Jump to content

Huawei Watch GT


makismakis2004
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι δεν ρωτας απευθειας στην εταιρεια;;;;

 

Γιατί το άτομο που θα μου απαντήσει στο τηλεφωνικό κέντρο κατά πάσα πιθανότητα θα έχει λιγότερες γνώσεις και ενημέρωση επί του θέματος από τους χρήστες του συγκεκριμένου forum.

 

 

H μπαταρια ειναι αναλωσιμο. Συνηθως δινουν εγγυηση καλης λειτουργιας απο 6 μηνες εως 1 χρονο. Μεσα σε αυτο το περιθωριο εγγυησης η μπαταρια , αν αλλαζεται, αλλαζεται δωρεαν. Αν δεν αλλαζεται και ειναι fix (καποια μοντελα garmin) τοτε γινεται αντικατασταση ολης της συσκευης. Το προβλημα ειναι μετα το περας της εγγυησης σε fix συσκευες. Απο garmin γνωριζω οτι γινεται προταση για αγορα νεας συσκευες με μειωμενη τιμη. Σε αλλες συσκευες γινεται αντικατασταση με αναλογο κοστος, ασχετα αν η συσκευη εχει μεγαλυτερη εγγυηση. Αν το ρολοι σου ανοιγει ευκολα ισως στο μελλον να την αλλαξεις και μονος σου.

 

Το galaxy watch εχει 1 χρονο εγγυηση στην μπαταρια και το δικο μου ειναι ηδη στο service για ελεγχο. Ανοιγει απλα με 4 βιδες απο κατω. Δεν εχω πιασει Huawei για να δω πως ειναι.

 

Ναι το γνωρίζω για την εγγύηση της μπαταρίας είναι συνήθως ένα εξάμηνο όπως στα κινητά, γι' αυτό με ενδιέφερε αν υπάρχει σαν επιλογή επί πληρωμή στο service. Επειδή είναι αδιάβροχο 5atm λογικά δεν θα αναλαμβάνουν. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1. Υπάρχει τρόπος να μετράμε σκαλιά?

2. Πως συνδέω τα δεδομένα του 'Υγεία' με το cloud της huawei?

 

Νομίζω δεν υπάρχει μέτρηση για σκαλιά, μόνο τις υψομετρικές διαφορές πάνω στην άσκηση σου μπορείς να μετρήσεις.

 

2. Πρέπει να δημιουργήσεις λογαριασμό Huawei μέσα από Ρυθμίσεις --> HUAWEI ID, μετά αυτόματα θα γίνει σύνδεση και μέσα από την εφαρμογή "Υγεία"

Edited by GTherion
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω για την εγγύηση της μπαταρίας είναι συνήθως ένα εξάμηνο όπως στα κινητά, γι' αυτό με ενδιέφερε αν υπάρχει σαν επιλογή επί πληρωμή στο service. Επειδή είναι αδιάβροχο 5atm λογικά δεν θα αναλαμβάνουν. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Φιλε μου δεν παιζει ρολο. Και το galaxy watch μου αδιαβροχο ειναι 5atm και μια χαρα γινεται αλλαγη μπαταριας. Αυριο κλεινει μια εβδομαδα στο service.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι, είσαι υπερβολικά αισιόδοξος στις προβλέψεις σου, εννοείται πως μέσα σε ένα χρόνο θα υπάρχει αισθητή μείωση της απόδοσης της μπαταρίας. Πρώτον ο υπολογισμός σου είναι λάθος γιατί η διάρκεια της μπαταρίας είναι 22 ώρες συνεχόμενο GPS οπότε για κάποιον που αθλείται για περίπου μια ώρα την ημέρα + τις άλλες λειτουργίες, θέλει κάθε 3-4 μέρες φόρτιση οπότε κατευθείαν τα μαθηματικά σου είναι λάθος, δεύτερον τα νούμερα αυτά είναι σε ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας που δε νομίζω να τηρηθούν ειδικά στην Ελλάδα το καλοκαιράκι με τις άπειρες ώρες κάτω από τον ήλιο. Επίσης απάντησες σε όλα εκτός από την ερώτησή μου αν υπάρχει σαν διαδικασία service η αλλαγή μπαταρίας στο συγκεκριμένο ρολόι.

 

Δεν είναι προβλέψεις, είναι εκτίμηση των δεδομένων.

Το έχεις το ρολόι;

Μου φαίνεται ότι οι δικοί σου υπολογισμοί είναι λάθος. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάζεις μόνο 3-4 ημέρες.

Όση άσκηση και να κάνεις.

Το GPS ενεργοποιείται όταν κάνεις κάποια outdoor άσκηση και μετά κλείνει μόνο του. Κάτι σαν τα iphone αν έχεις υπόψη σου.

Και όσο ήλιο και να έχει το καλοκαίρι δεν κοιτάς το ρόλοι σου κάθε 5 δευτερόλεπτα αλλά και να το κάνεις δεν πρόκειται να φτάσεις σε αυτή την αυτονομία.

Αλλά και να το κάνεις να σου κρατάει τόσο, σε ένα χρόνο, αν ξανακάνεις τα μαθηματικά, θα έχεις κάνει περίπου 100 κύκλους φόρτισης που δεν είναι αρκετοί για να προκαλέσουν πτώση της απόδοσής της. Υποθέτω ότι γνωρίζεις ότι οι λιθίου μπαταρίες έχουν διάρκεια 300-500 κύκλους φόρτισης.

Η αυτονομία του με βάση την προσωπική χρήση συν αυτά που διαβάζω στο web είναι θα έλεγα 10-15 ημέρες και αυτό χωρίς να έχουν ολοκληρωθεί οι πρώτη 7-10 κύκλοι φόρτισης και να φτάσει η μπαταρία του στο μάξιμουμ της απόδοσής της.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει κάτι τρελά ανεβάσματα στους παλμούς στους 120-140 μια δυο φορές την ημέρα σε περιόδους που δεν αθλούμαι. Σας το κάνει και εσάς ή να το κοιτάξω με κανέναν καρδιολόγο για καμιά κολπική μαρμαριγή?
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο φορτιστή το φορτίζεται; Είδα μέσα στη σελίδα της huawei οτι σχετικά με τη φόρτιση γράφει: CHARGER VOLTAGE AND CURRENT REQUIREMENTS

5V 0.5 A / 1 A / 1.5 A / 2 A.

 

Εγώ το φορτίζω με έναν Huawei Quick Charge 5v=2A CG 9v=2A.

 

Λογικά εφόσον δεν είναι quick charge το ρολόι θα τραβάει 5 volt και 2 αμπέρ. Φαντάζομαι ότι δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα στην μπαταρία του.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τίποτα για κανένα νέο watch face???? Τα έχω βάλει όλα από 5 φορες!

 

Με νέα αναβάθμιση του λογισμικού, μπορεί να προσθέσουν κανένα νέο. Μακάρι στο μέλλον να μπορούσαμε να φτιάχνουμε τα δικά μας, όπως γίνεται με τα άλλα OS.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο φορτιστή το φορτίζεται; Είδα μέσα στη σελίδα της huawei οτι σχετικά με τη φόρτιση γράφει: CHARGER VOLTAGE AND CURRENT REQUIREMENTS

5V 0.5 A / 1 A / 1.5 A / 2 A.

 

Εγώ το φορτίζω με έναν Huawei Quick Charge 5v=2A CG 9v=2A.

 

Λογικά εφόσον δεν είναι quick charge το ρολόι θα τραβάει 5 volt και 2 αμπέρ. Φαντάζομαι ότι δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα στην μπαταρία του.

 

θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις κάποιον που είναι μόνο στα 5v. Δεν ξέρω πως δουλεύει αυτός ο φορτιστής της Huawei αλλά της qualcomm το quick charge που είναι παρόμοιο με υψηλές τάσεις, όσο πιο άδεια είναι η μπαταρία σου τόσο πιο υψηλή τάση στέλνει. Όσο φορτίζει (γεμίζει η μπαταρία) πέφτει η τάση της φόρτισης σταδιακά από τα 9,7 και τέλος στα 5v.

Oπότε αν ισχύει το ίδιο και σε αυτόν τον φορτιστή τότε θα στέλνει υψηλή τάση κάτι που δεν στο συστήνω να το κάνεις συνέχεια. Μια-δυο φορές μπορείς να το κάνεις αλλά όχι συνέχεια. Θα σου δημιουργήσει πρόωρο πρόβλημα στη μπαταρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Την έκανε κάποιος?

Στην εφαρμογή Health δεν μου την δίνει!

Panasonic G500/G600 - Siemens S25/SL45/SX1 - Nokia N95 - HTC HD - HTC HD2 - HTC SENSATION -Samsung V200/Omnia I / GALAXY S3 _ S5 / NOTE 3/ Huawei P8 _ Mate8 _Mate 10 pro _ P30 pro _ Mate 30 pro ....
Link to comment
Share on other sites

Την έκανε κάποιος?

Στην εφαρμογή Health δεν μου την δίνει!

 

Την έκανα εγώ και έχει ένα νέο face και κάποιες βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Την έκανε κάποιος?

Στην εφαρμογή Health δεν μου την δίνει!

.f31bb1b25b9bb62eedc29ad37187446a.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το σκιν το καινούργιο.......
Panasonic G500/G600 - Siemens S25/SL45/SX1 - Nokia N95 - HTC HD - HTC HD2 - HTC SENSATION -Samsung V200/Omnia I / GALAXY S3 _ S5 / NOTE 3/ Huawei P8 _ Mate8 _Mate 10 pro _ P30 pro _ Mate 30 pro ....
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το elegance ?

 

Ναι, αυτό!

Απλό αναλογικό ρολόι!

Τέλειο!

Panasonic G500/G600 - Siemens S25/SL45/SX1 - Nokia N95 - HTC HD - HTC HD2 - HTC SENSATION -Samsung V200/Omnia I / GALAXY S3 _ S5 / NOTE 3/ Huawei P8 _ Mate8 _Mate 10 pro _ P30 pro _ Mate 30 pro ....
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το elegance ?

 

Ναι, αυτό!

Απλό αναλογικό ρολόι!

Τέλειο!

Panasonic G500/G600 - Siemens S25/SL45/SX1 - Nokia N95 - HTC HD - HTC HD2 - HTC SENSATION -Samsung V200/Omnia I / GALAXY S3 _ S5 / NOTE 3/ Huawei P8 _ Mate8 _Mate 10 pro _ P30 pro _ Mate 30 pro ....
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα 199 με δώρο τη ζυγαριά

Έχω και το p20 pro και ήθελα να τα σεταρω :)

 

Δύο πράγματα για την ώρα

1. Κλήσεις μόνο απορρίπτεις, αν την απαντήσεις με το κινητό και οδηγείς πχ, δεν μπορείς να μιλάς από το κινητό ε?

2. Έχει κάπου GPS χάρτη? Να βλέπεις δλδ που είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα 199 με δώρο τη ζυγαριά

Έχω και το p20 pro και ήθελα να τα σεταρω :)

 

Δύο πράγματα για την ώρα

1. Κλήσεις μόνο απορρίπτεις, αν την απαντήσεις με το κινητό και οδηγείς πχ, δεν μπορείς να μιλάς από το κινητό ε?

2. Έχει κάπου GPS χάρτη? Να βλέπεις δλδ που είσαι?

1) Ναι μονο απορριπτεις.

2) GPS εχει αλλα δεν απεικονιζεται στην οθονη του , μονο στην εφαρμογη του κινητου και αφου το εχεις ενεργοποιησει στην οποιαδηποτε outdoor ασκηση.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν το true sleep θέλει να είναι συνδεδεμένο με το bt το κινητό για να συλλέξει όλες τις πληροφορίες?

Τις δύο πρώτες μέρες μου είχε ένα σωρό στατιστικά, αλλά εχθές μόνο τα βασικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...