Jump to content

Google Pixel 3 XL


panoramix77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Ναι πράγματι, στο Pixel 1 που έχω, σβήνει η οθόνη κατά διαστήματα και δεν παίζει το μικρόφωνο, στρώνει με reboot για μικρό χρονικό διάστημα και μετά πάλι τα ίδια.

 

Νομίζω ότι αυτό που αναφέρεις είναι άλλο πρόβλημα, ο φίλος μιλάει για soft reboots αν μπορεί να ειπωθεί έτσι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εύχομαι να σου στρώσει και να μην έχεις ιστορίες. Μπορείς να μας πεις από που το πήρες;;;
Καλησπέρα, μένω Γερμανία και το έχω πάρει απ' ευθείας από το γερμανικό Google store.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μένω Γερμανία και το έχω πάρει απ' ευθείας από το γερμανικό Google store.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

 

 

 

Γιατί δε ζητάς αλλαγή συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε ζητάς αλλαγή συσκευής;
Περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί, αλλιώς αν δεν βγάλω άκρη θα το στείλω.

Γιατί θα μου αλλάξουν συσκευή 1+ μήνα μετά;

 

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις βάλει dns adguard ή κάτι άλλο? Αν ναι γυρνά το στο αυτόματο και θα λυθεί. Το ίδιο πρόβλημα είχαμε χρήστες pixel 2xl

 

Sent from my Pixel 2 XL

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις βάλει dns adguard ή κάτι άλλο? Αν ναι γυρνά το στο αυτόματο και θα λυθεί. Το ίδιο πρόβλημα είχαμε χρήστες pixel 2xl

 

Sent from my Pixel 2 XL

Είχα βάλει στις ρυθμίσεις, στο private dns το adguard αν θυμάμαι καλά γιατί το έκανα factory reset.

Τώρα είναι στο automatic όπως ήταν στην αρχη, και έχω βάλει 10 βασικές εφαρμογές δεν το έχω φορτώσει καθόλου. Υπάρχουν χιλιάδες αναφορές για αυτό με το adguard

https://www.google.com/amp/s/amp.reddit.com/r/Adguard/comments/abicn3/adguardprivate_dns_causing_restarts_on_pixel/

Βέβαια έχει ένα bug μόνιμο :)

 

Edit: το έκανα reboot και δεν καλύπτει η κάμερα τα εικονίδια :D

 

0756723dea3cdb3c4fdde77e4c5520be.jpg

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μένω Γερμανία και το έχω πάρει απ' ευθείας από το γερμανικό Google store.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

 

Καλησπέρα. Εχεις ασχοληθεί με esim;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχεις ασχοληθεί με esim;;
Όχι καθόλου. Ίσως δοκιμάσω όταν κατέβω Ελλάδα εδώ μόνο με σύνδεση έχω δει από telecom αλλά έχω καρτοκινητο.

Μόλις πήγα να κάνω factory reset πάντως με ρώτησε αν θέλω να σβηστουν και τα στοιχεία τυχόν esim ή όχι που έχω αποθηκευμένες στο κινητό (και ας μην έχω esim)

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε μου. Απλα σε ρώτησα γιατί εκεί τα δίκτυα είναι πιο σούπερ οπότε μπας και είχες χρησιμοποιήσει.

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι καθόλου. Ίσως δοκιμάσω όταν κατέβω Ελλάδα εδώ μόνο με σύνδεση έχω δει από telecom αλλά έχω καρτοκινητο.

Μόλις πήγα να κάνω factory reset πάντως με ρώτησε αν θέλω να σβηστουν και τα στοιχεία τυχόν esim ή όχι που έχω αποθηκευμένες στο κινητό (και ας μην έχω esim)

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

 

Αυτό νομίζω μου το είχε ζητήσει και στο xl2 όταν έκανα Factory Reset. Τεσπα!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό νομίζω μου το είχε ζητήσει και στο xl2 όταν έκανα Factory Reset. Τεσπα!

 

Λογικό, αφού και το 2XL έχει esim.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικό μήνυμα είναι αυτό. Δε τσεκαρει αν έχεις e-sim ή όχι. Ούτε και τα υπόλοιπα τα τσεκαρει. Απλώς ενημερώνει ότι αν κάνεις factory reset θα χαθούν αυτά τα πράγματα οπότε συμφωνείς να προχωρήσεις.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πώς λειτουργεί θα μας πει κάποιος;;;;;;;;;;

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι το λειτουργικό δεν υποστηρίζει dual sim λειτουργία και αν ενεργοποιήσεις την e-sim, κατά το bootάρισμα θα χρειαστεί να διαλέξεις με ποια από τις δύο κάρτες (φυσική sim ή e-sim) θα συνδεθείς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι ότι το λειτουργικό δεν υποστηρίζει dual sim λειτουργία και αν ενεργοποιήσεις την e-sim, κατά το bootάρισμα θα χρειαστεί να διαλέξεις με ποια από τις δύο κάρτες (φυσική sim ή e-sim) θα συνδεθείς.

 

Καλημέρα. Το έχεις δοκιμάσει προσωπικα η απλα έχεις ακούσει - διαβάσει;;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα. Το έχεις δοκιμάσει προσωπικα η απλα έχεις ακούσει - διαβάσει;;

 

Όχι δεν έχω προσωπική εμπειρία, έτσι έχω διαβάσει σε φόρουμ του εξωτερικού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Dual sim δεν υποστηρίζεται. Δεν γίνεται για πρακτικούς λόγους. Δεν έχεις δεύτερο radio πάνω για να μπορέσει να γίνει. Δεν είναι μόνο software το dual sim.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

Το κινητό μου έχει αρχίσει να αντιμετωπίζει ένα προβλημα τις τελευταίες 2 βδομάδες. Κάνει επανεκκίνηση κάθε τόσο σε ανύποπτο χρόνο. Όχι όμως κανονικό reboot, αλλά ένα μικρό reboot (σαν reload springboard οποίος θυμάται από τα iPhones). Δηλαδή εκεί που λειτουργείς το κινητό σβήνει η οθόνη και μετά από 3-4 δευτερόλεπτα σε βγάζει στην οθόνη κλειδώματος και για να ξεκλειδώσει θέλει κωδικό.

Το πρόβλημα αυτό το παρατηρώ τις τελευταίες μέρες και ίσως να έχει σχέση με τις εφαρμογές της Google. Δηλαδή :

- στο Google maps πατουσα κάποιο μέρος πχ μια καφετέρια, και μετά την πρώτη φωτογραφία δεν σκρολαρε παραπέρα. Έπρεπε να πάω πίσω και να ξαναμπώ. Μετά από αυτό το mini reboot έφτιαξε.

- πριν κάποιες μέρες το gps έκανε πάρα πολύ ώρα να πιάσει σήμα στο Google maps και πάλι.

- πριν μιλούσα σε εφαρμογή τύπου WhatsApp. Πάτησα να στείλω emoticon και έβγαλε το πληκτρολόγιο του Gboard λιγότερο από μισό στα emoticons. Μετά από αυτό μόλις ξαναμπήκα στην εφαρμογή να γράψω έκανε αυτό το mini reboot και έπειτα λειτούργησε κανονικά το Gboard.

Ήμουν μέλος στις beta εφαρμογές της Google και ξεγραφτηκα μήπως έκανε θέμα κάποια εφαρμογή.

 

Το πρόβλημα δείχνει να είναι software. Περιμένω την αναβάθμιση, αν δεν φτιάξει θα κάνω ένα factory reset και αν πάλι δεν φτιάξει θα το στείλω Google.

Αυτά τα νέα! Καλημέρα!

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Μετά από 2 ημέρες χρήσης έπειτα από factory reset, αναβάθμισης και ξηλωματος του adguard dns , η συσκευή δεν έχει κάνει κανένα soft reboot (προς το παρόν τουλάχιστον).

Θεωρώ πως το πρόβλημα πιθανότατα ήτανε αυτό που είπε και ο συνφορουμιτης vag koun παραπάνω, δηλαδή με το adguard dns. Θα επανέλθω με το συγκεκριμένο θέμα αν αρχίσει ξανά κάτι τέτοιο.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος της συσκευής εδώ και 5 μέρες και ειλικρινά μετά από τόσα χρόνια και τόσα τηλέφωνα, δεν πίστευα ότι θα υπάρξει συσκευή να μ' ενθουσιάσει τόσο πολύ και να θέλω να "παίζω" συνέχεια μαζί της.

Τα 4gb ram είναι καθαρά θέμα μυαλού, δεν ξέρω μετά από 1 χρόνο πως θα πηγαίνει και αν θα χρειάζεται τότε παραπάνω, αλλά αυτή τη στιγμή και 10+ βαριές εφαρμογές να έχω ταυτόχρονα ανοιχτές, το τηλέφωνο πηγαίνει μπάλα!!! Επειδή δεν είχα ποτέ pure Android έχω πάθει πλάκα με την ομαλότητα και το ρολάρισμα!!! Επίσης η κάμερα... Η κάμερα!!! Τι να πω που δεν έχει ειπωθεί ξανά!?!? Γενικά είμαι του βίντεο και όχι τόσο της φωτογραφίας και εδώ και πέντε μέρες βγάζω ασταμάτητα φωτογραφίες από τον ενθουσιασμό μου!!!

 

Πάμε τώρα και σε 4 ερωτήσεις που έχω.

 

Η πιο σημαντική και ελπίζω να υπάρχει λύση.

 

1) Στο messenger του Facebook κάποιες φορές δε μου έρχονται ειδοποιήσεις όταν είναι stand by η συσκευή και επειδή οι περισσότεροι πελάτες μου μου στέλνουν εκεί, είναι απαραίτητο να μη χάνω ειδοποίηση! Σας το κάνει κι εσάς? Υπάρχει τρόπος να μείνει μόνιμα ανοιχτή στο παρασκήνιο?

 

Οι λιγότερο σημαντικές, καθαρά από θέμα συνήθειας...

 

2) Στα μηνύματα (της εφαρμογής του τηλεφώνου) κάνοντας swipe, μπορεί να μπει επιλογή delete αντί για archive?

 

3) Στο Mate υπήρχε η δυνατότητα να τραβήξω φωτογραφία με το δακτυλικό αποτύπωμα, εδώ γίνεται?

 

Και τέλος...

 

4) Έβαλα tempered glass αλλά μου έχει χαλάσει αρκετά την αίσθηση της αφής... Έχετε να προτείνετε κάποιο πιο ομαλό και αν γίνεται και να μη γεμίζει δαχτυλιές, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

 

1) Στο messenger του Facebook κάποιες φορές δε μου έρχονται ειδοποιήσεις όταν είναι stand by η συσκευή και επειδή οι περισσότεροι πελάτες μου μου στέλνουν εκεί, είναι απαραίτητο να μη χάνω ειδοποίηση! Σας το κάνει κι εσάς? Υπάρχει τρόπος να μείνει μόνιμα ανοιχτή στο παρασκήνιο?

 

2) Στα μηνύματα (της εφαρμογής του τηλεφώνου) κάνοντας swipe, μπορεί να μπει επιλογή delete αντί για archive?

 

3) Στο Mate υπήρχε η δυνατότητα να τραβήξω φωτογραφία με το δακτυλικό αποτύπωμα, εδώ γίνεται?

 

Και τέλος...

 

4) Έβαλα tempered glass αλλά μου έχει χαλάσει αρκετά την αίσθηση της αφής... Έχετε να προτείνετε κάποιο πιο ομαλό και αν γίνεται και να μη γεμίζει δαχτυλιές, ακόμα καλύτερα.

 

1) δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Κάνε uninstall και ξανά install την εφαρμογή και δες το, άλλιως άλλαξε τις ρυθμίσεις της συγκεκριμένης εφαρμογής να μην έχει περιορισμό χρήσης για εξοικονόμηση μπαταρίας. Εγώ την έχω όπως κατέβηκε και λειτουργεί κανονικά.

 

2) απ' ότι είδα, όχι

 

3) όχι, αλλά γίνεται με το πλήκτρο έντασης

 

4) έχω το dome. Σε εμένα έχει κάτσει άψογα, και ένα μήνα και κάτι που το έχω δεν έχει πάθει τίποτα.

Υπάρχουν όμως και αναφορές με προβληματικές κόλλες και άλλα τέτοια που το tempered πάει χαμένο, και είναι και ακριβο..

 

 

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Κάνε uninstall και ξανά install την εφαρμογή και δες το, άλλιως άλλαξε τις ρυθμίσεις της συγκεκριμένης εφαρμογής να μην έχει περιορισμό χρήσης για εξοικονόμηση μπαταρίας. Εγώ την έχω όπως κατέβηκε και λειτουργεί κανονικά.

 

2) απ' ότι είδα, όχι

 

3) όχι, αλλά γίνεται με το πλήκτρο έντασης

 

4) έχω το dome. Σε εμένα έχει κάτσει άψογα, και ένα μήνα και κάτι που το έχω δεν έχει πάθει τίποτα.

Υπάρχουν όμως και αναφορές με προβληματικές κόλλες και άλλα τέτοια που το tempered πάει χαμένο, και είναι και ακριβο..

 

 

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

1) Δεν το σκέφτηκα καθόλου αυτό... Έκανα επανεγκατάσταση και περιμένω να δω πως θα πάει! Αν χρειαστεί, στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, που την έχει αυτή την επιλογή και δεν τη βρίσκω? Έχω ψάξει τα πάντα!

 

3) Την είχα δει αυτή την επιλογή αλλά με την Ringke θήκη που του έχω, θέλει παραπάνω δύναμη στο πάτημα και κουνιέται το σύμπαν σε μερικές.

 

4) Αυτό με κράτησε στο να μην πάρω την dome... Διάβασα αρκετά review με αστοχίες και μιας και με το ζόρι πετυχαίνω να βάλω απλό τζαμάκι με την πρώτη, δεν πήρα το ρίσκο να δώσω έτσι ένα 50ρικο...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν το σκέφτηκα καθόλου αυτό... Έκανα επανεγκατάσταση και περιμένω να δω πως θα πάει! Αν χρειαστεί, στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, που την έχει αυτή την επιλογή και δεν τη βρίσκω? Έχω ψάξει τα πάντα!

 

 

Στις εφαρμογές σου εκεί που σου βγάζει τις πληροφορίες εφαρμογής, γράφει μπαταρία. Μόλις πατήσεις σε βγάζει στο παρακάτω μενου.

b986a111e6dddb94d1aec2d50f6b88ff.jpg

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις εφαρμογές σου εκεί που σου βγάζει τις πληροφορίες εφαρμογής, γράφει μπαταρία. Μόλις πατήσεις σε βγάζει στο παρακάτω μενου.

b986a111e6dddb94d1aec2d50f6b88ff.jpg

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Ωραίος! Ευχαριστώ και πάλι!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 ημέρες χρήσης έπειτα από factory reset, αναβάθμισης και ξηλωματος του adguard dns , η συσκευή δεν έχει κάνει κανένα soft reboot (προς το παρόν τουλάχιστον).

Θεωρώ πως το πρόβλημα πιθανότατα ήτανε αυτό που είπε και ο συνφορουμιτης vag koun παραπάνω, δηλαδή με το adguard dns. Θα επανέλθω με το συγκεκριμένο θέμα αν αρχίσει ξανά κάτι τέτοιο.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το 2xl. Είχα βάλει vpn αν θυμάμαι καλά και έκανε soft reboot. Τώρα έβαλα τον dns της Google απλά και δεν έχω πρόβλημα.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 3 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...