Jump to content

Samsung Galaxy Watch


PETROSLEON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα λεει ανεβηκα 54 ορόφους. Το πολυ 5 να ανέβηκα.. Τι φαση με αυτο;

 

Σίγουρα δεν ανέβηκες σε κάποιον ουρανοξύστη στη νέα Υόρκη; ωραίο bug. Σου έδωσε κ συγχαρητήρια να φανταστώ;;

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν ανέβηκες σε κάποιον ουρανοξύστη στη νέα Υόρκη; ωραίο bug. Σου έδωσε κ συγχαρητήρια να φανταστώ;;

 

Πρέπει να έδωσε. Πώς μπορώ να σιγουρευτώ ότι πρόκειται για bug? Μπορώ να κάνω κατι;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έδωσε. Πώς μπορώ να σιγουρευτώ ότι πρόκειται για bug? Μπορώ να κάνω κατι;

 

Λογικά χθες σου έδειχνε τόσους ενώ δεν ήταν... Δοκίμασε κ σήμερα να δεις τι θα γράψει αν βγάλει πάλι ότι ναναι καντο μια επανεκκίνηση μην έβγαλε σκάλωμα ο αισθητήρας.. Μετά αν το συνεχίσει μιλάς μέσω τσατ στο messenger με smartec τους λες το θέμα σου θα σου πούνε αν είναι bug κ θα λυθεί με το επόμενο update αλλιώς θα σ ζητήσουν να το στείλεις δωρεάν σε αυτούς κ επιστροφή δωρεάν αν δεν μένεις Αθήνα να το πας Χαϊδάρι.. Κ δεν το έχεις σπασμένο κ είναι κ Ευρωπαίκο..

Προχθές πήραμε ένα νέο update το συνδέσεις μεσω Bluetooth να στο κάνει;

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το ρολόι είναι κουκουρούκου, το ψάχνουν πολύ εκεί στη Samsung αλλά δυστυχώς δεν έχουν καταφέρει να το κάνουν να δουλεύει σταθερά.

Πριν τη τελευταία ενημέρωση είχα και εγώ θέμα με τους ορόφους, άλλα ντάλα τιμές έδειχνε, μετά τη ενημέρωσε έφτιαξαν το θέμα με τους ορόφους και πλέον έχω το θέμα που έχει ο φίλος παραπάνω, βαρόμετρο και αλτιμετρο νεκρό.

Άμα κάνω επανεκκίνηση λειτουργεί για λίγο και μετά καμία ένδειξη, όχι ότι δούλεψε και ποτέ σωστά όσο δούλευε...

Τεσπα από εμένα η Samsung τρώει άκυρο για τους παραπάνω λόγους και για αρκετούς ακόμα που έχουν αναφερθεί...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες και μετά από μια επανεκκίνηση ο αισθητήρας αλτιμετρο-βαρομετρο δουλεύει αλλά με το δικό του τρόπο όπως πάντα, από τότε που το αγόρασα.

Screen-20190812-124345.png

Είμαι στη προβλήτα και στα 2 μέτρα κάτω από τα πόδια μου είναι η θάλασσα, να του βάλω ένα μπλε λουράκι που έχω και να το πετάξω στο βυθό....?

Edited by bretsos
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη προβλήτα και στα 2 μέτρα κάτω από τα πόδια μου είναι η θάλασσα, να του βάλω ένα μπλε λουράκι που έχω και να το πετάξω στο βυθό....?

 

:lol: Όχι φίλε μου, κράτα το.

Είναι τέτοιο το είδος το αισθητήρα που επηρεάζεται πανεύκολα από αλλαγές των καιρικών συνθηκών/ατμοσφαιρικής πίεσης.

Η ατμοσφαιρική πίεση εκεί που είσαι, δεν είναι σταθερή όλη μέρα. Αλλάζει από στιγμή σε στιγμή.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Altimeter

 

The calibration of an altimeter follows the equation

z= c T log(Pο/P)

 

where c is a constant, T is the absolute temperature, P is the pressure at altitude z, and Po is the pressure at sea level. The constant c depends on the acceleration of gravity and the molar mass of the air. However, one must be aware that this type of altimeter relies on "density altitude" and its readings can vary by hundreds of feet owing to a sudden change in air pressure, such as from a cold front, without any actual change in altitude.

Because barometric pressure changes with the weather, hikers must periodically re-calibrate their altimeters when they reach a known altitude, such as a trail junction or peak marked on a topographical map.

 

Δεν κάνεις δηλαδή μία φορά calibration και τέλος. Αν θες να έχεις ακρίβεια στις μετρήσεις του αλτίμετρου, κάνεις calibration σε γνωστό ύψος (επιφάνεια της θάλασσας, ή σε γνωστό ύψος κορυφής βουνού που κάνουν οι hikers) και μετά το χρησιμοποιείς. Την επόμενη φορά που θα το ξαναχρησιμοποιήσεις, θέλει ξανά calibration σε γνωστό ύψος αμέσως πριν τη χρήση.

Η γραφική παράσταση που έβαλες απεικονίζει 6 ώρες αλλαγών στην ατμοσφαιρική πίεση. Αν δεν έχει γίνει calibration μέσα σε αυτές τις 6 ώρες, είναι απολύτως φυσιολογικό να σε δείχνει σε βάθος 112m. :lol: Γιατί χωρίς calibration είναι σαν να του λες βρες το ύψος της θέσης μου, αν λάβουμε σαν δεδομένο ότι δεν έχει αλλάξει η ατμοσφαιρική πίεση στην επιφάνεια της θάλασσας (γνωστό ύψος). Όμως η ατμοσφαιρική πίεση στο γνωστό ύψος έχει αλλάξει 100% μέσα σε 6 ώρες. Άρα η ένδειξή του θα είναι λάθος.

Αν τώρα το calibration έγινε πριν ένα λεπτό και σε δείχνει σε λάθος ύψος, τότε ένα από τα δύο συμβαίνει: 1) έγινε λάθος calibration, 2) ο αισθητήρας είναι ελαττωματικός.

 

Modern aircraft use a "sensitive altimeter". On a sensitive altimeter, the sea-level reference pressure can be adjusted with a setting knob. The reference pressure, in inches of mercury in Canada and the United States, and hectopascals (previously millibars) elsewhere, is displayed in the small Kollsman window, on the face of the aircraft altimeter. This is necessary, since sea level reference atmospheric pressure at a given location varies over time with temperature and the movement of pressure systems in the atmosphere.

 

Ακόμα και στα αεροπλάνα γίνεται συνεχώς ενημέρωση της real time ατμοσφαιρικής πίεσης στην επιφάνεια της θάλασσας για να μπορούν να υπολογίσουν σωστά το ύψος τους.

Edited by Prime
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λες και ετσι είναι, άμα προσέξεις πιο προσεχτικά θα δεις την ώρα που έγινε βαθμονόμηση, μερικά λεπτά αργότερα έγραψα το μήνυμα.

Από τη αρχή έτσι δουλεύει( ένα χρόνο το έχω) ακόμα και χειροκίνητα να βάλω το ύψος μετά από λίγο χάνει τη μπάλα.

Πάντα με στέλνει στα έγκατα της γης, έχει τη τάση στα αρνητικά ύψη...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λες και ετσι είναι, άμα προσέξεις πιο προσεχτικά θα δεις την ώρα που έγινε βαθμονόμηση, μερικά λεπτά αργότερα έγραψα το μήνυμα.

Από τη αρχή έτσι δουλεύει( ένα χρόνο το έχω) ακόμα και χειροκίνητα να βάλω το ύψος μετά από λίγο χάνει τη μπάλα.

Πάντα με στέλνει στα έγκατα της γης, έχει τη τάση στα αρνητικά ύψη...

 

Το είδα. Γι'αυτό έγραψα αυτό:

Αν τώρα το calibration έγινε πριν ένα λεπτό και σε δείχνει σε λάθος ύψος, τότε ένα από τα δύο συμβαίνει: 1) έγινε λάθος calibration, 2) ο αισθητήρας είναι ελαττωματικός.

 

Και επειδή τα τελευταία 24 minutes της γραφικής παράστασης δείχνουν σταθερή πίεση (οριζόντια ευθεία γραμμή), άρα ο αισθητήρας δεν τρελάθηκε, εγώ λέω ότι έγινε λάθος calibration.

Edited by Prime
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι στα απανωτά τεστ του αισθητήρα περνάει με επιτυχία και τιμές πολύ κοντά στη πραγματικότητα

 

Screen-20190812-150731.pngfree image storage sites

 

Μήπως να το βάλω το μπλε λουράκι?

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι στα απανωτά τεστ του αισθητήρα περνάει με επιτυχία και τιμές πολύ κοντά στη πραγματικότητα

 

Screen-20190812-150731.pngfree image storage sites

 

Μήπως να το βάλω το μπλε λουράκι?

 

:lol:

5.19m σφάλμα δεν είναι και τραγικό. Σε θερμοκρασία 30 βαθμών C, ισοδυναμεί με αύξηση της ατμοσφαιρικής πίεσης της τάξης των 59 Pascal, ή 0.00059 Bar, από την ώρα που έγινε το calibration, πριν ένα λεπτό της ώρας.

Καθόλου απίθανο δηλαδή!

Με σφάλμα μόνο 5m σημαίνει ότι δουλέυει άριστα το ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το εχει πάρει χαμπάρι το ρολόι ότι είναι λίγα τα ψωμιά είπε η εφαρμογή να δείξει λίγο ελαστικότητα...

 

Screen-20190812-164115.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το εχει πάρει χαμπάρι το ρολόι ότι είναι λίγα τα ψωμιά είπε η εφαρμογή να δείξει λίγο ελαστικότητα...

Screen-20190812-164115.png

 

1. Βάλε το manual calibration στο off.

2. Βάλε το auto refresh στο on.

3. Κάτω από τη γραφική παράσταση του altimeter κάνε refresh για να κάνει calibration ξανά. Θες σύνδεση στο internet και GPS για να το κάνει αυτό.

Πες μου τι ύψος σου λέει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει όλα αυτά εννοείται...

Είναι θέμα της εφαρμογής, είπα μήπως συμβαίνει και σε άλλους γι'αυτό και έγραψα.

Θα ζήσω και χωρίς το αλτιμετρο-βαρομετρο, αυτό δεν ξέρω άμα θα τη βγάλει καθαρή.

Πάντως ένα Casio rangeman που έχω μετά από 5 χρόνια λειτουργεί άψογα, τούτο εδώ δεν δούλεψε ποτέ σωστά.

Και για να σε προλάβω, διέγραψα και ξανά εγκατέστησα την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει όλα αυτά εννοείται...

Είναι θέμα της εφαρμογής, είπα μήπως συμβαίνει και σε άλλους γι'αυτό και έγραψα.

Θα ζήσω και χωρίς το αλτιμετρο-βαρομετρο, αυτό δεν ξέρω άμα θα τη βγάλει καθαρή.

Πάντως ένα Casio rangeman που έχω μετά από 5 χρόνια λειτουργεί άψογα, τούτο εδώ δεν δούλεψε ποτέ σωστά.

Και για να σε προλάβω, διέγραψα και ξανά εγκατέστησα την εφαρμογή.

 

Εμένα σε Gear S3 με One UI 1.0, μετά από GPS calibration δείχνει 241m ύψος. Το ανεβοκατέβασμα είναι +/-3m κατά τη διάρκεια μίας ώρας. Αυτό οφείλεται σε φυσιολογικές αυξομειώσεις της ατμοσφαιρικής πίεσης.

Στο GPS test app στο κινητό πάλι, με ακρίβεια 8m, έχω ένδειξη για 241m υψόμετρο στην ίδια θέση.

Link to comment
Share on other sites

Πως κανετε το τεστ στο ρολοι ? Με ποιο κωδικό και από που?

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Φορτίζεις όσο θες, όποτε θες.

Γέμισμα, άδειασμα, ματζούνια κλπ, μόνο σε συσκευές που βγήκαν την 10ετια του 90..

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Prime

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες και μετά από μια επανεκκίνηση ο αισθητήρας αλτιμετρο-βαρομετρο δουλεύει αλλά με το δικό του τρόπο όπως πάντα, από τότε που το αγόρασα.

Screen-20190812-124345.png

Είμαι στη προβλήτα και στα 2 μέτρα κάτω από τα πόδια μου είναι η θάλασσα, να του βάλω ένα μπλε λουράκι που έχω και να το πετάξω στο βυθό....?

Ακριβως τι ίδιο και εγώ εδώ και δύο μέρες μετά από φορτιση που το είχα κλειστό το αλτιμετρο άρχισε να λειτουργεί ... Πήραμε κανένα κρυφό update; μάλιστα δεν έχει χάσει - κολλήσει ούτε μια φορά . Απλά δεν λειτουργεί σωστά και σε εμένα η αυτόματη βαθμονόμηση. Πρέπει να το βάζω manual να κάνω την δουλειά μου για καμιά ώρα και μετά πάλι βαθμονόμηση .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...