Jump to content

Google Pixel 3 XL


panoramix77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως ως πρώην χρήστης S8+ και πηγαίνοντας στο 2XL θα πω, μακάρι η google να μην ακολουθήσει την bezelless τακτική. Τα 2 κινητά είναι η μέρα με την νύχτα σε θέμα ευχρηστίας. ΟΚ Εμφάνιση μπορεί να το κοιτάς το ένα και λόγω μικρών bezel Να φαίνεται πιο κομψό αλλά με τι κόστος. Το 2XL έχει πολύ πιο ευχάριστη και ξεκούραστη εμπερία χρήσης από το 8+. Και δεν μιλάω για UI αλλά για χρήση εξαιτίας των όποιων περιορισμών/συνθηκών έχει το design. Αλλά προσωπικές απόψεις είναι αυτά. Και αν σκεφτεί κανείς ότι μία μεγάλη μερίδα χρηστών βάζει και θήκες, τζάμια, ζελατίνες και οτιδήποτε άλλο τότε πιο design και εμφάνιση. (Π.χ 2 ποστ παραπάνω, είναι άλλο τηλέφωνο με την θήκη και το τζάμι. Έχει χαθεί κάθε σημάδι του design του)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ως πρώην χρήστης S8+ και πηγαίνοντας στο 2XL θα πω, μακάρι η google να μην ακολουθήσει την bezelless τακτική.

 

Δηλαδη θέλεις τα τεράστια μπροστινά μπεζελ με το τρισάθλιο νοτς χωρίς face unlock, που δεν έχουν καν αισθητήρα μπροστά, που δεν έχουν καν capacitive buttons, που δεν έχει καν μεγάλη μπαταρία να δικαιολογεί τα bezel.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δηλαδη θέλεις τα τεράστια μπροστινά μπεζελ με το τρισάθλιο νοτς χωρίς face unlock, που δεν έχουν καν αισθητήρα μπροστά, που δεν έχουν καν capacitive buttons, που δεν έχει καν μεγάλη μπαταρία να δικαιολογεί τα bezel.

 

Εγώ πάντως απ'ότι κατάλαβα... ναι αυτό θέλει. Γούστα είναι αυτά βλέπεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θέλεις τα τεράστια μπροστινά μπεζελ με το τρισάθλιο νοτς χωρίς face unlock, που δεν έχουν καν αισθητήρα μπροστά, που δεν έχουν καν capacitive buttons, που δεν έχει καν μεγάλη μπαταρία να δικαιολογεί τα bezel.

 

Καλημέρα!

Στο τρισάθλιο νοτσ έχουν 2 γενιές καλύτερες κάμερες από τον ανταγωνισμό, και ίσως τον καλύτερο ήχο που υπάρχει σε smartphone.

Η μπαταρία μικρή μεγάλη, ένα 15/17 ωρο το κρατάει αέρα.!

Και γιατί ντε και καλά τα capacitive buttons να είναι καλύτερα από τα on screen.?

Ο fingerprint στην οθόνη θέλει δουλειά ακόμα για να πιάσει σε τους κλασικούς,αισθητήρες.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Μία μανία με τα bezel μας έχει πιάσει, πρέπει να το παραδεχθούμε. Άσχετα τα γούστα του καθενός.

Περισσότερο μας επηρεάζουν τα ξένα μέσα (YouTube) αντί να κοιτάξουμε τις δικές μας ανάγκες.

Μετά την προσωπική μου εμπειρία με το XL3, πριν το πιάσω στα χέρια μου, το έκραζα. Όμως το 'μόνο' φάουλ που βλέπω εκ των υστέρων είναι η ραμ που θα έπρεπε να είναι πιο απλόχερη η Google εν έτη 2019.

Είμαι από αυτούς που ΔΕΝ μπορώ να χωνέψω το νοτς. Μπορώ να το κρύψω όμως με άλλο τρόπο.

Το συμπέρασμα είναι ότι κρίνουμε πολύ εύκολα (βάζω και τον εαυτό μου) και επηρεαζόμαστε από λάθος ανθρώπους. Τεκμηριωμένες απόψεις απλών χρηστών με πραγματικά vs, είχα το P20 το iPhone κλτ και πήρα XL3 είναι τα πιο ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα!

Στο τρισάθλιο νοτσ έχουν 2 γενιές καλύτερες κάμερες από τον ανταγωνισμό, και ίσως τον καλύτερο ήχο που υπάρχει σε smartphone.

Η μπαταρία μικρή μεγάλη, ένα 15/17 ωρο το κρατάει αέρα.!

Και γιατί ντε και καλά τα capacitive buttons να είναι καλύτερα από τα on screen.?

Ο fingerprint στην οθόνη θέλει δουλειά ακόμα για να πιάσει σε τους κλασικούς,αισθητήρες.

 

Νικόλα μη μπαίνεις στη διαδικασία της αντιπαράθεσης. Δεν του αρέσει; Πρόβλημα του, σε άλλους αρέσει τι να κάνουμε τώρα. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας την πορεία των τιμών του Pixel 2 XL στην ελληνική αγορά (26.01.2019) (skroutz.gr) πιστεύετε ότι σε ένα χρόνο από τώρα να δούμε αντίστοιχες τιμές στο Pixel 3 XL;

 

Pixel 2 XL 64GB από 483€ (ανώτατη αρχική από 1187€)

Pixel 2 XL 128GB από 559€ (ανώτατη αρχική από 1341€)

 

Pixel 3 XL 64GB από 849€ (ανώτατη αρχική από 1235€ +48€)

Pixel 3 XL 128GB από 1081€ (ανώτατη αρχική από 1360€ +19€)

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας την πορεία των τιμών του Pixel 2 XL στην ελληνική αγορά (26.01.2019) (skroutz.gr) πιστεύετε ότι σε ένα χρόνο από τώρα να δούμε αντίστοιχες τιμές στο Pixel 3 XL;

 

Pixel 2 XL 64GB από 483€ (ανώτατη αρχική από 1187€)

Pixel 2 XL 128GB από 559€ (ανώτατη αρχική από 1341€)

 

Pixel 3 XL 64GB από 849€ (ανώτατη αρχική από 1235€ +48€)

Pixel 3 XL 128GB από 1081€ (ανώτατη αρχική από 1360€ +19€)

 

Σαφώς! Ήδη το Pixel 3 XL στο skroutzgr έχει 850

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει... θα πέσουν κι άλλο οι τιμές όπως έγινε και με το 2 XL, υπομονή θέλει αλλά και πάλι όσο περνάει ο καιρός με τις επιλογές που εμφανίζονται θα δυσκολέψει κι άλλο η αγορά.

 

Δε βρίσκω το λόγο να συζητάμε για το τι θα γίνεται με τη τιμή του 3 XL σε ένα χρόνο από τώρα.

 

Θα κάνω υπομονή και σε ένα χρόνο από τώρα θα ξανά postάρω για την τιμή του Pixel 3 XL!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Ο fingerprint στην οθόνη θέλει δουλειά ακόμα για να πιάσει σε τους κλασικούς,αισθητήρες.

 

Το fingerprint στην οθόνη θα εξαφανιστεί μόλις η Google βάλει επίσημα την αναγνώριση προσώπου στο Android.

Δεν νομίζω να ασχοληθεί καν η Google με το in screen. Με το που θα βάλει την αναγνώριση προσώπου στο λειτουργικό και αρχίσουν και οι πληρωμές με αναγνώριση προσώπου (προϋποθέτει και σοβαρό hardware το όποιο προφανώς θα περνάει κάποια τεστ αξιοπιστίας που θα ορίσει)... ξέχνα το το fingerprint.

 

Η αναγνώριση προσώπου που χρησιμοποιούν μέχρι σήμερα τα Android είναι εντελώς άχρηστη. Μόνο για να ξεκλειδώνει τηλέφωνα την χρησιμοποιούν.

 

 

from my 1+6

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται όμως με την αναγνώριση προσώπου με γυαλιά? Ειδικά αν είναι έντονα και κρύβουν αρκεταυ το πρόσωπο?

Προσωπικά να πω την αλήθεια τον fingerprint το βρίσκω πιο βολικό γιατί δεν χρειάζεται να κοιτάς το κινητό για να ξεκλειδώσει. Όπως επίσης περιπτώσεις πολύ χαμηλού φωτισμού.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται όμως με την αναγνώριση προσώπου με γυαλιά? Ειδικά αν είναι έντονα και κρύβουν αρκεταυ το πρόσωπο?

Προσωπικά να πω την αλήθεια τον fingerprint το βρίσκω πιο βολικό γιατί δεν χρειάζεται να κοιτάς το κινητό για να ξεκλειδώσει. Όπως επίσης περιπτώσεις πολύ χαμηλού φωτισμού.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Το fp ειδικα αν υλοποιηθει σωστα και αξιοπιστα εντος οθονης ειναι ο καλυτερος τροπος ξεκλειδωματος μιας συσκευης, ο,τι και να λεμε.

Να προσθεσω και την ευκολια/ταχυτητα που παρεχει καθως π.χ. βγαζεις το κινητο απο την τσεπη μπορεις να το ξεκλειδωσεις πριν καν το φερεις στα ματια σου!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Το fp ειδικα αν υλοποιηθει σωστα και αξιοπιστα εντος οθονης ειναι ο καλυτερος τροπος ξεκλειδωματος μιας συσκευης, ο,τι και να λεμε.

 

Να προσθεσω και την ευκολια/ταχυτητα που παρεχει καθως π.χ. βγαζεις το κινητο απο την τσεπη μπορεις να το ξεκλειδωσεις πριν καν το φερεις στα ματια σου!

Θα συμφωνήσω μαζί σου απλώς με μια παρατήρηση. Προσωπικά δεν βλέπω κάτι καλό στην υπάρχουσα υλοποίηση στο πίσω μέρος. Πάρα πολύ βολικό είναι. Για αυτό και δεν καταλαβαίνω τον τόσο ντόρο για το αν είναι εντός ή εκτός οθόνης.

Μόνο face unlock δεν νομίζω ότι βολεύει.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την μη ύπαρξη dual sim τόσα χρόνια και το λόγο που δεν προχωράει σε αυτό
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την μη ύπαρξη dual sim τόσα χρόνια και το λόγο που δεν προχωράει σε αυτό

 

 

 

Να το κάνει πρώτα η μαμά Apple και μετά!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε ολους τους φιλους ...από καμερα είναι καλυτερο από το pixel 2 ...σε καποια συγκριτικα εχω δει μικροδιαφορες….αναμεσα στα 2 η κανω λαθος ?? παντως είναι κορυφη το ατιμο σε αυτό το κομματι./...
Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημέρα σε ολους τους φιλους ...από καμερα είναι καλυτερο από το pixel 2 ...σε καποια συγκριτικα εχω δει μικροδιαφορες….αναμεσα στα 2 η κανω λαθος ?? παντως είναι κορυφη το ατιμο σε αυτό το κομματι./...

 

Οι διαφορές είναι μικρές, απλά η κάμερα του Pixel 3 έχει κάποια extra features σε σχέση με του 2.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε ολους τους φιλους ...από καμερα είναι καλυτερο από το pixel 2 ...σε καποια συγκριτικα εχω δει μικροδιαφορες….αναμεσα στα 2 η κανω λαθος ?? παντως είναι κορυφη το ατιμο σε αυτό το κομματι./...

 

Κορυφή σε αυτό το κομμάτι ναι.

Μικρό διαφορές στην κεντρική κάμερα αλλά στην selfie πολύ καλύτερη στο 3.

Όχι απλά σε σχέση με το pixel xl 2 αλλά με ότι άλλο κυκλοφορεί θεωρώ.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

Το κινητό μου έχει αρχίσει να αντιμετωπίζει ένα προβλημα τις τελευταίες 2 βδομάδες. Κάνει επανεκκίνηση κάθε τόσο σε ανύποπτο χρόνο. Όχι όμως κανονικό reboot, αλλά ένα μικρό reboot (σαν reload springboard οποίος θυμάται από τα iPhones). Δηλαδή εκεί που λειτουργείς το κινητό σβήνει η οθόνη και μετά από 3-4 δευτερόλεπτα σε βγάζει στην οθόνη κλειδώματος και για να ξεκλειδώσει θέλει κωδικό.

Το πρόβλημα αυτό το παρατηρώ τις τελευταίες μέρες και ίσως να έχει σχέση με τις εφαρμογές της Google. Δηλαδή :

- στο Google maps πατουσα κάποιο μέρος πχ μια καφετέρια, και μετά την πρώτη φωτογραφία δεν σκρολαρε παραπέρα. Έπρεπε να πάω πίσω και να ξαναμπώ. Μετά από αυτό το mini reboot έφτιαξε.

- πριν κάποιες μέρες το gps έκανε πάρα πολύ ώρα να πιάσει σήμα στο Google maps και πάλι.

- πριν μιλούσα σε εφαρμογή τύπου WhatsApp. Πάτησα να στείλω emoticon και έβγαλε το πληκτρολόγιο του Gboard λιγότερο από μισό στα emoticons. Μετά από αυτό μόλις ξαναμπήκα στην εφαρμογή να γράψω έκανε αυτό το mini reboot και έπειτα λειτούργησε κανονικά το Gboard.

Ήμουν μέλος στις beta εφαρμογές της Google και ξεγραφτηκα μήπως έκανε θέμα κάποια εφαρμογή.

 

Το πρόβλημα δείχνει να είναι software. Περιμένω την αναβάθμιση, αν δεν φτιάξει θα κάνω ένα factory reset και αν πάλι δεν φτιάξει θα το στείλω Google.

Αυτά τα νέα! Καλημέρα!

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το πρόβλημα δείχνει να είναι software. Περιμένω την αναβάθμιση, αν δεν φτιάξει θα κάνω ένα factory reset και αν πάλι δεν φτιάξει θα το στείλω Google.

 

Ισχύει, το έχω διαβάσει και στο internet από κατόχους Pixel που έχουν παρατηρήσει την ίδια συμπεριφορά και οφείλεται σε software conflicts πιθανότητα με εγκατεστημένες εφαρμογές. Αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και προσεχτικό στήσιμο από την αρχή λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, το έχω διαβάσει και στο internet από κατόχους Pixel που έχουν παρατηρήσει την ίδια συμπεριφορά και οφείλεται σε software conflicts πιθανότητα με εγκατεστημένες εφαρμογές. Αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και προσεχτικό στήσιμο από την αρχή λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.

 

 

Ναι πράγματι, στο Pixel 1 που έχω, σβήνει η οθόνη κατά διαστήματα και δεν παίζει το μικρόφωνο, στρώνει με reboot για μικρό χρονικό διάστημα και μετά πάλι τα ίδια. Η αλήθεια είναι ότι ούτε με factory reset έφτιαξε, αλλά έβαλα τις ίδιες εφαρμογές ξανά...

992
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 3 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...