Jump to content

Samsung Galaxy Watch


PETROSLEON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν αντιμετωπίζετε πρόβλημα στο να συνδεθεί το ρολόι και το κινητό μέσω WiFi για να λαμβανετε ειδοποιήσεις στο ρολόι από το κινητό όταν αυτά δεν είναι συνδεδεμένα με ΒΤ (όπως και με τα wear os ρολόγια).

 

Στο Huawei watch που ειχα, με το που αποσυνδέοταν από το ΒΤ, το ρολόι συνδεόταν με το WiFi και συνεχιζα να λαμβανω ειδοποιήσεις. Τώρα το SGW ενώ συνδέεται κανονικά με WiFi, η εφαρμογή το δείχνει να είναι αποσυνδεδεμενο.

 

Μετά από πολλές δοκιμές, ο μόνος τρόπος για να συνδεθεί απομακρυσμένα με το κινητό (μέσω Wifi) όταν αποσυνδεθεί από το BT είναι το Wifi να είναι μονίμως ανοιχτό. Όταν είναι σε λειτουργία Auto, ενώ συνδέεται το ρολόι με το Wifi, δεν θα συνδεθεί με το τηλέφωνό. Ίσως ο λόγος είναι το οτι το κινητό δεν είναι Samsung? Άγνωστο...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές δοκιμές, ο μόνος τρόπος για να συνδεθεί απομακρυσμένα με το κινητό (μέσω Wifi) όταν αποσυνδεθεί από το BT είναι το Wifi να είναι μονίμως ανοιχτό. Όταν είναι σε λειτουργία Auto, ενώ συνδέεται το ρολόι με το Wifi, δεν θα συνδεθεί με το τηλέφωνό. Ίσως ο λόγος είναι το οτι το κινητό δεν είναι Samsung? Άγνωστο...
Αυτό φταίει. Δεν είναι Samsung. Το παρατήρησα όταν άλλαξα σε xiaomi. Δεν έχω πρόβλημα στο να μην συνδέεται μόνο του , αλλά ειδοποιήσεις μέσω wifi δεν έχω .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

εχει δει κανενας υψηλο active use στο samsung health? με κλειστα στα permissions το sensors και το location
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φταίει. Δεν είναι Samsung. Το παρατήρησα όταν άλλαξα σε xiaomi. Δεν έχω πρόβλημα στο να μην συνδέεται μόνο του , αλλά ειδοποιήσεις μέσω wifi δεν έχω .
Αυτό με την επανασύνδεση μέσω ΒΤ δεν το χω καταφέρει με τίποτα. Πρέπει πάντα να το κάνω χειροκίνητα. Με το WiFi, άπαξ και συνδεθεί, συνδέεται απομακρυσμένα και ειδοποιήσεις λαμβάνω κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Συνδεσα τις προαλλες το spotify με το ρολοι, εβαλα μουσική απο το ρολόι αλλά ο ηχος ειναι πολυ χάλια. Κατανοώ οτι το ηχείο του δεν ειναι για ακροόαση μουσικής, αλλά στο τέρμα η φωνή του καλλιτέχνη ακούγεται χάλια. Ετσι ειναι το ηχείο γενικά ή μήπως έχει θέμα το δικό μου;

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Συνδεσα τις προαλλες το spotify με το ρολοι, εβαλα μουσική απο το ρολόι αλλά ο ηχος ειναι πολυ χάλια. Κατανοώ οτι το ηχείο του δεν ειναι για ακροόαση μουσικής, αλλά στο τέρμα η φωνή του καλλιτέχνη ακούγεται χάλια. Ετσι ειναι το ηχείο γενικά ή μήπως έχει θέμα το δικό μου;

 

Το ηχείο στα ρολόγια είναι σκουπίδια και είναι λογικό. Είναι μόνο για πρόχειρη και σύντομη λήψη /πραγματοποίηση κλήσεων και τίποτα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

Συνδεσα τις προαλλες το spotify με το ρολοι, εβαλα μουσική απο το ρολόι αλλά ο ηχος ειναι πολυ χάλια. Κατανοώ οτι το ηχείο του δεν ειναι για ακροόαση μουσικής, αλλά στο τέρμα η φωνή του καλλιτέχνη ακούγεται χάλια. Ετσι ειναι το ηχείο γενικά ή μήπως έχει θέμα το δικό μου;

Εδώ σε άλλες και άλλες συσκευές εάν τις βάλεις τέρμα ο ήχος χαλάει πολύ από την παραμόρφωση, σε smartwatch δεν θα συμβαινει;

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια γιατί θα σκάσω.

 

Μετά την ενημέρωση με το OneUI, όταν έχω DND στο κινητό, στο ρολόι βαράνε μόνο οι ειδοποιήσεις που είναι στις εξαιρεσεις. Παλιά μου βαρούσαν όλες.

 

Η σχετική ρύθμιση (Sync DND status) είναι κλειστή, χωρίς αλλαγή.

 

Υπάρχει λύση;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που κοίταξα μου έχει να κάνω update στο fw, είναι αγορασμένο από αλυσίδα καταστημάτων Ελλάδα.

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περίμενα το update για να δω αν θα διορθώσει το πρόβλημα με το βαρόμετρο. Φυσικά δεν το διόρθωσε . Σε επικοινωνία με το chat της Samsung ο υπάλληλος προσπαθούσε να με βγάλει τρελό ότι φταίει το κινητό που είναι xiaomi και δεν λειτουργεί ο αισθητήρας... Μάλιστα ήταν γνώστης και χρήστης του ρολογιού οπως δήλωσε .του λέω μπες στο test mode . Μου λέει πως ;... Του λέω τον τρόπο και που να πάει . Με ρωτάει εγώ τι βλεπω. Του λέω μηδενικές τιμές και ένα τεράστιο κόκκινο fail . Με πασαρε σε άλλον υπάλληλο και εκείνος άρχισε τις παπατζες περί συμβατότητας χωρίς να μπορεί να δικαιολογήσει πως ένας αισθητήρας εσωτερικός του ρολογιού χωρίς σύνδεση με τηλέφωνο σε test mode βγάζει σφάλμα και να μου λέει ότι φταίει το τηλέφωνό . Θα τους δώσω την ευκαιρία να το συνδέσω πάλι με Samsung ώστε όταν το πάω και έχει σφάλμα να μην μπορούν να πουν τα ίδια . εκτός αν μετά μου πουν ότι θα έπρεπε να το συνδέσω με κανένα note ... Τραγικό το σέρβις της ts solutions και πιο τραγική η Samsung που ενώ αναγνωρίζει το πρόβλημα και μου πρότεινε να περιμένω το update τώρα κάνει κωλοτουμπα .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν το γλίτωσα το service! Έσβησε ξαφνικά ενώ είχε 65% μπαταρία. Προσπάθησα να το ανοίξω αλλά το μόνο που έκανε ήταν να βγάζει το logo της Samsung και μετα τίποτα. Το έστειλα σήμερα SMARTEC και βλέπουμε.
pitcap!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...υπάρχει τροπος να "κλειδωνει" στο widjet της μουσικης ή του spotify ωστε να μην χρειαζεται να ρολαρω συνεχεια για να αλλαξω κομματια?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ περίμενα το update για να δω αν θα διορθώσει το πρόβλημα με το βαρόμετρο. Φυσικά δεν το διόρθωσε . Σε επικοινωνία με το chat της Samsung ο υπάλληλος προσπαθούσε να με βγάλει τρελό ότι φταίει το κινητό που είναι xiaomi και δεν λειτουργεί ο αισθητήρας... Μάλιστα ήταν γνώστης και χρήστης του ρολογιού οπως δήλωσε .του λέω μπες στο test mode . Μου λέει πως ;... Του λέω τον τρόπο και που να πάει . Με ρωτάει εγώ τι βλεπω. Του λέω μηδενικές τιμές και ένα τεράστιο κόκκινο fail . Με πασαρε σε άλλον υπάλληλο και εκείνος άρχισε τις παπατζες περί συμβατότητας χωρίς να μπορεί να δικαιολογήσει πως ένας αισθητήρας εσωτερικός του ρολογιού χωρίς σύνδεση με τηλέφωνο σε test mode βγάζει σφάλμα και να μου λέει ότι φταίει το τηλέφωνό . Θα τους δώσω την ευκαιρία να το συνδέσω πάλι με Samsung ώστε όταν το πάω και έχει σφάλμα να μην μπορούν να πουν τα ίδια . εκτός αν μετά μου πουν ότι θα έπρεπε να το συνδέσω με κανένα note ... Τραγικό το σέρβις της ts solutions και πιο τραγική η Samsung που ενώ αναγνωρίζει το πρόβλημα και μου πρότεινε να περιμένω το update τώρα κάνει κωλοτουμπα .
Φίλε μου έχεις πάει 10 φορές μέχρι τώρα στο σέρβις για τον ίδιο λόγο.

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάθε λίγες μέρες να έχεις συνέχεια το ίδιο πρόβλημα με αλλαγμένη πλακέτα πάντα.

Έχεις δοκιμάσει την smartec για επισκευή ή μόνο ts ως τώρα;

Γιατί μετά από τόσες φορές, ή δεν το φτιάχνουν αυτοί σωστά ή κάτι συγκεκριμένο γίνεται και χαλάει. Είναι αδύνατο να χαλάει συνέχεια το ίδιο πράγμα τόσες φορές!

Και είναι κρίμα πραγματικά να είσαι κάθε 1 2 εβδομάδες στο σέρβις.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις πάει 10 φορές μέχρι τώρα στο σέρβις για τον ίδιο λόγο.

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάθε λίγες μέρες να έχεις συνέχεια το ίδιο πρόβλημα με αλλαγμένη πλακέτα πάντα.

Έχεις δοκιμάσει την smartec για επισκευή ή μόνο ts ως τώρα;

Γιατί μετά από τόσες φορές, ή δεν το φτιάχνουν αυτοί σωστά ή κάτι συγκεκριμένο γίνεται και χαλάει. Είναι αδύνατο να χαλάει συνέχεια το ίδιο πράγμα τόσες φορές!

Και είναι κρίμα πραγματικά να είσαι κάθε 1 2 εβδομάδες στο σέρβις.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Μόνο ts solutions καθώς το πήγαινα μέσω public . Τώρα θα το πάω ο ίδιος στην Θεσσαλονίκη σε μια από τις δύο αντιπροσωπείες. Πραγματικά δεν ξέρω . Το έχω επισημάνει ότι μετά από επανεκκίνηση μπορεί να δουλέψει ο αισθητήρας . Για 5 λεπτά έως και 1 ώρα και μετά να σταματήσει πάλι . Έχω στείλει screenshot , τους έχω πει να το κρατήσουν και 2 εβδομάδες μέχρι να επιβεβαιώσουν το πρόβλημα . Δεν γίνεται να ανοίγω το ρολόι μετά απο παραλαβη χωρίς να το έχω συνδέσει με κινητό και χωρίς να έχω περάσει τίποτα , ούτε καν το Samsung account και να βγάζει σφάλμα και στα χαρτιά παραλαβής να μου λένε ότι δεν βρέθηκε πρόβλημα . Θα πάω στην smartec και ελπίζω να βρω το δίκιο μου .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια γιατί θα σκάσω.

 

Μετά την ενημέρωση με το OneUI, όταν έχω DND στο κινητό, στο ρολόι βαράνε μόνο οι ειδοποιήσεις που είναι στις εξαιρεσεις. Παλιά μου βαρούσαν όλες.

 

Η σχετική ρύθμιση (Sync DND status) είναι κλειστή, χωρίς αλλαγή.

 

Υπάρχει λύση;

Κανείς δε το έχει αυτό το θεμα;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα εχτές αγόρασα και γω το Samsung Galaxy Watch. Έχω δυο ερωτήσεις προς το παρόν 1) δεν μου δείχνει της ειδοποιήσεις από viber και 2) πως βάζουμε εφαρμογές στο ρόλοι;
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα εχτές αγόρασα και γω το Samsung Galaxy Watch. Έχω δυο ερωτήσεις προς το παρόν 1) δεν μου δείχνει της ειδοποιήσεις από viber και 2) πως βάζουμε εφαρμογές στο ρόλοι;

 

Εφαρμογές μέσω του Galaxy store μπορείς να περάσεις στο ρολόι η μέσω από το ρολόι του store.

Επίσης για ειδοποιήσεις κτλ μέσω του galaxy wearable πήγαινε αρχική - Ειδοποιήσεις - Διαχείριση ειδοποιήσεων και κάνε τικ αν δεν έχει το viber και ότι άλλο θέλεις.

Έρχονται μετά κανονικά απλά δεν μπορείς να δεις όλες τις ειδοποιήσεις μηνύματα όπως και στα άλλα τα social media.

 

Γενικά πιστεύω θα πρέπει να βγει καμία αξιόλογη αναβάθμιση που να αλλάζει πολλά ακόμη να βάλει να γράφεις μήνυμα με την φωνή και ειδικά θα πρέπει να κάνει κάτι με τις ειδοποιήσεις για ξεχωριστές εφαρμογές να μπορείς να τις βλέπεις κανονικά όπως στο κινητό πιστεύω σε αυτό το κομμάτι είναι πολύ πίσω σε σχέση με το apple watch.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές μέσω του Galaxy store μπορείς να περάσεις στο ρολόι η μέσω από το ρολόι του store.

Επίσης για ειδοποιήσεις κτλ μέσω του galaxy wearable πήγαινε αρχική - Ειδοποιήσεις - Διαχείριση ειδοποιήσεων και κάνε τικ αν δεν έχει το viber και ότι άλλο θέλεις.

Έρχονται μετά κανονικά απλά δεν μπορείς να δεις όλες τις ειδοποιήσεις μηνύματα όπως και στα άλλα τα social media.

 

Γενικά πιστεύω θα πρέπει να βγει καμία αξιόλογη αναβάθμιση που να αλλάζει πολλά ακόμη να βάλει να γράφεις μήνυμα με την φωνή και ειδικά θα πρέπει να κάνει κάτι με τις ειδοποιήσεις για ξεχωριστές εφαρμογές να μπορείς να τις βλέπεις κανονικά όπως στο κινητό πιστεύω σε αυτό το κομμάτι είναι πολύ πίσω σε σχέση με το apple watch.

 

Σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Ανοιχτώ έχω το διακόπτη για το viber αλλά δεν έρχεται τίποτα.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Ανοιχτώ έχω το διακόπτη για το viber αλλά δεν έρχεται τίποτα.
Τις απο κατω επιλογές, τις εχεις ανοιχτές {ανάλογα τι θες?)?

Εγω τα έχω οπως στη φωτο

c63f3cdc81d3c42b84be9cb279c2ec8e.jpg

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει άλλο κουλό με το viber. Ειδοποιήσεις για μηνύματα μου έρχονται κανονικά. Ειδοποιήσεις για κλήσεις δεν μου έρχονται, και ο ήχος του κινητού στις κλήσεις είναι πολύ χαμηλωμένος.
Link to comment
Share on other sites

Για να δείχνει το viber τις ειδοποιήσεις στο ρολόι, πρέπει να βάλεις την προεπισκόπηση μηνύματος και να ανάβει η οθόνη σε κάθε ειδοποίηση, μέσα από την εφαρμογή του viber στο κινητό.

Κι εμένα τελευταία μου κάνει το ίδιο με τον ήχο το viber στο κινητό, μιας και η εφαρμογή είναι σκουπίδι.

Βγάζει τον ήχο από το ακουστικό μόνο.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από περίπου 2 μήνες πάλι πρόβλημα με τον αισθητήρα οροφον...

 

Ίσως να κάνω λάθος σε αυτό που θα πω αλλά νομίζω το θέμα με τους ορόφους είναι θέμα software όχι hardware. Δηλαδή δεν νομίζω να είναι άλλος αισθητήρας που βλέπει την κίνηση για τους ορόφους η άλλος για τα βήματα η άλλος για να βλέπει την κίνηση του χεριού και να ανάβει την οθόνη. πιστεύω ένας είναι, αλλά στο θέμα όροφοι ο αλγόριθμος είναι λαθος και μετράει οτι να ναι

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να κάνω λάθος σε αυτό που θα πω αλλά νομίζω το θέμα με τους ορόφους είναι θέμα software όχι hardware. Δηλαδή δεν νομίζω να είναι άλλος αισθητήρας που βλέπει την κίνηση για τους ορόφους η άλλος για τα βήματα η άλλος για να βλέπει την κίνηση του χεριού και να ανάβει την οθόνη. πιστεύω ένας είναι, αλλά στο θέμα όροφοι ο αλγόριθμος είναι λαθος και μετράει οτι να ναι

 

Με το βαρόμετρο μετράει αλλαγές στην ατμοσφαιρική πίεση και προσπαθεί και με τα βήματα από το pedometer, να υπολογίσει πόσους ορόφους ανέβηκες. Απλά με τις εναλλαγές του καιρού, έχεις και εναλλαγή στην ατμοσφαιρική πίεση. Και λόγω αυτού, υπολογίζει με μικρότερη ακρίβεια. Είχα διαβάσει ότι αν βάλεις το κινητό να κάνει update τον καιρό πιο συχνά, ενημερώνεται έτσι το ρολόι πιο συχνά για τη σωστή ατμοσφαιρική πίεση και αυξάνεται η ακρίβεια του υπολογισμού ορόφων και του altimeter. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...