και άμεσα όπως πριν.. Και δε μιλάω για καμιά σπουδαία επεξεργασία, αλλά να κάνεις τα βασικά, πχ να κόψεις, ραψεις και να ενώσεις μερικά βίντεο μαζί από μια εκδρομή πχ. Εγώ πλέον την GoPro την έχω σε σχετική αχρηστια εξ αιτίας αυτού και είναι ότι χειρότερο μπορείς να πάθεις όταν υποτίθεται ότι τα σκας για κάμερα.. Μετά θες και ένα χιλιάρικο για pc...

Να σε ρωτήσω,αν δεν χρειαστείς επεξεργασία(κόψε-ράψε) είναι οκ?

Έχει κάποιο άλλο μείον?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχει κουράσει μιας και γράφει τα ίδια και τα ίδια,χωρίε νόημα.

Τέλος πάντων,με έψησε πολύ το όλο ριβιου του gsm όπως και οι φωτογραφίες του.

Επειδή έχω πιάσει στα χέρια μου Χ10 PLUS,με βόλεψε μια χαρά και ο αντίχειρας πήγαινε πιο εύκολα απο την απέναντι μεριά.

 

 

Να σε ρωτήσω,αν δεν χρειαστείς επεξεργασία(κόψε-ράψε) είναι οκ?

Έχει κάποιο άλλο μείον?

 

Ναι. Δεν παίζουν σε παλιές συσκευές και αδυναμα ή παλιά pc..

Εγώ έχω pc με i7 16gb ram και κάρτα γραφικών των 200 ευρω του 2012 με 2013 περίπου και δεν μπορεί να τα παίξει σχεδόν με κανέναν player. Πολλά κολλήματα.

Μπήκα στη διαδικασία να τα μετατρέπω σε h264 αλλά βαρέθηκα.. Απλα γύρισα την GoPro σε FHD ανάλυση που γράφει h264.. Και τέλος. Ξενέρωσα γιατί ενώ σου δίνει πρόγραμμα επεξεργασίας, αυτό δεν κάνει για h265 και σου λέει να τα κάνεις μετατροπή..ομοίως και από το κινητό, έβαζα hevc ( δηλαδή h.265) και οριακά έπαιζαν..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα,το gsmarena που δεν έχει γράψει ποτέ καλή κριτική για sony,έγραψε τελικά τα καλύτερα για την συσκευή,ομοίως και το Mobile magazine αλλά ο Γερμανός πριν 3 μήνες ακριβώς είχε ανεβάσει video για το πόσο dumb είναι οι οθόνες 21:9,πριν πιάσει το κινητό στα χέρια του,ανέβασε video και τώρα σε αντίθεση με όλο τα παραπάνω sites εκείνος έβγαλε σκάρτο το τηλέφωνο.

Στην αρχή του video προϊδεάζει οτι θα το θάψει και προσπαθεί να δικαιολογηθεί για αυτό αν είδες.

Εν τω μεταξύ και αυτός και ο καραφλός HDR δεν χρησιμοποιήσανε σε αντίθεση με το gsmarena που έβγαλε τρομερές φωτογραφίες και εντυπωσιάστηκαν ιδίως απο τις νυχτερινές.

Ξέχασα και το eye AF που όλοι έχουν πει οτι κάνει δουλειά,αυτός καμία αναφορά.

Αναμένουμε video απο τον Γερμανό 1 ώρας και 40 λεπτών για s10,μας έχει λείψει κάτι τέτοιο,καιρό έχει.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

 

σε αυτον αρεσε και εβγαλε και ωραιες εικονες κιολας!

και στο βιντεο εδωσε ωραια αισθηση στα λιγα πλανα που εκανε με αυτο το inbuild app.

 

ο γερμανος παντως οντως εβγαλε ψιλο κακα δειγματα,δεν ελεγε τιποτα παραλογο.

και ο pixel peepers που μου αρεσει πολυ ειχε παρει ενα p30 pro που βιντεο ηταν αθλιο,τοσο πολυ που ισως ειχε παθητικη συσκευη και ο ιδιος το υποψιαζοταν.

ισως και στου γερμανου κατι δεν παει καλα.

λεω εγω τωρα.

θα δειξει θα βγουν και αλλα δειγματα ενω θα δουμε και απο χρηστες τι παιζει με την συσκευη.....στα ξενα forum η στο δικο της.

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλο ένα συγκριτικό.

Σαφέστατα πιο έτοιμο το galaxy σε πολλά σενάρια.

Καλύτερη σταθεροποίηση και δυναμικό εύρος στο βίντεο ενώ στις φωτογραφίες ας μην αρέσει εμενα το πάντα ενεργό hdr δείχνει στα χέρια του ανθρωπου που θέλει άμεσα καλο αποτέλεσμα σε οσα περισσότερα κλικ εχει κανει να ειναι πιο αποδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλο ένα συγκριτικό.

Σαφέστατα πιο έτοιμο το galaxy σε πολλά σενάρια.

Καλύτερη σταθεροποίηση και δυναμικό εύρος στο βίντεο ενώ στις φωτογραφίες ας μην αρέσει εμενα το πάντα ενεργό hdr δείχνει στα χέρια του ανθρωπου που θέλει άμεσα καλο αποτέλεσμα σε οσα περισσότερα κλικ εχει κανει να ειναι πιο αποδοτικό.

 

Επειδή το video δεν το έχω δει το συγκεκριμένο,θα το κάνω μετά,να ρωτήσω εσένα,στο SONY βάζει HDR?

Αν δεν είναι ενεργοποιημένο το HDR σε σύγκριση με το s10 που είναι πάντα,τότε έχει σαφέστατα μειονέκτημα το SONY.

Το ξαναλέω,το HDR είναι πολύ καλό στο xperia 1 όταν ενεργοποιείται και ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένο στο αυτόματο.

 

edit: γράψε λάθος,το είδα χθες΄το συγκεκριμένο,ΔΕΝ ενεργοποιεί το HDR στο SONY,άρα δεν μπορείς να συγκρίνεις άμεσα φωτογραφίες.

Οι μόνοι που έχουν ανεβάσει φωτογραφίες με HDR είναι το gsm αλλά δεν είναι συγκριτικό.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα σου λενε στο αυτόματο,εαν η sony δε το βάζει μπροστά εύκολα και στο εχει και 2 ταπ μακριά δε φταίει το reviewer που σου λεει οπως τα ανοίγεις τραβάς.

Στην εποχή του hdr και οχι απλα hdr αλλά τραβηγμένο απο τα μαλλιά και της υπερεπεξεργασιας της gcam η sony δείχνει να μη παίρνει μέρος.

Κακος όμως γιατι ο κόσμος αυτό θέλει,δε το λεω εγω αλλα οι πωλήσεις και οι τάσεις.

Εγω τα βίντεο τα βάζω πιο πολύ για τον χαβαλε και να συζητάμε γιατι εγω θα παρω τα μέγιστα και απο το sony και απο το Samsung και στα 2 θα φτιάξω αυτο που θέλω εγώ.

Εσενα όμως που εισαι του τσεπη κλικ τσέπη πιο θα έπαιρνες τώρα.

Τωρα έτσι ,οχι όταν πέσει η τιμη στο sony και ισως βελτιωθεί με κανενα update η του κοτσαρουν καμια gcam οι dev;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα σου λενε στο αυτόματο,εαν η sony δε το βάζει μπροστά εύκολα και στο εχει και 2 ταπ μακριά δε φταίει το reviewer που σου λεει οπως τα ανοίγεις τραβάς.

Στην εποχή του hdr και οχι απλα hdr αλλά τραβηγμένο απο τα μαλλιά και της υπερεπεξεργασιας της gcam η sony δείχνει να μη παίρνει μέρος.

Κακος όμως γιατι ο κόσμος αυτό θέλει,δε το λεω εγω αλλα οι πωλήσεις και οι τάσεις.

Εγω τα βίντεο τα βάζω πιο πολύ για τον χαβαλε και να συζητάμε γιατι εγω θα παρω τα μέγιστα και απο το sony και απο το Samsung και στα 2 θα φτιάξω αυτο που θέλω εγώ.

Εσενα όμως που εισαι του τσεπη κλικ τσέπη πιο θα έπαιρνες τώρα.

Τωρα έτσι ,οχι όταν πέσει η τιμη στο sony και ισως βελτιωθεί με κανενα update η του κοτσαρουν καμια gcam οι dev;

 

Σωστό να κάνεις σύγκριση όλες τις φωτογραφίες στο αυτόματο και όπως διάβασα και σε ένα κινέζικο site που είχε ένα συγκριτικό θα πρέπει κάθε φωτογραφία που τραβάς να θυμάσαι να πατάς HDR,αν είναι αυτό το μείον του το δέχομαι αλλά για εμάς που μας αρέσει η φωτογραφία θα ήθελα να δώ υλικό με HDR ΟΝ και στα 2,εκεί είναι η όλη η ιστορία.

Αν ρωτάς εμένα,απο φωτογραφίες που έχω δεί στο xperia 1 γιατί δεν το έχω στα χέρια μου,κρίνω ότι βγάζει ισάξιες και καλύτερες ανα περίπτωση απο το άμεσο ανταγωνιστή του.

Ιδίως νυχτερινές που δεν φωτίζει άσκοπα και δεν ανεβάζει θόρυβο τόσο πολύ όπως οι προκάτοχοί του που ήδη έχουμε στην κατοχή μας.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...